Hirdetés

Nokia 6760 slide - kösz, nem kellett volna

Bevezető

Hetven lepedőért Symbian rendszerű, QWERTY gombsorral rendelkező Nokia okostelefon? Ráadásul ez még csak a kezdőár, ami köztudottan lentebb fog esni hamarosan. Jól hangzik? Naná, hogy jól hangzik, el is kértünk egy példányt az XXL GSM-től, hogy ajánlgathassuk az olvasóknak az E75 alternatívájaként. Ez volt a terv. De mégsem fogom ajánlgatni.

Nokia 6760 colors
Színvariációk

Hogy miért? Mert ez a készülék a legszebb példája annak, hogy nem elég, ha megvannak a jól bevált alkatrészek és technológiák. Ez nem Lego, attól, hogy felhasználjuk az eddig népszerű modellek egyes elemeit, még nem fog törvényszerűen tökéletesen összeállni egy mobilkommunikációs eszköz. Pedig az ötlet maga egyáltalán nem rossz, bár nem csak a Nokiának jutott eszébe ilyemsi.

Nokia 6760 slide
[+]

Hogy konkrétan mi? Egy olcsóbb árfekvésű telefon gondolata, amely teljes QWERTY gombsorral rendelkezik. Mostanában mintha ennek a megoldásnak újra reneszánsza lenne, itt van a Samsung CorbyTXT, az LG KS360, vagy a tesztünk hőséhez nagyon hasonló KT610, de megemlíthetjük a T-Mobile Vairy Textet is, amely ugye Alcatel alapokon nyugszik. Persze ezek többsége nem okostelefon, úgyhogy a Nokia akár előnnyel is indulhatna a versenyben, de ennek ellenére nem sikerült tető alá hoznauk azt, amit megálmodtak. A következő oldalakon kiderül, hogy hogyan lehet elrontani egy elméletileg jó koncepciót.

Külső

A 6760 slide szépsége véleményes. Ez azt jelenti, hogy eltérő vélemények bukkanhatnak fel a külső megítélésével kapcsolatban, nem reprezentatív felmérésünk szerint a telefon egyszerűen csak bután néz ki. A nem érintésvezérelt Symbian rendszer 240x320 pixeles kijelzője nem passzol a telefon alakjához, ráadásul kicsi is, mindössze 2,4 inches, pedig elfért volna ide nagyobb is.

Nokia 6760 slide
[+]

A kijelző körül, illetve alatta, esetleg felette, a fene sem tudja, hogy hogyan érdemes nézni ezt az izét összecsukva, néhány gomb található elszórva, de elég sok a teljesen sima, fekete színű felület, amitől a 6760 slide inkább emlékeztet oldschool menedzserkalkulátorra, mintsem telefonra. Tegyük fel, hogy állítva tartjuk a készüléket, ekkora a kijelző alatt található funkcióbillentyűk jellegzetesen nokiás vonásokat mutatnak, de furcsán néz ki a balra tolt gombhármas, amivel a menübe, a böngészőbe és az üzenetek közé csöppenhetünk.

Nokia 6760 slide
[+]

Sajnos muszáj azt mondjam, hogy a nem érintős kijelző és az előlapi számgombok hiánya igen szerencsétlen párosítás. Mindenképpen el kell csúsztassuk a feldapot még az alapfunkciókhoz is, hiszen a telefonkönyvben való keresgélés, egy szám betárcsázása, vagy egy üzenet megírása nem jöhet létre a gombsor nélkül. Ekkor persze elforog a kijelző, a készülék pedig szinte teljesen négyzet alakot vesz fel, ezt a legbénább dolog kézben tartani, ráadásul az egykezes használatot ezzel ki is iktattuk.

Nokia 6760 slide
[+]

A készülék oldalait körbevizsgálva meglepő dolgokat tapasztalhatunk. S ezek a meglepetések nem feltétlenül kellemesek. A hangerőt szabályozó gombok, a kamera gyorsbillentyűje és az ajtócska által védett microUSB csatlakozó még abszolút normális tervezői felfogásra vall, de a telefon tetején található 2,5 mm-es jack bemenet már teljesen érthetetlen. Mellette újabb ajtócska: itt figyel a régi, tűszerű Nokia töltő bemenete, számomra ez is furcsa, bár ez nyilván nem fogható fel hátrányként.

Gombsor, összeszerelés

A szétcsúsztatás után egyből értelmessé válik, hogy a kijelző fölé helyezett Nokia felirat miért volt eddig 90 fokkal elfordítva. Innentől az ablak bal felére kerül, s ugyanakkor feltárul a QWERTY gombsor. A csúsztatás művelete kiváló, mint ahogyan az általános összeszerelési szint is magas. A telefon burkolatán használt műanyagok egyik fele csak simán rendben van, a hátlap burkolata pedig finom, selymes tapintású.

Nokia 6760 slide
[+]

Nos, a gombsor, mint a telefon egyik leglényegesebb eleme... nem tökéletes. A négy soros billentyűzet maximálisan kitölti a rendelkezésre álló helyet, a gombok mérete és egymástól való távolsága is oké, de valamitől nem áll rá az ember keze. Bocha sem értette (szerinte mintha az egész kissé balra lenne), nekem sem sikerült készség szinten használnom, pedig ránézésre nincs vele semmi baj.

Nokia 6760 slide
[+]

Az, hogy a tesztkészülék a keleti piacról érkezett, eléggé egyértelmű. Az orosz karakterek kissé nehezítik a megszokást, de egyelőre nem tudunk magyar kiosztású billentyűzetről. Az európai verzión nincs ennyi extra karakter. Azt viszont nem könnyű elfogadni, hogy a sima pont karakterhez a speciális betűket indukáló gombot kell megnyomni előbb, és nehéz hozzászokni a számbillentyűk elrendezéséhez is.

Nokia 6760 slide
[+]

Talán így leírva nem jön teljesen át, de a Nokia nem gondolt bele ezúttal, hogy az előlapi számbillentyűk lehagyásával, illetve az érintőképernyő hiányával együtt egy nem túl felhasználóbarát eszközt préselt ki a gyárkapun. A sok fogásváltás, az állandó csúszkálás miatt a kezelés körülményes.

Menü, alapfunkciók

A burkolat alatt jól ismert hardver lapul, a Nokia 369 MHz-es ARM11-es processzort dobott a 6760 belsejébe. Ehhez 128 MB RAM és 256 MB ROM tartozik, tehát az erőforrásokkal nem lesz gond, bár nem ez a finn cég legerősebb összeállítása. Az operációs rendszer nem meglepő módon a Symbian 9.3-as verziója. A felhasználó örömére a tárolókapacitás rögtön egy 2 gigabájtos memóriakártyával került megfejelésre, ez a telefon tartozéka.

Nokia 6760 menü

Nokia 6760 menü

A menü a szokásos, témák segítségével változtatható a színvilág, gyárilag nyolc variáció között kereshetjük meg az ideálisat. A menünézet négyféle lehet, a készenléti kijelző függőleges és vízszintes elrendezése mellett van OVI-névjegyzék nézet is. A sebességre nem lehet gond, a telefonban van mozgásérzékelő is, amely elfordítja a kijelzőt a megváltozott helyzetnek megfelelően, s ennek tempójával sincs semmi gond.

Nokia 6760 menü

Nokia 6760 menü

A névjegyzéket talán már nem kell bemutatni azok számára, akik olvasták az elmúlt időszak legutóbbi 20 Symbian alapú Nokia telefonjának tesztjét. A gyakorlatilag korlátlan kapacitású tárhely minden igényt kielégít, tetszőleges mezőket hozhatunk létre, kép, csengőhang, szülinap természetesen rendelhető a nevekhez. Az üzenetek között SMS, MMS és e-mail kliens mellett találunk Messengert, és OVI mail szolgáltatást is, nem hiányzik a felolvasó sem. A szövegbevitelről már esett szó, ezt csak nyitott állapotban lehet megvalósítani.

Nokia 6760 menü

A szervezőfunkciók között semmi meglepő nincsen, a remek naptár itt is megtalálható, a szokásos eszköztárral rendelkezik a vekker (ismétlődés, szundi), a számológép sem egy extra darab. A további irodai alkalmazások között PDF olvasó, Zip tömörítő, hangrögzítő és átváltó van. A 6760 slide programjai között is ott ücsörög a QuickOffice, de csak a read-only verzió, a szerkeszteni is képes szoftverhez vásárolnunk kell licenszet.

Multimédia, GPS

A hátlapon található kamera 3,2 megapixeles, autofókusz nincs benne, helyette a Nokia által kitalált enhanced fixed focus próbál segíteni a megfelelő élesség eltalálásában. Messzire még oké, de közelebbi képeknél annyit ér, mint halottnak a csók, pedig pont ez lenne a lényege. 30 centiről közelebbre már nem érdemes próbálkozni. Az elkészült képek ennek ellenére nem rosszak, bár a zajszűrés nokiás módon igen erős.

Nokia 6760 menü

A kamera opció között a szokásos eszköztár kér helyet, állítható fényerősség, környezeti módok, néhány effekt, képminőség és méret. Van önkioldó és éjszakai mód is, vaku viszont nincsen, mint ahogyan furcsa módon a geotagging funkció is hiányzik, holott GPS van a készülékben. Csalódást kelt a videózási képesség is, a 6760 slide csak QVGA felbontású felvételek készítésére képes, s itt is csupán 15 fps a sebesség.

Nokia 6760 menü

Zenei téren jobb a helyzet, bár a 2,5 mm-es jack csatlakozóval adtak egy jó nagy pofont a muzikalitásnak a mérnökök. Viszont elég jól szól kihangosítva az eszköz, pláne, ha valami nagyobb kiterjedésű felületre tesszük rá. A lejátszóhoz tartozó funkcionalitás már unalomig ismert, persze ettől még semmi gond nincs vele, fut a háttérben, megjeleníti az albumborítókat, illetve van tetszőlegesen babrálható equlaizer is. A további funkciók között említhető az RDS képességekkel felvértezett FM-rádió (füles csatlakoztatása szükséges), van Nokia-féle zeneáruház, illetve 3D hangok, ami mindenféle kamueffektekkel állít elő valami térhangzás-imitációt, de igazából semmi értelme.

Nokia 6760 menü

A beépített A-GPS vevő gyorsan talál jelet. Ha megvan, akkor azt stabilan fogja. Szoftveres oldalról természetesen a Nokia Maps (bocs: Térképek) található meg a telefonban gyárilag, a teljeskörű navigáció szokás szerint fizetős. De ha már mindenképpen egy 2,4 inches kijelzőn akarunk navigálni, s ezért fizetni is hajlandóak vagyunk, akkor fontoljuk meg alternatív programok beszerzését is: jó lehet az NDrive és a Sygic is.

Adatkommunikáció

Kezdjük a legnagyobb pofonnal: nincs WLAN. Hát ez meg mi? Üzenetkezelésre kihegyezett, teljes QWERTY gombsoros telefon, Symbian rendszerrel és ilyesmi kimarad? Orbitális hiba, nem valószínű, hogy több ezer forinttal dobta volna meg az árat, a technológia házon belül van, csak lehet, hogy a konkurencia is (E75) és a Nokiánál úgy gondolták, hogy ez lesz majd az egyik nagy különbség a drágább modellekhez képest. Ostoba hozzáállás ez, sokkal többen lettek volna hajlandóak lemondani a GPS-ről, tetszettek volna azzal spórolgatni. Ja, hogy akkor a Nokia Maps-et is kevesebben vették volna meg? Lehet, de így viszont a komplett készüléket fogják kevesebben megvenni, melyik a jobb vajon?

Nokia 6760 menü

Minden más van. Jelesül HSDPA (3,6 Mbit/s), UMTS, EDGE és GPRS, lokális szinten pedig sztereó Bluetooth, illetve microUSB csatlakoztatási lehetőség. A böngésző az ismert MiniMap technológiát használó browser, teszi a dolgát, de nem tökéletes (a javascriptet például élből nem eszi meg). Ennek ellenére nagyon jól jött a napokban, amikor Bocha kollégával közeli csocsós helyeket kerestünk.

Nokia 6760 slide
[+]

A hátlap alatti akkumulátor mérete nem tréfadolog. A BP-4L típusszámú telep 1500 mAh teljesítményű, amely igen impozáns, tekintve, hogy ugyanez az erőforrás látja el a kissé komolyabbnak tekinthető N97-et is. Ami ott egy-két napra elegendő csupán, az itt simán megfelelő három napig is, hiszen kisebb a kijelző, nincs WLAN, meg úgy általában is butább a készülék.

Nokia 6760 slide
[+]

Értékelés: Nokia 6760 slide
Külső
Ergonómia 5 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 6 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 9 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 5 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 5 pont

Hogyan értékelünk?

Összegzés. Talán már nagyjából sejti az olvasó, hogy a Nokia 6760 slide nem lopta be magát a szívünkbe. Véleményem szerint szerencsétlen ez a fajta kialakítás, ha nincs érintőkijelző, ráadásul egy QWERTY gombsoros, levelezős-üzenetkezelős, böngészére is könnyedén alkalmas készülékből kihagyni a WLAN funkciót jókora marhaság volt. A 70 lepedős árcédula ennek fényében nem tűnik különösebben kedvezőnek, a 6760 slide leginkább egy összelegózott, meglévő alkatrészekből felépített, kevés fejlesztést igénylő gépnek tűnik, amelynek ugyan lenne helye a piacon, de nem így.

Erre az egészre rájön még egy pofon, ami a formatervezésnek szól, a telefon ugyanis nem éppen a kecs mintaszobra, bár nyilván - mint mindig - most is lesznek olyan felhasználók, akiknek épp ez tetszik. Semmi forradalmi nincs a készülékben, nem hinném, hogy egy különösebben sikeres termék válna belőle. Plecsni a fentiek miatt értelemszerűen nem jár.

Bog

A Nokia 6760 slide-ot az XXL GSM biztosította. A készülék megvásárolható:
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Nokia 6760 slide
Nokia 6760 slide Official Általános
Technológia GSM, UMTS, HSDPA
Méret 97,5 x 57,9 x 15,5 mm
Tömeg 124 gramm
Színvariációk fekete, fehér, piros
Kijelző
Kijelző átlója 2,4 hüvelyk
Kijelző felbontása 240 x 320 pixel
Kijelző típusa TFT
Színárnyalatok száma 16,7 millió
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória / max. MMS méret dinamikus / 300KB
Belső memória 128 MB
Memória bővíthetősége microSD (alapcsomag: 2GB)
Adatátvitel
Frekvenciasávok 850/900/1800/1900 MHz
GPRS / EDGE Class 10 (4+1/3+2) / Class 10 (236,8 kbps)
UMTS / HSDPA van (384 kbps) / van (3,6 Mbps)
IrDA / Bluetooth van / 2.0 (A2DP is)
WiFi nincs
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS van / van
GPS vevő van
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel T9
Szoftverek
Platform Symbian OS Series 60 v3.2
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van (POP3, IMAP4, Exchange, hitelesített)
Java van, MIDP 2.0
Játékok van
Valutakonverter van
Extra szoftverek QuickOffice, Adobe PDF, Zip, Nokia Maps
Multimédia
Fő kamera 3,2 megapixeles, fixfókuszos, vaku
Másodlagos kamera van, VGA felbontású
Videófelvétel van, QVGA, 15fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van - RDS
Üzemidő
Alap akkumulátor 1500 mAh Li-Ion
Készenléti idő 500 óra
Beszélgetési idő 300 perc
Egyebek
QWERTY gombsor, mozgásérzékelő
  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés