Lenovo Tab 4 8 és 10 - családi minimál

Ha csak az alapfeladatokra kell valami tablet, akkor nehéz olyan gépet találni, ami többé-kevésbé megfelel az igényeknek, de nem túl drága.

Doboz, külső

Mivel a két Tab 4 a méretén kívül nem sokban tér el, ezért nem meglepő módon a dobozuk is nagyon hasonló. Mindkettőnél a piros-kék festés dominál, a tartozékok listája is megegyezik: microUSB-kábel és töltőfej. A 10 hüvelykes masinához viszont 2 Ampert leadó konnektoros csatlakozó jár, a kisebbik géphez csomagolt tartozék ennek csak a felét tudja. Ez abból a szempontból érhető, hogy a méretesebb tablet bikább akkumulátort is rejt, 7000 mAh-t 1 Amperen feltöltögetni elég keserves lenne.


[+]

A két cuccról elsőre látszik, hogy közeli rokonok. Ahogyan az is teljesen egyértelmű, hogy nem a csúcskategóriában kívánnak versenyezni, de a bóvlitól azért nagyon messze van mindkét Lenovo. Noha egy csomó mindenben a design nagyon hasonló, de a 8 hüvelykes gépet láthatóan álló tájolású használatot feltételezve rajzolták meg, a nagyobbik modellt viszont úgy formázták, hogy az inkább fektetett üzemmódban praktikusabb. Az teljesen egyértelmű, hogy nem volt keret különböző formai trükköket bevetni, vaskosak a kávák (ami főleg a kisebb gépnél szembeötlő), plasztikból van a ház, nincsenek különleges csatlakozók, nem kapott vakut a hátlapi kamera egyik esetben sem, de egyáltalán nem bántó az összkép, sőt. A hangszórók elhelyezése például rögtön olyan megoldás, ami kiemeli két a Tab 4-est a mezőnyből.


[+]

A kisebbik gépnél — feltételezve, hogy álló nézetben használjuk — alul és felül a keret ferdén le van csapva, ide kerültek a hangfalak. Igen, összesen kettő. A nagyobbiknál szintén van egy ilyen finom formai trükk, ott a hangszórók viszont a kijelző felett vannak kétoldalt. Egyik esetben sem esélyes, hogy a júzer ezeket lefogja, a 10 hüvelykes tabletnél egyébként sem életszerű, hogy valaki a tetejét tapogassa, de az apróbb testvérnél is pont praktikus, hogy multimédiás tartalom fogyasztásánál (amikor fektetve nézzük) két oldalról érkezik a hang.


[+]

Közös, hogy mindkét eszközbe lehet tenni SIM-et — ez egyébként sok esetben komoly felár más termékeknél. Ezekből a cuccokból is létezik WiFi-only változat, olcsóbb is, de más a chipset, mondjuk a Lenovo nemzetközi oldala minden, csak nem releváns, ott ugyanis az LTE-képességekkel felvértezett gépeket Tab 4 8 Plus és Tab 4 10 Plus névvel futnak, de azokban magasabb felbontású a kijelző. Úgyhogy egyszerűsítsük a képet egzakt kódszámokkal, a SIM-et nem tartalmazó, 8 hüvelykes gépet úgy hívják, hogy ZA2B0059BG, ez alig több, mint 40 ezer forintot kóstál, ugyanez 10 inchen ZA2J0041BG néven fut 50-55 ezer forint között. A 4G-re fellépő (és nálunk járt) masinák közül a kisebb ZA2D0051BG néven keresendő (50 ezer körül), a nagyobb pedig ZA2K0022BG kódszámon lelhető fel 65 lepedő magasságában. Magyarán az LTE mindkét esetben 10-15 ezer forintos felárat jelent, ami nyilván elsősorban licenszdíjakból tevődik össze, de kvázi a gép árának 20-25%-át is kiteszi, ami innen nézve elég vaskos. Ha valakinek fontos, akkor nincs mit tenni, minden gyártónál rá kell számolni ezt a felárat, de ha vállaljuk azt a kényelmetlenséget, hogy például a telefonunkról osztunk neki netet, akkor bentebb vagyunk árban. Egyéb, szignifikáns eltérés amúgy nincs, a 4G-s változatokban használt Qualcomm MSM8917 helyett APQ8017 dübörög bennük, ami csont ugyanaz, csak utóbbiban nincs modem.


[+]

No, mivel a mi tesztkészülékeink nyitottak voltak SIM befogadására, ezért a Lenovo felirattal ellátott ajtócska mögött mindkét masinánál két microSIM, vagy az egyik helyett microSD hely várta a kártyákat. Különösen vékony és hosszú körömmel lehet ezeket nyitni, ha ilyenünk pont nincs, akkor irány a fürdőszoba és reszeljünk magunknak, vagy használjunk valami segédeszközt. Érdekes, hogy a kisebbik masinában tök kulturált fémtálcát találunk a két lapkához, a nagyobbikban csak egy satnya műanyag keretbe kell illesszük a kártyákat. Ami viszont megegyezik, hogy a kijelzőt kapcsolgató gomb kellemesen recézett felületet kapott, amit vakon is könnyű eltalálni. A hátlap kialakítása és hasonló, puha tapintású, egyáltalán nem csúszós borítást kaptak a tabletek, meglepően prémium érzetet nyújtva.

Kijelző-teszt
Mérés Lenovo Tab 4 8 Lenovo Tab 4 10 Samsung Galaxy Tab S2 Asus ZenPad 10 Z301MF
Képátló 8 hüvelyk 10,1 hüvelyk 9,7 hüvelyk 10,1 hüvelyk
Felbontás 800 x 1280 800 x 1280 1536 x 2048 1280 x 1920
Technológia IPS-LCD IPS-LCD Super AMOLED IPS-LCD
Fehér fényerő 405 nit 304 nit 365 / 813 nit 380 nit
Fehér fényerő (min) 4,3 nit 12,4 nit n/a 8,1 nit
Fekete fényerő 0,38 nit 0,23 nit 0 nit 0,23 nit
Kontrasztarány 1064:1 1323:1 végtelen 1654:1
Színhőmérséklet 8148 K 7501 K 7322 / 6582 K 8561 K + kézi

Hogyan mérjük a kijelzőt?

A kijelzők csak méretben térnek el, a használt IPS technológia és az 1280x800 pixeles felbontás közös. Fényerőben mondjuk elég harmatos a produkció, főleg a nagyobbik eszköznél (a kicsinél a kontrasztarány karcsú),de ezen az árszinten ez tűrhető. Viszont csak a kisebbik termék kapott fényerőszenzort, a 10 hüvelykes darabnál fixen mi állítjuk a fényerőt. Az előlapon mindkét táblagép hord magán kamerát, már papíron is karcsú a történet, a 2 megapixeles, fixfókuszos lencséktől nemigen szabad sokat várni. A kisebb gép 320 grammot nyom a mérlegen, a 10 hüvelykes változat fél kilónál (506 gramm) alig nehezebb, egyik sem pehelysúlyú, de bőven megfelelnek ezek az értékek is az elvárásoknak.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

  • MWC 2017: Befutott a Lenovo Tab 4 család

    8 és 10 hüvelykes méretben, HD és Full HD kijelzővel, Dolby Atmos támogatással és családi plusz irodai kiegészítővel is elérhető az új Lenovo tablet csoport.

Hirdetés