Apple iPhone 11 - népalma

Bivalyerős lett, felkerült rá az ultraszéles kamera, olcsóbban indít, mint elődje és hoz pár új trükköt a szoftvere– Apple berkekben az Xr folyatása lehet az etalon, Android fronton azonban erős a konkurencia.

Apple A13 Bionic és iOS 13.1

Az iPhone 11 család a nyers erőt új szintre helyező Apple A13 Bionic SoC-vel és szégyenszemre 64 GB-os, bár ultragyors kezdőtárolóval startolt el, amiből 48 GB áll a felhasználó rendelkezésére. Ez 4K/60-as videókkal hamar megtelik, de legalább törölhetők a telefonról az olyan méretes alkalmazások, mint a GarageBand vagy a Keynote, jó pár GB-ot felszabadítva. A chipről annyit tudni hivatalosan, hogy a TSMC második generációs, 7 nm-es node-ján készül (az EUV litográfiát használó 7 nm+ helyett valószínűleg a N7P-ről van szó), és hat processzormagot vet be. A két teljesítményorientált (2,66 GHz) 20%-os előrelépést ígér az A12-höz képest, 30%-os takarékossággal, a négy takarékos mag (1,87 GHz) és a négymagos GPU ezt 20/40, a harmadik generációs NPU pedig 20/15%-os mutatókkal hozza le.

Teljesítmény-teszt (a táblázat szétnyitható)
Benchmark Apple iPhone 11 Apple iPhone Xr Samsung Galaxy Note10 Huawei P30 Pro OnePlus 7 Pro
Rendszerchip Apple A13 Bionic Apple A12 Bionic Exynos 9825 HiSilicon 980 Snapdragon 855
AnTuTu Bench. 7.x 454811 pont 336987 pont 345891 pont 316068 pont 369954 pont
Geekbench 4 (single/multi) 5491 / 14070 pont 4795 / 11164 pont 4515 / 10154 pont 3301 / 9943 pont 3394 / 10801 pont
Geekbench 5 (single/multi) 1337 / 3522 pont 1102 / 2665 pont 839 / 2363 pont 682 / 2413 pont 728 / 2722 pont
GFXBench Car Chase onscreen 60 fps 58 fps 39 fps 28 fps 19 fps
GFXBench Car Chase offscreen 76 fps 45 fps 43 fps 33 fps 42 fps
GFXBench Man. onscreen 60 fps 60 fps 60 fps 59 fps 53 fps
GFXBench Man. offscreen 173 fps 117 fps 100 fps 92 fps 98 fps

A 8,5 milliárd tranzisztort bevető SoC meg is mutatja piacvezető erejét, leginkább 3D-ben előrelépve – a kitűnő pontszámok ismét megkérdőjelezik az alacsony képernyőfelbontást. A tesztek egyaránt 4 GB RAM-ra célozgatnak, ami 1 GB-os előrelépés a Xr-hez képest, a BGR szerint viszont nem kizárt, hogy akad még 2 GB csak a kamerának elkülönítve, amely az NPU-val karöltve az ősz folyamán még fejlettebb képfeldolgozással bővül (Deep Fusion). Akármennyi memória is legyen a gépházban, úgysem a specifikáció a lényeg, hanem a zéró késedelem érintéskor és a nulla dadogás a felületen, a legméretesebb játék esetében is legfeljebb másodpercekben mérhető töltésidővel, a bővebb RAM-mal ráadásul rengeteg app a gyorsítótárban marad.

[+]

Létezik fürgébb animáció a piacon, az átmenetek mindenesetre kellő mozgékonyságot adnak az iOS felületnek, amire mondjuk ráfért a 13.1-es hibajavító frissítés, mert elsőre több baki is bennragadt, beleértve komolyabb biztonsági réseket. Azt tehát nem lehet mondani, hogy bezzeg az Apple makulátlan rendszert kínál, az is igaz viszont, hogy egy hét alatt tucatnyi foltot eltüntetett, generációs frissítésekben pedig összemérhetetlen az Androiddal szembeni előnye. Nem itt debütált, de éppen annyira hasznos a rendszerszintű sötét mód, vagyis téma, ami nagyon jól áll az LCD panelnek is, és a legtöbb gyári szoftver, illetve menüpont igazodik hozzá, miközben a fejlesztők is egyre-másra vezetik be ezt a lehetőséget.

[+]

Az apró ráncfelvarrások mellett olyan változások tűnhetnek fel a rendszerben, mint a gyors WiFi vagy Bluetooth lista elérése a fentről lehúzható vezérlőközpontból. A gesztusirányítás pont olyan hatékony, mint eddig, bár azzal, hogy bekerült a háromujjas gyorsfunkció szövegek és linkek másolására és megosztására, sikerült galibát okozott pár játékban – az ilyesmi szoftverfrissítéssel orvosolható. Nekem nem hiányzik a 3D touch nyomásérzékelés, a hosszú érintésre előugró haptikus menük természetesebbnek hatnak. Sajnos a főoldali ikonrács továbbra se méretezhető, a widgetgyűjtemény balra viszont kifejezetten hasznos, amely a zárképernyőről éppúgy elérhető, mint minden értesítés és a kamera.

[+]

Mostantól választani lehet, hogy egy alkalmazás megnyitásonként egyszer, a futás ideje alatt mindig vagy soha ne férjen hozzá földrajzi helyzetünkhöz, a Lokátor pedig egybefogja az iPhone megkeresésének és a közösségi helyzetmegosztásnak a funkcióit. Felügyelhető a mobilfüggőség a képernyőidő követésével és korlátok beállításával, akár alkalmazásonként és a családtagok számára. A Parancsok elindításával és a Siri szakértelmével elképesztően sok műveletet tudunk automatizálni, és parancsokat immár harmadik féltől származó alkalmazásokhoz is társítani lehet. Egy sor emberi arccal bővült az emoji és memoji lista, szóval már nem csak állatokat vagy saját magunkat oszthatjuk meg virtuális formában, 3D arcfelismeréssel arcmimikánkat ügyesen követve. Saját avatárunk egyébként szélesebb körben testreszabható, mielőtt az Üzenetekben és más appokban jópofa effektekkel továbbküldjük.

[+]

Szép számmal van jelen az Apple alkalmazásparkja, és végre hatékonyabb a Fájlok, amely a helyi és a felhőtárhelyek állományai mellett külső tárolót is képes kezelni. Sokrétű az Egészség, az (okos)Otthon, az Emlékeztetők, a Jegyzetek, a Naptár és a Kontaktok tudáslistája, a mérés pedig AR-funkciókkal érhető el. Nem hiányzik a FaceTime, a Mail, az Óra, a Térképek, az Időjárás, a Részvények, a Podcastok, a Wallet Apple Pay mobilfizetéssel, a Könyvek, az Apple Store, az iTunes Store, az iTunes U, a Tippek, a Clips, az iMovie, az irodai csomag (Keynote, Numbers, Pages), a Hangjegyzetek, a Watch, az Iránytű vagy a Számológép. Egyik-másik viszont kaphatna végre magyar nevet. Bekerült a billentyűzetbe az ujjhúzós bevitel (bár ez egyelőre angol nyelvnél működik, a magyarnál nem). Az apró változásokon átesett Safari pedig villámgyors és hatékony böngésző gyors átméretezéssel, olvasómóddal és asztali/mobilnézet váltással.

[+]

Ne feledkezzünk meg CarPlay és ARKit 3 támogatásról, a széleskörű iCloud felhőszolgáltatásról és mentési opciókról, a remek együttműködésről Apple termék között, a játékhoz pedig bekerült az egér és a konzolos kontrollerek támogatása. Apple Arcade néven elindult a reklámmentes, előfizetéses játékszolgáltatás havi 1890 forintért, 100 új címmel, az iTunes zene mellett pedig nemsokára az Apple TV+ video streaming is elérhető lesz. A motorháztető alatt az új iOS további apró változások sorát hozta, és bár a vizuális köntös és a zártság maradt, nagyon jól áll neki a sötét mód, logikája és gördülékenysége meg mit sem változott, még ha nyögvenyelős is volt a startja.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Apple

Azóta történt

Előzmények

  • 12 év iPhone-nevezéktana

    Néhány évvel ezelőttig rendkívül jól átlátható volt az Apple mobilok palettája, mostanra azonban igen zavaros lett a kép - ezen a téren is.

  • Apple iPhone XR - amikor az olcsóbb is drága

    Ebben a készülékben nincs különösebb izgalom, minden pont ott van és úgy működik, mint tavaly. Azt biztos nem mondhatjuk rá, hogy a ennyi pénzért hülyének is megéri.

Hirdetés