Nokia E61 - pofára ejtve

Első benyomások

A Nokia legnagyobb szakmai sikereit az utóbbi időben egyértelműen az N szériával aratta. Olyan készülékeket találhatunk a sikersorozatban, amelyek mindenképpen elismerésre méltóak multimédiás tulajdonságaikat tekintve. Azonban olyan modellekre régóta várt a felhasználók igen nagy rétege, amelyek képesek pótolni a 6310i óta keletkezett nagy űrt az üzleti modellek piacán. Dér Attilával, a Nokia marketingigazgatójával történt beszélgetésünk alatt tudtuk meg, hogy a gyártó nem titkoltan az E szériát szánja az egyik hiánypótlónak. Az E sorozat jelenleg három tagból áll. Az E60 Bognál vendégeskedett a múlt hét folyamán, véleményét hosszasan fejtegette. A sorozat általam legjobban várt tagját sikerült néhány napra a kezembe kaparintanom, az ez idő alatt szerzett tapasztalatokat osztanám meg most mindenkivel.

Azt mindenekelőtt el kell mondanom, hogy a finn gyártó igen nagyot nőtt a szememben az N és az E széria bevezetésével. Előtte sok olyan telefonjuk volt, amely akár kisebb melléfogásnak is minősülhet, és mindössze néhány olyan modellt sikerült alkotniuk, amely valószínűleg felkerül a dicsőségfalra. Az új szériákkal azonban a korábbi tapasztalat pont az ellenkezőjére változott. Elvétve találunk csak olyan telefonokat, amelyeknek valóban nincs létjogosultságuk, a Nokia fénye pedig a régi színében ragyog.

Mielőtt bárki részrehajlással vádolna, fontos tudni, hogy számomra leginkább azok a készülékek számítanak jó telefonnak, amelyek valamilyen formában újat hoznak a piacra. Ezek után vágjunk bele, forgassuk kicsit az E61-et.

Külső

Hatalmas, vakító fehér dobozban érkezett hozzám az E61 egyenesen az XXL GSM marcona kinézetű, ám rendkívül barátságos vezetőjétől, aki felvilágosított, hogy néhány nap alatt már elég sok fogyott a telefonból, tehát várhatóan igen sikeres lesz. A készülék dobozán egy hölgy használja éppen az E61-et. Persze. Ugyan a képen jól néz ki, azonban méretéből adódóan valószínűleg kevés női felhasználója lesz a telefonnak. 117x70x14 mm. Ezek jellemzik pontosan a készüléket. Vastagságra akár pengének is nevezhetnénk, azonban a többi adat árulkodóbb. Nem rendelkezem kis tenyérrel, de néha nekem is nehézkes volt a hatalmas billentyűzet egykezes használata. A készülékről első ránézésre hűségesebb olvasóinknak a HP6515 fog beugrani, azonban megnyugtatok mindenkit, a kezelés ezúttal sokkal remekebbre sikerült.

Kézbe véve azonnal keresni kezdtem a stylust, ugyanis a hatalmas kijelző szinte ordít azért, hogy érintésre érzékeny darab legyen, de sajnos ezt a hatalmas labdát elvétették finn barátaink. Az irányítást egyedül a középen elhelyezkedő joystickkal oldhatjuk meg, más eszközünk alapesetben nem áll rendelkezésre. A botkormány szerencsére a jobbik fajtából való, könnyen lökdöshető, és pontosan, hezitálás mentesen a megfelelő irányba ugrik. A navigálást két gyorsgomb is segíti, amelyek alapesetben az előre kiválasztott alkalmazásokat indítják el. A készülék üzenetkezelésre kihelyezett mívoltát két dolog erősíti. Az egyik az előlap alső felét dominánsan uraló, már-már nyomogatásra hívogató teljes QWERTY billentyűzet, a másik pedig a kijelző alatt szerény megbújó e-mail gyorsgomb.

Kezdjük az előbbivel. 39 gomb szolgál a teljes ABC tökéletes felosztására. A számgombok középen kaptak helyet, kicsit összesűrítve, de még a használhatóság határain belül maradva. Az ékezetes karaktereket a bal alsó gomb lenyomása után érhetjük el, a megfelelő karakterek lenyomásával. Van Caps Lock, enter, backspace, ctrl, space, mi kell még a teljességhez? Szerencsére a mai ember számára legfontosabb karakter a kukac (@) megkapta megtisztelő helyét, egy saját, különálló gombot. Ezzel a Nokia akár a „Saját gombot a kukacnak!” mozgalom élharcosává is válhatna, már ha létezne ilyen megmozdulás.

A telefonra madártávlatból tekintve, a szürke szín jellemző, leginkább azért, mert a teljes készülék szürke. Ebből is a business-szürke változat, amely nem fémes hatású, nem kelti játékmobil kinézetét sikamlósságával. Megfelelően érdes, ahol kell kicsit csúszós, tisztára mint egy Durex reklám.

Megjelenítés

A megjelenítés fő forrása a hatalmas 16 millió szín és 320x240 pixel megjelenítésére képes kijelző. Ennek méretét talán legjobban a számok adják vissza: 58x45 mm-en élvezhetjük a szélesvásznú Nokia menüt. Ez a méret leginkább böngészésnél, illetve üzenetek írásánál jön nagyon jól, így már most félve gondolok a következő normál telefonra, ami hozzám kerül. Valószínűleg olyan érzés lesz, mint amikor a moziból hazatérve leülünk megnézni a 22 centis tévénk elé a híradót és elgondolkozunk, hogy de jó lenne egy nagyobb. Az is jó lenne egyébként, ha a kijelző nem viselkedne vámpírként, és tűnne el teljes mértékben napsütésben, azonban be kell érnünk annyival, amennyi jutott, napsütésben pedig ne akarjunk telefonálni, vagy árnyékoljunk hátizmainkkal.

A kijelző lelkét az S60 alapjaira épülő menü adja, amely csakúgy, mint korábbi társai ikonos és listás nézetben is megtekinthető. Az menüpontok sorrendje szabadon változtatható, az ikonokat pedig saját mappákba is rendezhetjük a már meglévők mellett. Mindössze arra érdemes figyelni, hogy a memóriakártyára telepített programok ikonjai a kártya kivétele, és visszahelyezése után automatikusan a főmenübe kerülnek vissza, felbontva a korábbi összképet.

Érdemes még néhány szót ejteni a készenléti kijelzőről, hátha vannak még közöttünk újszülöttek, akik nem láttak még hasonlót. A Nokiánál nagyon okosan úgy gondolták, hogy jól fog jönni a felhasználóknak, ha a legfontosabb programok, menüpontok eléréséhez nem kell belépni a főmenübe és onnan kibogarászni a megfelelő almenüt, hanem ezt kiteszik a készülék készenléti kijelzőjére, ahonnan mindössze 1-2 kattintással elérhetjük. Ezek sorrendjét, illetve a megjelenített ikonokat szabadon változtathatjuk az E61 esetében is. Az egyszerre megjelenített 7 menüpont mellett az adott napra esedékes naptárjegyzeteket is láthatjuk a kijelzőn.

Kapcsolattartás

A készülék névjegyzéke is már több modellben bemutatkozott, ezért csak néhány szót érdemes ejteni róla. A telefonkönyv mérete tulajdonképpen a korlátlanság határát súrolja. 180 kontakttal rendelkezem (ez nem iWiW), ezek pedig mindössze 41 KB helyet foglaltak a belső memóriából. Nem kell fejszámoló művésznek lenni ahhoz, hogy rájöjjünk, hogy a 64 MB belső memóriát valószínűleg sosem fogjuk megtölteni. Egy névjegy egyébként 11 elemből áll alapesetben, azonban van lehetőség a 35 elemből álló plusz adat bármelyikének megadására. Ezen felül indexképeket rendelhetünk a hívókhoz, amelyek kis méretben jelennek meg bejövő híváskor, sőt, egyedi hangazonosítót, vagy csoportot is kapcsolhatunk hozzájuk. Érdekesség, hogy bármely adatnak a címkéjét átírhatjuk, mondjuk a „telefonszám” mező nevét könnyen „mobil”-ra változtathatjuk, így teljesen egyedi telefonkönyvet hozhatunk létre.

A készülékre rátekintve a figyelmetlen szemléló számára is egyértelmű, hogy itt bizony egy olyan telefonról van szó, ami üzenetek kezelésére hegyeztek ki a tervezők. Ez pedig igaz is. Valójában nem kerültek óriási fejlesztések az E61 mailkliensébe, mindössze a már jól bevált klienseket toldotta meg a gyártó a hitelesített SMTP kezelésével. Furcsa dolgokat produkált a készülék néhány e-mail olvasásánál, ugyanis az ékezetes karakterek kódolása nem volt mindig rendben olvasás közben, azonban amikor válaszoltam az adott üzenetre, akkor már a korábban olvasott szöveg is helyreállt. Valószínűleg valamilyen kódolási anomáliába szaladtam bele. Az e-mailekben nyugodt szívvel küldhetünk és fogadhatunk csatolt fájlokat, sőt zip formátumot is, ugyanis a készülék mindegyiket képes értelmezni. Számomra hibának tűnik, hogy az automatikus letöltés esetén megadhatjuk, hogy mely napokon, és mely órákban töltse le a leveleket a készülék, azonban fél óra a legkisebb intervallum, amit beállíthatunk.

Az SMS, illetve MMS kezelés terén manapság kevés készüléknek sikerül elbuknia, az E61 is sikeresen vette az akadályokat. A bevitel a QWERTY billentyűzettel az első néhány üzenet megírása során kicsit nehézkes, azonban az ötödik SMS után már annyira bele lehet jönni a dologba, mint egy normál klaviatúra esetén. Jómagam folyamatosan levelezésre használtam a telefont, és el kell mondanom, hogy bizony fájó szívvel váltam meg tőle. Sosem járt a kezeim között olyan készülék, amely ennyire az e-mailek kezelésére készült és a koncepciót ennyire jól teljesítette volna.

Munka, és szórakozás

Valószínűleg sokan megrökönyödnek azon, hogy a telefonban nincs beépített kamera. Nekik mondanám el, hogy az E széria egyik tagjában sem szerepel ilyesmi. (Illetve azóta megjelent az E50, amiben mégis van.) Ennek fő oka, hogy néhány országban léteznek olyan intézmények, hová tilos bevinni kamerával rendelkező mobilt. Ez ugyan nem jelenti egyértelműen azt, hogy a készülék fő célcsoportja Mulder és Scully ügynök lenne, azonban napjaink üzleti felhasználóinak igen kis rétege tartana igényt a kamerára, így a Nokia merészen meglépte a már régóta várhatót, és egy huszárvágással kihagyta a fényképkészítés lehetőségét. Ezzel sajnos elvágta a lehetőségét a videó beszélgetések érdemi lefolytatásának is, ugyanis a kétoldalú kapcsolathoz szükség lenne arra, hogy a mi fejünk is látszódjon. Persze, ha csak annyit szoktunk a telefonba benyögni, hogy :”Helló angyalok!” akkor ez még jól is jöhet inkognitónk megőrzéséhez, de a látvány megtartásához.

A készülék hatalmas kijelzője szinte könyörög azért, hogy filmeket nézzünk rajta, azonban a beépített lejátszó program mindössze a 3GPP, és a Real Video formátumokat ismeri, így egy kicsit várnunk kell egy olyan program érkezéséig, amely minden formátumot megeszik. A memóriakártyán szerencsére lesz hely a filmjeinknek, csak azt ne felejtsük el, hogy a miniSD bővítőegység behelyezéséhez a hátlapot bizony el kell távolítanunk.

Üzleti funkciókban mindenképpen erősnek kell lennie egy E szériás mobilnak, és ezt szerencsére sikerült teljesíteni. A legfontosabb talán, hogy a készülék képes kezelni a Word, Excel, PowerPoint fájlokat, képes kicsomagolni zip állományokat, valamint megjeleníteni az Adobe Acrobat reader kompatibilis fájlokat. Mindezek mellett természetesen megtalálhatjuk a normál telefonokban szereplő alkalmazásokat is. A beépített naptárt heti, és havi nézetben is megtekinthetjük, és az adott napon esedékes találkozókat már jó előre láthatjuk a kijelzőn. Természetesen a felhasználói profilok megmaradtak, csakúgy, mint a számológép, és az átváltó-program. Az ébresztőóra maradt a régi, mindössze egy időpontot adhatunk meg, amelyben a készülék az előre beégetett 5 perces szundi után újra ébreszt. A készülék képes nyomtatókkal Bluetooth-on keresztül kommunikálni, valamint kivetítőkre továbbítani a kijelző képét. Sajnos hangrögzítő sajnos továbbra is mindössze egy perc felvételére volt képes.

A készülékhez továbbra is csak elvétve találunk programokat az interneten, a jelenlegi legnagyobb tárház a gyártó weboldala. Legegyszerűbben a katalógusok menüpontban érhetjük ezt el, és olyan alkalmazásokat találunk itt, amelyeknek egy része már a készülékre telepítésre került. Itt sikerült azonban rálelnem egy hotspot kereső programra is, amely igen hasznosnak bizonyult a WLAN hálók kifürkészésénél. El sem hinnénk hány ilyen hálózat működik fővárosunkban, csak a saját szobámból sikerült hármat befognom, ebből kettő titkosítatlan volt, a harmadik pedig a sajátom.

Az N61 egyik nagy előnye, hogy képes WLAN hálóztak használatára, illetve ezek mellett a harmadik generációs hálózatok adta előnyöket is kihasználja a böngészésre. Ezek segítségével szinte folyamatosan a szélessávon tudtam vándorolni, igencsak kihasználva az e-mail, illetve az internet adta lehetőségeket. A böngésző már az N91-ben, és az E60-ban bemutatkozott verzió, ezt valószínűleg senkinek nem kell taglalnom. A minimap technológia és a nagy kijelző szinte elfeledtette, hogy egy telefonnal van dolgom.

Erőnlét, ítélet

A készülék egy hatalmas, 1500 mAh-ás akkumulátort kapott a hátába, amely meglepő teljesítményre volt képes. Három napig bírta a viaskodást nem mindennapi életvitelemmel. Ebbe beletartozott az, hogy fél óránként letöltötte automatikusan a leveleket, közel két órát telefonáltam vele, valamint 2-3 óra tiszta böngészésre is futotta, a mellett, hogy a legutolsó nap felét bekapcsolt Bluetooth mellett húzta ki. Szerény számításaim szerint átlagos felhasználás mellett akár 4-5 napot is kihúzhat, amely valljuk be, napjainkban nem kis teljesítmény.

A véleményem az, hogy a telefon arra tökéletes, amire megalkották. Egy olyan üzleti mobilt kapunk vele, amelyben megtalálható minden, ami egy folyamatosan úton lévő ember számára fontos lehet. Kifejezetten ajánlom a telefont azoknak, akinek erre van szükségük.

Nokia E61

Polacheck

A Nokia E61-et az XXL GSM-től kaptuk.
A készülék megvásárolható:
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 11-13.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.

Specifikációk

Nokia E61
Technológia UMTS/GSM 850/900/1800/1900
Méret 117x69.7x14 mm
Súly 144 g
Kijelzõ 320x240 pixel, 16 millió szín, TFT
Telefonkönyv dinamikus
SMS/MMS memória dinamikus
Egyéb memória 75 MB
Java van
Vibra funkció van
Naptár van
Ébresztés van - kikapcsolva is
Számológép van
GPRS/EDGE 4+2/van
Push To Talk van
Infra/Bluetooth van/van
Prediktív QWERTY billentyűzet
Hangtárcsázás van
Hangrögzítõ van
Hangvezérlés van
Valutakonverter van
FM rádió nincs
Kihangosítás van
Alap akkumulátor 1500 mAh Li-Ion
Készenléti idõ 260 óra
Beszélgetési idõ 370 perc
Fényképezõgép nincs
POP3 e-mail van
WAP böngészõ 2.0
HTML böngészõ van
Játékok 0
Csengõhangok MIDI, WAV, MP3, AAC
Operációs rendszer Symbian OS 9.1, Series 60 UI
MP3 lejátszás van
Egyebek QWERTY,WLAN
  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés