Karbonn A19 - indiai fűszer

Bevezető, tartozékok

Miközben a mobilpiac az olyan feltörekvő kínai márkáktól is hangos, mint az Oppo vagy a Xiaomi, a Föld második legnépesebb országa, India is beszállt a mobilos versenybe. Nem véletlen, hogy éppen ezekben a sűrűn lakott, ám szegény országokban indul hódítóútjára egy-egy új márka, a hardverek gyors fejlődésével és az ingyenes szoftverek elterjedésével ugyanis realitás lett az okostelefonok tömegtermékké válása. Indiában az androidos láz csak mostanában tör ki igazán, azonban a közép-ázsiai ország már egy ideje a régió egyik informatikai nagyhatalma, olyan képzett szakembereket ajándékozva a világnak, mint Sundar Pichai, az Android és Chrome OS feje, vagy Satya Nadella, a Microsoft új vezérigazgatója. Mindkét vezető eszközökön és felhőszolgáltatásokon átívelő, állandó online kapcsolatban látja a jövőt, és vízióik közé tartozik az igazán olcsó termékek piacra dobása, hogy az óriási vásárlópotenciállal rendelkező feltörekvő országokat is bevonják a mobilvilág vérkeringésébe.

Karbonn A19
[+]

Nem véletlen, hogy Pichai a júniusi Google I/O rendezvényt az Android One project bejelentésével kezdte, amelynek a célja 100 dollár alatti készülékek piacra dobása az említett területeken. A kezdeményezés részeként a Google vállalja a szoftverfrissítéseket, a partnerek dolga pedig olyan készülékek piacra dobása, amelyek olcsók és megfelelnek a helyi piac igényeinek – ez Indiában a dual-SIM-es megoldást, a microSD kártyafoglalatot és az FM-rádiót jelenti. Ennek a projectnek az egyik első partnere a Karbonn Mobiles.

Karbonn A19
[+]

A Karbonnt 2009-ben, az „India Szilícium-völgyének” is becézett Bangalore-ban alapították, és két éve foglalkoznak androidos mobiltelefonokkal. A vállalat több árszegmensben is gyárt készüléket, illetve több platformon is operál (a Microsoft nemrégiben nevezte meg őket egyik új windowsos partnereként). Ha a gyártó jól játssza ki ütőkártyáit, amelynek az adu ásza a belépőszint lehet, a Karbonn komoly tényezővé válhat a sokmilliárdos ázsiai piacon. Bár a hozzánk eljutott modell még nem az Android One sorozat tagja (az első ilyen készülékek októberben érkezhetnek), az A19 rendelkezik a fent említett komponensekkel, hazájában pedig 100 dollár alatt megvásárolható, úgyhogy fél szemmel arra is kíváncsiak voltunk, hogy a Google projectjének a szűkös erőforrások mellett mennyire lehet létjogosultsága.

Karbonn A19
[+]

A Karbonn belépőszintű versenyzője meglepően vaskos dobozban érkezett hozzánk az eMAG-tól, amely vagy népes számú kiegészítőre, vagy nehéz eszközre engedett következtetni. A válasz mindkettő: a fehér papírdobozból egy méretes, 5 hüvelykes kijelzővel bíró készülék kandikált elő, de számos kiegészítőt is találtunk mellette. Így előbukkant némi angol nyelvű termékleírás, egy töltő- és adatkábel, egy töltőfej, egy mikrofonos fülhallgató, egy 1600 milliamperórás akkumulátor, valamint egy flip cover, vagyis könyvszerűen szétnyitható előlapi védőelem, amelyet a hátlap helyére lehet bepattintani. Az ilyen apró kedvességek mellett mi is lelkesen vágunk bele a tesztelésbe.

Külső és kijelző

A lelkesedésünk sokáig mégsem tartott, hamar szembesülnünk kellett ugyanis az A19 169 grammos tömegével, amely az 5 hüvelykes megjelenítő mellett igen soknak számít, nagyjából ennyit nyom egy Galaxy Note 3 phablet. Annyi pozitívuma mindenképpen van a dolognak, hogy a 72,3 x 146 x 9,2 milliméteres készülékház a bőséges műanyaghasználat miatt stabilan ül a kézben, az összeszerelés pedig egész jól sikerült, recsegésre csak a hátlapot lehet bírni, intenzívebb szorítás esetében. Formatervre leginkább egy Samsung készülékre hajaz az A19, bár az androidos kezelőgombok itt kapacitív formát kaptak, a szálcsiszolt textúrájú fehér hátlap pedig ad valamennyi egyéniséget a Karbonn termékének.

Karbonn A19
[+]

Az előlapon az 5 hüvelykes TFT kijelző a főszereplő, amely FWVGA, azaz 480 x 854 pixeles felbontással bír. Ez igen alacsony pixelsűrűséget jelent, véleményünk szerint ilyen képernyőméretnél már legalább qHD felbontással kellene operálni, az A19 pixeleinek kiszúrásához még csak közel sem kell hajolni. Ám sokkal nagyobb problémák adódtak a betekintési szögekkel: alulról megdöntve a készüléket a szürke, felülről pedig a fekete szín irányában torzul a megjelenített kép, méghozzá meglehetősen intenzíven, de oldalról sem kellemes a kijelzőre rápillantani. Emellett az alacsony maximális fényerő és kontrasztarány, valamint a hűvösre sikerült színkalibráció is hagyott kívánnivalót maga után, ráadásul a panel érintésérzékenysége sem ütött meg egy elvárható szintet, sokszor kellett kétszer rábökni az üveglapra, hogy valami történjen.

Karbonn A19
[+]

Kijelző-teszt
Mérés Karbonn A19 ZTE Blade V Huawei Y530 Vodafone Smart 4 mini
Fehér fényerő 306 nit 297 nit 398 nit 270 nit
Fekete fényerő 0,75 nit 0,31 nit 0,61 nit 0,27 nit
Kontrasztarány 408:1 960:1 603:1 1000:1
Színhőmérséklet 11735 K 8272 K 10496 K 11686 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

A problémás képernyőt átlagos oldalkeret fogja közre, alul és fölül viszont viszonylag széles sávot hagytak a tervezőmérnökök. Felül a beszélgetési hangszóró, a fénymérő és közelségjelző szenzorok, valamint a VGA felbontású kamera kapott helyet, alulra a három kapacitív érintőgomb került menü, home és vissza kiosztásban. Ezeknek a kezelőgomboknak is alacsony volt az érzékenysége, az ilyen apróságok pedig az egész használati élményt lehúzzák.

Karbonn A19
[+]

A bekapcsoló/feloldó, illetve a hangerőgombok a készülék baloldalára kerültek, ezek érzékenysége és visszajelzése megfelelő. Az USB 2.0-s port szokatlan módon jobboldalt kapott helyet. Felülre a 3,5 milliméteres fülhallgató kimenet, alulra pedig a beszélgetési mikron került. A hátlap egész tetszetős kivitelezésű szálcsiszolt hatású, matt textúrájával, amely megfelelő tapadást biztosít a kézben. Az elem tetején egy 8 megapixeles kamera kapott helyet (ritka az ekkora felbontás belépőszint esetében), alatta egy ledes villanó fedezhető fel (ilyen se jár mindig az árszegmensben). A felbontást és a telefonmárkát középen egy-egy felirat jelzi. A hátlapi hangszóró alulra került. A hátlapot eltávolítva két SIM-kátya foglalatra is bukkanhatunk (egy normál és egy microSIM kivitelben), valamint egy microSD olvasóra.

Hardver, adatkommunikáció, akkumulátor

Az A19 kétmagos MediaTek chipsetet kapott. Az MT6572 CPU-ja 1,3 gigahertzes órajelen pörög, a grafikus munkát a jó öreg Mali-400MP1 végzi. Rendszermemóriából 512 megabájt jár, ami egy KitKat rendszernek a Google szerint elég kell, hogy legyen, az A19 azonban a koros Android 4.2.2 Jelly Bean főverzióval érkezett, és kérdéses, hogy kap-e ennél frissebbet. A belső tárhely mérete a szegmensben megszokott 4 gigabájt, ennek valamivel több, mint a fele érhető el a felhasználó számára, ha pedig ez nem lenne elég, akár 32 gigabájtos microSD kártyával is meg lehet toldani a tárhelyet.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Karbonn A19 Huawei Ascend Y330 Alcatel OT Pop C3 Vodafone Smart 4 mini
Quadrant Standard 3332 pont 3519 pont 2936 pont 3478 pont
Linpack for Android (single) 56,759 MF. / 1,48 s 57,697 MF. / 1,45 s 56,913 MF. / 1,57 s 54,508 MF. / 1,54 s
Linpack for Android (multi) 83,375 MF. / 2,02 s 88,353 MF. / 1,91 s 74,499 MF. / 2,26 s 80,702 MF. / 2,09 s
Smartbench 2012 Prod. 2233 pont 2153 pont 2171 pont 2163 pont
Smartbench 2012 Games 1957 pont 2179 pont 1888 pont 2001 pont
AnTuTu 4.x Benchmark 10971 pont 10608 pont 11043 pont 10816 pont
Geekbench 3 (single) 322 pont 314 pont 289 pont 310 pont
Geekbench 3 (multi) 558 pont 518 pont 468 pont 527 pont

Az A19 nem teljesített fényesen a szintetikus teljesítményteszteken, negatív várakozásaink pedig a napi használat során is beigazolódtak. A teljesítménygondok az első bekapcsoláskor kezdődtek, a Google beállítás-varázslója ugyanis egyből megadta magát, aztán jöttek a menük és oldalátmenetek megakadásai. A jelenség aztán fokozódott alkalmazásmegnyitáskor és váltáskor, és jellemző volt a böngészés egészére, nem beszélve a rendszerigényesebb alkalmazásokról vagy játékokról, ahol már zavaró mértéket vett a dolog. Úgy gondoljuk, hogy teljesítményben az A19 nem üt meg egy olyan szintet, amelyet alapvetőnek gondolunk egy „okos” telefon használata esetében. Arra viszont kíváncsiak lennénk, hogy az Android KitKat vagy L hogyan futna ilyen hardveres tudás mellett.

Karbonn A19
[+]

A készülék egy 3G-s normál SIM és egy 2G-s microSIM foglalatot kapott. A legnagyobb elérhető adatsebesség 3G-n 21 megabit/másodperc letöltés, illetve 5,76 megabit/másodperc feltöltés esetében. A vételi jel használatunk során megfelelő volt, azonban a beszélgetési hangminőség nem tartozott a jobbak közé egyik oldalon sem. A 802.11b/g/n szabványú WiFi modem érzékenysége is hagyott kívánnivalót maga után, a megszokottnál alacsonyabb volt a vételi minőség. Bluetoothból 4.0 szabvány jár A2DP-vel, USB-ből 2.0 MTP funkcióval, OTG támogatás nélkül. A Karbonn készüléke a GPS műholdak, valamint a földi antennák és routerek segítségével képes pozíciót szerezni, amely átlagos sebességgel megy végbe. NFC nincs.

Karbonn A19 screen shot Karbonn A19 screen shot

A méretes ház és a 169 grammos tömeg ellenére is csak 1600 milliamperórás akkumulátor jár a Karbonn készülékéhez, ami elég sovány az 5 hüvelykes kijelző mellett. A készenléti fogyasztás ráadásul átlag feletti volt használatunk során, így már délutánonként töltőre kellet dugni az A19-et. A kijelző és a chipset is bátran fogyasztja az energiát, úgyhogy egy töltés mellett 3 - 3,5 óra képernyőidőnél többre ne számítsunk, ez pedig manapság fájóan alacsony érték. Az energiatakarékos módot a tükörben lehet megpillantani, az üzemidő meghosszabbításáért ugyanis mi felelünk.

Szoftverek

Az Android 4.2.2 Jelly Bean lassan betölti második életévét, mégis sok idei készülék startol el (és marad) ezen a szoftververzión, közéjük tartozik az A19 is. A grafikus felület a stock Android enyhén átdolgozott változata, a különbséget a kerekded ikonstílus és a színes főképernyős háttér, illetve egy-két extra applikáció jelenti. A kezdőképernyőnek öt oldala van 4 x 4-es az ikonkiosztással, a widgeteket az ikonokhoz hasonlóan a menüből lehet idehúzni. A tálcára összesen öt ikon fér. Az értesítési panel az áttetsző állapotsáv felől húzható le, a gyorskapcsoló tálca is innen érhető el. Az alkalmazásváltó a home, a Google asszisztense pedig a vissza gomb hosszú megérintésével hívható elő.

Karbonn A19 screen shot Karbonn A19 screen shot

A tárcsázó és névjegyek applikáció gyári androidos változat, azaz minimális a testreszabhatóság. Beállítható a névjegyek forrása (Google-fiók, SIM-kártyák, telefonmemória), a gyorsüzenetek szövege, illetve a tárcsázóhoz kapcsolt gyorshívások. A SMS és email applikáció hasonlóan alaptudású, bár a célnak megfelelnek. Szöveget a gyári androidos billentyűzettel és a Google hangalapú módszerével lehet bevinni. Magyar nyelv a billentyűzethez ugyan letölthető, korrektúra és szótár viszont nem jár hozzá.

Karbonn A19 screen shot Karbonn A19 screen shot

Az A19 szoftveres felhozatala szerény, de legalább nem kapunk túl sok felesleges tartalmat. A szoftverpakk vázát a Google gyári alkalmazásai adják, így jár biztonsági mentés kezelő, számológép, hangrögzítő, naptár, óra, stopper, fájlkezelő, térkép, filmstúdió, időjárás-jelentő, ToDo (tennivalók), Google+, Drive, Hangouts, valamint a Play szolgáltatások. Mivel az A19 két SIM-kártya foglalattal is bír, egy SIM-kezelőt is kapunk. Azért akad egy-két extra szoftver is, ilyen például a Mobogenie alkalmazásbolt vagy a helyi szolgáltatásokat listázó OLX, amely itthon nem igazán használható. Hírolvasáshoz segítséget nyújthat a Flipboard, de telepítve van a Viber és a WhatsApp is. Dokumentumainkat a WPS Office-szal nyithatjuk meg és szerkeszthetjük.

Karbonn A19 screen shott Karbonn A19 screen shot

Az A19 három böngészőt kapott a Google Chrome, az Opera Mini és a gyári AOSP alapú személyében, mi az utóbbit vizsgáltuk meg. Az app legfeljebb 16 ablakot képes kezelni (elméletileg, gyakorlatilag négynél több már túl nagy falat neki), emellett felkínálja a lehetőséget az böngészett tartalmak offline mentésére, illetve az olvasási elrendezés váltására mobilos és asztali nézet között. A gyárilag beállított főoldal a Karbonn Fun Zone, aminek a felületén 10 és 100 rúpia között vásárolhatunk témákat, zenéket vagy játékokat a készülékhez, mi ezzel a nagyszerű lehetőséggel nem éltünk.

Noha az 5 hüvelykes kijelzőméret normális esetben ideális az internetezéshez, böngészési élményről az A19 esetében csak negatív előjellel beszélhetünk. Zavaró a megjelenítő alacsony pixelsűrűsége és rossz betekintési szögei, a pocsék érintésérzékenység pedig gyakran megtréfálja az embert. De a kétmagos chipset sem hasít, már a közepesen komplex tartalmak esetében is lehet megakadásokkal találkozni, a zsírosabb honlapok pedig az A19 torkán akadnak. A Karbonn készüléke a SunSpider 1.0.2-es webes teljesítményteszten 1792 milliszekundumos eredményt ért el.

Multimédia, kamera, összegzés

A Karbonn A19 a szegmensben szokatlanul nagy felbontású, 8 megapixeles hátlapi kamerát kapott, ráadásul a ledes villanót sem spórolták ki, így pozitív érzelmekkel álltunk a fotós teszt elébe. Mielőtt azonban a szemeinket a képekre vetnénk, nézzük, mit tud a fényképezőalkalmazás! A kamerarendszer elvileg autófókuszos, a gyakorlatban azonban fixfókuszos rendszer jár, így a kijelző megfelelő részét megérintve nem az élesség, hanem az expozíció igazodik a választásunkhoz. Baloldalt négy kameramód közül lehet választani (automata, HDR, panoráma és mosolyexpozíció), jobboldalt exponálni, a videofelvételt indítani, a beállításokat előhívni és a képeket visszanézni lehet. Kézi módban expozíciókorrekció, érzékenység, fehéregyensúly, illetve néhány effekt és szcéna választható ki, opcionálisan a GPS-koordináták mentése is bekapcsolható.

Karbonn A19
[+]

Kezdeti lelkesedésünk a fotókat visszanézve alábbhagyott. Ideális fényviszonyok mellett ellőtt képek esetében „csak” az átlag alatti vonalélességgel, az alulexponálással, a képzajjal és az érzékelhető szoftveres utómunkával volt problémánk, egyébként a fehéregyensúly egy-két fura tévedést leszámítva egész megbízható volt. Az agresszívabb fényviszonyokat azonban már nem bírta a szenzordinamika, ilyenkor a HDR-mód szinte kötelező választás volt, ami tovább lassított az amúgy sem túl gyors szoftveren. Nappal azért sikerült egy-két vállalható fotót készíteni (többségében ezeket osztottuk meg a kedves olvasóval), este viszont igen problémás volt a helyzet, komolyabb fényforrásokat még csak-csak, a sötétebb részleteket viszont már nem igazán sikerült megörökíteni, amin az alacsony hatótávolságú ledes villanó sem tudott javítani. Fixfókuszos rendszer miatt makrós próbálkozásainkat sem kísérte túl sok siker. Az A19 VGA felbontású videót tud rögzíteni 30 fps sebességen és 3gp kódolással, a képminőség ehhez mérten átlagon alulinak, a hang pedig tompának bizonyult. Nappali részlet itt, esti pedig ejjel tekinthető meg.

Alcatel One Touch Pop 8 screen shot Karbonn A19 screen shot

A zenelejátszó gyári androidos, vizuális körítés nélkül. Zenéinket rendezhetjük előadók, albumok, számok és lejátszási listák szerint, az utóbbiakat természetesen mi is összeállíthatjuk. Az alkalmazáshoz jár hangszínszabályzó 3D és mélyhangkiemelési funkciókkal. Az A19 FM-rádiót is kapott, amely a füles bedugásával megfelelően működik is. Mindkét alkalmazáshoz jár kezdőképernyős és értesítési paneles widget. A videolejátszó fapados, a H.263, H.264 és mpeg4 kódolású tartalmak lejátszásával nem volt gondja (legfeljebb HD felbontásig), az DivX, Xvid és ac3 tartalmak meghajtásához viszont áruházas alternatívák után kell néznünk, bár ilyen kijelző mellett a dolgot nem nagyon erőltettük. A hátlapi hangszóró egész hangosan szól, bár az apró rács irányából csak közepes minőségű hang árad, de legalább a hívási értesítést jó messziről hallani lehet. A mellékelt, hagyományos kialakítású headset nem is rossz darab. Nem ezzel fogjunk tömörítetlen zeneszáminkat maximálisan kiélvezni, de mellékeltek ennél már sokkal gyengébben szóló fülest is mobiltelefonhoz.

Karbonn A19
[+]

Értékelés: Karbonn A19
Külső
Ergonómia 6 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 7 pont
Kijelző mérete, minősége 5 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 6 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 9 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 6 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 6 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 6 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

Az A19 tesztelésekor két dologra voltunk kíváncsiak: mire képes a készülék a magyar piacon az árszegmensében, illetve, ha már a Karbonn és a MediaTek kulcsszereplői a hamarosan induló Android One projectnek, mennyire lehet használható androidos készüléket összerakni 100 dollárnál kevesebb pénzből. Megfelelve az indiai igényeknek, a készülék 2 SIM-es kiszerelésben, microSD kártyafoglalattal és FM-rádióval jelent meg, úgyhogy az alapok adottak voltak egy decens készülékhez, a kétmagos MediaTek processzor azonban túl gyengének bizonyult a kielégítő napi használathoz. A kijelző is szenved minden létező hibától (alacsony fényerő, hűvös színkalibráció, rossz betekintési szögek, alacsony pixelsűrűség), és az üzemidő is átlag alatti. Úgy gondoljuk, hogy az A19 kedvező indiai ára mellett sem üt meg egy olyan elvárható szintet, ami mellett érdemes a napi teendők egy részét okostelefonra menteni, nálunk pedig valamivel drágábban, 30 ezer forintért lehet megvásárolni. Ez az ár eléggé túlzónak tűnik, bár nyilván tisztában vagyunk vele, hogy a hazai terhek (áfa, Artisjus, stb.) nem csekélyek, de még így sem indokolható ez az árszint, számos sokkal ismertebb márka kedvezőbb árfekvésben kínál hasonló tudású eszközöket.. Ennek ismeretében nem tudjuk a Karbonn A19-et ajánlani, kezdő készüléknek ott van mondjuk a kompaktabb és remekül optimalizált LG L40 , az egész jó Huawei Ascend Y330 vagy a remek windowsos Nokia Lumia 525. Mindenesetre kíváncsian várjuk, hogy egy Android One keretében érkező Karbonn telefon mit tud majd kihozni ugyanakkora forrásból, remélhetőleg többre, mint a nálunk járt darab.

Bone123

A tesztkészülék az eMAG jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Karbonn A19
Karbonn 19 Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 72,3 x 146 x 9,2 milliméter
Tömeg 169 gramm
Színvariációk Fehér
SIM-foglalat normál SIM (3G) + micro SIM (2G)
Kijelző
Kijelző átlója 5 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 854 (196 ppi)
Kijelző típusa TFT kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek MT6572
Processzor típusa 1,3 GHz-es négymagos Cortex-A7
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Mali-400MP1
RAM mérete 512 MB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 4 GB
Memória bővíthetősége microSD (32 GB-ig bővíthető)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 900/1800/2100
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 21 Mbps / 5,76 Mbps
LTE nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n, hotspot, direct
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS nincs
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok Néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.2.2 (JellyBean)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Hangrögzítő, számológép, jegyzetek, Kingsoft Office, biztonsági mentés, naptár, időjárás, zenelejátszó, videolejátszó, Chrome, Google+, Hangouts, YouTube, Gmail, Play szolgáltatások, térkép
Multimédia
Fő kamera 8 megapixel, autófókusz
Másodlagos kamera 0,3 megapixel
Videófelvétel VGA @ 30 fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 1600 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 250 óra
Beszélgetési idő 4 óra (3G), 6 óra (2G)
Zenelejátszási idő n/a
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés