LG Optimus One P500 - újabb sikergyanús történet

Előszó, tartozékok

Ha azt mondom, hogy Optimus, akkor a Mobilarena olvasói egy okostelefonra fognak gondolni. Méghozzá egy nagyon kellemesre sikerült, alacsony árfekvésű LG okostelefonra, bár a név alapján asszociálhatnának a görög mitológia egyik istenére vagy a Transformers képregények hősére is - meg még rengeteg dologra, erről annak idején közöltünk is egy rövid írást. Az Optimus GT540 sikere bizonyította, hogy a piacnak van igénye jó minőségű, nagy tudású, olcsó androidos okostelefonokra, még akkor is, ha valahol kompromisszumot kell kötni a kedvező árcimke érdekében.

LG Optimus One P500
[+]

Bár a GT540 még mindig slágertermék, az LG nem állt le a fejlesztéssel, az Optimus család több új taggal is bővült, többek között a Windows Phone 7-re épülő Optimus 7-tel, valamint tesztünk tárgyával, az Optimus One-nal, mely a GT540 utódjának is tekinthető. Kezdőára nagyjából annyi, amennyi annak idején az elődnek volt, tudása és minősége is hasonló, ám a fejlesztők több gyenge láncszemet is kicseréltek, melyek nem csak a specifikációt, hanem a tényleges felhasználói élményt is érintik. Ilyen többek között a kijelző, valamint maga az operációs rendszer is, mely már a 2.2-es verziószámot viseli.

LG Optimus One P500
[+]

Az aprócska doboz nem akarja egy luxuskészülék benyomását kelteni, egyszerű karton, alapvető kiegészítőnek számító tartozékokkal. A készülék mellé egy hálózati töltőfejet, egy microUSB-s adatkábelt, valamint egy sztereó headsetet kapunk, ennél több ebben a kategóriában nem is igazán kell. Vagyis kelleni kéne, nyilván mindenki örülne egy 32 GB-os memóriakártyának vagy egy gyémántból készült toknak, de ez a valóságtól azért eléggé el van rugaszkodva.

Külső

Egy telefon külsejének megítélése mindig nagyon nehéz kérdés. Pontosabban nem nehéz, csak el kell tudnunk fogadni, hogy minden embernek más tetszik. Vannak persze olyan készülékek is, melyek a felhasználók döntő többségének sikeresen meg tudják hódítani a szívét, a nagy klasszikus Nokiák mellett ilyennek mondható a GT540 is, nem csoda hát, hogy az Optimus One megjelenését elég vegyesen fogadta a közönség. Én mondjuk nem értem, hogy miért, mert bár az előddel sincs bajom, az újdonság sokkal jobban tetszik. Egy picit elegánsabbnak mondanám, az előlap alatt elhelyezett gombok egyediek és vonzzák a tekinteteket, ráadásul használhatók is. Mindehhez nagyon emberi, 113,5 x 59 x 13,3 milliméteres méret és 129 grammos tömeg párosul, pehelysúlyúnak tehát nem mondhatjuk az Optimus Egyest, de alapvetően még hölgyek kezében is jól mutat majd.

LG Optimus One P500
[+]

Az anyaghasználattal alapvetően nincs gond. A hátlap puha, selymes tapintású műanyagból készült, oldalt ezüstös színben játszó díszcsík fut körbe, az előlap kerete pedig kemény, ellenállónak tűnő plasztikból készült. A kijelzőt borító plexi viszont elég problémásnak tűnik. Nagyon vékony. Ujjal gond nélkül be lehet nyomni, ráadásul nem is karcálló, ami sok kérdést felvethet, viszont ha alaposabban megnézzük a helyzetet, örömmel konstatálhatjuk, hogy ez csak az előlapi plexi, maga a megjelenítő fölött ugyanis van egy kemény réteg, aminek köszönhetően akármilyen erősen nyomhatjuk a kijelzőt, nem fog elszíneződni. Érdekes megoldás és nem teljesen értem a lényegét, az ugyanis egy előlap karc esetén sovány vígasz, hogy maga a TFT-panel védve van. A kijelző technológiáját ezzel el is mondtam, paramétereit viszont nem: 3,2 hüvelyk, HVGA (320 x 480 pixel) felbontás, magyarul egy kicsiny méretbeli növekedést elkönyvelhetünk az Optimus GT540-hez képest. Ennél viszont sokkal fontosabb változás, hogy ezúttal nem rezisztív, hanem kapacitív technológiával történik a nyomkodás érzékelése, ez ugye a fejlettebb, ujjakkal való használatra kihegyezett módszer; hab a tortán, hogy a multi-touch is működik, tehát lehet két ujjal nagyítgatni a képeket és a weboldalakat. A kijelző minősége mindezektől függetlenül is jó, a színek szépek, a betekintési szög nagy, a napfényben való olvasás sem okoz gondot. Alulra négy gomb került, a középső kettő körül ezüstös keret csillog, ezzel is kiemelve, hogy fontos funkciókat hordoznak: vissza és kezdőképernyőre ugrás. Balra az almenüket előhozó gomb, jobbra a keresés kapott helyet.

LG Optimus One P500
[+]

A hátlap anyagminőségéről már volt szó, kinézetéről viszont nem, de ami azt illeti, túl sokat nem is lehet róla mondani, hiszen olyan letisztult, amilyen letisztult egy hátlap csak lehet. LG logótípia nincs, az csak az előlapra, a kijelző fölé került, hátul egyedül egy with Google felirat kapott helyet, közvetlenül a szálcsiszolt fémből készült kerettel megbolondított kamera alatt, melynek felbontása kereken 3 megapixel.

LG Optimus One P500
[+]

Felülre az aprócska bekapcsológomb, a 3,5 milliméteres fülhallgató kimenet, valamint a hátlap lepattintásához szükséges vájat került. Jobbra a jelképes méretű, de a gyakorlatban jól használható hangerőszabályzó gombpárost álmodták meg a koreai mérnökök, alul a microUSB csatlakozó és a mikrofon haverkodik, a baloldal üres.

Hardver, operációs rendszer, sebesség

A hardverről nem sokat tudunk. Az egészen biztos, hogy a processzor 600 MHz-es és ARMv6 technológiát használ, a típusa innentől fogva valószínű, hogy Qualcomm MSM7227, ilyen dobog többek között a Sony Ericsson Xperia X10 miniben és a HTC Legendben is, a teljesítményéről tehát tudjuk, hogy rendben van, főleg, mert rendelkezik lebegőpontos számítóegységgel és másodlagos gyorsítótárral is. Az ARM Cortex-A8 alapú megoldásoknál viszont nyilván jóval gyengébb, ráadásul nem tudni, hogy 3D-gyorsító segíti-e a működését. A RAM mérete 512 MB (LG-től jött az adat, úgyhogy hivatalos, ezzel el is oszlottak a kételyek), a szabadon felhasználható multimédiás tárhely mérete 170 MB.

LG Optimus One P500 LG Optimus One P500

Az Android 2.2-es operációs rendszer nagyon friss, de pár helyen már találkozhattunk vele, többek között az új HTC készülékeken is ez fut. Mint az az Android fejlődéstörténetét taglaló cikkünkből is kiderül, a 2.2-es rendszer legnagyobb erőssége a jobb memóriakezelés és az ebből adódó gyorsabb működés, a böngészőve integrált új JS motor, a fejlettebb Exchange támogatás - akit több részlet is érdekel, olvassa el az említett cikket.

A készülék sebességével a fentieknek megfelelően nincs is probléma, nagyon korrektül működik, a képernyő érzékenysége is rendben van, gépelni kiválóan lehet, egy jól összerakott és optimalizált rendszer hatását kelti az egész. Mindezt a fent látható rövid videóval is szemléltetjük.

Szoftverek

A kezdőképernyő öt oldalból áll, melyek horizontálisan lapozhatók. A widgetkínálat nem igazán bővült, gyakorlatilag csak a gyáriakat találhatjuk meg egy-két extrával, a teljes lista a következő: analóg óra, ébresztés, emlékeztető, energiagazdálkodás, Facebook, FM-rádió, Google keresés, időjárás, kapcsolatok, képkeret, kettős óra, könyvjelző, Latitude, Market, naptár, időjárás és hírek, Twitter, üzenetek, YouTube, zenelejátszó. Az azért látszik, hogy a lista így is elég impresszív.

LG Optimus One P500 LG Optimus One P500

A főmenübe az alul permanensen jelenlévő ikonsor középső tagjának megnyomásával jutunk. Tőle balra a telefon és a névjegyzék, jobbra az üzenetkezelő és a böngésző parancsikonja található, ezeket tehát bárhonnan könnyedén el tudjuk érni. Maga a menü a szokásos, fekete háttér és sok ikon egy vertikálisan görgethető képernyőn. Az alapfunkciókat természetesen megtaláljuk a rendszerben, van korrekt naptár, fejlett szinkronizálási lehetőségek, diktafon, ébresztő, jól működő képgaléria, hangos kereső, melyek mellett természetesen nem hiányzik a Google Maps és az Android Market sem, utóbbiból természetesen tonnaszám tölthetünk le új alkalmazásokat.

LG Optimus One P500 LG Optimus One P500

Extra szoftverekből is akad bőségesen. Rögtön az első a listában az LG App Advisor, mely a Market legnépszerűbb programjait tolja az arcunkba, természetesen le is tölthetjük őket. A Car Home egy különleges felhasználói felület, melyen keresztül elérhetjük a navigációt, a telefonos funkciókat és a zenéket is, mindezeket nagy méretű, autóban is jól kezelhető gombok segítségével. A Latitude és a Layar nem igényel bemutatót, a News and Weather nevű RSS-olvasót és időjárás előrejelzőt szintén mindenki el tudja képzelni, a ThinkFree Office-ról pedig azt kell tudni, hogy teljes verziós, azaz új dokumentumokat is létrehozhatunk a segítségével.

Adatkommunikáció, telefonálás, internet

Adatkommunikációs téren jól teljesít az újdonság, de nem világbajnok. A GSM-modul négynormás (850/900/1800/1900 MHz), UMTS-sávokból kettőt támogat (900/2100 MHz). Adatátvitelre GPRS-t, EDGE-t, UMTS-t és HSDPA-t használhatunk, utóbbinál a letöltési sebesség 7,2 Mbps; hogy HSUPA van-e, azt nem tudni, de valószínűleg van, csak a specifikációban felejtette el megemlíteni az LG. A GPS-vevő szintén be van építve, a WiFi része a kínálatnak, 802.11b/g szabványokat ismer. A Bluetooth 2.1-es, támogatja a sztereó headseteket, a microUSB pedig 2.0-s, a készülék számítógépre kötve töltődik és kártyaolvasóként is működik. Telefonálás közben a hangminőség kiváló.

LG Optimus One P500 LG Optimus One P500

A névjegyzékről nem tudok semmi újdonságot elárulni, jól átlátható, akárhány ember adatait felvihetjük bele, extra mezőkből sincs hiány. Üzenetkezelés terén sem vall szégyent az új Optimus, SMS, MMS és e-mail is jöhet neki, ami említésre méltó, az a virtuális gombsor. Két nézete van, melyek között a készülék forgatásával tudunk váltani, a numerikus is jó, de a QWERTY az igazi; bár a kijelző nagyrészét elfoglalja, kiváló gépelési élményt nyújt, gyakorlatilag alig voltak elütéseim rajta.

LG Optimus One P500 LG Optimus One P500

Social-networkingből két dolog játszik, a Facebook és a Twitter. Mindkettőnek van készenléti képernyőre helyezhető widgetje, Twitterből rögtön kettő is, különbség csak a méretükben van. Ha Facebookra belépünk, egy gombnyomással áthúzhatjuk az ottani adatokat a névjegyzékbe, de olyan fejlett összekapcsolás nincs, mint mondjuk a HTC Sense-ben, tehát a névjegyzékből nem fogjuk látni az illető fényképalbumait. A natív kliensek egyébiránt kiválóan működnek, felesleges is ragozni a dolgot.

LG Optimus One P500 LG Optimus One P500

A böngésző alapvetően rendben van, szépen megjeleníti az oldalakat, csak kicsit lassú benne a nagyítás, hiába használhatjuk mindkét ujjunkat a művelethez. Furcsa továbbá, hogy nincs Flash támogatás, pedig a 2.2-nél elvileg kellene, hogy legyen; valószínűleg azért maradt ki, mert a processzor nem egy A8-as Cortex.

LG Optimus One P500 LG Optimus One P500

Multimédia, üzemidő, összegzés

A kamera 3 megapixeles, a legnagyobb elérhető felbontás állóképeknél 2048 x 1536, videóknál 640 x 480 pixel. A kamerát kezelő szoftver kellemes repertoárral bír, még az érzékenységet (ISO 100 - ISO 400) is piszkálhatjuk, de természetesen nem maradtak ki az olyan alapvető dolgok sem, mint a fehéregyensúly vagy az expozíció-korrekció. Extra funkciókból csak az arcfelismerés elérhető, de ez is sokkal jobb, mint a semmi.

LG Optimus One P500

3 megapixel ide vagy oda, a készülék nagyon szép képeket készít, sok nagyobb felbontású masina is megirigyelné a dolgot. A képek nem túl elmosottak és nem is túlélesítettek, a színek ragyogók, a dinamikatartomány nagy, a vonalélesség is rendben van, a makró mód meggyőző, éjszaka viszont nem tud mit kezdeni magával az Optimus One, mivel nincs rajta vaku.

LG Optimus One P500 LG Optimus One P500

A zenei résznél semmi extrát nem kapunk; na jó, egy FM-rádió azért van, de ez nem egy olyan szintű dolog, amivel még nem találkozhattunk. Egyébként minden rendbe van, az albumborítókat megjelenítő, ID3-tagek alapján szűrő zenelejátszó szoftver nagyon ügyesen teszi a dolgát, háttérben is fut. A hangminőség kihangosítva közepes, a gyári fülhallgató használható, de szintén nem a minőség bajnoka, ám a 3,5 milliméteres fülhallgató kimenetnek hála bármit használhatunk, amit szeretnénk. Mármint a saját fülhallgatónkat is.

LG Optimus One P500
[+]

Az akkumulátor 1500 mAh-s, de nem bírja túl jól, a készüléket simán ki lehet készíteni egy nap alatt. Ha nem nyomkodjuk túl sokat, akkor másfél-két napot elmegy, de annál többet semmiképp, ami nagyon szomorú és egyben zavaró is. Valószínűleg az LG szoftveresen még tud csiszonlni a dolgon, reméljük, hogy mihamarabb meg is teszik!

Értékelés: LG Optimus One P500
Külső
Ergonómia 9 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 9 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 9 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 6 pont
Ár/érték aránya 8 pont
Hogyan értékelünk?

Az LG Optimus One P500 pont olyan jól sikerült, amilyen kellemes az LG Optimus GT540 volt. Az LG szerencsére haladt a korral, a kapacitív multi-touch kijelző megléte mindenképp örömteli, a hardver nem nagyon változott, de így is teljesen rendben van, szoftveres téren jól teljesít, a kamera és a multimédiás képességek kellemesek. Negatívumként gyakorlatilag csak a kijelző előtti gyenge plexit és a kicsit gyenge üzemidőt lehetne felróni, minden másban korrekt az újdonság. Kezdőára 67 000 forint körül alakul majd, ez egy picit talán sok, de úgyis esni fog egy nagyot pár héten belül. Ha elődjéhez hasonlóan bekerült a szolgáltatók kínálatába, akkor érdemes lehet majd elgondolkodni a vásárlásán.

LG Optimus One P500

Bocha

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

LG Optimus One P500
LG Optimus One P500 official picture Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 113,5 x 59 x 13,3 milliméter
Tömeg 129 gramm
Színvariációk fekete, wine (ez, nem tudjuk, mit jelenthet magyarul... borszínű?), titán, kék, ezüst, lila
Kijelző
Kijelző átlója 3,2 hüvelyk
Kijelző felbontása 320 x 480 pixel
Kijelző típusa Kapacitív TFT-LCD érintőkijelző
Színárnyalatok száma 262 000
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Memória 512 MB RAM / ? MB ROM
170 MB belső multimédiás tárhely
Memória bővíthetősége microSDHC
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 7,2 Mbps / ?
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (A2DP)
WiFi 802.11 b/g
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő van
Alapfunkciók
Profilok csak néma
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 2.2
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok gyárilag nincs
Valutakonverter gyárilag nincs
Extra szoftverek LG App Advisor, Car Home, Facebook, LAtitude, Layar, Maps, Market, News and Weather, ThinkFree Office, Twitter, YouTube
Multimédia
Fő kamera 3 megapixeles, autofókuszos
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van (640 x 480 pixel)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van (csak gyári)
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 1500 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 700 óra (2G) / 550 óra (3G)
Beszélgetési idő 8 óra (2G) / 7 óra 30 perc (3G)
Egyebek
DivX/XviD támogatás, 3,5 milliméteres fülhallgató kimenet, fényérzékelő szenzor, giroszenzor
  • Kapcsolódó cégek:
  • LG

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés