Mobilinternet EU-n kívül, eSIM adatcsomagok használata

Ha nem az EU-ban utazunk, akkor jobban járunk egy előre kifizetett eSIM szolgáltatással, vagy akár helyben vett utazó SIM-mel. Ezeket nézzük most át.

Roaming az EU-n kívül

2017 óta az EU-ban a mobilhasználat sok-sok év gyötrelmes szívása után egy csapásra pofonegyszerűvé és kvázi költségmentessé vált, ami óriási könnyebbséget jelentett az EU állampolgárainak, hiszen mindenféle különösebb felkészülés és odafigyelés nélkül azóta utazhatnak a konteninsen belül úgy, hogy használhatják a saját kártyájukat és szolgáltatásukat. Ez vonatkozik a hívásokra és az adatforgalomra egyaránt, annyi kisbetűs záradékkal, hogy ha egy bizonyos időintervallumot tekintve (4 hónap) a külföldi használat magasabb, mint a hazai, akkor a szolgáltató alkalmazhat extra díjakat, de az alkalmankénti utazások markánsan nem ebbe a kategóriába tartoznak. A méltányos használatról és például a határmenti ingázók esetéről itt megtalálhatók az EU-s tudnivalók.

A Vodafone térképe arról, hogy hol használható az EU-s roaming díjszabás
A Vodafone térképe arról, hogy hol használható az EU-s roaming díjszabás (forrás: Vodafone)

Az EU-n kívül viszont továbbra is odafigyelésre és felkészülésre lesz szükség, ha szeretnénk használni a mobilunkat és nem óhajtunk óriási számlákat generálni. Persze felmerülhet a kérdés, hogy a szinte mindenhol elérhető mobilinternet korszakában miért adódhatnak ekkora pluszköltségek. Ehhez érdemes tudni, hogy a roaming technikai szempontból nem egy teljesen triviális történet, kapásból onnan kezdődik, hogy csak akkor opció, ha a mi szolgáltatónk kötött roaming szerződést egy másik ország szolgáltatójával, amely garantálja, hogy a SIM-kártyánk fel tud jelentkezni a külföldi hálózatra. Ez nem csupán egy kapcsoló átbillentése a központban, a két szolgáltató között adatcsere is történik, hiszen a mi kártyánkhoz tartozó adatok a hazai operátornál vannak, vagyis egy feljelentkezés során ezeket az adatokat ideiglenesen a külföldi szolgáltató központjában is tárolni kell (a VLR-ben, ami a Visitor Location Register), illetve a hazai HLR-ben (Home Location Register) is változtatni kell az ügyfél státuszát arra, hogy egy idegen hálózaton barangol, hogy a hívások és az adatok a megfelelő helyre jussanak el. A szolgáltatók egymásak hálózathasználati díjakat számláznak ki, amelyeket ezek a roaming szerződések rögzítenek, erről persze az ügyfélnek nem kell tudnia, de összességében az eredmény az, hogy a távoli országokban történő barangolási költségeket végül az ügyfél fogja megfizetni. Mivel iszonyú komplex lenne, ha direktben átterhelnék a júzerre az ilyen költségeket, ezért inkább díjzónákat hoznak létre az operátorok egységes árakkal, de már a kettes díjzóna is tartalmazhat irgalmatlanul túlárazott részeket.


[+]

Éppen ezért ma már mindhárom nagy hazai operátor igyekszik egyszerűsíteni a tarifákon és az EU-n kívül különböző konstrukciókban kínálnak adatforgalmi, a Vodafone esetén telefonálási lehetőségeket is, de ezek a díjcsomagok nem aktívak alapesetben, utazás előtt kell arra gondoljunk, hogy felkészüljünk a külföldi mobilhasználatra. Noha így valóban kiszámíthatóbbak a költségek, de továbbra sem alacsonyak, erre a piaci szituációra pedig rárepültek a független, globális roaming kártyákat kínáló cégek, amik sok esetben jóval kedvezőbb áron kínálnak ilyen tarifákat, az eSIM-ek terjedésével pedig ezek beszerzése és aktiválása is roppant egyszerűvé vált. És nem vonhatjuk ki a képletből azt az opciót sem, amikor a tudatos utazó előre tájékozódik a meglátogatott ország operátorainak feltöltőkártyás megoldásairól, hogy helyben vegyen egy SIM-et, amit sok esetben már a reptéren meg lehet tenni. Aki szeret ilyenekkel babrálni, annak szívből ajánljuk a téma epicentrumának is tekinthető Prepaid Wiki Fandom oldalt.

Koreai SIM turistáknak, amit a reptéren lehet megvenni
Koreai SIM turistáknak, amit a reptéren lehet megvenni [+]

A következőkben megnézünk néhány ismertebb utazási célpontot és áttekintjük a lehetőségeket. Törökország, USA és Kína szerepelnek most ebben az anyagban példaként, de természetesen az ökölszabályok ugyanazok: ha az EU-n kívülre utazunk, akkor alapvetően három opciónk adódik: a saját szolgáltatónk kedvezményes, erre a célra készült csomagjai, a kinti szolgáltatók feltöltőkártyás opciói, valamint a globális eSIM társaságok online is megrendelhető megoldásai.

Törökország és a magyar szolgáltatók

Törökországot szokás európaiként is kezelni, egy kisebb része az országnak tényleg az európai kontinensen van, viszont Törökország nem EU tag, így nem egyértelmű, hogyan használjuk mobilunkat ott anélkül, hogy egy kisebb vagyont felszámlázzon a szolgáltatónk. Külön kitérünk a hívásindításra és fogadásra, illetve a mobilinternetre, de nem emeljük ki külön az olyan itthoni előfizetéses konstrukciókat, melyek alapból tartalmaznak EU-n kívüli mobilinternetet is. Tudunk róla, hogy léteznek ilyenek, de ezek az EU-n belüli belföldi díjszabású mobilhasználattal ellentétben nem vonatkoznak bármely ügyfélre és bármely csomagra. Akinek ilyen előfizetése van, az a szolgáltató alkalmazásában vagy weboldalán meg tudja nézni egyéni csomagjára vonatkozóan, hogy mekkora adatkeretet használhat fel EU-n kívül.

A három nagy magyar operátor is különbözően kezeli Törökországot, a legjobb helyzetben a Vodafone előfizetői vannak ilyen szempontból, mert utazásuk előtt elég csak megnézniük a szolgáltató honlapját, de nagyjából ennyi. (Tapasztalataim szerint érdemesebb a Google keresőbe bepötyögni a célország és szolgáltatónk nevét, mintsem az operátor honlapjának beépített keresőjére hagyatkozni, legyen szó bármely szolgáltatóról is.) A Vodafone EU-s területként kezeli Törökországot, tehát a lakossági és a vállalati ügyfelek is belföldi díjon tudnak telefonálni, SMS-t küldeni és netezni. Sőt, a török Vodafone hálózatán még az 5G-t is elérhetik. Arra érdemes viszont figyelmet fordítani, hogy Törökország zónabesorolása 2-es, tehát ha nem Magyarországra csörögnénk haza, hanem egy szintén külföldön tartózkodó ismerőst hívnánk, ott már felszámolhat a szolgáltató extra költségeket, ezek a hívások már a nemzetközi percdíjazás alapján számolódnak el. Ezen az oldalon lehet megtalálni a Törökországra vonatkozó információkat, alul pedig a “Máshova utazom” gombbal lehet országot váltani.

Vodafone ügyfelek, amikor megtudják, hogy a szolgáltatójuknál EU-s roamingnak számít a törökországi mobilozás
Vodafone ügyfelek, amikor megtudják, hogy a szolgáltatójuknál EU-s roamingnak számít a törökországi mobilozás

A Yettelnél már más a helyzet, a 20-asok ugyanis szintén a 2.díjzónába sorolják Törökországot, de sem a hívást, sem a mobilinternetet nem biztosítják EU-s árakon és módon. Itt lehet megnézni a weboldalon a Yettel török roaming partnereit, alul a mobilnetes opciókkal, és itt választhatók ki a 2. díjzónához a roaming hívás hetijegyek. Kezdjük utóbbiakkal, ezek a hanghívás hetijegyek a Törökországból Magyarországra indított és a Törökországban fogadott hívásokra vonatkoznak. 30 percnyit lehet beszélni egy héten keresztül 1990 forintért, 60 percet 3590-ért, 90 percet 5190 forintért, és a legnagyobb csomag a 180 perc hívást tartalmazó 9590 forintért. Aktiválás után azonnal indulnak és hét napig használhatók, utána törlődnek. Aktiválni ügyfélszolgálaton, üzletben vagy weben keresztül lehet. A mobilinternetet már drágábban méri a Yettel, itt a legolcsóbb Világ Net opció 2490 forint, ez 250 MB adatforgalmat tartalmaz Törökországba, és napijegy, tehát az aktiválás után 24 órán át felhasználható. Aktiválni SMS-ben vagy online lehet. A következő szint a három napig érvényes 1 GB-os Világ Net, ez 3990 forintba kerül, a következő lépcsőfok pedig a hetijegy, ami 9990 forint 3 GB adatért, értelemszerűen egyhetes felhasználási idővel. Ha ezeket elfelejtjük, és elkezdünk yettelesként Törökországban netezni, akkor a szolgáltató 10 forintot fog felszámolni minden elhasznált 100 KB (0,1 MB) után. Nem méri olcsón a Yettel a netet a 2. díjzónában, ezzel az árszabással és három napos használattal a Google Térkép és az üzenetküldő alkalmazások, esetleg egy-két VoIP hívás, és több ezer forinttal megdobtuk a számlánkat.

2. díjzóna árak és opciók netre és hanghívásra a Yettelnél 2024 márciusában2. díjzóna árak és opciók netre és hanghívásra a Yettelnél 2024 márciusában 2. díjzóna árak és opciók netre és hanghívásra a Yettelnél 2024 márciusában (forrás: Yettel.hu) [+]

De mielőtt azt hinnénk, hogy a Yettel drágán méri a kilobájtokat, tegyük hozzá, hogy a Magyar Telekom 100 KB roamingban leforgalmazott adatért 181,89 forintot (!) számláz ki ügyfeleinek. Ez több mint 5000 forint egy chat alkalmazásban elküldött 3 MB-os fényképért. Szerencsére a Telekom weboldala itt, egy helyen és egyértelműen összehozza, hogy mi mennyibe kerül és van egy pont, amin keresztül meg lehet néznie az előfizetőnek, hogy saját csomagja tartalmaz-e EU-n kívüli netet. Ugyanitt találhatók a netbővítő jegyek is, viszont előre kifizetett hanghívás jegyeket nem találtam a Telekomnál. A botrányos 100 KB-os árazást valamennyire ellensúlyozza, hogy a három napig használható 2 GB-os EU-n kívüli net 3490 forint, az egyhetes időszakra vonatkozó 5 GB-os netbővítő pedig 6490 forint. Ezeken felül van egy olyan opció is, amikor az adott országra vonatkozó díjszabással számláz a cég az elhasznált adatmennyiség után, de maximum 18 380 forintig. A netbővítők bekapcsolhatók a Telekom alkalmazásban, SMS-ben vagy a honlapon.

Opciók a Magyar Telekomnál 2024 márciusában
Opciók a Magyar Telekomnál 2024 márciusában (forrás: Telekom.hu) [+]

USA és Kína

Az Egyesült Államok kapcsán már a Vodafone sem kínál EU-s díjszabást, itt már az úgynevezett Világjegy szolgáltatás lehet a barátunk, amely eltérően működik, mint a másik két hazai szolgáltató megoldása. Piroséknál ugyanis nem fix adatkeretet tudunk vásárolni, hanem napidíjat fizetünk abban az esetben, ha a roamingoló telefonunk az adott napon hívást indít, fogad, vagy adatot forgalmaz, ez az Egyesült Államokban 1990 forintos költséget jelent, de cserébe a hazai tarifáinkat tudjuk használni akár hívás, akár adatátvitel szempontjából. Ez egy kényelmes megoldás, de hosszabb tartózkodás esetén csak akkor éri meg, ha tényleg combos mennyiségű adatot forgalmazunk és az otthoni tarifánk ezt lehetővé is teszi.

Vodafone napijegyek
Vodafone napijegyek [+]

A Yettel és a Telekom is a második díjzónába sorolja az USA-t, vagyis ugyanazok az 1, 3 és 5 GB-os csomagok vehetők meg, mint amik mondjuk Törökországban is, ez is egy relatív tervezhető megoldás, de ilyenkor azért az ember meggondolja, hogy a 66-os úton navigálva ráküldi-e a Spotify playlistet a hangszórókra. 2020 januárjában mi még kinti kártyát vettünk egy virtuális szolgáltatótól, amire a bolti eladó azt mondta, hogy korlátlan netet ad 60 dollárért, aztán 10 GB leforgalmazása után kiderült, hogy ez sajnos nem igaz.

Úton Nevadában egy helyi SIM-mel navigálva
Úton Nevadában egy helyi SIM-mel navigálva [+]

Kína a Yettel és a Telekom szemszögéből nézve ugyanolyan, mint az USA, maradunk kettes díjzónában az ismert opciókkal együtt. A Vodafone-nál viszont itt már 2990 forintra ugrik a napidíj. Itt azonban adódik egy fontos részlet: ha úgy döntünk, hogy olcsóbban jövünk ki egy kínai SIM megvásárlásával, akkor számolnunk kell azzal, hogy bekerülünk a nagy tűzfal mögé és számos szolgáltatás elérhetetlenné válik (Google, Facebook, X, Instagram, YouTube), amit csak VPN-nel lehet megkerülni, de annak a telepítése és használata nem mindenkinek triviális, illetve nem is minden VPN működik Kínában sem. Ugyanakkor viszont roaming esetén Kína nem korlátozza az internet elérését, nem kínai SIM-mel szuperül megy minden olyan szolgáltatás, amit a helyiek nem tudnak elérni.

Kínai SIM-et venni ráadásul nem annyira triviális, mert mindenképpen kell hozzá útlevél (vízum most már nem), aztán vagy szerencsénk van azzal, hogy az értékesítő beszél esetleg angolul, vagy jön a kézzel-lábbal magyarázás és a csak kínai nyelvű dokumentumok töltögetése. Nyilván ez a komplikáció nem csak Kínára igaz, egy csomó egzotikusabb célpont szóba jöhet, ahol ugyanezek a nehézségek jönnek szembe, miközben bőven vannak olyan országok is, ahol a dolog végtelenül egyszerű: néhány évvel ezelőtt Grúziában vettem olyan prepaid SIM-et, ami 7 GB netet kínált 1000 forintnak megfelelő lariért cserébe.

Előre fizetett eSIM adatcsomagok, Airalo

Az előzőekben taglalt opciók helyett viszont újabban nagyon komfortos az eSIM-ek megvásárlása. Az eSIM egy digitális / virtuális SIM-kártya, egy újraírható chip a telefonba beépítve, mely csatlakozik a készülék antennáihoz, és hívást vagy adatforgalmat bonyolít le. Újraprogramozható, így bármikor beállítható más szolgáltató hálózatára, ehhez elég egy SIM-profilt telepíteni, amit általában QR-kód beolvasásával tehet meg az ember. Az iPhone-ok közül az Xs készülékek és az annál újabb modellek már támogatják ezt a technológiát, Android rendszerű telefonok esetén pedig egyszerűen a telefon beállításainak keresőjébe írjuk be, hogy eSIM. Ha van találat (általában a Mobilhálózat - SIM-kelezés menüpont alatt lesz), akkor beállíthatunk eSIM-et telefonunkra, ha nincs találat, akkor marad a fizikai SIM-kártya vásárlása a helyszínen, vagy a saját szolgáltatónk netbővítő opciói.

Mi az Airalo áruházat vettük igénybe az eSIM beszerzéséhez Törökországban és az Egyesült Államokban is, ez egy globális eSIM áruház, talán a legnagyobb, használata egyszeri ingyenes regisztrációt igényel. A kiválasztásban szerepet játszott, hogy az Airalo lefedettségét az interneten a legjobbak között sorolták fel, mert nagy szolgáltatók (pl. O2, T-Mobile, Vodafone) hálózatain keresztül dolgozik. A cégnek van magyar nyelven is beszélő weboldala, ahol tudunk a célországhoz tartozó helyi eSIM-et venni, de kínálnak körutazás esetén teljes régiókat lefedő, illetve akár globálisan használható eSIM-et is. Ezek adatmennyisége, a leforgalmazhatóság ideje és természetesen ára eltérő, Törökországra vonatkozóan az alábbi képen az aktuális díjak. A weboldalon kiválasztva egy adott országot láthatunk minden fontos vonatkozó adatot még azelőtt, hogy fizetnünk kellene. De nem kötelező az Airalo használata, opció lehet utazós eSIM vásárlására az AloSIM, az Airhub, a Nomad (ez talán a legolcsóbb), a Holafly, vagy a Simify.


(forrás: Airalo) [+]

Relatív friss hír, hogy pár hete a Revolut is belépett a piacra és a magyar ügyfelek számára is elérhető az alkalmazásban a roaming eSIM-ek vásárlása, jelenleg promóciós jelleggel normál ügyfeleknek 100 MB ingyen van, az Ultra ügyfelek 3 GB-ot kapnak. A megoldás nagyon hasonló ahhoz, amit az Airalo is kínál, ráadásul árakban is néhány százalékot alávág a Revolut a konkurenciának, de van egy fontos limitációja: csak azon a telefonon tudjuk aktiválni az eSIM-et, amelyiken megvásároltuk a szolgáltatást. Akárcsak az Airalo, a Revolut is többféle csomagot és régiós megoldásokat is kínál, de például Afrikában a Airalo 37 országot fed le, a Revolut egyelőre csak 10-et, Ázsiában pedig Tajvan nincs benne a listában, tehát érdemes átnézni vásárlás előtt ezeket a lehetőségeket.

Mivel Dani Telekom ügyfél, ezért ahhoz hasonlítjuk az Airalo árait Törökország vonatkozásában. Az 5 GB-os eSIM (Merhaba) ára 12 dollár (4376 forint aktuális árfolyamon), ez kétezer forinttal olcsóbb, mint a Telekom által kínált, és 30 napig felhasználható. Ha elég a 2 GB internet, akkor 2370 forintból (6,5 USD) meg lehet úszni az egészet, ennek leforgalmazására tizenöt napot ad az Airalo, de 3 GB-os csomag is van és az is megáll háromezer forint alatt (8 USD, 2917 forint). Nagyobb az Airalo kínálata és sokoldalúbb, például ha valaki csak pár üzenetet küldene, esetleg egy-két hírt elolvasna, akkor annak az 1 GB-os, egy hétig felhasználható csomag is elég lehet, ez 4,5 dollár (1641 forint).


[+]

Miután kiválasztottuk a számunkra ideális adatcsomagot az Airalo oldalán, a Vásárlás most gombra nyomva felugrik egy részletesebb információkat tartalmazó ablak. Itt láthatjuk, hogy az adott eSIM-mel melyik helyi hálózaton fogunk tudni internetezni, esetünkben ez a Turk Telekom (Avea) 5G-s hálózata. Az aktiválás és a felhasználási idő akkor indul, amikor a készülék először csatlakozik a helyi hálózathoz, így már indulás előtt otthon is előkészíthetjük az eSIM-et. Adott a további adatmennyiség vásárlása, ezt az Airalo mobil alkalmazásán keresztül is meg tudjuk tenni. Legalul pedig olvassuk el az adott országra vonatkozó további infókat. Például Törökország esetén az általunk kiválasztott eSIM nem használható Cipruson, illetve van egy török jogi szabályozás, ami 91 napnál hosszabb ideig tartó használat esetén regisztráció- és egyszeri adókötelessé teszi a készülékünket.

Valamiért a vásárlási folyamat közben az oldal visszaváltott angol nyelvre, ami már a képernyőképek elkészülte után tűnt fel, de ne tántorítson el senkit, a jobb felső sarokban itt is beállíthatjuk a magyart!
Valamiért a vásárlási folyamat közben az oldal visszaváltott angol nyelvre, ami már a képernyőképek elkészülte után tűnt fel, de ne tántorítson el senkit, a jobb felső sarokban itt is beállíthatjuk a magyart! [+]

A vásárlás megerősítése előtt ki kell választanunk a kívánt fizetési módot, illetve meg kell erősítenünk, hogy telefonunk képes eSIM használatára. Ehhez az Airalo feldob egy hosszú listát különböző gyártók készülékeinek felsorolásával, viszont a lista nem teljesen naprakész, az általam most használt Honor Magic V2 például nem szerepelt rajta. Ezért érdemesebb a fentebb írt, beállításokban való kereséssel biztosra menni.

[+]

Miután a fizetés megtörtént, kapunk egy visszaigazolást a böngészőben és e-mailen is számlával együtt, illetve a vásárlásaink után visszajár 5% az Airmoney nevű törzsvásárlói kedvezményprogramban. A kártya részleteire kattintva láthatjuk, hogy mennyi adatunk maradt, illetve külön Android és iOS telepítési útmutatót is kapunk. Válasszuk ki telefonunk operációs rendszerének típusát, és felugrik a telepítő oldal. Felül válasszuk ki a telefon típusát a legördülő menüből, majd a telefonon lépjünk be az eSIM beállítása menübe, ott pedig olvassuk le az Airalo oldalán megjelent QR-kódot.

Honor Magic V2-n az eSIM telepítését ezen a képernyőn jelzi a rendszer, automatikusan megcsinál mindent a telefonHonor Magic V2-n az eSIM telepítését ezen a képernyőn jelzi a rendszer, automatikusan megcsinál mindent a telefon Honor Magic V2-n az eSIM telepítését ezen a képernyőn jelzi a rendszer, automatikusan megcsinál mindent a telefon (forrás: Mobilaréna) [+]

Várjunk, amíg végigpörög a telepítés a készüléken, majd ha ez megvan az eSIM-re vonatkozó beállítások között keressük meg a Mobiladat menüt. Itt kapcsoljuk be az Adatroaming lehetőséget, majd a Hozzáférési pontok (APN) menüpont alatt adjuk hozzá azt az APN-t, amit az Airalo oldalán látunk. A Szolgáltató menüpontban az automata szolgáltatásválasztást hagyjuk bekapcsolva. Ha nem akarunk vagy tudunk a QR-kódos telepítéssel foglalkozni, mert mondjuk laptopba szeretnénk eSIM-et regisztrálni, akkor a manuális beállításra vonatkozóan is van egy részletes leírás az Airalo oldalán.

SIM-kártya beállítások (Android 13, Honor MagicOS 7.2)SIM-kártya beállítások (Android 13, Honor MagicOS 7.2)SIM-kártya beállítások (Android 13, Honor MagicOS 7.2) SIM-kártya beállítások (Android 13, Honor MagicOS 7.2) (forrás: Mobilaréna) [+]

A telefonon érdemes kikapcsolni a saját SIM-kártyánkon az adatroamingot és beállítani, hogy az adatkapcsolatot a telefon az eSIM-en keresztül végezze, és nagyjából ennyi, meg is vagyunk. Egyéb tipp az utazáshoz: a Google Térképen ki lehet választani egy adott területet, és le lehet tölteni hozzá offline térképet.

Helyi tapasztalatok

Dani: Személy szerint jó tapasztalatokról tudok beszámolni az Airalo utazós eSIM-szolgáltatása kapcsán. Az előző oldalon leírtak és illusztráltak szerint már Magyarországon, indulás előtt beállítottam a megvásárolt csomagot a telefonomra, viszont a célországba (esetemben Törökország) való megérkezésig használhatatlan volt, hisz nem talált olyan hálózatot, amin keresztül működni tudna. Amíg a gépünk begurult az utashídig, addig foglalkoztam a beállítással. Ennek során az automatikus hálózatválasztás nálam nem működött, hiába javasolta ezt az Airalo oldala előzetesen, manuálisan kellett a telefon beállításai között kiválasztanom a Turk Telekom hálózatát. Ezen felül manuálisan kellett megadni a hozzáférési pontok menüben az APN mellett a hálózati nevet is (esetemben azt, hogy globaldata), ami szintén nem egyértelmű, hisz a hálózatválasztás után ezt automatikusan be kellene húznia a rendszernek. Ezekkel miután megvoltam, minden működött úgy, ahogy annak kell. Ha ezekkel elmaradunk, akkor vagy egyáltalán nem kommunikál majd hálózaton a telefon, jobb esetben csak a szöveges üzenetküldés megy majd interneten keresztül.

Az Airalo applikáción keresztül bármikor látjuk, hol tartunk épp a vásárolt adatmennyiség leforgalmazásában, az app használata pedig nem számolódik bele az adatmennyiségbeAz Airalo applikáción keresztül bármikor látjuk, hol tartunk épp a vásárolt adatmennyiség leforgalmazásában, az app használata pedig nem számolódik bele az adatmennyiségbe Az Airalo applikáción keresztül bármikor látjuk, hol tartunk épp a vásárolt adatmennyiség leforgalmazásában, az app használata pedig nem számolódik bele az adatmennyiségbe (forrás: Mobilaréna) [+]

Mire kiszálltunk a repülőgépről, a telefonom megtalálta a helyi 4G-s hálózatot és flottul kommunikált, ezt pedig egész ott tartózkodás alatt meg is tartotta. A reptéren van ingyenes Wi-Fi, ha valakinek gondja akadna az eSIM regisztrálásával, akkor a reptéri Wi-Fi hálózatot használva az Airalo alkalmazásában van lehetősége segítséget kérni akár ügyfélszolgálattól is, illetve talál az eSIM letöltéséhez is beállítást. Egyedül a metróban tűnt el a hálózat, de Isztambulban az európai és ázsiai oldalon is, a belvárosban és a külvárosban is kommunikált a Turk Telekom 4G, helyenként 4G+ hálózatán is az Airalo megoldása. Az ígért 5G-t nem találta meg ugyan, de a hálózati sebességgel probléma nem volt, a frekventált turistapontokon és a külvárosi részen egyaránt megvolt a 20 Mbps körüli stabil letöltési sebesség, ami navigációhoz, VoIP hívásokhoz és a telefon hotspotként való használatához biztosan, de akár még YouTube-videókhoz is elég.

Nálam főként a fordító, a navigáció és az üzenetküldő alkalmazások használták az internetet, illetve a telefonom hotspotként kiszolgálta ugyanezekre a feladatokra a barátnőm mobilját. Mivel a szálláson volt a szobában is Wi-Fi, így a megvásárolt 3 GB-os csomag bőven túlteljesítette adatigényünket, belefértünk volna az 1 GB-ba is. Az Airalo alkalmazása folyamatosan monitorozza, hogy hol tartunk a felhasznált adatmennyiségben, van lehetőségünk beállítani figyelmeztető értesítést napi limitekre, és vásárolhatunk az appon belül extra adatmennyiséget is.

További adatmennyiség vásárlására is van lehetőségünk, illetve a második képen az eSIM-ünkre vonatkozó információkat láthatjukTovábbi adatmennyiség vásárlására is van lehetőségünk, illetve a második képen az eSIM-ünkre vonatkozó információkat láthatjuk További adatmennyiség vásárlására is van lehetőségünk, illetve a második képen az eSIM-ünkre vonatkozó információkat láthatjuk (forrás: Mobilaréna) [+]

Ha hosszabb időre megyünk valahova és spórolni szeretnénk az adatmennyiséggel, a telefon beállításai között le lehet tiltani egyes appok hozzáférését, illetve az Android rendszerben is van lehetőség adatkorlátok és figyelmeztető értesítések beállítására. A Honor MagicOS 7.2-es felhasználói felületén adatroaming esetén van lehetőség arra is, hogy a zárképernyőn megjelenjen folyamatosan, hogy épp mennyit használtunk el, illetőleg van lehetőség rá, hogy egy adott mennyiség után automatikusan letiltsa a hálózati kapcsolatot a telefonunk.

Összességében eddigi tapasztalataim pozitívak az Airalo szolgáltatásával, török nagyvárosban tökéletesen működött. A hálózatválasztás és az APN megadása során inkább manuálisan írjunk be mindent, mintsem hagyatkozzunk az automata beállításra, ez se nálam, se Bognál az USA-ban nem működött úgy, ahogy kellett volna vagy ahogy egy fizikai SIM-kártya esetén menni szokott.

Bog: A januári CES és a Samsung Unpacked egymás után nekem kicsit több mint két hetes amerikai tartózkodást jelentett. A vodás kártyámmal ez 30 ezer forintos költség lett volna, szóval én is az Airalo szolgáltatását választottam, ráadásul pont akciós volt a 20 GB-os csomag 21 dolláros (7500 forint) áron. Úgy gondoltam, hogy 20 GB elég ahhoz, hogy két hétig gondtalanul használjam a mobilom mindenhol, ahol nincs WiFi, de a kiállításon és a hotelekben amúgy is lesz net, szóval a munka oroszlánrészét arról intézem, a maradék tennivalókhoz pedig ott lesz az a 20 GB, amit vettem.

Airalo opciók az Egyesült Államokban
Airalo opciók az Egyesült Államokban [+]

Las Vegasba érkezve örömmel konstatáltam már a repülő leszállása után, hogy az Airalo SIM szépen fellépett a kinti T-Mobile hálózatra, ám a kis 4G jel csak nem akart megérkezni a térerőkijelzés mellé és ez így is maradt egészen addig, amíg el nem jutottam az Uber/Lyft felvételi pontig, ami már a terminálon kívül van. Sok újraindítás és bosszankodás után sem változott a helyzet, de az amerikaiak sem teljesen hülyék, a rideshare pontokon van direkt WiFi, hogy az is tudjon hívni kocsit, akinek nincs net a kártyáján, szóval így jutottam el a hotelbe, ahol viszont életre kelt a kártya és elkezdtek jönni az üzenetek social csatornákon, szóval megnyugodtam, hogy a dolog működik, noha a böngészőm nem jelenített meg egy oldalt sem, de gondoltam, hogy csak idő kell neki.

Revolut opciók az USA-ban
Revolut opciók az USA-ban [+]

A hotelben és a CES-en fixen WiFi hálózaton lógtam, tehát annyira nem zavart, hogy csak üzenetkezelésre használható a szolgáltatás, de aztán kezdett idegesíteni, írtam is az Airalo ügyfélszolgálatnak egy levelet, hogy valami nem kerek, mire kapásból azt a választ kaptam, hogy az APN-t talán állítsam be. Tipikus facepalm-jelenet volt, hogy erre én nem gondoltam, de természetesen beállítottam és egyből minden tökéletesen elkezdett üzemelni, vagyis akárcsak Dani, én is hangsúlyoznám, hogy bár a magyarországi kártyák simán beállítják a telefonon a megfelelő paramétereket (mert a készülék szoftvere ezeket a SIM-eket ismeri és kezeli), egy roaming eSIM esetén ez bizony az ügyfél dolga.

A fenti tapasztalatok fényében mi most már minden EU-n kívülre tervezett utazás esetén számításba vesszük az eSIM lehetőségeket is, ráadásul a következő hónapokban több ilyen kiruccanás is tervben van: jön a Computex Tajvanon, formálódik egy kínai út (ahol kapásból az eSIM megkerüli a tűzfalat), nincs kizárva egy örmény látogatás sem, de még a Balkánon is akadnak olyan országok, ahol nincs EU-s roaming. Ezekben az esetekben érdemes átnézni a lehetőségeket, mert sok ezer forintot is spórolhatunk és sok kényelmetlenségtől megkímélhetjük magunkat.

Az Airalo nem támogatta a cikk megjelenését semmilyen formában. Van viszont meghívókódos ajánlórendszerük, amin keresztül 3 USD kedvezményt kap a kódot használó új regisztráló első eSIM-vásárlásából, az ajánlónak pedig appon belüli Airmoney kreditet írnak jóvá. Ha valaki igénybe venné ezt a lehetőséget, akkor használhatja a DANIEL61699 vagy BOGDAN5790 kódjaink egyikét.

viragdano01 & Bog

Előzmények

Hirdetés