Nokia Asha 302 – pénztárcakímélő megoldás

Bevetező, tartozékok

Amikor megvettem annak idején a Nokia N95-ös mobilját, akkor egy sikeres gyártó még sikeresebb platformjának a csúcsát választottam. Évekig szolgált, pont mint a legelső Nokiám, egy 3330-as. Egy konzervatív gyártó minőségi készülékeit vásárolhatták kicsik és nagyok, öregek és fiatalok. Szinte mindenkinek Nokia telefonja volt, hiszen minden árkategóriában képviseltette magát, és hiába volt a konkurenciának adott esetben jobb ára, a Nokia egyet jelentett a minőséggel. Észrevétlenül robbant azonban az okostelefon-bomba, pillanatok alatt az addig tökéletes és minden igényt kielégítő Nokia mobiltelefonokból népszerűtlen kacat lett, hiszen mindenki érintős, alkalmazásokkal telepakolt okostelefonra vágyott.

Nokia Asha 302
[+]

Szívfájdalmak nélkül raktam polcomra az N95-öt, bár a mai napig előveszem és leporolgatom. Jöttek sorra az Android kütyük, és mivel mindig űztem hobbi szinten a telefontesztelést, mindig a lehetőségem volt a lehető legjobb és legújabb telefonokat kipróbálni. Nokiát nagyon ritkán volt szerencsém megnyomkodni, akkor is olyan telefonok jutottak hozzám, amiket már láttam előtte hónapokkal vagy évekkel, csak éppen más néven, más dizájnnal. Akár ki islehetne jelenteni, hogy aki Nokiát vett kettő-három éve, az vagy márkafanatikus volt, vagy nem volt vevő az innovációra, de azért ennyire nem fekete-fehér a helyzet, hiszen a nem-okostelefonos vonal azért jól domborított. Ez a véleményem persze más volt például egy N900 esetében, de meglepetést okoztak a friss okostelefonok is, mint a Lumia sorozat tagjai vagy éppen az N8.

Nokia Asha 302
[+]

Most itt ülök, velem szemben mosolyog egy Nokia Asha 302, mely nem okostelefon. Apukám, akinek egy 6300-ja van, három pillanat alatt találta fel magát a mobil menürendszerében, ennek fényében kijelenthetem, hogy különösebben nem is innovatív. Ennek ellenére nem tudok róla rosszat írni, nagyon is tetszett a készülék, még annak ellenére is, hogy Bog jót kacarászott rajtam, mikor elhoztam a kis kék dobozát. A telefonon és az akksin kívül szabvány Nokia töltőt és felvevőgombos sztereó headsetet kaptam a dobozban. Se adatkábel, se memóriakártya nem része az alapcsomagnak.

Külső

A Nokia kis QWERTY billentyűzetes telefonja átlagos méretű, 115 x 59 x 13.5 milliméteres, ehhez társul 106 grammos tömege. Ez egy csöppet magas érték, de erre is van magyarázat, kicsit később meg is adom. Az előlap lekerekített élű téglalapot formáz. A hangszóró és a Nokia felirat alatt egy 240 x 320-as, 2,4 inches és 262.000 színű TFT panel lapul. A kijelző alatt funkciógombokat találunk, a navigációs billentyűkön és a két hívásfogadó gombon kívül még két gyorselérést biztosító kezelőszervet is találunk. Az egyiken a Névjegyek, másikon az Üzenetek piktogramja található. A funkciógombok alatt egy teljes QWERTY billentyűzet terül el, melynek a bevitelen kívül gyorselérési funkciói is vannak. Például a szóköz billentyűt hosszan nyomva a WiFi menüjébe léphetünk, a szimbólumokra váltó gombbal pedig a Bluetooth menüt érhetjük el.

Nokia Asha 302
[+]

Az Asha 302 tetején a szokásos Nokia töltőluk mellett microUSB csatlakozót és 3,5 milliméteres jack aljzat kapott helyet. A microUSB-t semmi sem védi a porosodástól, azonban a mobiltelefon USB-n keresztül is képes tölteni. Innentől kezdve pedig értelmét veszti a szabvány Nokia csatlakozó, elvégre is a microUSB a közös megállapodás,bár azok számára jól jöhet, akik mondjuk korábban autós töltőt vettek előző finn modelljükhez,így azt nem kell a kukába hajítani. A microSD kártyát a mobiltelefon bal oldalán lelhetjük meg egy kis ablak mögött. Az Asah 302 hátlapja alumínium, melyen egy dombornyomott Nokia felirat figyel, felette a 3,2 megapixeles kamera érzékelője és a kihangosítás hangszórója kapott helyet.

Nokia Asha 302
[+]

Miért súlyos az Asha 302? Nos nem az alumínium hátlap nem nyom sokat, ahogyan a fémes hatású keret sem nehéz. A tömege azért nagy a telefonnak, mert minőségi műanyagokat használ a Nokia, ráadásul az összeszerelés is precíz és pontos. Nem nyekergett és nem lötyögött a telefonon semmi. A masszív összeszereléshez valahogy hozzátartozik a drabális érzés és ezáltal a nagy tömeg is. Egy szó mint száz, külsőre tetszetős és minőségi darab a telefon, ideje bekapcsolni.

Belső

A Nokia Asha 302-n S40-es platform fut, mely nem rendelkezik nagy erőforrásigénnyel. Ennek ellenére 1 GHz-es processzort kapott, melyhez 128 MB RAM és 256 MB ROM társul. Belső tárhelyből 100 MB-ot kapunk, melyet 32 GB-ig tudunk bővíteni microSD kártya segítségével. Az S40 rendszer egy szépen kiépített és alaposan kipróbált szoftver. Az elrendezés és a felépítés alapelve semmit sem változott a régebbi S40 rendszerű mobiltelefonokéhoz képest. Kézzel fogható a logika, a rendszerezettség, pont ahogyan a Nokia felhasználók szeretik. Nem is érdemes átszervezni a menüstruktúrát, hiába unalmas, pont ezért szeretik a vásárlók a Nokiákat. Vesznek egy új telefont, de a rendszer használatát nem kell újra megtanulni. A kommunikációs és multimédiás lehetőségek ennek ellenére bővülnek, így új köntösben, több lehetőséggel, de ugyanaz az egyszerű rendszer fut minden telefonon.

Nokia Asha 302 Nokia Asha 302

A főképernyő ismerős lehet más Nokia telefonokból, ugyanis lehetőségünk van a Főképernyő módot aktiválni. Ezáltal különféle alkalmazássorokat tudunk elhelyezni a készenléti kijlezőn a könnyed és gyors elérés jegyében. Ehhez azonban a navigációs billentyű gyorseléréseit fel kell áldoznunk, de akár az opciót ki is kapcsolhatjuk, ha például zavaróan félrekattintunk folyton. A főmenü 12 ikonból áll, a melyet rácsos és lista nézetben is megjeleníthetünk. Nincsen új a nap alatt, bár számomra újdonságként hatott a Közösségi menüpont, melyben lehetőségünk van a legnépszerűbb közösségi hálózatok fiókjait betallózni egy alkalmazásba. Ez egyébként nem ebben a telefonban debütált, a korábbi Asha modellekben is meglelhetjük. Hasznos az E-mail menüpont is, melyben értelemszerűen postafiókjainkat tudjuk beállítani, de nem csak a szokásos Yahoo, Hotmail, GMail trióból választhatunk, megfelelő területi beállítások esetén Freemail vagy éppen Citromail fiókunkat is elérhetjük a telefonról. Az Asha 302 apropója is az online postafiók kezelés, ugyanis a mobiltelefon rendelkezik Microsoft Exchange támogatással, amely push technológiát használva azonnal megjeleníti a felhasználó számára küldött leveleket - nyilván a megfelelő infrastrukturális háttér azért kell hozzá.

Nokia Asha 302 Nokia Asha 302

A másik fontosabb menüpont az Áruház, melyre OviStore fiókunkkal tudunk felcsatlakozni és megannyi ingyenes alkalmazásnak lehetünk boldog kisgazdái. Igaz vannak fizetős programok is, de ezek ára is megáll 400 Ft körül, az olcsóbbik fajtának pedig 200 Ft körüli értékért mérik darabját. Az ingyen elérhető játékok, témák és applikációk pedig vagy reklám fejében ingyenesek, vagy csak próbaverziók, ám előfordul teljesen reklámmentes alkalmazás is, melyért nem kérnek pénzt. Kicsit féltem tőlük, de nem összegányolt programokról van itt szó, csupán lelkes fejlesztői gárdák első szárnypróbálgatásairól. Érdemes kipróbálni sok alkalmazást, méretük ugyanis pár száz kbyte csupán, így sok elfér a 100 MB-os belső memóriában.

Multimédia

Az Asha 302 egy 3,2 megapixeles kamerát kapott, melyben nincsen autofókusz és a LED segédfényt is mellőzi. Ennek ellenére a fényképek minősége nem vészes, csupán a közeli képeken vannak az élek elmosódva. A színek élénkek, azonban beltéri fotók esetén a képek kifakulnak és élettelenül néznek velünk farkasszemet mind a telefon képernyőjén mind pedig számítógépen megtekintve. Videót VGA felbontásban, másodpercenként 15 képkockával tudunk rögzíteni, mely már nem az egérmozi kategória, de nem is a manapság elvárható nagyobb felbontásokkal operál. Tesztvideó ide kattintva érhető el.

A zenelejátszó háttérben is fut, tudunk rendezni előadók, albumok és műfajok szerint is. Lehetőségünk van lejátszási listák betallózására is, azonban a telefonon nem tudunk saját listát létrehozni. Lejátszás közben érjük el a hangszínszabályzót, melyben előre beállított sémákon kívül tudunk még saját beállításokat is létrehozni, szám szerint kettőt.

