Huawei Ascend Y625 - nagynak akar tűnni

Bevezető, tartozékok

A Huawei műhelyéből sok jó készülék érkezett az utóbbi időben, a tavalyi Ascend G620s a középkategória egyik ajánlott terméke, az Ascend Mate 7 egy kiváló phablet, a P8-ban található Kirin 930 lapkakészlet és 13 megapixeles kamera is nagyon jól teljesített. Egyáltalán nem véletlen, hogy a következő Nexus mobiltelefont is jó eséllyel a Huawei gyárthatja majd, az elmúlt néhány évben ugyanis megmutatták, hogy tudják azt a minőséget hozni, amit a HTC, a Samsung, az LG, vagy akár a Motorola.

Huawei Ascend Y625 kézben tartva
[+]

Az Y625 a barcelonai Mobile World Congress alatt mutatkozott be, de a Huawei Watch, a MediaPad X2 és a Snapdragon 410-zel felszerelt Y635 árnyékában szinte eltűnt a készülék. A kínai gyártó standjánál annyit tudtunk meg, hogy egy 5 hüvelykes FWVGA kijelzővel és egy Snapdragon 200 lapkakészlettel várhatjuk majd az Y625-öt, ami most érkezett be szerkesztőségünkbe.

Huawei Ascend Y625 doboz
[+]

A dobozon fekete készülék szerepel, de nem történt keveredés, a csomagolás oldalán feltüntették, hogy fehér színű telefonnal lesz dolgunk. A dobozban csak egy USB kábelt és egy töltőfejet találtunk, fülhallgatót, kijelzővédő fóliát, tokot hiába kerestünk a csomagolásban. A pontos típusvariáns egyébként Y625-U21, ez az MSM8212 lapkakészlettel felszerelt modell, ami 1 gigabájt RAM-mal és 4 gigabájtnyi belső tárolóegységgel debütált. A készülék fehér, fekete, arany, kék és piros színekben elérhető, Magyarországon csak az első két árnyalat kerül a boltokba.

Külső

A Huawei az utóbbi időben egyre elegánsabb, stílusosabb telefonokat csinál, szerencsére az Y625 esetén sincs ez másképp, lekerített sarkairól, krómszínű díszcsíkjáról és minimalista stílusú vezérlőgombjairól ismerhetjük meg elsősorban, az pedig külön dicséretes, hogy a Huawei sok kínai márkával ellentétben büszkén süti rá a márkajelzését a készülékek előlapjára, az Y625 esetén is a beszédhangszóró alatt találjuk a feliratot. A készülékház 142 x 72,6 x 9,6 milliméteres dimenziókkal bír, ehhez pedig 160 grammot nyom, ami kifejezetten súlyossá, határozottá teszi az eszközt. Az összeszerelési minőség sajnos nem mondható tökéletesnek, kisebb nyikorgások előfordulnak a hátlap illeszkedési pontjai felől.

Huawei Ascend Y625 oldalról
[+]

Az előlapot az 5 hüvelyk átmérőjű, de sajnos csak 480 x 854 pixelt számláló IPS kijelző uralja, a képpontsűrűség tehát nem nevezhető túlságosan combosnak, de maximális fényerőn napfényben is kellően jól látható a megjelenített tartalom, a betekintési szögekkel sincs gond, az érintésérzékelés is tökéletesnek nevezhető és a színhőmérséklet sem tragikus, egy kicsit kékesnek hatnak a fehér árnyalatok. A megjelenítőt körülölelő káva sajnos egyáltalán nem kicsi, ráadásul az OGS technológiát is kerüli, első ránézésre feltűnően mélyen ül a kijelző az érintőüveghez képest.

Huawei Ascend Y625 elölről
[+]

Kijelző-teszt
Mérés Huawei Ascend Y625 Alcatel One Touch Pop D3 Alcatel One Touch Pop 2 (4,5) Op3n Dott telefon
Fehér fényerő 399 nit 257 nit 393 nit 364 nit
Fekete fényerő 0,37 nit 0,32 nit 0,4 nit 0,51 nit
Kontrasztarány 1078:1 803:1 982:1 713:1
Színhőmérséklet 9912 K 7653 K 7200 K 9692 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

A kijelző alatt találjuk a három androidos érintőgombot, amik a lollipopos virtuális gombok stílusában mutatkoznak meg, de háttérvilágítással nem rendelkeznek. A kijelző fölött nincs értesítési led, de találunk itt beszédhangszórót, másodlagos kamerát, illetve fény-és távolságérzékelő szenzorokat.

A készülék jobb oldalán, felül láthatók a hangerőszabályzó billentyűk, alattuk pedig a bekapcsológomb üldögél. Ergonómiailag ezek pont jó helyre kerültek, tapintásra is lehet azonosítani, hogy melyik-melyik, illetve a nyomáspontjuk és az érzékenységük is ideális. Felül, bal fertályon található a microUSB csatlakozó, jobb oldalra a 3,5 milliméteres jack kimenet került.

Huawei Ascend Y625 hátlap
[+]

A hátlap is viszonylag egyedire sikerült, a felülete matt és enyhén érdes, az ujjlenyomatokat egyáltalán nem gyűjti és a lekerekített széleinek hála a nagy méretei ellenére is kifejezetten kellemes a tenyérben. A 8 megapixeles kamera optikája alatt találjuk a ledes segédfényt, alattuk egy Huawei logo üldögél. A hátlap alsó részén található a hangszóró. A készülék bal alsó sarkánál fogva tudjuk eltávolítani a burkolatot, alatta a 2000 mAh kapacitású akkumulátort,illetve a microSD és microSIM kártyahelyeket találjuk, ez utóbbiból csak egyet tudott fogadni a tesztkészülék, de az itthoni forgalmazásban kétkártyás kivitellel találkozhatnak majd az érdeklődők.

Hardver, szoftverezettség

Ami a hardvert illeti, a Huawei nem tette túl magasra a lécet, a Qualcomm Snapdragon 200 (MSM8212) lapkakészlet kellően jól teljesített már például az LG L Finóban, de azért idén egy Snapdragon 400/410 már igazán dukált volna ehhez az árcédulához. A négymagos ARM Cortex-A7 processzor 1,2 GHz-re van skálázva, a grafikus gyorsító terén a jól ismert Adreno 302-t kapjuk, a RAM mérete 1 gigabájt, a belső tárolóegység viszont nagyon szűkös, mindösszesen 1,9 gigabájtot használhatunk fel szabadon a rendelkezésre álló 4 gigabájtból. MicroSD bővítés van, az elméleti maximum 32 gigabájt.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Huawei Ascend Y625 Alcatel One Touch Pop D3 Alcatel One Touch Pop 2 (4,5) Op3n Dott telefon
Rendszerchip Snapdragon 200 MediaTek MT6572 Snapdragon 410 MediaTek MT6582
AnTuTu 5.x Benchmark 17330 pont 12167 pont 21750 pont 19545 pont
Vellamo Browser 1604 pont 955 pont 2055 pont 1702 pont
Vellamo Metal 603 pont 651 pont 773 pont 768 pont
SunSpider 1.0.2 1723,1 ms 1674,3 ms 873,0 ms 1568,8 ms
Geekbench 3 (single) 328 pont 325 pont 488 pont 354 pont
Geekbench 3 (multi) 1100 pont 576 pont 1452 pont 1196 pont
GFXBench Manhattan onscreen 5,9 fps nem indult el 7,7 fps nem indult el
Manhattan offscreen 1080p 1,3 fps nem indult el 1,8 fps nem indult el
GFXBench T-Rex onscreen 12,3 fps nem indult el 14,0 fps 9,4 fps
T-Rex offscreen 1080p 4,6 fps nem indult el 5,3 fps 4,2 fps

A teljesítményteszteken nem szerepelt túl fényesen az Y625, de a mindennapi használat során egyáltalán nem drámai a helyzet, egy-két komolyabb feladat (témaváltás, nagyobb alkalmazás háttérbe tétele) végrehajtása után vehető észre némi akadás, egyébként teljesen folyamatos a rendszer, a görgetési sebesség is rendben van, a memória sem érződik kevésnek, 3-4 átlagos méretű alkalmazás simán el tud futni a háttérben.

Huawei Ascend Y625 Screen Shot Huawei Ascend Y625 Screen Shot

Szoftveres téren az Android 4.4.2-t kapjuk a jól ismert Emotion UI kíséretében, amiből a 2.3 Lite verzió került az Y625-be. A kezelőfelületen a hagyományos értelemben vett alkalmazásmenü továbbra sem található meg, minden program és minialkalmazás a 9 kezdőképernyő valamelyikén jelenik meg, a lapok közötti váltás animációját kedvünk szerint módosíthatjuk. A kezelőfelület témázható, összesen 5 különböző kinézet elérhető, ezek módosítják a képernyőzár stílusát, átmenetét, a háttérképeket, illetve az ikonstílust is. Sajnos a témák számának bővítésére egyelőre nincs lehetőség, be kell érnünk a gyári megoldásokkal.

Huawei Ascend Y625 Screen Shot Huawei Ascend Y625 Screen Shot

Az értesítési függöny meglepően egyszerű, csak a felső ikonsorból húzható le, rajta pedig látjuk a dátumot, az időt, 5 darab gyorskapcsolót, illetve egy gombot, aminek segítségével mind a 12 kapcsolóhoz és a kijelző fényerőcsúszkájához is hozzáférünk, ezen felül csak az aktuális értesítéseket látjuk, a jobb felső ikont megérintve pedig a beállításokba jutunk. A beállítások menü két oldalra oszlik, az Általános oldal takarja az egyszerűbb opciókat, a Mind fülön pedig értelemszerűen az összes beállítást megtaláljuk. Az extra funkciók közül érdemes megemlíteni a gesztusvezérlést, ami a kikapcsolt képernyőre való rajzolással tud azonnal bármilyen funkciót előhívni (akár egy utólag telepített alkalmazás megnyitását is), de a gyakorlatban ez nem működik tökéletesen, előfordult, hogy a zsebemben is aktiválódott egy-egy olyan funkció, amit eredetileg nem akartam megnyitni, így például sikerült a kamerával néhány teljesen fekete képet készítenem.

Huawei Ascend Y625 Screen Shot Huawei Ascend Y625 Screen Shot

A gyári szoftverek alapvetően az AOSP felhozatalából érkeznek, de a felületet szinte mindenhol átrajzolta a Huawei, a Google szoftvercsomag viszont módosítások nélkül megtalálható a készüléken. A billentyűzet viszont nem a gyári Android rendszerből származik, az alapértelmezett virtuális klaviatúrát a TouchPal X képviseli, ami nagy gombokkal operál, emiatt könnyű rajta gépelni, de sokat kitakar a kijelzőből, ez sokszor problémás lehet. Extra szoftverek terén egyáltalán nincs túltengés, dokumentumkezelésre használhatjuk a WPS Office programot, telepítésre került egy Twitter kliens, az optimalizálás névre hallgató minialkalmazás pedig egy gyors memóriatisztítást futtat le.

Kamera, video, audio

A hátlapon található kamera 8 megapixeles, autofókuszos, működését gyengébb fényviszonyok között egy szimpla ledes villanó segíti. A szoftver a Huawei saját fejlesztése, nincs túlbonyolítva, választhatunk hatféle mód (Normál, Panoráma, Szűrők, Hangjegyzet, Hangvezérlés, Vízjel) közül, kapcsolgathatjuk a vakut, állíthatjuk a képméretet, az időzítőt, az ISO-t és a fehéregyensúlyt, igény szerint pedig átválthatunk a két megapixeles előlapi kamerára. Aki szeretne finombeállításokat végezni, annak rendelkezésre áll az expozíció, a telítettség, a kontraszt és a fényerő állításának lehetősége. A fókuszálás nem túl gyors, de nagyon pontos, és akár 5 centiméteres távolságból is jól működik.

Huawei Ascend Y625 kamera

A fent elterülő képek magukért beszélnek, de sajnos nem pozitív értelemben. Az első ránézésre jó minőségű képekre ránagyítva azonnal meglátjuk, hogy a zajszűrés nagyon erősre sikerült, a homogén felületek konkrétan egy összefüggéstelen pacaként jelennek meg a fotókon, a dinamikatartomány is kifejezetten szűkös, éjszakai felvételeken pedig nagyon erős képzaj jelenik meg az alkotásokon. Videót 720p-ben rögzít a készülék maximum 30 fps sebességgel, tesztvideó ide kattintva elérhető!

Huawei Ascend Y625 Screen Shot Huawei Ascend Y625 Screen Shot

A zenelejátszó alkalmazás elméletileg képes a zenék hangulata szerint szűrni ( Vidám, Derűs, Szomorú, Pörgős), de ez nem mindig jön össze neki, ha biztosra akarunk menni, érdemesebb lejátszási listák, mappák, albumok vagy előadók alapján válogatnunk. A beállítások között találunk alvó módot, ami egy előre beállított időtartam lejárta után automatikusan leállítja a lejátszást. FM-rádió van, ami természetesen meg tudja keresni az elérhető állomásokat, de RDS információkat sajnos nem tudott megjeleníteni.

Teszt Huawei Y625 Alcatel OT Pop 2 (4.5) Allview E2 Jump Microsoft Lumia 640 Gigabyte Roma RX
Frekvenciaátvitel (40 Hz-től 15 kHz-ig), dB: +1,48, -1,87 +0,21, -0,36 +0,10, -1,56 +0,06, +0,02 +0,10, -1,33
Zajszint, dB (A): -87,4 -39,0 -75,4 -91,9 -85,6
Dinamikatartomány, dB (A): 86,3 81,2 75,7 91,8 86,0
THD, %: 0,0042 0,0052 0,011 0,0068 0,019
IMD + Zaj, %: 0,016 6,706 0,155 0,013 0,285
Sztereó áthallás, dB: -66,3 -88,7 -74,1 -90,7 -83,7

Gyári fülhallgatót nem találtunk a csomagban, de természetesen többféle hangkeltővel meghallgattuk a készüléket, egy visszafogott sistergésen kívül semmi problémát nem tapasztaltunk, mobiltelefonokhoz viszonyítva részletes, kellemes hangja van, az erősítője is meg tud hajtani egy átlagos hordozható fejhallgatót.

A frekvenciamenet nem teljesen egyenletes, de ez nem kifejezetten zavaró használat közben, a zajszint alacsony értékei pedig abszolút a helyükön vannak.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Adatkommunikáció terén az LTE és az NFC a két komoly hiány, ezen kívül nem lehet okunk panaszra, HSPA kapcsolattal 21,1 Mbps / 5,76 Mbps az elméleti maximum, amit mobilinterneten elérhetünk, de a 802.11 b/g/n szabványokat ismerő Wi-Fi használatával is bátran böngészhetünk. Ezen kívül Bluetooth 4.0, A-GPS és GLONASS is a rendelkezésünkre áll, utóbbi kettő segítségével nagyon pontos, gyors és stabil helymeghatározásra lehetünk képesek. A beszélgetési hangminőség egyáltalán nem rossz, de a beszédhangszóró sajnos nincs mindig a helyzet magaslatán, ez egy átlagon felüli torzításban nyilvánul meg, ha nem tudjuk, hogy kivel beszélünk, akkor kicsit félrevezető lehet a hang, amit hallunk.

Huawei Ascend Y625 Screen Shot Huawei Ascend Y625 Screen Shot

A gyári böngésző AOSP-alapokon nyugszik, képes több lapot kezelni, stabilan működik, a sebességével sincs gond, de hosszútávon érdemesebb lehet az előre telepített Google Chrome-ot használni, ami sokkal barátságosabb kezelőfelülettel és gyorsabb működéssel bír, mint a gyári megoldás. Flash támogatás egyik böngészőben sincs, de egy ideje ezt már megszokhattunk az androidos eszközöktől is.

Huawei Ascend Y625 akkumulátor
[+]

Értékelés: Huawei Ascend Y625
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 6 pont
Kijelző mérete, minősége 5 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 7 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 7 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 5 pont
Hogyan értékelünk?

A hátlap alatt található, cserélhető Li-ion akkumulátor kapacitása 2000 mAh, ami ehhez a hardverhez és kijelzőhöz sem soknak, sem kevésnek nem hangzik, ez pedig a valóságban is így van, egy napot átlagos használat mellett folyamatos internetkapcsolattal kibír, ha kicsit visszafogottabban tudjuk használni, akkor a két napos üzemidő sem elérhetetlen. A MindigTV live stream közepes fény,- és hangerőn körülbelül 25%-ot von ki az akkumulátorból, normál használatban körülbelül 4 órás kijelzőidők jöttek ki. Végszükség esetén bekapcsolhatjuk az Ultra energiatakarékos módot, ez nagyon hosszú készenlétet ígér, de csak hívást és SMS-ezést engedélyez.

Összességében a Huawei Ascend Y625 egyáltalán nem rossz készülék. Jól néz ki, az anyaghasználata is rendben van, az összeszerelési minősége egyáltalán nem tragikus, a mindennapok során stabil, nem lassú, jól használható, tulajdonképpen a kamera sem vállalhatatlan és a Snapdragon 200 (MSM8212) rendszerchip is megbocsájtható. Amivel probléma van, az egyértelműen a kijelző felbontása, a vastag kávák és végül, de nem utolsó sorban az ár, 39 900 forint körül kezd az Y625, ennyi pénzért pedig már több készülék is kínálja magát nagyobb felbontású kijelzővel és/vagy jobb rendszerchippel, házon belül rögtön ott van a Huawei Ascend G620s, de említhetjük a Samsung Galaxy Ace 4-et vagy a Sony Xperia E4g-t is. Kedvezőbb árcédulával másként ítéltük volna meg a Huawei új üdvöskéjét, de így sajnos nem esélyes plecsnire.

szentkuti11

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Huawei Ascend Y625
Huawei Ascend Y625 Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 142 x 72,6 x 9,6 milliméter
Tömeg 160 gramm
Színvariációk fekete, fehér
SIM-foglalat microSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 854 pixel (196 ppi)
Kijelző típusa IPS kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm Snapdragon 200 (MSM8212)
Processzor típusa 1,2 GHz-es négymagos Cortex-A7
Processzor csíkszélessége 45 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Adreno 302
RAM mérete 1 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 4 GB (ebből 1,9 szabadon felhasználható)
Memória bővíthetősége microSD (maximum 32 gigabájttal)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 850//900/1900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 21,1 Mbps / 5,76 Mbps / nincs
LTE nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n, WiFi hotspot
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.4.2 (KitKat) + Emotion UI 2.3 Lite
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Optializálás, Témák
Multimédia
Fő kamera 8 megapixel, autofókusz, led segédfény
Másodlagos kamera 2 megapixel
Videófelvétel 720p (30 fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 2000 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő ismeretlen
Beszélgetési idő ismeretlen
Zenelejátszási idő ismeretlen
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor

Azóta történt

Előzmények

  • Huawei P8 Lite - nem visszafogott jellem

    A kínai gyártó a csúcsmodellje mellé egy kicsit szerényebb tudású testvért is piacra dobott, ami nyolcmagos processzorral és HD kijelzővel rendelkezik.

  • Huawei P8 - nekik nem 8

    Erős csúcskészülékkel rukkolt elő a Huawei, amely a küllem és a kamerák tekintetében is megszorongathatja a riválisokat, ám hiba is becsúszott a gépezetbe.

  • Huawei Ascend G7 - ár-rés a pajzson

    A kínai gyártó egy olyan középkategóriás készüléket alkotott, amibe nagyon nehéz belekötni. Prémium minőség, remek szoftver, szuper akkumulátor, de mindezért túl sokat kérnek.

  • Huawei Ascend Mate7 - figyeljék a kezemet

    A kínai gyártó nem aprózta el az újdonságok bejelentését, a harmadik generációs Mate gyönyörű formatervet, kiváló hardvert és ujjlenyomat-olvasót kapott.

Hirdetés