Garmin nüvi 30 - a legkisebb is számít

Navigálás

Rögtön bekapcsolás után feltűnik, hogy a kijelző kimondottan fényen, jól olvasható. Mégiscsak egy Garmin ketyeréről van szó, ebből nem engedtek a mérnökök és jól teszik, mert ez az egyik dolog, ami az olcsó Garmint ki tudja emelni a hasonló árú konkurens termékek mezőnyéből. Viszont az is tény, hogy ma már 3,5 inchen kevesen próbálkoznak, a filléres navik is 4,3 inches kijelzővel jönnek. A kis nüvi ezt a hátrányát egyrészt a tiszta és erős hangszóróval, másrészt pedig a tőlük megszokott egyszerű, kontrasztos grafikával próbálja kompenzálni.

Garmin nüvi 30

Garmin nüvi 30

Műholdat semmi perc alatt talál a gép, első indítás után kellett neki három perc, ezt követően csak másodpercek kérdése volt a pozícionálás. A menü szögegyszerű, van két hatalmas ikon, a kereső és a térkép rajzával. Utóbbi csak megmutatja, hogy hol vagyunk és körülnézhetünk a környéken, előbbi viszont értelemszerűen egy célpontot vár. Itt már akad egy kis gond: ahol szöveget kell bevinni, ott ABC elrendezésű gombsor fogadja a felhasználót, s nem is tudtam átállítani QWERTY nézetre. Van bőséges POI adatbázis, el tudjuk tárolni az otthoni címünket, hogy ne kelljen mindig beütögetni, nagyjából ennyit tud a gép. A térképről is választhatunk célállomást, egyszerűen csak rábökve a megfelelő pontra. Arra is lehetőségünk van, hogy bővítsük tetszőleges elemekkel a POI adatábzist.

Garmin nüvi 30

Garmin nüvi 30

A tervezési algoritmusok közötti választás elég egyszerű, idő és távolság alapján alkot útvonalat a gép (illetve légvonalban, aminek autózás esetén nincs sok értelme, hacsak nem egy Tigris tankot terelgetünk tesztoszteron túladagolással telve), pár opció kapcsolgatásával lezavarhatjuk autópályáról, kompokról a tervezést. Még válogathatunk egy pár verda között, hogy jobban alkalmazkodjon a kirajzolt szimbólum a kocsinkhoz. Még kikapcsolhatjuk a döntött (3D) megjelenítést, levehetjük a mellékutcákat a térképről, kapcsolhatunk másik nyelvet, illetve mérföldes kiírást, de ennyi, nincs több opció.

Viszont az egész kütyü baromi gyors, ez a fenti videóban talán látszik is. Könnyű görgetni a menüben, azonnal történik minden, s ez így van navigálás közben is. Atompontosan látszik, hogy éppen hol vagyunk, egyértelműek a jelölések, a magyar hang pedig a Garmintól megszokott csaj, aki évek óta „pordulj“ szóval bíztat a kanyarodásra, nem tudjuk, hogy miért. Le lehet viszont tölteni új hangokat a Garmin oldaláról. A célpontnál bemondja, hogy melyik oldalon van, tud mindent, szó nélkül újratervez és alkalmazkodik. A Garmin azt vállalja, hogy 2012-ig még minden frissítés ingyenes, az ezt követőek azonban már pénzbe kerülnek. Természetesen a hazai adatbázis kibővíthető, bár elég borsos ára van egy teljes Európát felölelő csomagnak, a garmin.hu-n lehet tájékozódni. Igazából ez a navi tipikusan azoknak hasznos, akik országon belül mozognak, gyakran kell ismeretlen címekre menniük. Területi képviselők, mozgó üzletközők számára abszolút vállalható, de még anyám is kiváló célcsoport lenne, aki évente kétszer elmegy egy wellness-hétvégére, vagy esetleg egy kirándulásra. A legolcsóbb Garmin készülék a teljes egyszerűség jegyében fogant, de két órát elmegy áramforrás nélkül is, jól olvasható a kijelző, gyors a menü, pofonegyszerű a kezelhetőség. WinCE-mágusok és haxoló hajlamúak számára nem opció, de aki nem akar mütyürkézni, csak egy azonnal működő, megbízható, ugyanakkor olcsó PNA-ra vágyik, azok számára megfontolandó lehet, ha a QWERTY gombsort és a TMC csatlakoztatás lehetőségét nem spórolták volna ki, akkor rásütném az ajánlott minősítést, így viszont csak:

Garmin nüvi 30

Bog

A Garmin nüvi 30 a Speedshop jóvoltából jutott el hozzánk.

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Azóta történt

Előzmények

  • Garmin nüvi 3790T - a csúcsnavi

    Nem funkcionalitással tarol a Garmin csúcsmodellje, hanem minőséggel, megbízhatósággal és pontossággal. Célszerszám azoknak, akik komolyan használnák.

Hirdetés