Nokia Asha 302 Nokia Asha 302

Rádiót kapunk, a headsetet használja antennaként. Szintén fut a háttérben és RDS is van benne. Összesen 20 állomást képes eltárolni a memóriában, ráadásul bekapcsoláskor az éppen aktuális helyzetünkre optimalizálja az elmentett állomásokat.

Összegzés

Az Asha 302 adatkommunikáció terén nem vall szégyent, lokálisan 2.1 verziószámú Bluetooth és WiFi segíti a folytonos adatkapcsolatot. A HSDPA 14.4 Mbps, a HSUPA 5.76 Mbps sebességgel juttat minket a weboldalakra vagy éppen email fiókunkba, bárhol is járjunk. A készülék hangminősége tökéletes, nem recseg és nem is tompa a mikrofonja. Ellenben a hívásnaplónk korlátozott, 20 fogadott, 20 nem fogadott és 20 tárcsázott számot képes elraktározni, ami édeskevés, ha valakit naponta ennél nagyobb telefonos forgalmat bonyolít le.

Nokia Asha 302
[+]

Bár az 1320 mAh-s akkumulátor jónak, de nem kiemelkedőnek tűnik, az új Nokia elképesztően jól bírta szuflával. A gyakorlatban ez annyit jelent, hogy átlagos használat mellett három nap alatt se merült le teljesen, a harmadik nap végén már azért töltőre tettem a biztonság kedvéért, bár az indukátor szerint még bírta volna a cucc.

Nokia Asha 302
[+]

Értékelés: Nokia Asha 302
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 5 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 6 pont
Felhasználói felület élménye 6 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 6 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 5 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

A tesztidőszak végére a Nokia Asha 302 teljesen a szívemhez nőtt. Akármennyire is szerettem volna a változatlanságát és a konzervatív szellemiségét megutálni, nem sikerült. Kellemesen csalódtam benne, nagyon is használható mobiltelefon. Sokat segít ebben a QWERTY billentyűzet, mely SMS és email guruknak sosem lesz hátrány egy telefon esetében. Az adatkommunikációs arzenál is tökéletes, ahol van hotspot, ott nyomulhatunk WiFi-n, ahol nincs, ott a HSPA segíti a netes kommunikációt. Meglepő volt az e-mail kezelés is, hiszen tömérdek fiókot be tudunk állítani, ráadásul a magyar viszonylatban népszerű levelezőrendszereket is kezeli a készülék. Az áruházból mindent le tudunk tölteni, ami nincs előre telepítve a mobiltelefonon, legyen az játék, alkalmazás vagy akár csak egy téma. Természetesen ez a fajta bővíthetőség távol áll egy okostelefon által biztosított lehetőségektől, de így is kellemes csalódás volt a Nokia alkalmazásboltja. Az Asha 302 ára 35 000 forint körül alakul tartozékokkal, remélhetőleg szolgáltatóknál is elérhető lesz a telefon, így még kevesebb pénzért hozzá lehet majd jutni. Azt azonban érdemes mérlegelni, hogy ennyiért már belépő szintű Android rendszerű okostelefonokat lehet kapni, melyek bővíthetőségben és szoftveres felszereltségben sokkal jobbak a Nokia Asha 302-nél, azonban aki megrögzött Nokiás, s nem igényli az okostelefnok által nyújtott sokrétű funkciót, annak tökéletes választás ez a mobiltelefon.

Nokia Asha 302

PeetWhite

A cikk elkészítésében a T-Mobile 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Nokia Asha 302
Nokia Asha 302 Általános
Technológia GSM, UMTS
Méret 115 x 59 x 13.5 milliméter
Tömeg 106 gramm
Színvariációk fekete, fehér, pezsgő, kék, piros
SIM-foglalat normál
Kijelző
Kijelző átlója 2,4 hüvelyk
Kijelző felbontása 320 x 240 pixel (167 ppi)
Kijelző típusa TFT
Színárnyalatok száma 262 000
Hardver
SoC típusa ?
Processzor típusa 1 GHz-es ARM11
Processzor csíkszélessége ?
Processzor utasításkészlete ARMv6
Grafikus chip nincs
RAM mérete 128 MB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Szabadon felhasználható belső tárhely 50 MB
Memória bővíthetősége microSDHC (32 GB-ig)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz

UMTS 850/900/1900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 14,4 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (A2DP+EDR)
WiFi van
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS-vevő nincs
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok van
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Nokia S40
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok van (Java)
Valutakonverter van
Extra szoftverek Közösségi szolgáltatások, Microsoft Exchange
Multimédia
Fő kamera 3,2 megapixeles, fixfókuszos
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van (max. VGA felbontás)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1320 mAh-s lítium-ion (BL-5J)
Készenléti idő 707 óra
Beszélgetési idő 9 óra
Egyebek
3,5 milliméteres audio kimenet
  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés