Motorola Moto X Play - újra játékban

A patinás, de hányattatott sorsú Motorola új esélyt kap a Lenovótól, addig is a Moto X frissítésével megszületett két modell közül a kisebbiket tesztelhettük.

Bevezető

Kevés olyan, még talpon levő márka van, amely a mobilkommunikáció hőskora óta létezik. A Nokia talán még egyszer visszatér, a Siemens már rég nem létezik ezen a piacon, az Ericsson is kiszállt, a Benefonról már egy évtizede nem hallottunk. Az Alcatel a kínaiak kezében feltámadt és lehet, hogy a Motorolával is épp ez történik, lévén a Lenovo nemrég kijelentette, hogy ezt a nevet tartják vonzóbbnak, ezért a mobilos üzletáguk a jövőben Motorola logó alatt fogja ontani a készülékeket. A fejlődő országok piacaira és a online értékesítésre pedig létrehozták a Zuk almárkát, noha ennek itt, Közép-Európában van némi KGST-s áthallása.

Három generációnyi Moto X
Három generációnyi Moto X [+]

Amikor a Motorola átkerült a Google-höz, akkor elég komoly racionalizálást vezettek be a portfólióban, lett Moto X, Moto G, majd Moto E. Ez tiszta és egyértelmű, ahogyan a Moto360 is, ezeknek a készülékeknek pedig lett második, néha harmadik generációjuk is, a Moto X is tripláz, de rögtön kétféle verzióban kerül piacra. A kisebbik modell a Moto X Play, ennek bátyja a Moto X Stlye. Reméljük, hogy majd azt is megnézegethetjük, tesztalanyunk olvasói felajánlás nyomán jutott el hozzánk, amit ezúton is nagyon köszönünk.

Egymásra rakott Motorolák
Egymásra rakott Motorolák [+]

A Moto X Play (és a Style) Magyarországon nem elérhető, hivatalos Motorola disztribúció annak ellenére nincs itthon, hogy a Lenovo jelen van a mobilos piacon. Persze ez nem hazai elhatározás, a HQ-ban kisakkozzák, hogy melyik piacra melyik telefont vezetik be, eddig a Motorolák kimaradtak, talán a fent részletezett döntés majd átírja ezt. Hozzá kell tenni, hogy a Tesco egy ideig próbálkozott a Moto G-vel, de az a vonal is elhalt lassan, úgyhogy kíváncsian várjuk, hogy vajon a karácsonyi szezonra a Lenovo lát-e abban rációt, hogy itthon is megkezdje a hivatalos forgalmazást.

Doboz, külső

A csomagolás egyszerű, a telefonon kívül töltőfejet, microUSB kábelt és egyszerű headsetet kapunk, de azért ez mégsem a szokásos triumvirátus. Ennek egyszerű oka van, a töltőfejen ugyanis két USB luk található, viszont ezeken maximum 1,15 Amperrel jön a delej, hiányzik tehát a gyorstöltés lehetősége, amit egyébként a készülékben levő chipset támogat. Ez kicsit érthetetlen is annak fényében, hogy a hátlap alatt egy 3630 mAh-s akkumulátor pihen. Maga a telefon egyébként támogatja a technológiát, tehát ha valaki utólag szerez gyorstöltőt, azzal menni fog a dolog.

Visszafogott külsejű doboz
Visszafogott külsejű doboz [+]

A Moto X Play kétféle színben (fekete és fehér) létezik, de hátlapból egy sereg verzió van, nekünk egy visszafogottabb, sötét, ívelt mintázatú változat jutott. Ez egyébként leszedhető, s ennek csak az a célja, hogy egy másikat rátegyünk, mert a borítás eltávolítása után sem férünk hozzá semmilyen alkatrészhez. Miután ezt az elemet az oldalt végigfutó műanyag perem fogja hozzá a készüléktesthez, ezért középen kicsit “hasasodik”, magyarán van némi játéka, amitől nem illeszkedik tökéletes a hátlap felső-középső fertályára helyezett, fix betéthez, amely a kamerát és a villanót öleli körbe.


[+]

Az előlap a Motorolára jellemzően roppant letisztult, az 5,5 hüvelykes kijelző igen szépen kitölti a területet, oldalt alig van káva, alul-felül sem pazarolták a helyet a tervezők, csak egy-egy hosszúkás csík került ezekre a területekre a mikrofont és a hangszórót rejtve. Maga a kijelző Full HD felbontású, IPS technológiát használ (noha korábban a Motorola az AMOLED-et is preferálta), a betekintési szögek egy ideig jók, alulról-felülről nézve a panelt már sötétedik az egész. A védelemről Gorilla Glass 3 gondoskodik, a fényerő viszont brutális, kilengett a mérőeszköz mutatója, a kontrasztarány sem rossz.

Kijelző-teszt
Mérés Motorola Moto X Play ASUS Zenfone 2 ZE551ML Lenovo K3 Note Samsung Galaxy A8
Fehér fényerő 625 nit 330 nit 431 nit 302 nit*
Fekete fényerő 0,39 nit 0,2 nit 0,31 nit 0 nit
Kontrasztarány 1604:1 1650:1 1391:1 N/A
Színhőmérséklet 7450 K + kézi 7953 / 6447 K 8260 K 7478 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

A Moto X Play vízlepergető burkolatot kapott, fürdeni lehetőség szerint ne induljunk el vele, de egy kisebb eső nem fog ki rajta. A telefon tetején van a 3,5 mm-es jack dugasz, alul lehet betömködni a microUSB kábeleket, a hangerőt szabályozó gombok és a kijelző feloldásáért felelős kezelőszerv pedig jobb oldalon ücsörögnek. Ez utóbbi kicsit recés kialakítású, hogy egyértelműen rátalálhasson az ujjbegy. Még egy fontos dolog akad: a telefon tetején egy kis tűvel tudjuk nyitni a SIM fiókját, ide nanoSIM kerülhet. Esetünkben kettő, van egykártyás verzió is, ráadásul még egy microSD-t is be lehet ide nyomni. A dobozban egy Motorola logóval ellátott segédeszközt is találunk mindehhez.


[+]

Összességében nem tett rossz benyomást rám a Moto X Play külseje, de azért távolt van a tökéletestől, a keret nem fém, a cserélhető hátlap közepét be lehet nyomni, nincs értesítési led és igazán kaphatott volna egy sztereó hangszórópárost a készülék. Viszont szép a helyet jól kitöltő kijelző, finomak az ívek, egyedi a hátlap, okos ötlet a kijelzőt inzultáló gomb recés kialakítása.

Hardver, UI

A Moto X Play a kisebbik és olcsóbbik Moto X, ennek megfelelően nem kapott csúcskategóriás hardvert, de azért egyáltalán nem kell szégyenkeznie. A Snapdragon 615-ös chipset frissnek mondható, a nyolcmagos, négy 1,7 GHz-re és négy 1 GHz-re skálázott Cortex-A53 mag elég erős, az Adreno 405-ös GPU szintén elég ide, a 2 GB méretű RAM pedig hozza a kategória szintjét. Bár ha átszámítjuk az árat (Nagy-Britanniában már kapható), akkor nettó 100 lepedő jön ki, ami bizony azért már nyalogatja a felsőkategóriát. Annyi azért szól a Moto mellett, hogy ez a chipset jellemzőn 1,5 GHz-en szokott ketyegni, az 1,7 GHz-es frekvencia az elérhető maximum, amit ritkán préselnek ki belőle mások.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Motorola Moto X Play Huawei P8 Lite ZTE Blade S6 Alcatel OT Idol 3 (5.5)
Rendszerchip Snapdragon 615 HiSilicon Kirin 620 Snapdragon 615 Snapdragon 615
AnTuTu Benchmark 5.x 36344 pont 32106 pont 34118 pont 32441 pont
Vellamo Browser 2319 pont 2274 pont 2231 pont 2385 pont
Vellamo Metal 1214 pont 1086 pont 975 pont 942 pont
Geekbench 3 (single) 706 pont 586 pont 660 pont 662 pont
Geekbench 3 (multi) 2471 pont 2556 pont 2390 pont 2344 pont
GFXBench Man. onscreen 6,1 fps nem indult el 12 fps 6,0 fps
GFXBench Man. offscreen 5,8 fps nem indult el 5,8 fps 5,6 fps
GFXBench T-Rex onscreen 15,0 fps 16,0 fps 24,0 fps nem futott le
GFXBench T-Rex offscreen 15,0 fps 10,0 fps 15,0 fps 14,0 fps

A sebességre viszont nincs panasz, pörög-forog a menü, gyorsan felugranak az alkalmazások, akadásnak, döcögésnek nincs nyoma. És mindennek a tetejébe itt van nekünk az 5.1-es Android a maga csupasz valójában, alig egy-két extra szoftverrel. Állatira letisztult, nagyon átlátható, brutál nagyok az ikonok, nekem egy picit túl rajzos-szájbarágós, kevésbé elegáns, mint a korábbiak, de tény, hogy frankón működik, noha funkcionálisan nincsenek óriási előrelépések.


[+]

Az alapvető androidos eszköztáron túl azért van pár extra, amit a Motorola tesz hozzá a felhasználói élményhez. Mivel nincs értesítési led, ezért a Moto X Play a kijelzőt használja arra, hogy a notifikációkat megmutassa. Mivel ez erősen szívná az akkumulátort, ezért nyilván nem állandóan látszik, hogy mi újság, hanem abban a pillanatban, ahogyan megmozdítjuk a telefont. Ilyenkor a fekete háttéren fehér karakterek mutatják az időt és ikonok az elmulasztott eseményeket. Ha hozzáérünk a kijelzőhöz, akkor felfelé húzva az adott értesítések közé ugorhatunk rögtön, lefelé húzva ujjunkat simán csak feloldjuk a képernyőzárat, oldalra lapozva pedig elsöpörhetjük az értesítéseket. És persze állítható, hogy mely alkalmazások notifikálhassák a lezárt kijelzőt.


[+]

A másik okosság neve annyi, hogy Moto. Köszi, így leírhatom, hogy a Motorola Moto X motorja a Moto. Régi MOTOrosoknak nem kell bemutatni az Assist nevű funkciót, ami mostantól a Moto része, tartózkodási hely és idő alapján állítja a csengőhang erejét, illetve igény szerint automatikusan dobhat vissza SMS-t, ha szeretnénk. Figyelheti a naptárunkat és ha találkozónk van, akkor némítja magát. A Moto elvileg gesztusvezérlésre is fel van készítve, de pillanatnyilag egyetlen dolgot tud, ha kétszer elforgatjuk a telefont a kezünkben gyorsan, akkor elindítja a kamerát. Na, ez nekem egyszer sem sikerült, de legalább mindenki retardáltnak nézett, hogy minek lengetem a készüléket. Aztán persze kiderült, hogy a kamera alkalmazásban ezt külön be kell kapcsolni, nyilván onnantól kezdve simán működött.


[+]

Fentieken túl pedig lehet hanggal vezérelgetni a telefont — de ehhez át kell állítani a nyelvet mondjuk angolra. Felvehetünk egy szöveget, amire felfigyel a telefon és várja a parancsokat (itt ilyeneket javasol a szoftver, hogy “Hello, Moto X”, én végül azt rögzítettem, hogy “Figyeljé’ má’ egy kicsit!”). Itt a szokásos dolgokat lehet mondogatni, készíts képet, játssz zenét, hívd ezt és ezt, írjunk a Facebookra, ilyesmi. Ha valamit nem ért, vagy úgy tekinti, hogy az nem egy parancs, hanem egy kérdés, akkor nyitja a Google-t és listázza a találatokat.


[+]

Van még egy Connect névre hallgató app is előre telepítve, ez Motorola tartozékokat segít kezelni, órát, headsetet, lehet látni a töltöttségüket, a legutolsó ismert pozíciójukat. Szintén hasznos a Költöztetés alkalmazás (noha azért a lakás bútorzatához nem nyúl), korábbi telefonról lehet áthúzni az adatokat, illetve erről az eszközről is másik kütyüre is. Ezen kívül persze megvan az összes gyári Google-app is.

Multimédia

Azért a 21 megapixeles kamera felbukkanása a hátlapon kissé mellbevágó (és az előlapra is került egy 5 megapixeles modul), kétségtelenül ez egy olyan érték, ami kiemeli a Moto X Play-t a mezőnyből. A nagy felbontás ugyanakkor nem egyértelműen jelent jobb képminőséget is, ráadásul a kezelőfelület a végletekig egyszerűsített, balról tudunk behúzni egy tárcsát, ahol alig pár opció akad. Vaku be/ki, képarány állítása, HDR kapcsolgatása, éjszakai mód, időzítő, panoráma. De mindenképpen akad egy okosság, méghozzá a fókuszálás helyét ráhúzhatjuk a képre, s ha már ott van, akkor a világosságot is állíthatjuk egy körcsúszkán. Pofonegyszerű, gyors és hasznos.


[+]

A fenti képek mindenek előtt rohadt nagyok. Egy részletgazdagabb felvétel simán 10-12 megabájtot foglal. Ez nyilván az óriási felbontásnak köszönhető, ami miatt az ember elnézőbb a 100%-os nézetben tapasztalható hibáktól. Például a vonalélesség nem tökéletes, de még így is olyanok a képek, hogy egy átlagos monitoron, tévén nézve, vagy éppen A3-ban kinyomtatva sem látszanak. Az viszont látszik, hogy a fókuszt nem mindig találja el a gép és a dinamikatartomány is lehetne nagyobb. Sokat fotózgattam, ha az ember gyorsan kapja elő a telefon és rögzítene valamit, az általában ezzel a masinával sem fog sikerülni (kevés készülék van, ami ilyenkor is megbízható), mindazonáltal a fotós képességei így is kiemelik a mezőnyből a Motorolát. Videót vagy Full HD-ban vehetünk fel (tesztmozi), vagy lassított felvételt választhatunk, ami viszont csak 540p-ben rögzít. Lejátszani viszont minden tud a Moto X Play, legalább egy univerzális szoftver telepítését követően, egy combosabb 4K felvétellel azért lehet baj, de olyasmit az ember nemigen néz mobilon.


[+]

A zenelejátszó nem túl megkepő módon a Play Zene app, amelyben equalizer is van külön a füleshez és külön a külső hangszóróhoz állítható módon. A Moto X Play egész jól szól kihangosítva, headsettel is korrekt a helyzet (no, azért nem a gyári tartozék lesz itt a mérce), a méréseink is azt mutatják, hogy a frekvenciagörbe frankó…

…és a zajszinttel sincs semmi különösebb gond.

Mindez számokban kifejezve és néhány más eszközzel összevetve:

Teszt Motorola Moto X Play Samsung Galaxy E5 Alcatel OT Idol 3 (5.5) Sony Xperia M4 Aqua Vodafone Smart Prime
Frekvenciaátvitel (40 Hz-től 15 kHz-ig), dB: +0,02, -0,02 +0,02, -0,05 +0,04, -0,03 +0,02, -0,05 +0,02, -0,05
Zajszint, dB (A): -96,0 -91,3 -89,9 -87,7 -87,1
Dinamikatartomány, dB (A): 96,2 91,1 89,8 88,1 85,9
THD, %: 0,015 0,0083 0,0050 0,0075 0,0063
IMD + Zaj, %: 0,015 0,012 0,012 0,021 0,016
Sztereó áthallás, dB: -91,9 -89,6 -87,3 -87,3 -88,2

Nem maradt ki az FM-rádió, amely RDS információkat is megjelenít. A működtetéséhez headset csatlakoztatása szükséges, ennek kábele lesz ugyanis az antenna. Van alváskapcsoló, automatikus állomáskeresés, ráadásul a hallgatott adást fel is lehet venni.

Adatátvitel, akkumulátor

A 4G ma már ebben az ársávban alap, a Moto X Play sem nélkülözi ezt a funkciót. A böngésző értelemszerűen a Chrome, ami teszi a dolgát rendesen, a hardver röhögve elég bármilyen weboldal kezelésére — kivéve a Flash tartalmakkal megtűzdelt kontentek esetét. Van 4.0-s Bluetooth, GLONASS támogatással megáldott GPS modul, a WLAN rádió is korrekt, megfelelően érzékeny. Az NFC is a repertoár része, Qi töltés viszont nincs.


[+]

A két SIM kezelésében nincs különösebb extra, ki lehet választani az elsődleges kártyát, el lehet dönteni, hogy az adatforgalom kapcsán melyiket priorizálja, viszont nincs dual active mód, azaz a Moto X Play is úgy működik, hogy bár mindkét SIM fent van a hálózaton, ha az egyikkel épp beszélgetünk, akkor a másik nem elérhető.


[+]

A készülék a kamera felbontása mellett még egy kiugró tulajdonsággal rendelkezik, ez pedig az üzemidőre, illetve az akkumulátorra vonatkozik. A hátlap alá 3630 mAh teljesítményű telep került, ami jó 25-30%-kal nagyobb, mint más, hasonló méretű eszközökben. Ez pedig bizony érezteti a hatását az üzemidő kapcsán is, a telefon simán bír két munkanapot, hívásokkal, üzenetekkel, némi multimédiával és állandó adatkapcsolattal.


[+]

Értékelés: Motorola Moto X Play
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 7 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 9 pont
Multimédia
Vizuális 8 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 9 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

Összegzés. Itthon hivatalosan nem kapható a készülék, 100 ezer forint alatt semmiféle trükkel nem szerezhető be. Ez pedig már a középkategória legfelső szegmense, ahol olyan versenyzőkkel kell megküzdenie, mint a Honor 7, vagy az LG G3, illetve az ASUS Zenfone 2. Nem mondom, hogy okvetlenül elvérzik, de azért azt is látni kell, hogy nincs már meg az a masszív árelőny, ami akkor volt, amikor a Google a szárnyai alá vette a márkát. A hardver korszerű, ha nem is a piac legerősebb konstrukciója, a kamera igencsak rendben van, az üzemidő is kifejezetten jó, de az összeszerelés minőségébe bele tudok kötni, kár, hogy nem dual active a kétkártyás működés, ennyi pénzért egy picit több RAM is jöhetett volna (noha nincs semmi utólagos UI, ami zabálná az erőforrásokat), de mindent egybevetve ez megint egy egyedi, jól kitalált, gondolkodás nélkül működő, friss rendszerrel érkező Motorola, ami illeszkedik az eddigi filozófiába. Nagyon bízunk benne, hogy a Lenovo átstrukturálását követően a patinás márka újra felbukkan hazánkban is hivatalosan, kereslet biztos lenne rá. Hosszas tépelődés után végül most a plecsni elmarad, de csak egy picivel jobb ár mellett repülhetne rá a Tetszett minősítés.

Bog

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Motorola Moto X Play
Motorola Moto X Play Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 148 x 75 x 10,9 milliméter
Tömeg 169 gramm
Színvariációk fekete, fehér
SIM-foglalat Dual nanoSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5,5 hüvelyk
Kijelző felbontása 1080 x 1920 pixel (401 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív IPS
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615
Processzor típusa 4 x 1,7 GHz Cortex-A53 + 4 x 1 GHz Cortex-A53
Processzor csíkszélessége 20 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Adreno 405
RAM mérete 2 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása korlátlan
SMS memória korlátlan
Belső tárhely 16/32 GB
Memória bővíthetősége microSDXC
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1800/1900/2100 MHz
LTE 800/850/900/1800/2100/2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 42 Mbps / 5,76 Mbps
LTE van (150/50 Mbps)
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP, LE)
WiFi 802.11a/b/g/n, hotspot, WiFi Direct
USB microUSB 2.0 (OTG)
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS van
GLONASS van
NFC van
Alapfunkciók
Profilok van
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 5.1.1
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok telepíthető
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Motorola Connect, Moto
Multimédia
Fő kamera 21 megapixel, autofókusz, LED vaku
Másodlagos kamera 5 megapixel
Videófelvétel 1080p@30fps
Zenelejátszó szoftver van
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van - RDS
Üzemidő
Alap akkumulátor 3630 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő ? óra
Beszélgetési idő ? óra
Zenelejátszási idő ? óra
Egyebek
vízlepergető burkolat, cserélhető hátlap

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés