Nokia N8 előzetes

Belső

Az N8 több ponton is fordulópontot jelent a Nokia okostelefonok történetében. Erősödött a hardver, egy 680 MHz-en dobogó processzor került a készülékbe, amelyhez egy Broadcom BCM2727 típusú grafikus gyorsító is tartozik. Ez meglátszik a telefon általános sebességén is, az N8 az eddigi leggyorsabb Nokia okostelefon, bár érzésünk szerint lehetne rajta még csiszolni. Mindenképp pozitívum, hogy van multi-touch, a képeknél, a böngészőben és a HTML formájú e-mail üzenetek olvasásakor használható, de a 12 megapixeles felvételek gyors nagyítása és kicsinyítése láthatóan megizzasztotta a rendszert. Remélhetőleg ez a piacra kerülő végleges eszközökben finomodik, azaz gyorsul még.

Nokia N8

A hardver mellett a szoftver változott nagyot: ez az első Nokia, amelyben a Symbianˆ3 rendszer dolgozik. A kernelt alaposan újraírták, sok-sok mélyebb dolog frissült és átgondolásra került, ám érdekes módon a felhasználói felülethez alig nyúltak a finnek. Ezt szóvá is tettük. A Nokia álláspontja az, hogy a bevált, megszokott dolgokon nem szabad radikálisan változtatni. Nekünk erről kicsit más a véleményünk, mert abban ugyan egyetértünk, hogy egy bevált recepten nem szabad változtatni, úgy gondoljuk, hogy a Symbian felhasználói felülete kevésbé jól kezelhető és felhasználóbarát, mint a konkurenciánál. Épp ezért valamennyire hozzá kellett volna nyúlni, jelenleg egy erős közepes menüstruktúra az, amihez a finnek annyira ragaszkodnak, pedig most még megtehették volna, hogy kicsit átszabják a rendszert, amit aztán évekig tudtak volna használni. Persze némi finomításra sor került, elvileg az egyes funkciókhoz gyorsabban el tudunk jutni, mint korábban, egy Android vagy iPhone mellett viszont még így is túlságosan komplexnek tűnt a menüstruktúra.

Még szerencse, hogy vannak más újítások is. Az új Symbian egyik nagyobb változása, hogy a kezdőképernyő három oldalas lett. Érdekes, hogy ezekhez külön háttérképek rendelhetőek (animáltak), de egy széles kép nem tehető az összes mögé egyidejűleg, pedig ez nagyon jól tud kinézni (akár Androidon, akár badán). A képernyőkön widgetek lehetnek, itt megtartották azt a jó szokást, hogy minden minialkalmazás azonos méretű, tehát nem fognak egymásra csúszni. Egy elég rendezett felületet tud magának összevadászni a júzer, ha szán rá egy kis időt.

Nokia N8

Belül nemigen van változás. Kicsit egyszerűsödtek a menüpontok, a logika maradt a régi, az ikonok és a funkciók is változatlannak tűnnek. Apróságok viszont akadnak. Egyrészt a multitask képernyő már nem csak ikonokat dobál fel, hanem a futó alkalmazások képernyőképét láthatjuk. A kinetikus görgetés szinte mindenhol jelen van, éppen ezért csodálkozott Bocha, hogy a telefon névjegyénél nem működött.

A multimédia kapcsán az eddigieknél is fontosabb, nagyobb kaliberű újításokkal találkoztunk. A zenelejátszó cover-flow nézetet is kapott, ami eddig nem szerepelt egyetlen Nokiában sem, holott a felhasználók nagyon kedvelik. A képalkotó képességekről még nem tudunk konkrétumokat mondani, de az biztos, hogy a kijelzőn (és a telefonhoz kötött tévén) szépek voltak a fotók, de 100%-os nagyításban kell majd őket meglesni - érdekes egyébként, hogy tévére kötve nem működik a multi-touch, lehet, hogy nem bírja a hardver. Videót 720p-ben rögzít a készülék, szoftveres stabilizátor van benne, a bemutatott kisfilm igen jónak tűnt, de ezzel is megvárnánk a saját próbánkat (én viszont már most borítékolom, hogy az N8 a legjobb videós mobilok között lesz - Bocha). Rákérdeztünk a DivX/XviD formátmú mozik lejátszására is, elvileg képes rá a masina, de a válasz nem volt egyértelmű.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés