Nokia Lumia 520 - tudja, amit a nagyok

Bevezető

Mekkora szenzáció volt, amikor a korábban a Microsoftnál dolgozó Nokia-elnök, Stephen Elop bejelentette, hogy egykori cégével lepaktál a nagy hírű finn vállalat. Húzta a száját nem csak a Symbianra vevő közönség, hanem kvázi szinte mindenki, mert a Windows rendszerről sokaknak kék halál, rezisztív kijelzős PDA és nehézkes használhatóság jutott eszébe. Megjegyzem, teljes joggal. A Microsoft viszont nem ostoba, pontosan tudták, hogy a WP rendszernek akkor van csak bármi esélye, ha mögé tudnak állítani egy komoly piaci szereplőt. Az nem megy, hogy a HTC és a Samsung kitol a kapun tessék-lássék évi egy, maximum két Windows rendszerű telefont, amikor az Android kapcsán pont százszor ennyi eszköz jelenik meg.

Nokia Lumia 520
[+]

És mostanra látszik, hogy bejött a dolog. Nem ment könnyen, a Nokia elég nehézkesen indult neki még a WP7-tel a piacnak, jókora csúszással, aztán egy olyan csúcsmodellel (Lumia 900), amiről már kvázi a piacra kerüléséről lehetett tudni, hogy a WP8 nem fog ráugrani és így is lett. De azért a Microsoft levezényelte a verzióugrást, a Nokia pedig baromi gyorsan letett egy olyan portfóliót az új rendszer köré, amelyben vannak egyedi vonások (Pureview, ingyen navi), ráadásul az 520 érkezésével már az olcsóbb kategóriákban is tudnak ellenfelet állítani az androidos eszközöknek.

Nokia Lumia 520
[+]

Merthogy a VIP-Phone-tól érkezett tesztkészülék a maga alig 60 ezer forintos árával simán olyan hardvert ad, amit egy Samsung, egy Sony, vagy éppen egy LG kínál ugyanennyi pénzért, csak éppen Android alapokon. Nyilván egy Huawei, egy ZTE, vagy egy Alcatel tud olcsóbb lenni, de a Nokia nem óhajt velük versenyre kelni, mégiscsak egy olyan név a szakmában, mint Räikkönen a Forma 1-ben, mindig is jó volt, most is jó, de volt olyan év, amikor nemigen versenyzett. Ugyanakkor viszont ügyesen kell bizonyos funkciókkal zsonglőrködni, hogy az olcsóbb modellek ne nyírják ki a portfólió drágább tagjait, de mégse érezze a felhasználó, hogy rosszul jár, de a platform megkötései miatt olyan sok extrát nem lehet eltávolítani, így aztán a Lumia 520 kiváló ár / érték aránnyal büszkélkedhet.

Doboz, külső

A doboz a Lumia telefonok megszokott színvilágát és kialakítását kapta meg. Színes csomag, fiókosan nyílik, némi papírhalom tetején ül maga a telefon, alatta egy komplett töltő, azaz nem választható szét adatkábelre és töltőfejre, egy nagyon filléres headset és egy egészen minimális hosszúságű microUSB kábelt kapunk. Memóriakártya tehát nincs a csomagban, de a legolcsóbb WP8-as Nokiától ezt hiba is lenne elvárni.

Nokia Lumia 520
[+]

A Lumia 520 első ránézésre nagyon rendben van, és ez az benyomás nem is múlik el hosszabb használat után sem. A szemből baltával faragott formaterv komolyabbnak mutatja az eszközt (főleg ebben a fekete színben), az ívelt, selymes műanyaggal bevont hátlapot pedig örömmel simogatják szőrmebundára bukó nők is. Az előlapora tett 4 inches kijelző mérete ideális, nem kell nagyon zsonglőrködni, ha az átellenes pontját kell ujjainkkal elérni, de bőven elég nagy ehhez a 480x800 pixeles felbontáshoz. A technológia ezúttal IPS, ami megítélésem szerint nagyon jó döntés volt, mert nagyon jól döntve is tökéletesen látható marad, a fekete elég fekete, a kontraszt és a fényerő abszolút megfelel a Nokiával támasztott elvárásoknak.

Nokia Lumia 520
[+]

A kijelző alatt a szokásos három gomb ücsörög, a felső részről viszont fájóan hiányzik az előlapi kamera, a videóhívások ezzel meg vannak ölve, hiába fut el a Skype minden különösebb hókuszpókusz nélkül a hardveren. A telefon bal fele teljesen sima, jobb oldalon van minden egyéb kezelőszerv, azaz a hangerőt szabályozó gombpáros, alattuk a kijelzőt feloldó és lezáró billentyű, legalul pedig a kamerához tartozó gomb. Felül a 3,5 mm-es jack dugasz árválkodik, alul pedig a microUSB csatlakozója kapott helyet.

Nokia Lumia 520
[+]

A hátlapot úgy kell levenni, hogy az ember - félretéve aggodalmait - izomból passzírozza a kamerát, s közben kicsit próbál valahol alányúlni a burkolatnak. Siker esetén a jutalmunk, hogy megtekinthetjük az akkumulátort, amit ki kell venni akkor, ha a microSIM-et, vagy a microSD-t szeretnénk babrálni. A Lumia 520 rendesen össze van rakva, jó érzés kézben tartani, nincs gond az ergonómiával, egyszóval nem érződik rajta az olcsóság szele. És - egyebek mellett - ez az egyik olyan terület, ahol fölébe tud kerekedni sok hasonló árú és hardverű androidos motyónak.

Hardver, rendszer

A hardverben a Lumia 620-hoz képest nincs semmi változás. Kétmagos, magonként 1 GHz-en pörgő Qualcomm MSM8227-es SoC és Adreno 305-ös GPU dolgozik a gépben, a RAM mérete 512 MB. Ennek egyelőre nincs semmiféle hátránya, a jövőben azonban lehet, hogy lesznek olyan alkalmazások, amelyek ennek a dupláját igénylik. Egyébként például az Engadget appja ilyen, de nemigen lehet tudni, hogy mi a bánatnak kell neki 1 GB.

AnTuTu 0.8.0 beta eredmények
Benchmark Nokia Lumia 520 HTC 8S Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 800
Memory 474 pont 508 pont 760 pont 406 pont
CPU integer 2892 pont 3095 pont 5611 pont 916 pont
CPU float-point 2329 pont 2689 pont 4235 pont 550 pont
2D graphics 280 pont 305 pont 600 pont 353 pont
Database IO 275 pont 290 pont 365 pont 155 pont
Storage Write 169 pont 162 pont 174 pont 29 pont
Storage Read 20 pont 221 pont 221 pont 132 pont
Total Score 6441 pont 7270 pont 11 966 pont 2541 pont

A WP8-as rendszer ezen a hardveren roppant gyors. Illetve nem is ez a jó szó, inkább azt mondanám, hogy tökéletesen folyamatos, a menüben való bóklászásnál nincs akadás, az alkalmazások megnyitási sebessége is bőven vállalható, igazából ami a WP8 előnye a felhasználók számára (és gondot okoz a gyártóknak), hogy minden eszközön pont ugyanolyan jól fut. Ezért nehéz a Nokia dolga, nem tudja azt mondani a Lumia 920-nál, hogy emberek, ez gyorsabb, mert érzésre nem gyorsabb. Csak az extra funkciókkal, kijelzővel, kamerával tudják megkülönböztetni egymástól a portfólió darabjait.

Nokia Lumia 520 Nokia Lumia 520

Persze ez ugyanakkor azt is jelenti, hogy ugyanazokkal a néhol idegesítő dolgokkal találkozhatunk minden WP8-as telefonnál. Magyarul nem működik a hangvezérlés, hangerőt csak rendszerszinten lehet szabályozni (nekem ne visítson minden FB ismerősöm szülinapjánál a cucc), kicsit dolgozni kell a kontaktok összerendezésénél, a Google Calendar szinkronizáció pedig épp nem működik, épp lassan fél éve. Nincs fájlböngésző, a saját zenéinkből csak külön alkalmazással tudunk csengőhangot fabrikálni és hát az élő csempék hátterének megváltoztatása is igényel némi trükközést. Sok felhasználó panaszkodik arra is, hogy a Skype hektikusan működik, tehát nem mondhatom, hogy a WP8 a legfrankóbb rendszer, ez felhasználói igényektől függ, az viszont biztos, hogy nagyon stabil, maximum egy-egy alkalmazást zár be, de az egész gép igen ritkán omlik össze, ha egyáltalán.

Nokia Lumia 520 Nokia Lumia 520

A Nokia WP8-as telefonjainak legnagyobb előnye, hogy ott mosolyog az összes gépen a Here Drive, ami magyarosan ejtve kicsit necces, de a névadásnál vélhetően utolsó szempont volt az, hogy magyarosan hogyan hangzik. Az Ovi Maps sem volt ebből a szempontból annyira menő, bár fiatal anyukák értékelték volna a szolgáltatást. A Here Drive NavteQ térképeken nyugvó, offline is működő, magyarul beszélő navi, ami bármikor bővíthető új és friss térképekkel, de sajnos csak abban az országban hajlandó navigálni, ahol aktiváltuk a készüléket. Ez a Lumia 520 és 720 korlátozása. Ha nem akarunk autózni, akkor a Here Maps a mi barátunk, ha pedig Budapesten szeretnénk tömegközlekedni, akkor a Here Transit lesz a jó választás. Látszik tehát, hogy a Here a technológia fejlődésével ma már több dologra is használható…

Nokia Lumia 520 Nokia Lumia 520

Fentieken túl van még a szokásos eszköztáron (Office, OneNote) néhány apróság, amivel a Nokia szeretne hozzájárulni a felhasználói élményhez. Ilyen az Angry Birds Roost, ami egy külön felület a rendszerben a játékhoz kapcsolódó videók, csengőhangok és képek mellett maguk a játékok is elérhetőek - ha fizetünk értük. Az Adatátvitel menüpont segít korábbi telefonról átköltöztetni adatainkat, és ordítóan nokiás app a Top alk., ami a finnek által kifundált módon szelektálgat az online áruház kínálatából.

Multimédia

Öt megapixeles kamera került a hátlapra - villanó nélkül, ez egyfajta spórolás, kár érte. A kamera szoftvere nem mutat meglepetést, de a Nokia néhány apró adalékkal próbálja kihozni belőle a legtöbbet. Ilyen a Cinemagraph, ami pár másodperces mozgást is tárol a kép bizonyos pontjain, a Panorama, ami pont azt csinálja, amire a neve is utal, illetve a Creative Studio, ami a már elkészült képeket effektezi meg. Videót 720p-ben tud rögzíteni a masina, ide kattintva elérhető egy tesztfelvétel.

Hát nem egy PureView, az biztos. A dinamikatartomány megfelel a mobilokkal támasztott elvárásoknak, de a vonalélességen lenne még mit csiszolni, a sötétebb területek pedig rendre zajosak. Este a vaku hiánya miatt vállalhatatlan, de a makró sem olyan éles, mint általában a Nokiáknál lenni szokott.

Nokia Lumia 520 Nokia Lumia 520

Zeneileg sem mellbevágó a helyzet, kihangosítva elég vérszegény, fülessel sokkal jobb, nincs alapzaj, kellően hangos, ám a Nokia kihagyta ebből a mobilból a Dolby-t, illetve az equalizert is, ami szintén azért történt, hogy ne fojtsa meg a kissé drágább Lumia 620-at. FM-rádió továbbra sincs a WP8 rendszerben, pletykálják, hogy majd egy frissítéssel egy csapásra megjelenik a menüben, de nem érdemes erre alapozni.

Adatátvitel, akkumulátor

21 Mbit/s sebességű HSDPA kapcsolatot tud a masina, az Internet Explorer gyors, jól tördeli az oldalakat, de elérhető a készülékre a Nokia Xpress, ami adattömörítést használ és van benne egy sajátos RSS olvasó is. A WLAN érzékenység közepes, a Bluetooth kiválóan működött egy TDK hangládával, GPS jelet is gyorsan talált a masina, viszont kimaradt az NFC. Még egy pont, ahol a finn cég meg akarja különböztetni az 520-at a drágább modellektől.

Nokia Lumia 520 Nokia Lumia 520

Az akkumulátoros üzemidő nem rossz, de ne várjunk semmi falrengetőt. Átlagos használat mellett másfél-két napot elketyeg a kis Nokia úgy, hogy nem nagyon figyeltem arra, hogy az adatkommunikációs szolgáltatásokat energiahatékonyan paraméterezzem. Töltést gépről és természetesen konnektorból is vesz fel a cucc.

Nokia Lumia 520
[+]

Értékelés: Nokia Lumia 520
Külső
Ergonómia 9 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 8 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 8 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 8 pont
Hogyan értékelünk?

Összegzés. Nem csalódtam. A legolcsóbb WP8-as Nokia persze számos ponton tartalmaz megkötéseket, de az alapvető, elvárt funkcionalitás nem csorbult. Nincs NFC, nincs vaku, nincs előlapi kamera, nincs equalizer - ezek a leglényegesebb korlátozások. Ugyanakkor az IPS kijelző megállja a helyét, az anyaghasználat, az ergonómia és az összeszerelési minőség igencsak korrekt, a WP8-nak hála az Office, a SkyDrive, a OneNote éppúgy a szolgáltatáskínálat része, mint a Nokia által berakott teljesen ingyenes navigáció és tömegközlekedési app. Persze lehetne jobb a kamera, fókuszálhattak volna jobban a zenére, de összességében mégiscsak egy sokak számára abszolút elgendő tudással bíró, folyamatos működést garantáló WP8-as készüléket tettek le a finnek az asztalra, ami árában is versenyképes, hiszen kétmagos hardverrel, IPS kijelzővel szerelt masinák Android alapokon is kerülnek ennyibe. Bár a WP8 messze nem tökéletes, de meg lehet szokni a butaságait hamar. A Lumia 520 azoknak szól, akik nem akarnak mélyen a rendszerben turkálni, megbízható, levelezésre, netezésre, navigációra megfelelő telefont keresnek, de nem akarnak érte annyit fizetni, mint egy robogóért. Árban sem lőttek mellé ezúttal a Nokiánál, úgyhogy szívbaj nélkül sütöm rá az Ajánlott plecsnit.

Nokia Lumia 520

Bog

A tesztkészülék a VIP-Phone jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a Telekom 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Nokia Lumia 520
Nokia Lumia 520 Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 119,9 x 64 x 9,9 milliméter
Tömeg 124 gramm
Színvariációk fekete, piros, sárga, fehér, kék
SIM-foglalat microSIM
Kijelző
Kijelző átlója 4 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 800 pixel (233 ppi)
Kijelző típusa kapacitív IPS-LCD érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm MSM8227
Processzor típusa Dual-core 1 GHz Krait
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Adreno 305
RAM mérete 512 MB
Memória
Telefonkönyv kapacitása korlátlan
SMS memória korlátlan
Szabadon felhasználható belső tárhely 4 GB (teljes belső memória: 8 GB)
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 21 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 3.0 (A2DP)
WiFi 802.11a/b/g/n, 2,4 és 5 GHz, DLNA, hotspot funkció
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok csak néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés nincs
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van (magyar nyelven is)
Szoftverek
Platform Windows Phone 8
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java ?
Játékok telepíthetők
Valutakonverter van
Extra szoftverek Here Drive+, Here Térképek, Here Transit, Nokia Zene, Office, OneNote, Pénztárca, Top alkalmazások
Multimédia
Fő kamera 5 megapixeles, autofókuszos
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van - 720p
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 1430 mAh-s lítium-ion (BL-5J)
Készenléti idő 360 óra
Beszélgetési idő 14 óra (2G) / 10 óra (3G)
Zenelejátszási idő 61 óra
Egyebek
3,5 milliméteres fülhallgató kimenet, giroszenzor
  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés