Nokia N91 - Elvis él

Előzmények

"A király nem halt meg, csak hazautazott a Marsra." Így szól a nagy igazság, amely ezúttal bizonyított lett, hiszen visszatért közénk. Nehéz elfogulatlanul nyilatkoznom a készülékről, ugyanis úgy érzem, hogy újabb legenda született. Mivel a legtöbb zenei készülék átfutott a kezeim közt, érdeklődve, sőt már-már tűkön ülve vártam az új N szériás mobilt. A legelső merevlemezes mobillal, az i300-zal anno a Samsungnak sikerült valami olyat letenni az asztalra, amelynek felülmúlására mostanáig kellett várnunk, hiszen az N91 tudásban magasan veri versenytársát, és annak legnagyobb hibáját, az alacsony üzemidőt is sikerült kiküszöbölni. A készülék másik riválisa a Sony Ericsson W800i modellje, amelynek napjainkig nem sikerült legyőzőre találnia a hangzás és a dizájn terén. Nos, lehet, hogy sokan meg fognak kövezni mostani kijelentésemért, de az N91 azt is magasan veri. Aki ezért a véleményért elítél, annak javaslom, hogy egy normális fülhallgatóval próbálkozzon (mi egy Sennheiser PXC250-et használtunk erre, amely az újságírói csomag része), és maga is megérzi a különbséget.

Az N széria tagjai igen sokat csúsztak a bejelentéshez képest, ez pedig mindenkit szkeptikussá tett azzal kapcsolatban, hogy vajon mennyire lesznek még innovatívak, és újítók a megjelenés pillanatában. Az N91-re lassan fél éve pályázom (Bognak megmondtam, hogy csak fejvesztés terhe mellett adhatja másnak), és úgy érzem, megérte. Legutoljára az i300 esetében éreztem ilyesmit: mint amikor karácsonyi ajándékot kap az ember fia, a fa alatt játszik vele hajnalig, és nem akarja letenni, nem akar aludni menni. (Szerencsére fotózás miatt nálam is töltött egy napot a telefon, így megpróbálom ellenpontozni a túlságosan szélsőségesen elhajló rajongást – Bog)

Szóval N91. Nekem ez a mobil azt jelenti, amit Bognak a Sony Ericsson K790i, így csak áradozni tudok róla. Ha jobban megnézzük a specifikációkat, akkor azonnal látjuk, hogy egy merevlemezes modellel van dolgunk, amelyet leginkább zenehallgatásra használhatunk, azonban nem elhanyagolható okostelefon mívolta, illetve adattárolóként való felhasználási lehetősége sem. Amikor megkaptam a készüléket erősen gondolkodóba estem, hogy megszabadulok az iAudio zenelejátszómtól, pendrive-omtól, 6680-asomtól, eladom a saját mobilomat is, és megveszem az N91-et, ami mindezt helyettesíti, ugyanis megtaláltam a tökéletes eszközt erre. Véleményem nem sokat változott a teszt végére sem, azonban a fenti tettről lebeszéltem magam. Még várok egy kicsit, hogy kiderüljön, hová tart a jövő. (Nem mi tartunk a jövőbe? – Bog)

Egy dologban biztos vagyok. Mostanában divat a Nokiáról rosszat mondani. Minden olyan embernek, aki ezt megteszi, egy hétre adnék egy N91-et, a véleménye örökre megváltozna.

Első benyomások

Amikor a futár meghozta a régóta várt készüléket, azt hittem valamit elnéztek. A készülék doboza ugyanis nagyobb, mint bármely Nokia készüléké, és rengeteg tartozékot rejt, illetve az újságírói csomagban helyet kapott a fent említett fejhallgató is, így az asztalom ezek kibontása és összeszerelése során úgy nézett ki, mintha valóban a karácsonyi ajándékommal bíbelődnék.

A készülékkel ugyan már sikerült egy fél órát ismerkednem egy korábbi sajtótájékoztató alkalmával, azonban ott egy erősen leharcolt, kicsit bétás modellt noszogathattam, így akkor nem nyűgözött le. Azonban, amikor kézbevettem a készüléket belőlem is kifakadt egy „huhhhh…” önkéntelenül. Egyébként mindenkire hasonló hatással volt a telefon, az „Aztajóéletbe…”-től a „Neked már megint milyen kütyüd van?”-on át egészen a „Huvazze, ezt honnan szerezted?”-ig minden volt azok között, akik kézbe vették. Ezt valószínűleg a modell fém anyaga okozza. Mellétéve egy kollégám N70-ét, közösen megegyeztünk abban, hogy az bizony csak egy játék, normál mobilokkal pedig nincs is értelme hasonlítani az N széria jelenleg piacon lévő csúcsmodelljét.

Ha elsőre ránézünk, akkor olyannak tűnik, mint egy 8800, ami szteroidokat szedett egy fél évig és ennek hatására erősen felturbózódott a külseje. Az anyaghasználat fém mindenhol, egyedül a készülék oldalán, illetve a hátulján a kamera körül kapott helyet némi műanyag, azonban csak annyi, hogy éppen kerekké tegye az összhatást és ne menjen el csicsafon irányba a dizájn. A tervezők egyébként egy csillagos ötöst érdemelnek azért, amit alkottak, annyira nagyszerű az összhatás és a kezelhetőség.

Külső, kijelző

A készülék előlapját a hatalmas kijelző uralja, amelyről később beszélünk majd, így nézzük át inkább a kezelőszerveket. A telefon jobb oldalára került a menü, a balra pedig a hangerő-szabályozó, valamint a mini USB bemenet. Az alján a Nokia új mini töltőcsatlakozóját találjuk, ezen keresztül kapja az N91 a szuflát. Ha a hozzá tartozó bölcsőbe állítjuk a mobilt, akkor is mindössze ez a kapcsolat a dokkolóval, amely így adatátvitelre nem alkalmas. Furcsának tűnhet, hogy akkor mi értelme van, azonban néhány nap használat után rendre nevel minket, ugyanis telefonunkat mindig ugyanoda tesszük majd, és nem fog többet napközben lemerülni a mobilunk, hiszen otthon folyamatosan töltőn van. Ráadásul exkluzív látvány is a fém tartóban pihenő N91. (Tisztára mint a Sagem Simply... – Bog)

A mobil előlapján alaphelyzetben a zenelejátszó kezelőgombjai, valamint a használathoz szükséges joystick és a gyorsgombok hozzáférhetőek. Amennyiben telefonálásra, vagy zenehallgatásra használjuk a telefont, nincs szükség az előlap lehúzására. Ha mégis üzenetet írnánk, akkor kell csak ezt megtennünk, így válik láthatóvá a billentyűzet, amely sokkoló volt. Sokkoló, mégpedig azért, mert a billentyűk nagyon kicsik, így ránézésre már féltem a használatuktól, azonban nem volt vele problémám, mivel elég messze vannak egymástól ahhoz, hogy a lapátkezűeknek is kényelmes legyen. Az előlap egyébként aktív, így a hívás elutasítására és fogdására is alkalmas, ráadásul a lejátszó vezérlőgombjai nyitott állapotban is működnek, így zenehallgatás közben is teljes értékűen használható marad a mobil. Bejövő híváskor egyébként a zene elhalkul, és megszólal a csengőhang, illetve a készülék bemondja a hívó nevét angolos kiejtéssel, amennyiben ezt az opciót beállítjuk.

A számgombok valóban remekül használhatóak, de a csúsztatós okossággal nem voltam megelégedve. Rengetegszer előfordult, hogy a csúsztatás műveletével egyetemben be is kapcsoltam a zenelejátszót. A híváskor történő névbemondás viszont hatalmas előny kocsiban: füles a fülben, zene a fülben, ha pedig hívás jön, akkor a hangerő szépen lecsökken, majd számomra teljesen érthetően bemondásra kerül a hívó neve, így anélkül is tudom, hogy ki telefonál, hogy le kellene vennem a szemem az útról és kotorászni kezdenék a telefon után. - Bog

A készülék tetején találjuk a bekapcsoló gombot, valamint a billentyűzár kapcsolóját. Ez utóbbi együttműködik az aktív flippel, azaz ha a billentyűzár zárva van, akkor a flip lehúzásakor a billentyűzet aktívvá válik, visszahúzásakor ismét passzívvá. A készülék tetején ezen felül a 3,5 mm átmérőjű jack csatlakozó található. A csomagban kapott (nem W800i szintű) füles mellet bármilyen fejhallgatót dughatunk ide, a készülék természetesen rádióként, és zenelejátszóként is használható lesz vele. Amennyiben szeretnénk a fülhallgatót headsetként is használni, akkor elsőként a 3250-ben már bemutatkozott távirányítót kell csatlakoztatnunk, amely mikrofonként működik, és ebbe dughatjuk saját fülesünket. A távirányító kidolgozása lehetne profibb is, funkcióját a teljesen műanyag eszköz ugyanis tökéletesen ellátja, azonban az anyag, amelyből készült, nem illik az N91 exkluzivitásához.

A kijelzőről sajnos elsőre látható, hogy nem 320x240 pixeles. Sokan gondolják, hogy egy okostelefonra nem kell penge kijelző, azonban aki meglátta például a Sharp 903 kijelzőjét, az nem akar mást használni, így talán erre is rá kellene feküdni. Paramétereit tekintve egy 176x208 pixel felbontású 262 ezer szín megjelenítésére képes darabbal van dolgunk, ami enyhén pixeles, és napfényben már némi hunyorgatásra késztet, azonban még a tűréshatáron belül lenne, ha nem az N91-ről lenne szó. Méreteit tekintve valahol a 6680 körül van, azonban pontos adatokat nem tudunk, és a tolómérőt szakközépiskola óta nem vettem elő, így nem most akartam gyakorolni a használatát. (Ráadásul fotózhatatlannak bizonyult – Bog)

Az év hangja

A megszokásokkal szakítva ezúttal a zenei funkciókkal kezdeném a készülék bemutatását, mivel a készülék jellegéből adódóan leginkább ez a fő sajátossága a készüléknek. Néhány oldallal ezelőtt azt állítottam, hogy az új király megszületett a zenei mobilok terén, ezt az állításomat továbbra is tartom. Ezt leginkább a 4 GB belső memóriának köszönheti a készülék, amely elegendő lehet teljes zenei gyűjteményünk tárolására, illetve adathordozásra is. A merevlemez a készülékben halkan dolgozik, csak akkor hallunk seekzajt, ha a készülékre tesszük fülünket számváltás közben, így nyoma sincs az i300-ból megismert seekzaj-rezeg-cseng triónak hívásfogadás esetén. A merevlemez hozzáférése egyébként az USB 2.0 kapcsolat miatt ennél már nem lehetne gyorsabb. A számítógéphez való csatlakozáskor egyébként a telefon rákérdez, hogy zenelejátszásra, háttérárként, vagy a PC Suite hozzáférést szeretnénk, majd a készülék offline módba vált, és készen áll az adatkapcsolatra, zenelejátszáskor pedig automatikusan elindul a legutoljára lejátszott zeneszám.

A készülékhez csomagolt fülhallgatót sajnos érdemes elfelejteni, és ezt nevezném az egyik legnagyobb hibának, ugyanis a 3250 fülhallgatója is mérföldekkel jobb ennél. Mindenesetre, otthoni zenehallgatás esetén, ha a mélyekkel teli zenét preferáljuk, akkor érdemes mondjuk a Koss the plug modellt választani, általános zenehallgatás esetén valamelyik kisebb fülbedugós Sennheiser (pld.: MX-200, MX-300) modellt. Ha hi-fi élményre vágyunk, akkor az én ajánlatom a már korábban említett elektromos zajszűrővel rendelkező Sennheiser PXC250, de a piacon lévő fülhallgatókból szabadon mazsolázhatunk. Mi a legutóbbit használtuk teszteléskor. Sztereó Bluetooth támogatás viszont nincs.

A zenelejátszót bezárt állapotban az előlapon lévő gyorsgombbal indíthatjuk, illetve elérhetjük közvetlenül a menüből is. Induláskor a zenetárban találjuk magunkat, amely automatikusan több listára bontja a számainkat, előadó, album, stílus, és szerző szerint az ID tag-ek alapján, illetve lejátszhatjuk az összes zeneszámot egyben, valamint készíthetünk saját playlist-et. A telefon egyébként a M3U formátumot is támogatja, azaz a számítógépen kreált listákat jóval könnyebben kezeli. A listákhoz természetesen egyszerre több számot is hozzáadhatunk, illetve törölhetünk, ezután pedig szabadon változtathatjuk a benne lévő dalok lejátszási sorrendjét.

Zenelejátszás közben, amennyiben feltöltöttük, a készülék megjeleníti a játszott CD borítóját, illetve az adott számból hátralévő és eltelt időt. Beállíthatunk ismétlést, wide sztereó módot, valamint balanszot, továbbá a hangszínekkel is variálhatunk. Ez utóbbiból 7 elmentett séma közül választhatunk, és természetesen sajátot is létrehozhatunk. A zenelejátszó opciói között szerepel az online zenebolt menüpont is, amely hazánkban még nem elérhető. Ez lehetővé tenné, hogy a webre kapcsolódva azonnal a készülékre töltsük le a zeneszámokat és hitelkártyánkkal fizessünk értük.

A rádió érzékenyebb lett, mint valaha, ezt valószínűleg a hosszabb fülhallgatónak köszönhetjük, amely antennaként szolgál. Az ikonja a menüből elérhető, ahol egy (kikapcsolható) szignál után már hallgathatjuk is a legutoljára játszott állomást. Összesen 20 állomást menthetünk el, amelyeket az automatikus keresés, vagy a manuális MHz megadással állíthatunk be. Sajnos RDS-szolgáltatással továbbra sem rendelkezik a készülék, azonban a „Visual Radio” névre keresztelt alkalmazás már bekerült a telefonba, kár, hogy ezzel hazánkban nem sokat érünk. Az egyelőre csak az Egyesült Államokban, és Japánban használható szolgáltatás leginkább az internetes rádiókhoz hasonlítható, ugyanis online streaminggel fogadja a képet, amelyet a rádió szolgáltat. Minket ez sajnos nem dob fel túlzottan, ugyanis itthon várhatóan jó pár évet kell még várnunk a bevezetéséig, ha egyáltalán valaha is elérhető lesz kicsiny hazánkban. Érdekes módon az aktív desktopra a rádió már nem fért rá, csak a zenelejátszó állapota látható.

Fényképezzünk!

Az N91 két megapixeles, fixfókuszos kamerát kapott. Egy évvel ezelőtt ezért sokan odaadták volna a fél kezüket, azonban a gyártók annyira elkényeztettek minket, hogy már ebből is hiányoljuk az autófókuszt, netán az optikai zoomot. A funkciók között szerepel az éjszakai mód, a sorozatkép készítés, a fehéregyensúly állítás is. Videókból egy órásakat készíthetünk, de a felbontásuk mindössze 352x288 lehet, amely azért még hagy kívánnivalót maga után. Én az utóbbi felvételeket követtem el vele:

A két videófelvétel: klikk és klikk.

A telefonban egyébként egyetlen gyárilag telepített játék sincsen, ez valószínűleg annak köszönhető, hogy a készülék lelkét adó operációs rendszer ugyanaz, mint ami a 3250-ben mutatkozott be, azaz visszafelé nem kompatibilis, így a programellátottsága a nullához közelít a cikk írásának pillanatában.

Egyetlen időtöltésünk lehet a zenehallgatáson kívül, mégpedig a Nokia Lifeblogja. A kis alkalmazás beolvassa az összes üzenetünket, képünket, és meg tudjuk nézni őket amolyan naplószerűen, vagy fel tudjuk tölteni őket a netre, és megoszthatjuk másokkal. Ennek eddig nem sok értelmét láttam, azonban a gyártó egyik svéd képviselője megosztotta velem, hogy ő például utazásai alatt nem MMS-ben küldi tovább a képeket ismerőseinek, hanem az alkalmazással feltölti őket a webre, és utána annak hozzáférését küldi át SMS-ben mindenkinek. Ígérem, ha egyszer Föld körüli útra megyek, beszámolok róla, hogy mennyire használható a megoldás. (Bog, alkalmazásteszt céges költségen? :))

Telefonfunkciók

Menüről beszélni egy Symbian rendszerű mobilban butaság, hiszen a menüpontokat szabadon variálhatjuk, és ráadásul szabadon hozhatunk létre könyvtárakat is. A nézet egyébként ikonos (a Nokia szerint hálós), illetve lista lehet, amely a hagyományos finn készülékeket idézi. Az operációs rendszerből adódóan több fajta kontaktlistát is telepíthetünk majd a készülékre, a beépített azonban megegyezik a 3250-ben megismerttel, így több ezer kapcsolatot tárolhatunk rajta, ráadásul egy névhez rengeteg adatot rögzíthetünk.

Nagy hibának tartom, hogy a mobil ugyan 3G képes, azonban belső kamera nincs rajta, így videóhívás esetén választanunk kell, hogy mi nézzük a hívott felet, vagy ő minket. Igen, a fürdőszobatükör elé állva korrigálhatunk ezen, azonban ez a megoldás nem tekinthető véglegesnek. Ezt elképzelhető, hogy a Nokia egy későbbi merevlemezes modellben orvosolja, azonban egyelőre kevéssé hiszünk az N91i bejelentésében.

Üzenetek terén teljes a kép, ugyanis hitelesített SMTP szervereket kezelő email kliens is rendelkezésünkre áll. Egyébként érdemes kipróbálni néhány programot az e-mailek kezelésére, ugyanis a beépített szoftvernél jobbakat is lelhetünk a neten. Az üzenetírás meglepően könnyed volt a billentyűzeten. Elsőre féltem attól, hogy kicsik lesznek a gombok, azonban később játszva küldtem gondolataimat írásban tovább. Magyar T9 is segíti az üzenetek írását, amelyekből rengeteget tárolhatunk, egészen a memória méretéig.

A hívások hangminőségére nem lehetett panaszunk kihangosított és normál állapotban sem, sőt, nagy meglepetésre a füleshez kapott mikrofon is igen érzékeny volt. A mikrofont egyébként nem zavarja az elcsúsztatható előlap sem, ráadásul egy beépített alkalmazás automatikusan szabályozza a mikrofon erősségét a környezeti zajoktól függően, így elvileg akár egy építkezésen is könnyedén tudunk beszélni. Ezt nem próbáltuk, de a metrón problémamentesen beszélgettünk.

Üzleti funkciók

Az első és talán legfontosabb üzleti funkció az adatátvitel. Ezzel probléma nincsen, hiszen akár Bluetooth-on, akár a készülékhez kapott adatkábelen másolhatjuk a fájljainkat a számítógép és a mobil között. Másik telefonnal az 1.2-es Bluetooth-on keresztül teremthetünk kapcsolatot, IrDa nincs, azonban úgy véljük, hogy mivel a technológiának lassan leáldozott, ezért a jövő készülékeiben sem fog szerepelni. Az internethez 3G, GPRS, illetve Wi-Fi kapcsolaton keresztül csatlakozhatunk. Míg az előbbi kettőhöz valamely szolgáltatónál előfizethető opció megléte szükséges, addig az utóbbihoz mindössze egy elérhető Wi-Fi hálózat. A csatlakozás minden esetben egyszerű, a böngésző indítása után megkérdezi a készülék, hogy melyik kommunikációs formát szeretnénk használni.

A beépített böngésző újdonsága, hogy a gyors scrollozáskor egy kis ablakban mutatja, hogy az adott oldal mely szegletét látjuk, ezzel jóval egyszerűbbé téve a böngészést. A másik újdonsága, hogy nem képes WAP oldalakat megjeleníteni. Jelen állapotában az N91 alkalmatlan WAP böngészésre. Valószínűleg ezt később segédprogrammal orvosolni lehet majd, azonban mi így is éreztük hátrányát, igaz csak néhány olyan WAP oldal van, amelynek elérése fontos lett volna. (Például a livescore.com...- Bog)

A készülékre gyárilag nem telepített a Nokia semmilyen Office alkalmazást, így ezzel is várnunk kell a segédprogramok megjelenéséig. A beépített Calendar egyébként remek. Nézhető heti, havi, és napi nézetben is, ráadásul az adott napon hátralévő találkozóinkat az alap kijelzőn is megjeleníti, így csak rá kell pillantanunk a mobilra, és láthatjuk, hogy mi vár ránk még aznap.

A beépített szervezőfunkciók közül hiányzik a stopper, azonban helyet kapott benne egy mindössze egy percnyi hang felvételére képes hangrögzítő, illetve egy számológép, amely a négy alapműveleten felül gyökvonásra is képes. Természetesen, amint az új felületre is elkészülnek a korábbi verziójú operációs rendszerre már meglévő programok, a készülék lehetőségei szinte korlátlanná válnak. Bluetooth kapcsolaton keresztül már előre fel van készítve GPS használtra például az N91. Ezen felül Push to Talk hangátvitelre is képes, azonban ezt nem állt módunkban kipróbálni.

Ítélet

A készülék akkumulátora meglepően teljesített. Eleinte szkeptikus voltam vele kapcsolatban, azonban a gyártó által említett 10 órás zenelejátszási időt csaknem hozta a készülék, mindössze körülbelül egy órával maradt alul a gyári paramétertől. A készenléti ideje is meglepően nagy a mobilnak. A három napos húsvéti ünnepek alatt mindössze 50%-ra csökkent a töltöttség, azonban, ha aktívan telefonálunk, akkor minden nap töltenünk kell az akkumulátort.

Olyan készülék született az N91 személyében, amely egy ideig iránymutató lesz a piacon. Igaz, van néhány hibája (kijelző, videóhívás), azonban ezek ellenére innovatív darabbal volt dolgunk. A jövő zenei modelljei lassan vetélytársi lehetnek a zenelejátszóknak, azonban ez még szó szerint a jövő zenéje, meglátjuk, hogy mit hoz a piac.

Személyes véleményem a legpozitívabb a készülékről, ahogyan ezt a cikkben is több helyen leírtam. Úgy éreztem magam a cikk megírása után, mint aki befogta az unikornisát. Ezúton mondanék köszönetet a Nokia sajtóügynökségének, hogy rendelkezésünkre bocsátotta eme remek készüléket. Én minden zenerajongónak különösen ajánlom ezt a készüléket, aki nem fél a nagy méretű telefonoktól, és fontos számára a muzsika. Talán utoljára érdemes megjegyezni, hogy az idei CeBIT Nokia záróbuliján a DJ egész éjszaka két N91-ről játszott, ez sok mindent elmond.

Nokia N91

Polacheck

A készüléket a Nokia sajtóügynöksége biztosította, köszönjük.

Specifikációk

Nokia N91
Technológia GSM 900/1800/1900/UMTS
Méret 113x55x22 mm
Súly 160 g
Kijelzõ 176x208 pixel, 262 ezer szín, TFT
Telefonkönyv dinamikus
SMS/MMS memória dinamikus
Egyéb memória 30 MB belső memória, 4 GB Hitachi Microdrive
Java van
Vibra funkció van
Naptár van
Ébresztés van - kikapcsolva is
Számológép van
GPRS/EDGE 4+2/nincs
Push To Talk van
Infra/Bluetooth nincs/van
Prediktív magyar T9
Hangtárcsázás van
Hangrögzítõ van – 1 perc
Hangvezérlés van
Valutakonverter nincs
FM rádió van
Kihangosítás van
Alap akkumulátor 900 mAh Li-Ion
Készenléti idõ 190 óra
Beszélgetési idõ 200 perc
Fényképezõgép 2 megapixel, CIF videó
POP3 e-mail van
WAP böngészõ nincs
HTML böngészõ van
Játékok nincs
Csengõhangok MIDI, WAV, MP3, AAC
Operációs rendszer Symbian OS v9.1, Series 60 3.0
MP3 lejátszás van
Egyebek WiFi
  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés