Nokia Lumia 800 - támadnak a finnek

Bevezető, tartozékok

Idén februárban nagy fordulatot vett a Nokia: a finn óriás végre elszánta magát a szaksajtó és a felhasználók zöme által elavultnak tartott Symbian lecserélésére a felső kategóriában. Bármennyire is igyekezett a gyártó, a Symbian a viszonylag gyakori frissítések mellett is folyamatosan vesztett a népszerűségéből a konkurens mobil operációs rendszerekkel szemben. A változás előszeleként tavaly szeptemberben Olli-Pekka Kallasvuo-t az ex-microsoftos Stephen Elop váltotta a vezérigazgatói székben, melynek következtében beindult a nagyipari összeesküvés-elméletek gyártása. Barcelonában megrendezett Mobile World Congress 2011 kiállítás előtt két nappal pedig kiderült, hogy a finn gyártó a Microsoft új rendszere mellett tette le a voksát.

Nokia Lumia 800
[+]

A Nokia első Windows Phone 7-et futtató készülékei hivatalosan a szeptemberben megrendezett Nokia World 2011-en mutatkoztak be; az eseményen szerkesztőségünk is jelen volt. A két modell közül a Lumia 710 a fiatalosabb (és valószínűleg olcsóbb) vonalat képviseli, tesztalanyunk, a Lumia 800 pedig a finnek WP7-es palettájának csúcsát jelenti. A telefon érdekessége, hogy a formaterv terén szinte egy az egyben a Meegót futtató N9-re épül a készülék, természetesen a Microsoft előírásainak megfelelő apró módosításokkal megspékelve.

Nokia Lumia 800
[+]

Az XXL GSM-től kapott készülék egy aprócska sötétkék kartondobozban érkezett, amely magán viselte a Nokia jellemző stílusjegyeit. A csomagban találunk egy szilikon tokot, egy töltőt, néhány kézikönyvet, egy microUSB-kábelt és egy sztereó headsetet. Utóbbi egy kissé kényelmetlen, cserébe kellemes hangja van, a korrekt dinamikatartomány miatt a magas és mély hangok is képviseltetik magukat zenehallgatás közben.

Nokia Lumia 800
[+]

Külső

A Nokia dizájnerei nem változtattak az N9 esetén már bevált formaterven, a gyártó első Windows Phone 7-es telefonjára is ráadták a MeeGo-modell ruháját. Néhány változtatással azért éltek, az N9 kasznija ugyanis nem tett eleget a Microsoft formatervre vonatkozó szigorú előírásainak. Az oldalsó gombsort kiegészítették egy kameragombbal, a kijelző alá pedig három kapacitív érintőbillentyű került. Ezek mellett lehagyták a másodlagos kamerát, kisebbre faragták a kijelzőt, a vakut pedig pár centiméterrel arrébb pakolták; a többi viszont nagyjából változatlan maradt. A puha tapintású polikarbonátból készült borítás egyetlen darabból áll, az összeszerelés nyomait hiába keressük a gépen. A plasztik anyagában festett, melynek következtében a karcolások és sérülések kevésbé látványosak rajta. A 116,5 x 61,2 x 12,1 milliméteres méretekkel és 142 grammos tömeggel rendelkező telefon fogása stabil, az anyaghasználatnak köszönhetően pedig az ujjlenyomatokat sem gyűjti. Nálunk egy fekete színű modell járt, emellett még türkizkék és magenta kivitelben is kapható lesz.

Nokia Lumia 800
[+]

Az előlap megjelenését az íves felületű képernyő teszi egyedivé. Legfelül a hangszórót találjuk, amely alatt egy szürke Nokia felirat olvasható. A legnagyobb részt természetesen az említett kijelző foglalja el, amely Gorilla Glass üveggel és 480 x 800 képpontos felbontással operál, a megjelenített színek száma pedig eléri a 16 milliót. A képátlója 3,7 hüvelykes, azaz két tizeddel kisebb az N9 megjelenítőjénél; személyes véleményünk szerint ezen nem kellett volna változtatni; a megjelenítő így ugyanis bár nem feltűnően, de kicsi a készülék méreteihez képest. Az AMOLED technológiának megfelelően szép színeket és viszonylag nagy betekintési szöget kapunk, a kép szinte bárhonnan nézve éles marad. Az érintéseket természetesen kapacitív technológiával érzékeli, egyszerre akár többet is, így a több ujjat igénylő manőverekről sem kell lemondanunk. Legalul három kapacitív érintőgombot találunk, a redmondi cég előírásainak megfelelően a vissza, főképernyő és keresés billentyűk kerültek ide.

Nokia Lumia 800
[+]

A telefon kissé domború hátlapja teljes egészében műanyagból készült, amely egybefügg a borítás többi részével, így az akkumulátorhoz sem férhetünk hozzá. Az anyagában festett polikarbonáttal ellentétben a hátlapi kamerának otthont adó krómszínű szigetecske nem rendelkezik ilyenfajta védelemmel, a felületen már pár nap alatt jelentkeznek a használat nyomai. A fényképező felett találjuk a dupla LED-es villanót, alatta pedig a Nokia és a Carl Zeiss feliratokban gyönyörködhetünk.

Nokia Lumia 800
[+]

A krómszínű billentyűk a jobb oldalra kerültek: itt állíthatunk a hangerőn, feloldhatjuk és lezárhatjuk a képernyőt, valamint a kissé lötyögős fizikai kameragomb is itt kapott helyet. Felül található a 3,5 milliméteres kimenet, valamint a microUSB-aljzat és a microSIM-foglalat is itt látható; utóbbiakat egy-egy műanyag ajtócska védi a sérülésektől. A külső hangszóró a telefon aljára került; a magas hangerő miatt telefonbeszélgetések kihangosítására megfelelő, zenehallgatásra viszont kevésbé.

Hardver, operációs rendszer, sebesség

A borítás alatt egy második generációs, 45 nanométeres csíkszélességű és ARMv7 architektúrával rendelkező Qualcomm MSM8255T Snapdragon SoC duruzsol. A chipset manapság igen felkapott: ugyanez a megoldás található többek között a HTC Sensation XL, Sony Ericsson Arc S, Samsung Galaxy W és HTC Titan készülékekben. A lapka többek között egy 1,4 GHz órajelen pörgő Scorpion processzort és egy Adreno 205 grafikus gyorsítót tartalmaz. Ezek mellett 512 MB alacsony fogyasztású LP-DDR2 RAM és 16 GB tárhely áll a rendelkezésükre; utóbbit semmilyen módon nem bővíthetjük tovább.

Nokia Lumia 800 Nokia Lumia 800

A telefonon a Microsoft mobil operációs rendszere, a Windows Phone 7 fut, annak is a legújabb, Mango névre keresztelt változata. A szeptember óta elérhető variáns rengeteg újdonságot hozott a rendszerbe, a legfontosabbak talán a multitasking, a csoportkezelés, a közösségi szolgáltatások mély integrációja és az új alapokra helyezett böngésző volt. Ezek mellett természetesen rengeteg kisebb és nagyobb változást és újítást kaptunk, további információért a rendszert bemutató irományunkat ajánljuk, ahol többek között szó esik a Microsoft Skydrive szolgáltatásáról is, ami további 25 gigányi tárhelyet tesz hozzá a telefon memóriájához - legalábbis ha van netkapcsolat. Fontos még, hogy a Mangóval telepített készülékek már kis hazánk nyelvét is beszélik, a nyelvi beállítások között már a magyart is megtaláljuk. És bár a Marketplace névre hallgató alkalmazásbolt már Magyarország előtt is megnyitotta kapuit, rengeteg szolgáltatás még nem elérhető itthon, így például a Bing Vision és Local Scout, a text to speech és a magyar nyelvű prediktív szövegbevitel sem működik magyar területi beállításokkal.

A sebességgel semmi probléma nincs, akadásnak nyoma sincs a Lumia 800-on. Már az első generációs, 1 GHz-es processzorral szerelt modellek esetén is kifogástalan volt a működés, az 1,4 GHz-es órajel pedig talán még egy kicsit javít az élményen. Az animációk és áttűnések folyamatosak, az alkalmazások indítása és a közöttük történő váltások gyorsak, a kétpontos nagyítás weboldalak és képek esetében is szélsebes, a 720p felbontású videókat pedig mindennemű akadás nélkül viszi a telefon. A sebességet és a felhasználói felületet a fenti videón mutatjuk be, melyben a készülék tartozékaira is sor kerül.

Nokia Lumia 800 Nokia Lumia 800

Extra szoftverek, kamera

Bár a Microsoft a finneknek sem engedte, hogy nagyon mélyen belenyúljanak az OS-be, a konkurens gyártókhoz hasonlóan a Nokia is felturbózta a rendszert néhány egyedi alkalmazással. A sort az App Highlights nyitja, amely a Marketplace kínálatából ajánl programokat, a lepjen meg névre hallgató menüponton keresztül elérhető funkció pedig a telefon rázogatására újabb és újabb tippekkel lep meg minket. A Symbianra oly' jellemző rövidítési mizéria a Lumia 800 menüjében is megjelenik, szerencsére csak egy alkalmazásban. A Névjeg. alkalmazásról van szó, mely segítségével a telefonkönyv tartalmát szinkronizálhatjuk egyéb készülékekkel, a beépített Bluetooth-modult használva. A Nokia Zene a finnek saját lejátszóját takarja, amely emellett internetrádiós funkcionalitással is bír, valamint egy saját zeneboltot is rejteget. A gigs menüpont alatt pedig egy koncertajánlót érhetünk el, amely az aktuális helyadatoknak és a zenei beállítottságunknak megfelelő bulikat mutatja. Pozitívum továbbá, hogy az alkalmazás teljes mértékben beépül a rendszerbe. A hangerőszabályzó gombok egyikének megnyomásával elővarázsolható zenevezérlő segítségével is irányíthatjuk a zenéket, az éppen hallgatott muzsikák pedig a gyári lejátszó előzményeiben is megjelennek. Sajnos jelenleg még nem indult el a dolog, így a zenehallgatáson kívül nem tudtuk kipróbálni a képességeit, valamint arról sincs információnk, hogy az említett szolgáltatások elérhetőek lesznek-e kis hazánkban. Pusztán zenehallgatásra egyelőre a beépített program tűnik jobb választásnak, a Nokia Zene ugyanis érezhetően lassabb nála.

Nokia Lumia 800 Nokia Lumia 800

A telefonon elérhető a Nokia saját térképszolgáltatása is, amely a Térképek névre hallgat. A pozicionálás gyors és pontos, az alkalmazás ráadásul a közeli nevezetességeket és helyeket is elérhetjük POI-k formájában. A szoftver segítségével útvonalat is terveztethetünk, ráadásul nem csak az autós, de a gyalogos és a tömegközlekedést használó mód is elérhető. Míg a Térképek nem képes hang alapú navigációra, a Symbiannal telepített készülékekről ismerős Vezess már igen. A programban kétféle magyar hang közül választhatunk, valamint rengeteg ingyenes térképet tölthetünk le. Az útvonal tervezése kielégítő, bár a tesztmenet során kapásból egy szabálytalan kanyarba akart hajszolni minket, ezen kívül nem nagyon voltak bakik. Végül érdemes bemutatni a Törődünk névre hallgató "alkalmazást", melyet elindítva mindössze egy, az adatvédelemről és az információk gyűjtéséről szóló rövid nyilatkozatot látunk. A program mellőz minden valódi funkciót, cél és értelem nélkül foglalja a helyet a menüben; a mögötte rejlő indíttatás a mai napig rejtély számunkra.

A készülék hátlapján egy autofókuszos, Carl Zeiss optikával felszerelt kamerát találunk, mellyel maximum 8 megapixeles, azaz 3264 x 2448 képpontos felbontású fényképeket lőhetünk. Az éjszakai baglyoknak jó hír, hogy a kamera mellé egy dupla LED-es villanó került, amely körülbelül másfél-két méteres hatótávolsággal rendelkezik. A kameraszoftverben állíthatunk a fókuszmódon, a fehéregyensúlyon, az expozíción, a fényérzékenységen, a fénymérés módján, a telítettségen és a kontraszton, valamint néhány jelenetet és színhatást is bekapcsolhatunk. A Lumia 800-zal lőtt képek kis méretben nagyon kellemesek, száz százalékos nagyításban viszont már előjönnek a szokásos hibák; igaz, a konkurens megoldásoknál kevésbé zavaró mértékben. A fotók kissé zajosak, a világosabb részek hajlamosak beleégni a képekbe, a zajszűrő algoritmus pedig elmossa az apró részleteket. Videót maximum 720p, azaz 1280 x 720 képpontos felbontásban vehetünk, a minőség kellemes; a tesztvideóért katt ide.

Nokia Lumia 800 Nokia Lumia 800

Adatkommunikáció, akkumulátor, verdikt

A Lumia 800 adatkommunikációs képességei hozzák a Windows Phone 7-es konkurensek szintjét. Kapunk egy négysávos GMS-modult (850/900/1800/1900 MHz) és egy négysávos UMTS-chipet (850/900/1900/2100 MHz), az adatforgalom sebessége mobil hálózaton lefelé maximum 14,4 Mbps, felfelé 5,76 Mbps lehet. Ezek mellett a szokásos Bluetooth (2.1, A2DP- és EDR-támogatással), WiFi (802.11b/g/n) és a-GPS hármas is megtalálható a készülékben. Telefonálás közben a beszédminőséggel semmi problémánk nem akadt, a hang tiszta és érthető volt mindkét oldalon.

Nokia Lumia 800

A készülék egy 1450 mAh kapacitású lítium-ionos akkumulátorból nyeri az energiát, amely körülbelül átlagosnak mondható. A konkurens modellekhez hasonlóan a Lumia 800 sem a végtelen üzemidejéről híres. Visszafogott használat mellett is töltőre kellett dugnunk a nap végére, masszív terheléssel pedig még hamarabb kidőlt a telefon. A hivatalos adatok szerint 2G hálózaton 265 órányi készenlétre és 13 órányi beszélgetésre képes egy töltéssel, 3G-re váltva ezek a számok 335-re és 9 és félre változnak. Bár rengeteg vásárló panaszkodott akkumulátorral és az üzemidővel kapcsolatos problémákra, nálunk ezek nem jelentkeztek, a hírek szerint csupán a készülékek egy részét érinti a dolog. Mindenesetre a Nokia már gőzerővel dolgozik az ezt orvosló frissítésen, amely ha minden jól megy, jövő év elején érkezik.

Nokia Lumia 800
[+]

Értékelés: Nokia Lumia 800
Külső
Ergonómia 10 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 10 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 7 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 9 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 8 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 5 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

Ez tehát a Lumia 800, azaz a Nokia első szárnypróbálgatása a Windows Phone 7 rendszerrel. Az N9 esetén már bizonyított formaterv és az anyaghasználat tesztalanyunk esetén is remekel, a telefont kézbe véve érezni, hogy egy prémium termékkel van dolgunk. Sajnos ez sem fenékig tejfel: a hátlap könnyen karcolódó, krómszínű elemén és a lötyögő kameragombon lehetett volna még tornászni, valamint véleményünk szerint a kijelző is lehetett volna nagyobb. Az extra szoftverek között pedig egyaránt találunk patent és kevésbé hasznos programokat is. Utóbbira jó példa az App Highlights és a Törődünk, melyeket a felhasználók zöme valószínűleg csak virtuális porfogónak fog használni. A finnek saját térképszoftvere (Nokia Térképek) és a hangos navigációra alkalmas Vezess viszont mindenképpen hasznos kiegészítései a rendszernek. És bár a Music a cikk írásának időpontjában még nem volt elérhető, a koncertajánlóval, internetrádióval és zenebolttal megtoldott lejátszó is jópofának tűnik; feltéve, hogy Magyarországon is elérhető lesz a dolog. Bár az említett három alkalmazás nagyon korrekt, mi azonban az együttműködés beharangozása után egy kicsit többet vártunk; legalább egy fránya hangszínszabályozót hozzánk vághattak volna. A kamera pedig egészen kellemes: bár nem a mobilos képalkotás csúcsa, az biztos, hogy az egyik legjobb a Windows Phone 7-es telefonok piacán.

A Nokia Lumia 800 kártyafüggetlen konstrukcióban 142 900 magyar forintért vihető haza, amely nem kevés. Igaz, hogy a HTC TITAN 169 900 forinton kezdett, de manapság 60-70 ezer forintért már Samsung Omnia 7-et és LG Optimus 7-et is lehet kapni, melyek egy frissítés után teljes értékű mangós telefonként szuperálnak. Zárójelben jegyezzük meg, hogy pont a frissíthetőség miatt vannak rossz helyzetben az új generációs mobilok, hiszen a tavalyi paletta tagjai feleannyiért hozzák szinte ugyanazt a tudást. A készülék Magyarországon hivatalosan jövő év elejétől lesz kapható, amely remélhetőleg az ár mérséklődését vonja majd maga után. A szolgáltatókról egyelőre nincs hír, ám mi csodálkoznánk, ha a Lumia 800 nem kerülne be a kínálatba. Hibáitól eltekintve az egyik legjobb Windows Phone 7-es telefonnal van dolgunk, ennek fényében (és az árcsökkenésben reménykedve) kissé ugyan bizonytalanul, de megkapja az ajánlott plecsnit. Ha valaki nagyon sok pénzt szeretne költeni egy Windows Phone 7-es telefonra, érdemes körülnézni a finnek háza táján.

Nokia Lumia 800

dr. Kind

A tesztkészüléket a XXL GSM biztosította, köszönjük! További információért és a vásárlásért kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikációk

Nokia Lumia 800
Nokia Lumia 800 Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 116,5 x 61,2 x 12,1 milliméter
Tömeg 142 gramm
Színvariációk fekete, türkizkék, magenta
Kijelző
Kijelző átlója 3,7 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 800 pixel
Kijelző típusa Kapacitív AMOLED érintőkijelző, Gorilla Glass üveggel
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
Processzor órajele 1,4 GHz
Processzor csíkszélessége 45 nanométer
Utasításkészlet ARMv7
Grafikus chip Adreno 205
RAM / ROM 512 MB RAM / 16 GB ROM
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Memória bővíthetősége nem bővíthető
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 14,4 Mbps / 5,76
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (A2DP és EDR)
WiFi 802.11b/g/n
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok némaüzem
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés nincs
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van (magyar nyelv nincs)
Szoftverek
Platform Windows Phone 7.5 Mango
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java ?
Játékok letölthető
Valutakonverter letöthető
Extra szoftverek Törődünk, App Highlights, Nokia Térképek, Nokia Vezess, Nokia Zene
Multimédia
Fő kamera 8 megapixeles, autofókuszos, Carl Zeiss optikával
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van (1280 x 720 pixeles felbontás)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1450 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 265 óra (2G) / 335 óra (3G)
Beszélgetési idő 13 óra (2G) / 9 és fél óra (3G)
Egyebek
fényérzékelő, giroszenzor, 3,5 milliméteres fülhallgató kimenet, polikarbonát borítás
  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés