LG Optimus L9 - nagyravágyóknak

Bevezető

Állati nehéz visszakapaszkodni egy olyan lejtőn, aminek egyszer már majdnem elérted a tetejét, de megcsúsztál, s az újbóli felmászást nehezíti, hogy közben egy tucatnyi másik arc felrohant melletted és kissé tönkretették az utat. Az LG ezt próbálja meg mostanság, hiszen a GT540 idején, az okostelefonok terjedésének hajnalán (tudom, hogy ez idétlenül hangzik) a koreai cégnek igencsak jól ment, aztán sok-sok szerencsétlen körülmény és saját balfékségük hatására is kissé megtorpant a diadalmenetnek ígérkező masírozás. Nem jöttek időben az új modellek, a régiekre nem jött a frissítés, aztán az újakra sem… közben pedig a többi gyártó nem teszetoszáskodott. Ebből a gödörből kell most kimászni, és bár még mindig nem ragyog állócsillagként az LG mobil szakosztálya, fényévekkel jobb a helyzet, mint amilyen mondjuk másfél éve volt. Vannak új készülékek, egészen jólárazva, egészen jópofa szolgáltatásokkal, jól sikerült az új Prada, a 4X, és talán a frissítési parák is lassanként megoldódnak.

LG Optimus L9

Ráadásul a következő Nexus telefont is az LG gyártj majd, közben lehet hallani a megadurva Optimus G érkezéséről is, elkészült a Note ellenfelének tartott Vu, kínálatban tudják tartani a 3D kijelzős kuriózumokat is, s persze ezeknek ára volt, mert mondjuk a tabletek piacáról kivonultak, de ha csak ennyi az ára, akkor még mindig jól jártak, mert oda bármikor vissza lehet ugrani. Viszont amíg nem érkezik meg a Google-féle referenciamodell, illetve nem kerül piacra a csúcsmodell Optimus G, addig sem árt, ha van valami az LG tarsolyában, így gondoltak egyet és megalkottak egy olyan gépet, amely méretben akkora, mint a most menő high-end modellek, ám tudásban nem akar mindent letarolni, így aztán kellemes árfekvésű is lehet a masina.

LG Optimus L9

Ez pedig az Optimus L9, amely a napokban meg is érkezett kicsiny szerkesztőségünkbe, és kissé tanácstalanul méregettük a szerkentyűt. Dr. Kind és Legendd is megvizslatta, megtudtuk, hogy közel 100 ezer forintot fog kóstálni a független piacon, nyomkodtuk, forgattuk és magunk sem igazán tudjuk, hogy ez most jó-e így, vagy drága, vagy tényleg pont ez kell-e, mert azért nem olyan baromi olcsó, ugyanakkor egész impozáns a hardver, és hát ugyan nem HD a kijelző, de a qHD is maximálisan elegendő tud lenni az esetek 95%-ban. Nincs benne négy mag, de hát ezekre tényleg ott van az Optimus 4X, nyilván nem kellene pont házon belülről kinyírni, viszont jókora tepsi ez is, ami manapság menő, tud lényegében mindent, nem akad, nem döcög, a formaterv is egyedi, legalábbis olyan "eldzsís". Még akár jó is lehet.

Külső

Doboz nem érkezett. Töltő és adatkábel tuti van hozzá, majdnem biztos, hogy füles is, a memóriakártya jelenléte nagyobb kérdés. Az viszont biztos, hogy kétféle L9 van (lesz) a piacon, a típusszám segíthet őket megkülönböztetni, Európa a P760-as modellt kapja, az amerikaiknak a P769-es jut, aminek kisebb a kijelzője, s persze más frekvenciákat támogat. Ez csak azért fontos, mert az európai Optimus L9 igencsak méretes kijelzőt kapott úgy, hogy a telefon fizikai mérete nem változott, tehát rettentő vékony a keret a 4,7 inches megjelenítő körül.

LG Optimus L9

Az előlapon alul és felül sem sok a felesleges terület. Ez azt eredményezi, hogy az L9 kisebb, mint akár a HTC One X, akár a Samsung Galaxy S III, bár vaskosabb ezeknél. Jóval apróbb, mint egy Asus Padfone 2, sarkos, komor megjelenésű masina, persze egyáltalán nem kicsi. A kijelző IPS technológiát használ, ezért szinte végtelen betekintési szög jellemzi, az 540x960 pixeles felbontás pedig egyáltalán nem tűnik kevésnek, pedig a 234 ppi-s érték nem tartozik az élvonalba. Az előlap alsó részén fizikai gomb van középen, jobbra-balra érintésérzékeny kezelőszerveket találunk a vissza és a futó alkalmazások listázását ellátandó feladatok kapcsán.

LG Optimus L9

Az L9 oldalán bal felén vannak a hangerőt szabályozó gombok, jobb oldalon a kijelző lezárására és feloldására szolgáló billentyű bújik meg. Felül 3,5 mm-es jack csatlakozó tátong, alul microUSB-t találunk. Az L szériára jellemző, recés felületek az L9-nél is tetten érhetőek, körbefut egy ilyen sáv a telefon oldalán két, fémes hatású dekorcsík közé rejtve, illetve ez dominál a hátlapon is.

LG Optimus L9

Emíltett hátlapot kvázi le kell tépni a telefonról, hajszálvékony, hajlékony plasztikról van szó, amely a helyére pattintva sem tűnik egy vaskos megoldásnak, mintha lenne némi levegős tér az alkatrészek és a borítás között. Be is lehet itt kissé nyomogatni a hátlapot. Az akkumulátor mellett-felett normál méretű SIM-et vár a masina, ám a microSD bővítéshez már mindenképpen el kell távolítani a telepet, ami nem válik javára a konstrukciónak. A hátlapon a bal felső sarokban vágtak helyet a kamerának (az amerikai modellen ez középen van), alul a hangszórónak jutott hely. Az általános összeszerelési minőség alapvetően rendben van, csak a hátsó rész kialakítása és nyomkodhatósága nem illik a képbe.

Hardver, menü

A nagy testben közepes hardver dolgozik, konkrétan egy kétmagos, Texas Instruments OMAP 4430 igyekszik a kedvünkre tenni 1 GHz-es frekvenciára tolva. A grafikus feladatok kapcsán egy PowerVR SGX540 segít be, a RAM mérete pedig 1 GB-os, ami korrektnek tekinthető. A felhasználói háttértár ennek négyszerese, plusz ugye az esetleges bővítés. Ez így összességében egyáltalán nem gyenge, nyilván az LG nem akarta az 4X HD nyakára húzni az L9-et, így sem kell azonban szégyenkeznie, mint ahogyan azt a lenti sebességtesztek is mutatják.

Teljesítmény-teszt
Benchmark HTC Desire X Sony Xperia SL LG Optimus L9 Galaxy Nexus
Quadrant Standard 2613 pont 3260 pont 2846 pont 3586 pont
Linpack for Android (single) 44,474 MF. / 1,88 s 50,350 MF. / 1,67 s 24,549 MF. / 3,42 s 45,438 MF. / 1,85 s
Linpack for Android (multi) 75,771 MF. / 2,23 s 83,333 MF. / 2,02 s 60,195 MF. / 2,80 s 47,022 MF. / 3,59 s
Smartbench 2012 Prod. 2191 pont 1802 pont 2097 pont 1977 pont
Smartbench 2012 Games 1955 pont 1722 pont 2091 pont 1554 pont
AnTuTu Benchmark 5181 pont 7228 pont 5527 pont 5525 pont
AnTuTu 4.x Benchmark 9539 pont ? pont ? pont ? pont
Geekbench 3 285 / 531 pont ? pont ? pont ? pont

A szoftver az Android 4.0-s felületére épül, az LG ezt Optimus UI 3.0-nak nevezi. A felületet jelentősen átdolgozta a koreai gyártó, a Google által megalkotott Holo UI-nak szinte nyomát sem látni. Nyilván ennek a megoldásnak előnye az, hogy adott esetben felhasználóbarátabb, illetve egyedibb lett a grafika, viszont nehezíti a frissítési mechanizmust, hiszen az újabb Android verziókhoz újra meg kell tervezni a rendszert. Ezért sok gyártó nem tököl saját interfész létrehozásával, hanem a gyári rendszert kínálják a vásárlóknak, az LG viszont a Samsunghoz, a Sony-hoz és a HTC-hez hasonlóan ragaszkodik ahhoz, hogy saját képére formálja az Androidot. Sajnos ez azzal is jár, hogy egy rakás mérnökkel többet kell foglalkoztatni, ha lépést akarnak tartani a frissítések tekintetében, s hát ez nem mindig jött össze nekik maradéktalanul.

LG Optimus L9 LG Optimus L9 LG Optimus L9

Az Optimus UI 3.0 már a feloldóképernyőn is okoz változásokat, egy kör alakú animáción keresztül jutunk át az alap felületre. Ha az alulra tett négy ikon valamelyikéről indítjuk a mozdulatot, akkor egyből abba a funkcióba csöppenünk. A háttérkép szabadon megválasztható, de van négy téma, ha esetleg grafikailag kiforrottabbnak gondoljuk az LG designerek munkáját. A főképernyők közötti váltás animációját is számos megoldás közül választhatjuk ki, összecsíptetve ujjainkat egymás mellé rendeződnek a felületek, itt lehet hozzáadni s eltávolítani oldalakat. A menü oldalirányban lapozható, külön fül segít abban, hogy az utólag letöltött alkalmazásokra szűrhessünk. A sorrend szabadon variálható, a widgetek között számos egyedi megoldás bukkan fel, az időjárást a Yahoo szolgáltatja, de van a közösségi tevékenységeknek és a naptárnak is egyedi felülete, ahogyan az LG saját alkalmazásboltja, a SmartWorld is megjelenhet valamelyik kezdőképernyőn.

LG Optimus L9 LG Optimus L9 LG Optimus L9

A fentről lehúzható értesítési sáv tetejének ikonjai is variálhatóak, ha háromnál több funkciót teszünk ide, akkor oldlra csúsztathatóvá válik ez a sáv. A feladatkezelő a középső gomb hosszas megnyomásával csalható elő, az LG egyik büszkesége, a Quickmemo pedig a hangerőt szabályozó gombok együttes lenyomásával indul el. Ez készít egy képernyőmentést az aktuálisan látható állapotról, majd rögtön a kezünkbe ad egy eszköztárat, amellyel erre firkálhatunk, jegyzetelhetünk, majd az egészet elmenthetjük, megoszthatjuk, továbbküldhetjük. Bevallom, eddig soha nem éreztem igényét egy ilyen funkciónak, s bizony a teszthét is eltelt anélkül, hogy eszembe jutott volna használni, holott van létjogosultsága. A legegyszerűbb példa, ha valakinek egy lokációt szeretnénk elküldeni, Google Maps megnyitása után jöhet a szkrínsot, aztán jól ráfirkálom, hogy hol is vagyok, merre kell jönni.

LG Optimus L9 LG Optimus L9 LG Optimus L9

A rendszer egyébként kifejezetten gördülékeny, az élénk színekkel operáló kezelőfelület barátságos, áttekinthető, állítható a betűméret és a betűtípus is, ráadásul az is konfigurálható, hogy a kijelző alatti gombok mennyi időre kapjanak háttérvilágítást onnantól számítva, hogy izgattuk őket. Üröm az örömben, hogy ebből a fehér fényből még csak egy pislákolás sem jutott a középső billentyűnek, bár aki ezt képtelen eltalálni, annak más baja is lehet, forduljon orvoshoz.

Alkalmazások

A névjegyzék csak kinézetében változott az alap androidos verzióhoz képest, tudásra ugyanazt kapjuk, azaz egy komplex felépítésű listát, amely rengeteg forrásból táplálkozhat (Google, Facebook, Twitter, SIM, belső memória, Exchange). A keresés nem gond, a görgetés sebessége tökéletes. Az üzeneteknél is a szokásos funkcionalitás érhető el, azaz SMS, MMS és email jellegű írások érkezhetnek be és hagyhatják el gépünket. A billentyűzet szép, szellős, jól áttekinthető és nemigen üt félre az ember egy ekkora képernyőn. Viszont teljesen megdöbbentő módon a levelek frissítése abszolút leköti az egész masina figyelmét, ha éppen zajlik a háttérben a szinkronizáció, akkor minden más durván belassul. Ilyet más készüléken még nemigen tapasztaltam, legalábbis nem ebben a kategóriában. A gombsor egyébként elrejthető az ujjunk lelkes lefelé való húzásával, ami ötből egyszer sikerült nekem, de a vissza billentyű ugyanezt az eredményt hozza, szóval úgy láttam, hogy felesleges bűvészkedni.

LG Optimus L9 LG Optimus L9 LG Optimus L9

A naptár a szokásos eszköztárral bír, van ébresztőóra, számológép, világóra, pénzügyi információs programocska (árfolyamokat mutat), a feladatkezelő pedig szépen listázza, hogy melyik alkalmazás éppen mennyire harap bele a CPU teljesítményébe. Találunk diktafont, fájlkezelőt, a backup ikon pedig a telefon teljes felhasználó tartalmát, beleértve a widgetek elhelyezkedését is, lementi vagy a belős memóriaára, vagy microSD-re, s innen ezt vissza is tudja állítani. Találni fogunk jegyzettömböt, teljes verziós Polaris Office-t a dokumentumaink szerkesztéséhez, az NFC képességeket pedig az LG Tag+ nevű applikáció próbálja meg kiaknázni, ami környezeti beállítások gyors bekapcsolását teszi meg egy megfelelő tag használata esetén. Akad még szótár, illetve DLNA kliens, összességében nem lehet panasz a szoftveres kínálatra.

LG Optimus L9 LG Optimus L9 LG Optimus L9

Az L9-ben debütál az LG saját fejlesztésű applikációja, amely a Quick Translator nevet kapta. Ez a szoftver elindítása után igényel némi adatforgalmat, hogy a megfelelő szótárakat letöltse, majd ezt követően bekapcsolja a kamerát. Két opciónk van alul: szó és vonal. Előbbi azt tudja, hogy egyetlen szót keres a kijelző közepén, ha talál valamit, akkor rögvest lefordítja (igen, tud magyarul), a vonal pedig húz egy sávot a kamera képének közepén és a felette levő teljes szövegrészletet megpróbálja kisilabizálni. Egyébként működik szépen, meglepően gyors, egész jól fordít, de hosszabb szövegekre ne vállalkozzunk vele.

Multimédia

A hátlapra öt megapixeles kamera került, mellette kis villanó segít sötétben. Természetesen van autofókusz, magától középre mér, de ahová pöttyintünk a keresőn, oda próbál élesíteni. A kezelőfelület a szokásos beállítási lehetőségeken túl (ISO, fehéregyensúly, jelenetmódok, időzítő, panoráma, sorozatfelvétel, színeffektek, geotagging) egy speciális funkcióval is rendelkezi, méghozzá a hang alapú exponálással. Van hat szó (Csíz, mosoly, LG, kimcsí, whiskey) amelyekre reagál, s ha elhangzik, akkor lövi a képet. Ebből a "mosoly" az baromira nem működött, a többi elég hasonló, ezért aztán azt hittem, hogy majd működni fog olyan idétlenségekkel is, mint a "csík", a "Whiskas", vagy éppen a "zsír", de nem. Tényleg csak arra reagál, ami meg van határozva, legalábbis ha direkt próbálkozunk, mert egyébként egy random, beszélős YouTube videóban biztos lesz olyan, amire ellövi magát. Apróság, hogy exponáláshoz használhatjuk a hangerőt szabályozógombokat is.

A fenti tesztképek vizsgálata során arra juthatunk, hogy a színeket jól eltalálja a telefon, a dinamikatartomány átlagos, a vonalélesség viszont távol áll a tökéletestől. Az algoritmus erősen mossa a részleteket, ennek ellenére a sötétebb területeken jelentős mennyiségű zaj is akad. Az LG Optimus L9 kamerája nem váltja meg a világot, a középmezőnyben végez csupán. Videót viszont fullHD-ben rögzít, ez mindenképpen a javára írandó, természetesen ezeket minden nehézség nélkül le is tudja játszani.

LG Optimus L9 LG Optimus L9 LG Optimus L9

Zenei fronton kicsit jobb a helyzet. A lejátszó könnyen kezelhető, a hangerő füles nélkül egész emberes, bár a mélyeket ignorálja. Van a szoftverben időzített kikapcsolás, illetve előre készített hangzásképeket használó equalizer is, amely csak fülessel működik. Itt korrekt a produkció, nincs háttérzaj, a hangerő pedig ténylegesen elég lehet arra, hogy az ember a metrón is át tudja adni magát a muzsikának. A repertoár része az FM-rádió is, amely szintén igényli a headset használatát, cserébe RDS információkkal is ellát minket. A beszélgetési hangerő és hangtisztaság teljesen megfelelő, de ezt egy ilyen kategóriájú okostelefontól el is várja az ember.

Adatátvitel

21 Mbps sebességű HSDPA-t kapunk az Optimus L9-ben, ez jelen ismereteink szerint bármire elég. Böngészőből kettő is van, a gyári mellett a Chrome is használható. A sebességgel nincs gond, nem jön zavarba a telefon a komplexebb weboldalak megnyitásakor sem, a görgetés és a nagyítás tempója is kifogástalan. Az oldalszélességre való tördelés is hibátlan, a böngészésbe nemigen lehet belekötni.

LG Optimus L9 LG Optimus L9 LG Optimus L9

Természetesen kapunk 3.0-s Bluetooth modul, GPS chipet, valamint NFC és DLNA támogatást is. Számítógéphez micrUSB kábellel köthetjük hozzá a telefont, MTP protokollon keresztül érhetjük el a fájljainkat, ilyenkor értelemszeűen töltést is vesz fel a készülék. Az akkumulátor papíron elég combos, 2150 mAh-s teljesítménye jó üzemidőt ígér, de ne várjunk azért csodát. Egy napig szinte bármilyen körülmények között elketyeg a masina, okos használattal ez még egy nappal kitolható.

LG Optimus L9

Értékelés: LG Optimus L9
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 9 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 9 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

Összegzés. Az Optimus L9 90-100 ezer forintos, kártyafüggetlen indulóára nem csekély, kicsit magasnak érzem. Tény ugyanakkor, hogy az ekkora kijelzővel szerelt gépek általában kicsit drágábbak, bár azoknál a hardver zömében erősebb, hiszen a gyártók jellemzően csúcsmodelljeikhez társítják a hatalmas megjelenítőt. Az Optimus L9 nem ebben a ligában próbál szerencsét, egy olyan készülékről van szó, amely tepsifronton erősít, de a belsőnél egy lépéssel le van maradva. Nem mintha az LG nem lenne képes jobb hardvert beletenni, de erre ott van a 4X. Akik kicsit olcsóbban keresnek nagy méretű kijelzőt, ők az Optimus L9-ben megtalálhatják a választásukat, de ehhez árban kicsit lentebb kéne még menni. Persze attól, hogy nem négymagos a processzor, nem HD a kijelző és csak öt megapixeles a kamera az Optimus L9 egyáltalán nem lesz egy darabos, döcögős, vállalhatatlan trutyi, ez a teljesítmény bőven elegendő lehet a felhasználók zömének. Könnyen kezelhető a menü, erős fénye van a kijelzőnek, korrektül szól fülessel, tele van extra szoftverekkel, de vannak negatívumok is. A hátlap olcsósága, a kamera produkciója és az email kliens különös erőforrásigénye megbocsátható, ha azonban nem jön rá belátható időn belül a Jelly Bean, akkor a vásárlók egy bizonyos része megint csalódni fog az LG-ben, amit a vállalat mobilos üzletága nem engedhet meg magának. Reméljük, hogy nem így történik, a karácsonyi szezonban nagyot lehetne gurítani egy 80 ezer forint körüli áron megvehető, 4.1-es Androiddal megspékelt L9-cel. Ha ezek teljesülnek, akkor megkaphatja az Ajánlott plecsnit, jelen állapotában és árazásával azonban csak:

LG Optimus L9

Bog

A cikk elkészítésében a T-Mobile 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

LG Optimus L9
LG Optimus L9 Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 131,9 x 68,2 x 9,1 milliméter
Tömeg 125 gramm
Színvariációk fekete, fehér
SIM-foglalat SIM
Kijelző
Kijelző átlója 4,7 hüvelyk
Kijelző felbontása 960 x 540 pixel (234 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív True HD IPS
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa TI OMAP 4430
Processzor típusa Cortex-A9 család, kétmagos, magonként maximum 1 GHz órajel
Processzor csíkszélessége 45 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip PowerVR SXG540
RAM mérete 1 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Szabadon felhasználható belső tárhely 4 GB
Memória bővíthetősége microSD-kártyával
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 9002100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 21 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 3.0 (EDR+A2DP)
WiFi 802.11a/b/g/n, tethering, DLNA, WiFi Direct
USB microUSB
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
NFC van
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.0.4
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok telepíthető
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Alkalmazáskezelő, Backup, Diktafon, Feladatkezelő, Időjárás, Jegyzet, LG Tag+, Pénzügy, Polaris Office, SmartShare, SmartWorld, Szoftverfrissítés, Quick Translate
Multimédia
Fő kamera 5 megapixel, autofókusz, led vaku
Másodlagos kamera 1,2 megapixel
Videófelvétel 1920 x 1080 pixeles felbontás
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van - RDS
Üzemidő
Alap akkumulátor 2150 mAh
Készenléti idő nincs adat
Beszélgetési idő nincs adat
Egyebek
3,5 mm-es jack, giroszenzor, fényérzékelő, közelségszenzor, digitális iránytű, gyorsulásérzékelő
  • Kapcsolódó cégek:
  • LG

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés