Nokia E60 - jó üzlet

Bevezető

Az E60-ra megérte ennyit várni. Mostanában valahogy kicsit sokat ömlengünk telefonokról, jómagam a Sony Ericsson K790i-ről zengtem ódákat, Polacheck mester a Nokia N91-től volt elájulva, és amikor már azt hittük, hogy egy viszonylag unalmasabb időszak jön, megérkezett az XXL GSM-től az E60. Nem is voltak különösebb elvárásaim, túl régóta húzta már a Nokia a mézesmadzagot azzal, hogy mindjárt itt a telefon.

Most viszont tényleg itt van. A finn gyártó az E szériát deklaráltan az üzleti felhasználók számára teremtette. Az első készülékhármas mostanság válik kaphatóvá, az E60, az E61 és az E70 közös jellemzője, hogy Symbian rendszerrel készülnek, nincs bennük kamera, viszont fejlett adatkommunikációs képességekkel rendelkeznek.

Nem véletlen a külön kategória létrehozása. A 6310i-vel véget ért egy korszak a Nokiánál, a felhasználók nagy százaléka ezt a modellt tekinti az utolsó, igazi üzleti készüléknek, az utódjának kikiáltott 6230 és 6230i tudta ugyan mindazt, ami elvárható volt, de jelentősen elmozdult a szolgáltatáskínálat a multimédia irányába is. Egyre inkább látszott, hogy létezik egy olyan felhasználói csoport, amely sokkal szívesebben fizetné meg a professzionális üzleti szolgáltatásokat, mint a fényképezőgépet, vagy a zenelejátszót.

Külső

Az E60 a célcsoport igényeinek megfelelően viszonylag egyszerű formatervet kapott, de szerencsére a finnek odafigyeltek a részletekre is. A telefon nem kicsi, főleg, ha melléteszünk mondjuk egy Sony Ericsson K700i-t, de ha azt mondjuk, hogy az E60 igazából egy okostelefon, akkor máris egészen emberinek érződik a mérete. Nekem kettő perc sem kellett ahhoz, hogy férfiasnak nevezzem a készüléket, ezzel a magam részéről a méretbeli kérdéseket lezártnak tekintettem.

A szürke szín dominanciája egyértelmű, mégsem egysíkú a külső, tekintettel arra, hogy az előlap fényesebb, fémes betétet kapott (állítólag alumínium), amely ráadásul nem is szimmetrikus, hiszen a jobb oldala rákanyarodik a telefon oldalsó részére. Ezzel összehangban van az is, hogy a hátlap kicsit kommunikátorosan oldalirányban vehető le.

Az első csalódás akkor ért, amikor a készülék jobb oldalán levő ajtót próbáltam kinyitni. Nagy, széles rés várja a memóriakártyát, így szélesen mosolyogtam én is, hogy ide minden bizonnyal SD-t kell pakolni, de kiderült, hogy egy frászt, vissza kellene ugrani a múltba egy RS-MMC kártyáért, amit nem is csomagolnak hozzá a készülékhez.

A gombsor funkcionális, de mégis egyedi. A navigációs billentyűk és a számgombok közé is bepakoltak a tervezők kettő függőleges csíkot, amely világít, ha a beépített fényérzékelő úgy ítéli meg, hogy erre szükség van. Igen attraktívan néz ki, viszont fotózási szempontból erős fejtörést okozott, ugyanis elhúztam vele egy sötétebb helyre, oké, bekapcsolt a fény, gyorsan vissza a világosba, hogy le lehessen fényképezni: addigra elaludt. Mindegy, végül sikerült összehozni egy felvételt, amin látszik, hogy miről beszélek.

A joystick körül szerencsére elég nagy a hely, úgyhogy számomra nem okozott nehézséget a pöckölgetés. A többi gomb simán csak jó. A meglepetések özöne egy aprósággal zárul: a telefon alján található töltőcsatlakozó újra a régi.

Kijelző, menü

Az E60 a Nokia legjobb kijelzőjét kapta. A 352x416 pixelszámú képernyő csekély 16 millió szín megjelenítésére képes, bár nem valószínű, hogy ezt valaki nekiállna ellenőrizni. A felbontás viszont döbbenetes, pláne, hogy a kijelző 34x41 mm-es fizikai mérete nem túlságosan nagy. Mindez tehát rendkívül finom és kristálytiszta képet eredményez, ráadásul a fotók is jól sikerültek, úgyhogy meg is tudjuk mindezt mutatni.

A készülékben nem meglepő módon 9.1-es Symbian operációs rendszer uralkodik. Ez azt is jelenti, hogy az új Nokia okostelefonokhoz hasonlóan itt is elfelejthetjük a lefelé való kompatibilitást, így a programkínálat egyelőre még kissé szűkös, de természetesen folyamatosan bővül. A Series60 platform harmadik generációját is ismerjük már a gyártó más telefonjaiból.

Az alapképernyőn ajánlott bekapcsolni az aktív készenlét funkciót, hiszen így egyből értesülhetünk a közelgő eseményekről, valamint az elmulasztott üzenetekről. A hat számunkra legfontosabb funkció ikonját pedig ide is kipakolhatjuk. A menübe a már jól ismert gombbal tudunk belépni, az elrendezés lehet listás és hálós is.

Ami viszont új, hogy találhatunk egy olyan ikont, amelynek az a neve, hogy Elforgatás. Ha megbökjük, akkor 90 fokkal elfordul a képernyő, és az égvilágon minden menüpont ezzel az új felállással működik. Látszik, hogy dolgoztak vele a finnek, ugyanis a megváltozó arányoknak megfelelően átcsoportosították a különböző képernyőkön levő grafikai elemeket a jobb áttekinthetőség érdekében. Egyelőre ez az elforgatósdi leginkább böngészés közben jön jól, de nyilván ugyanaz a technológia bújik itt meg, mint amit az N93 fog használni, ha végre a boltokba kerül.

Telefonkönyv, üzenetek

A Nokia okostelefonjainak névjegyzékére eddig sem lehetett túl sok panasz, egyetlen dolgot kivéve: kicsi a bejegyzésekhez tartozó fénykép. Nos, ez az E60-ban is így maradt, hiába a böhöm kijelző és a világbajnok felbontás. Különben viszont abszolút oké, egy névhez összesen 37 féle adatot vehetünk fel, ami haverok között is elképesztő mennyiség, köztük olyan nyalánkságokkal, mint a VoIP telefonszám, vagy a megszólítás.

Az E60 is olyan hangfelismerő rendszerrel rendelkezik, amely nem teszi lehetővé a felhasználónak, hogy maga mondja fel a nevekhez tartozó hangcímkéket. Ezzel együtt viszonylag jó hatásfokkal működik, a rövid nevekkel van igazán gondban, ott hajlamos összekeverni a hasonló hangzásúakat. Ami viszont hasznos, hogy bejövő hívás esetén is bemondja, hogy ki hív minket, így nem kell odapislogni a kijelzőre, hogy tudjam ki keres.

Az üzenetkezelés minden igényt kielégít, de tényleg. Ezeken a gombokon nem nagy kunszt sokat írni, jó az elhelyezés és a nyomáspont is. Örültünk, hogy az üzenetbeállítások menüpontban olyan opcióra is bukkantunk, ahol a karakterkódolást lehet babrálni, itt érdemes a csökkentett verziót választani, hiszen így kerüli az ékezetes betűket a rendszer, hogy kímélje a pénztárcánkat.

A multimédia üzenetek mérete 300KB lehet, bár talán pont az E60 az a készülék, ahol ennek túl nagy jelentősége nincsen. Fontos viszont, hogy már a gyárilag beépített e-mail kliens is hajlandó a hitelesített SMTP szerverek támogatására és kezeli a csatolmányokkal teletűzdelt leveleket is. Külön öröm, hogy a nem maradt ki a push e-mail technológia támogatása sem, és a Nokia szerint az E60 könnyen kompatibilissé tehető a Blackberry rendszerekkel is.

Multimédia

Nincs kamera. Az E széria üzleti modellcsalád, az egyre nagyobb felbontású fényképezőgépek terjedését pedig nem mindig nézik jó szemmel az üzleti élet szereplői, hiszen az ipari kémkedés, vagy fontos dokumentumok lefotózása így sokkal könnyebb. Tudunk olyan japán modellről (Mitsubishi), amely kijött kamerás és kamera nélküli verzióban is, pont az előbb említett okok miatt.

Minden egyéb multimédiás vonatkozásban viszont kiválóan helytáll a Nokia E60. Bár nincsenek sztereó hangszórók (amit én magam részéről nem rovok fel hiányosságként), a zenék és a csengőhangok meglepően erősen, tisztán szólnak, a rezgés is kellő vehemenciával rázza meg a készüléktestet. A beépített lejátszó MPEG4 és 3GP videók megmutatására is képes, értelemszerűen horizontálisan elforgatott kijelző esetében az élmény fokozódik.

Talán ide kívánkozik a felolvasó részletezése. Ez egy olyan alkalmatosság, amelyet elindítva a következő menüpontok közül választhatunk: utolsó hívások, névjegyzék, tárcsázó, hangposta, óra. Az első esetben a telefon felolvassa, hogy ki és mikor hívott minket. Ha nevet lát, akkor nevet olvas, ha számot, akkor pedig értelemszerűen azt. A hívás időpontjával gondban van kissé, mert az adott napra eső telefonálások idejét megpróbálja visszafele elmondani, itt viszont a szoftver még nem tökéletes, mert általában ilyet szól: XY (ez a név) 6 és 11 ezelőtt. Tehát az óra és a perc említése nem jön neki össze.

A tárcsázóban beüthetjük a hívni kívánt számot, amit kiolvas a rendszer (ezt a Samsung P850 tudta mindenféle hókuszpókusz nélkül is), a hangposta evidens, az óra esetében pedig felolvassa az időt és a dátumot. Üzenetet nem hajlandó olvasni, ez elég nagy hiányosság, pont ennek lenne értelme, de talán jobb is, mert a magyar kiejtés (rasszista felhangoktól mentesen) olyan, mint amilyet a kínai piacon hall az ember.

Szervezőfunkciók, játékok

Szervezni azt tud. Először is van nekünk a jól bevált naptárunk. Ez havi és heti nézetben tekinthető meg és át. Találkozó, emlékeztető, évforduló és teendő vihető fel új bejegyzésként, mindegyikhez a megfelelő adatokat kéri el a szoftver. Az egész természetesen szinkronizálható PC-vel.

Az iroda menüpontban megtalálhatjuk a QuickOffice részeit szétbontva, amely Excel, Word és PowerPoint fájlokat nyit meg, ráadásul írható változatban, tehát szerkeszthetjük is őket, bár ez egy kicsit macerás. A prezentációkat hajlandó slideshow szerint görgetni a nagyítás mértéke mindhárom alkalmazáson belül százalékonként változtatható. Ezek ki is nyomtathatóak, Wi-Fi hálózatban levő printerekkel könnyedén együttműködik, vagy olyan HP nyomtatókkal, amelyek Bluetooth kapcsolaton keresztül is képesek adatot fogadni. Miután az E60 is ismeri az UPNP szabványt, ezért megfelelő projektor vagy tévé esetén oda is kivetíthető a prezi.

Ami viszont nem dobta fel a hangulatunkat, hogy az ébresztőhöz megint nem nyúltak, csak egy időpont rögzíthető, a diktafon továbbra is maradt egy perces, a számológép is csak a szokásos alapfunkciós. Persze ezek mind változtathatóak, ha szerzünk a netről ilyen programokat, csakhogy ehhez a Symbian rendszerhez egyelőre kissé nehézkes vállalkozásnak tűnik.

A Nokia oldalán az szerepel, hogy a telefonban benne található a Golf Tour nevű okosság is, amely értelemszerűen egy játék, de ez a tesztkészülékben nem volt benne. Benne van viszont a GPS előkészítés, amely Bluetooth segítségével óhajtana kommunikálni, ha lenne ilyen egységünk. Ezek után két kis szoftver segítségével megmutatja a koordinátánkat, a haladási sebességünket és a megtett utat, de térképet ne várjunk, azt külön kell majd beszerezni.

Adatkommunikáció

Adatátvitel terén nagyon erős az E60, egyetlen dolgot leszámítva: a Bluetooth csak 1.2-es verziószámú, így a sebességben nem túl izmos. Minden más viszont példaértékű, nézzük először a száraz tényeket. Egyrészt nem spórolták ki az infrát, amely – bár egyre inkább kiszorul a telefonokból – bármikor jól jöhet. A 3G hálózatokon való működés természetesen nem hiányozhat, bár a videóhívások kissé egyoldalúak, hiszen belső kamera sincsen, ezért csak mi fogjuk látni a másik felet.

A beépített Wi-Fi viszont remekül működött. Elvileg rögtön olyan kliensprogramot is kapunk a telefonra, amely képes a VoIP hívások kezelésére, de ez nem akart összejönni, bár lehet, hogy ezt az adott WLAN hálózatnak is valamilyen módon támogatnia kéne. A böngészés viszont remek, kivéve, hogy a WAP ebben a telefonban már elérhetetlen, ehhez valószínűleg külön szoftverre lesz szükség.

A HTML böngésző már az új generációs „Minimap” technológiával felvértezett okosság. Ez azt jelenti, hogy görgetés közben felmászik egy ablak, amin láthatjuk, hogy az oldal mely részén kolbászolunk éppen, nagyon hasznos. Van arra is lehetőségünk, hogy a teljes oldalt megmutassa a telefon egyszerre, ezek után csak oda visszük a navigáció keretet, amelyik részre kíváncsiak vagyunk, klikk és kész.

Az előzmények rendkívül látványosan nem szövegekként, hanem screenshotonként láthatóak, mindig a legutolsó a legnagyobb, kedvünkre görgethetjük őket. Amiért viszont haragszunk, az a horizontális mód. Ha már az ember nekiállt böngetni, akkor a menürendszerben nem tudja megforgatni a képet. Ki kell mászni a böngészőből (nyilván érdemes a háttérben futni hagyni), majd a főmenüpontok között kikeresni a forgatást, és utána visszamenni a nethez. Túl körülményes, igazán betehették volna az opciók közé.

A telefonhoz csomagolt USB kábel és a szoftver segítségével könnyedén lehet adatokat rámolni és szinkronizálni, a Bluetooth pedig minden hasonló kommunikációs létformával könnyedén működött együtt.

Akkumulátor, ítélet

A hátlap alatt rejtőző, 970 mAh névleges teljesítményű akkumulátorról a Nokia oldalán azt olvashatjuk, hogy 3G és GSM hálózatokon is 8 napos készenléti időt biztosít. Ez erősen a „muhaha” kategória, bár tény, hogy a tesztidőszak során kicsit jobban megnyúzzuk a készülékeket, mint a hétköznapi életben, de még nyugodt körülmények között sem nagyon húzta két napnál tovább. A beszélgetési időt viszont pontosan lemértük: három óra.

Különösen sunyinak mutatkozott a töltöttséget jelző skála. Két óra duma után még maximumot jelzett, aztán tragikus hirtelenséggel csökkent a minimumra. Itt persze folyamatosan kukorékolt, hogy a telep gyenge, de ebben a stádiumban elvolt vagy fél napig. Aztán megsajnáltam (jó, oké, nem sajnáltam meg, csak nem tudtam tőle aludni) és megetettem.

Összegzés. A Nokia E60 frankó kis készülék, ha nagyon oldschool szeretnék lenni, akkor azt mondanám, hogy klassz. Persze lehetne rajta javítani, de az üzleti kategória egyik ásza lesz, ez borítékolható, ha kicsit leesik az ára, akkor az sem kizárt, hogy a 6310i tulajdonosok szépen elkezdenek átpártolni. Az MMC kártyát már el kéne felejteni, a Bluetooth lehetne újabb, esetleg egy rádió, de körülbelül ennyit tudok felhozni ellene, úgyhogy:

Nokia E60

Bog

A Nokia E60-at az XXL GSM-től kaptuk.
A készülék megvásárolható:
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 11-13.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.

Specifikációk

Nokia E60
Technológia GSM 900/1800/1900/UMTS
Méret 115x49x17 mm
Súly 117 g
Kijelzõ 352x412 pixel, 16,8 millió szín, TFT
Telefonkönyv dinamikus
SMS/MMS memória dinamikus
Egyéb memória 64 MB belső memória, RS-MMC bővítés
Java van
Vibra funkció van
Naptár van
Ébresztés van - kikapcsolva is
Számológép van
GPRS/EDGE 4+2/van
Push To Talk van
Infra/Bluetooth van/van
Prediktív magyar T9
Hangtárcsázás van
Hangrögzítõ van – 1 perc
Hangvezérlés van
Valutakonverter nincs
FM rádió nincs
Kihangosítás van
Alap akkumulátor 960 mAh Li-Ion
Készenléti idõ 290 óra
Beszélgetési idõ 380 perc
Fényképezõgép nincs
POP3 e-mail van - hitelesített
WAP böngészõ nincs
HTML böngészõ van
Játékok 1
Csengõhangok MIDI, WAV, MP3, AAC
Operációs rendszer Symbian OS v9.1, Series 60 3.0
MP3 lejátszás van
Egyebek WiFi, VoIP
  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés