Nokia 700 - aprócska szépség

Hardver, oprendszer, szoftverek

A készülék szíve egy 1 GHz-es órajelen ketyegő processzor, melynek pontos típusa ismeretlen, azt azonban tudni, hogy egy ARMv6 utasításkészletet használó ARM11-es megoldásról van szó, mely ugye pont egy generációval régebbi, mint az ARMv7 architektúrát használó Cortex/Snapdragon processzorok. A különség oka, hogy a Symbian operációs rendszer nem tudja kihasználni az aktuális utasításkészlet előnyeit, épp ezért felesleges lenne erősebb hardvert belepakolni, csak drágítaná ezt az amúgy sem olcsó készüléket. A RAM mérete nem hivatalos források szerint 512 MB, a belső tárhely pedig 2 GB-os (de ebből csak 1 GB érhető el a felhasználónak), melyet microSD-kártyával lehet bővíteni. Grafikus gyorsítóchip van a készülékben, de hogy milyen, azt nem tudni.

Nokia 700
[+]

Az operációs rendszer a Symbianˆ3 legújabb, Belle kódnevű variánsa, mely abszolút friss és ropogós, ez a második készülék, melyre rákerült. Hasznos kis frissítésről van szó, az Annához újdonságai mellé kaptunk egy rakás hasznos funkciót, ráadásul az összkép is nagyon rendben van, első ránézésre ez egy minden szempontból modern valaminek tűnik, még akkor is, hogy tudunk a fent említett, ARM-utasításokkal kapcsolatos lemaradásról. Rövid használat után a sebességgel is teljes mértékben meg voltam elégedve, a menüben való mozgáskor, a készenléti képernyő lapozásakor villámgyors a gép, dr. Kind viszont kiszúrta, hogy például az Angry Birds indulására kell várni egy kicsit, ami valóban így van, de a dolog véleményem szerint még nem zavaró. Máshol viszont elég lassú tud lenni a Nokia 700, ráadásul pont azokon a helyeken, ahol kínos és nem indokolt; a telefonkönyvben és az üzenetkezelésnél. Ha találtunk egy kontaktot, akinek mondjuk SMS-t írnánk, először rá kell kattintanunk, ami pár másodperc várakozást hoz magával. Ha kivártuk, amit ki kell, kiválaszthatjuk az üzenetküldés lehetőségét, de valamiért a rendszer ezt is hosszas töltögetéssel hálálja meg.

Nokia 700 Nokia 700

A Belle az eddig nem a legjobbnak számító funkciókon javított. Egyrészt megjelent egy felülről lehúzható menü, mely szerencsére nem Apple, hanem inkább Android-találmány, tehát a finneket várhatóan senki nem pereli be a használata miatt, viszont hasznos; ikonokkal kapcsolgathatjuk a kommunikációs csatornákat (WiFi, Bluetooth, mobilhálós adatforgalom), némíthatunk, plusz láthatjuk a friss notifikációkat (nem fogadott hívások és társaik). Másrészt teljesen meg lett reformálva a widgetek kezelése, mostmár nem előre beállított, bivaly nagyságú téglalapokba kell bedobálnunk a minialkalmazásokat, hanem egy sokkal finomabb skála áll rendelkezésünkre. A készenléti képernyő oldalait legfeljebb hatig hízlalhatjuk, apró igénytelenség, hogy új oldal hozzáadásakor annak háttere fekete és nincs rajta semmi, tehát úgy fogjuk érezni, mintha épp meghalt volna a telefonunk. A hátterekkel amúgy sem áll jól a Nokia, az iOS-nél és Androidnál megszokott textúrák (levél, homok és különféle természeti képeződmények) itt is megtalálhatók, de egyszerűen nem szépek a képek, kicsit olyan, mintha a Windows 98 kínálatát túrnánk. Ráadásul a készenléti képernyőn minden oldalnak külön háttere van, melyek béna áttűnésekkel váltakoznak, miközben lapozunk; ez egészen egyszerűen nem menő, még szerencse, hogy pár perc alatt mindegyik oldalnak beállíthatjuk ugyanazt a képet háttérnek, így mentve meg saját magunkat. Ha viszont egy új fotót akarunk berakni valamikor, akkor elég sokat kell majd dolgoznunk, főleg, ha hat képernyőnk van. A főmenü vertikálisan görgetős, ikonos.

Nokia 700 Nokia 700

Az alap szoftvereken nem sok változást eszközöltek a Belle frissítésben. A névjegyzék felemás érzést keltett bennünk: egyrészt pozitívum, hogy az ismerőseinkhez rengeteg adatot rendelhetünk, beállíthatunk egyedi képet és csengőhangot is, valamint csoportokra is oszthatjuk őket. Fájó pont viszont, hogy a listát alapesetben csak Ovi-fiókkal szinkronizálhatjuk (erre szolgál az Ovi Sync alkalmazás), egyéb szolgáltató esetén egy kisebb trükkhöz kell folyamodnunk: az adott felhasználói fiókot az e-mail alkalmazásban Exchange ActiveSync-ként kell felvennünk. Mi egy Gmail-fiókkal próbálkoztunk, a dolog sajnos nem ment elsőre: a telefonszám mező ugyanis üresen marad, ha valamelyik partner esetében a szám kategóriájaként nem a mobil, hanem az egyéb címke szerepel. A naptár viszont kellemes, az exchange-es trükkel több szolgáltatóval is szinkronizálhatjuk a bejegyzéseket, melyek között havi, heti, napi és napirend nézetekben böngészhetünk.

Szoftveres oldalon első blikkre jól állunk, kapunk ugyanis egy rakat extra alkalmazást is, de sajons ezek túlnyomó részét a kutya nem fogja kihasználni. A Zip segítségével tömörített állományokat nyithatunk meg és készíthetünk, ami nyilván egy must-have funkció, de ennek külön alkalmazást adni a főmenüben elég szerencsétlen dolog. A kék Shazam viszont jó, zenefelismerésre használható, az Adobe Reader segítségével pedig PDF-dokumentumokat nyithatunk meg - a vélemény ugyanaz, mint a Zipről. A Vlingo segítségével hangutasításokat adhatunk, az üzenetfelolvasó pedig az SMS-ek felolvasására használható; sajnos egyikül sem támogatja kis hazánk nyelvét (de a beépített hangvezérlő természetesen magyarul is tud). A Quickoffice segítségével Office-dokumentumokat nyithatunk meg, de ha egy újat akarunk létrehozni, akkor közli, hogy nincs liszenszünk, így kicsit feleslegesnek is fogjuk érezni, hogy fél perccel azelőtt megadtuk nekik az e-mail címünket, mert anélkül nem használhatjuk a cuccot. A Nat Geóval rövid természetfilmeket nézhetünk, az E! az aktuális celebhíreket szállítja, a Movie Teasers-szel előzeteseket, a CNN-nel pedig a hírcsatorna videós tartalmait érhetjük el. Ezek mellett még egy szótárat (magyar nyelvvel), egy fájlkezelőt és egy alapműveletes számológépet is találunk a programok között, a játékos vonalat pedig az Angry Birds és a Fruit Ninja képviseli, előbbinél csak öt pálya van, többet pedig úgy nyithatunk meg, ha NFC-zünk más telefonokkal, fura. Kapunk még egy alapfunkciós képszerkesztő és videószerkesztő alkalmazást is, valamint az Ovi Store névre hallgató alkalmazásbolt is ott csücsül a menüben.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés