Nokia X Dual SIM - bétateszt következik

Előszó, tartozékok

A Nokia X készülékcsaládról már annak barcelonai bejelentése előtt is rengeteg dolgot lehetett olvasni, hiszen szinte minden kiszivárgott, kezdve a jó minőségű termékfotókon át a konkrét készüléknevekig. Én azonban szkeptikus voltam a dologgal kapcsolatban, hiszen a Microsoft által felvásárolt Nokiáról nem tudtam elképzelni, hogy androidos okostelefont dobjon piacra. Miközben a szerkesztőség többi tagja már kész tényként kezelte a termékcsalád megjelenését, én kivártam, majd a Mobile World Congressen már kénytelen voltam elhinni: ez tényleg a valóság.

Nokia X Dual SIM
[+]

A finnek stratégiáját ismerve persze biztosra lehetett venni, hogy itt nem egy egyszerű androidos készülékcsaládról lesz szó, hiszen az X-széria az Asha mellett szeretne helyet foglalni, azaz inkább erősíti a feature phone-ok egyre kisebb családját, mint a komoly okostelefonokét, ahol a Nokia egyébként kimondottan erős modelleket tudott piacra dobni az elmúlt évben. A bejelentéskor persze ki is derült, hogy az androidos Nokia készülékekre váró végfelhasználók nem pont azt kapják, amire az elnevezés alapján számítani lehetett. Az XXL GSM által biztosított Nokia X a közeljövőben piacra kerülő trió legkisebb tagja, mely testvéreihez hasonlóan nem egy teljes értékű Android operációs rendszert futtat, hanem az Android Open Source Projectre épülve nélkülöz szinte minden Google szolgáltatást, hiszen azokat részben Nokia és Microsoft megoldásokkal helyettesíti. Mindezt egy kellemesen kinéző készülékházban, gyenge hardverrel teszi, a történet pedig összességében elég összetett.

Nokia X Dual SIM
[+]

Új termékcsalád ide vagy oda, a csomagolás nem kapott új dizájnt, a jól ismert kék színű kartondobozban foglal helyet a Nokia X Dual SIM, melynek egyébként ez a teljes és hivatalos neve, hiszen egy kétkártyás masináról van szó, egykártyás verzió nem is létezik belőle, ami a szolgáltatóknál történő megjelenésnek nem biztos, hogy kedvez. A dobozban egy microUSB-s hálózati töltőt és egy WH-108 típusú, piros színű fülhallgatót kapunk, adatkábel nincs a pakkban.

Külső

Az újdonság könnyen azonosítható dizájnjegyeket hordoz magán, szinte lehetetlen nem felismerni, hogy ez bizony egy Nokia. Az Asha családra viszont nem nagyon hasonlít, inkább tűnik egy baltával faragott Lumiának, de összetéveszteni a Windows Phone alapú készülékekkel sem lehet, hiszen a vonalvezetés látványosan markánsabb. Egyébként ez adja az eszköz báját is, szögletes, az ember kezét már-már vágó ívek csodálhatók meg a 115,5 x 63 x 10,4 milliméteres kiterjedésű, 128,7 grammos masinán, mely fekete, kék, zöld, piros, fehér és citromsárga színekben elérhető. Az anyaghasználat és az összeszerelés minősége ebben az árkategóriában bőven megfelelő, láttunk már igényesebb és kellemesebb tapintású plasztikot is, de az X-et megfogva nem valószínű, hogy bárkinek panaszra nyílna a szája a ház minőségével kapcsolatban.

Nokia X Dual SIM
[+]

Az előlapon egy 4 hüvelykes képátlójú, WVGA felbontású, azaz 480 x 800 pixeles érintőkijelző található, melynek napfényben való olvashatósága elég gyenge, színvilága kissé hideg, ugyanakkor a betekintési szöge kellemes, már ahhoz képest, hogy nem egy IPS vagy AMOLED panelről beszélünk.

Kijelző-teszt
Mérés Nokia X Dual SIM Nokia Asha 503 Nokia Lumia 625 ZTE Blade V
Fehér fényerő 335 nit 264 nit 305 nit 297 nit
Fekete fényerő 0,49 nit 0,28 nit 0,26 nit 0,31 nit
Kontrasztarány 684:1 944:1 1173:1 960:1
Színhőmérséklet 10975 K 8322 K 6923 K 8272 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

A pixelsűrűség a relatíve alacsony felbontás ellenére is elfogadható (233 ppi) a nem túl nagy képátlónak köszönhetően, az érintőpanel pedig jól érzékel, de egyszerre csak két ujjat tud felismerni. A megjelenítő alatt mindössze egy vissza gombot találunk, melyből könnyedén rá lehet jönni, hogy ez nem egy Windows Phone operációs rendszert használó készülék. Ez a gomb egyébként nem rendelkezik háttérvilágítással, de mivel más nincs mellette, valószínűleg sötétben is el fogjuk találni.

Nokia X Dual SIM
[+]

A hátlap annyira minimalista, amennyire csak lehet. A képek alapján valószínűleg mindenki rájött, hogy nálunk a fekete színű verzió járt tesztelésen, melynek hátsó fertálya túlmutat a minimalizmuson. Az egyébként szögletes széleket a nem túl masszív domborítás oldja fel valamelyest, egyébként találunk egy felbontásjelzés és vaku nélküli kamerát, egy bemart Nokia feliratot, valamint egy apró lyukat, mely a kihangosító hangszóróját rejti. Utóbbi nem a legjobb hely, mert ha a telefont hátlappal lefelé rakjuk le, könnyedén előfordulhat, hogy teljesen eltakarjuk a lyukat, aminek következtében a csengetési hangerő jelentősen redukálódik, úgy szinte lehetetlen meghallani a telefont, ha bejövő hívásunk van. A hátlapot levenni egyébként embert próbáló feladat, elég nehezen adja meg magát, nyilván ezért is van, hogy nem lötyög; alatta található mindkét SIM-foglalat és a microSD bővítőhely is.

Nokia X Dual SIM
[+]

Mivel az oldalsó részek tényleg teljesen mentesek mindenféle dizájnelemtől, nem is túl izgalmasak. A készülék baloldalán konkrétan semmi nincs, jobbra a hangerőszabályzó és a bekapcsoló gombok kerültek, alul a microUSB-csatlakozó árválkodik, felül pedig a 3,5 milliméteres fülhallgató-kimenetet vehetjük szemügyre, illetve használatba.

Hardver, operációs rendszer, sebesség

Mindenek előtt azt kell tisztáznunk, hogy a Nokia X nem egy Android operációs rendszert használó okostelefon, hiszen a Nokia X Platformra épül, melynek alapja az Android Open Source Project (AOSP) 4.1.2-es verziója, ami nem egyenlő a teljes értékű Androiddal, függetlenül attól, hogy az Android 4.1-hez hasonlóan 16-os API-szintet használ. A legegyszerűbben úgy lehet elmagyarázni a dolgot, hogy a rendszer alapja ugyanaz, ami az Android 4.1.2-é, de az architektúra felsőbb szintjein már vannak különbségek. Ez az operációs rendszer tényleg nem egy Android, hiszen ha a szó szoros értelmében nézzük, az Androidnak olyan elemek is szerves részei, amelyek itt hiányoznak; egyébként AOSP-t használ például az Amazon Kindle Fire táblagép is, de arra sem azt mondjuk, hogy Jelly Bean fut rajta. Az alapokra (tehát a szóban forgó AOSP-re) ennél a rendszernél a Nokia X Software Platform 1.0-s verziója van ráhúzva, amiből több olyan dolog is hiányzik, ami a klasszikus Androidban megtalálható. Ilyenek a Google szolgáltatások, mint például a térkép vagy épp a névjegyzék szinkronizálás lehetővé tevő háttérszoftver, tehát itt nem kizárólag azokra a dolgokra kell gondolni, amiket egy normális androidos okostelefonon el tudunk indítani a menüből, a térkép hiánya nem csak a konkrét alkalmazás hiányát jelenti (azt egy egyszerű telepítéssel is meg lehetne oldani), hanem azt is, hogy a beágyazott térképet használó egyéb alkalmazások sem fognak megfelelően működni egészen addig, amíg a fejlesztő nem orvosolja azt, hogy a szoftver olyan erőforrást (ebben a példában a Google Térképek API-t) hív meg, ami ugye ezen a készüléken nem elérhető.

Nokia X Dual SIM Nokia X Dual SIM
Android tulajdonosoknak ez bizonyára ismerős

Mindez a gyakorlatban azt jelenti, hogy bár az androidos alapok adottak, az androidos szoftverek hibátlan működése nem garantált. A problémát nyilván azok az appok jelentik, amelyek valamilyen Google API-hoz akarnak hozzáférni, ami a Nokia szerint a jelenlegi kínálat 25 százalékát jelenti, tehát 4 androidos szoftverből 3 problémamentesen fog működni a Nokia X-en is. Persze a telepítés sem olyan marha egyszerű, hiszen a Google szoftverei közül a Play Áruház is hiányzik, amit a finnek saját Áruháza próbál pótolni, de az egy kissé fapados és kiforratlan még, az Alkalmazások kategória 9 darab kiemelt szoftvere között például már napok óta van 4 darab játék is, holott azok itt is külön kategóriába vannak besorolva. Az Android telepítőfájlokat (melyek APK kiterjesztésűek) viszont simán futtathatjuk a készüléken, így akár közvetlenül a böngészőből is feltelepíthatjuk a 1Mobile Marketet, mely sem sebességben, sem használhatóságban nem olyan jó, mint az "igazi" Play Áruház, de alapvetően használható, hiszen tartalmazza annak szinte teljes kínálatát ingyenes szoftverek tekintetében.

A szoftveres oldal további részletezése előtt azonban szót kell ejtenünk a hardverről. Első ránézésre úgy tűnhet, hogy az árazáshoz képest elfogadható SoC-t kapunk, de az ARM Cortex-A5-ös magokkal operáló, kétmagos Qualcomm Snapdragon S4 Play (melynek pontos típusjele MSM8225) nem éppen egy villámgyors megoldás, főleg, mert a grafikus gyorsító is csak egy Adreno 203-as. A RAM mérete a Nokia X esetében 512 MB, a Nokia X+ viszont egy kicsit combosabb a maga 768 MB-jával, de emelett a hardver mellett azért csodát így sem várhatunk. A belső tárhely elég szerény, ráadásul két részre van osztva; van egyrészt egy olyan terület, melyre az operációs rendszer belső tárhelyként hivatkozik, ami 1,29 GB-os méretű, de mivel közel 500 MB-ot a gyári alkalmazások foglalnak el, itt 840 MB szabadon elérhető. Van továbbá egy telefontárhely névre hallgató terület is, mely 1,17 GB-os méretű, itt gyárilag nincs semmi, az egészet tudjuk használni. Ezzel a résszel kapcsolatban mondjuk nem kell feltétlenül rosszul éreznünk magunkat, hiszen a tárhely legfeljebb 32 GB-os microSD memóriakártyával bővíthető.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Nokia X ZTE Blade V Alcatel OT Pop C1 Gigabyte Rey R3
Quadrant Standard 3012 pont 4475 pont 2844 pont 3120 pont
Linpack for Android (single) 44,03 MF / 1,9 s 51,685 MF. / 1,62 s 44,663 MF. / 1,88 s 57,029 MF. / 1,47 s
Linpack for Android (multi) 75.908 MF. / 2,22 s 107,090 MF. / 1,58 s 68,480 MF. / 2,46 s 85,748 MF. / 3,24 s
Smartbench 2012 Prod. 1995 pont 3875 pont 1730 pont 2027 pont
Smartbench 2012 Games 1711 pont 2507 pont 2586 pont 1759 pont
AnTuTu Benchmark 4.x 7669 pont 11391 pont 9244 pont 10644 pont

A készülék sebessége hagy némi kívánnivalót maga után, ez a hardver ezért az árért nem versenyképes. A szoftverek megnyitására másodperceket kell várni, a komolyabb játékok szaggatnak (egy Fruit Ninja vagy egy Subway Surfer azért elfut rajta), illetve már maga a menü sem görgethető akadozásmentesen, de ezen a Nokia a későbbiekben valamit azért még optimalizálhat. A benchmark eredmények ennél a készüléknél kevésbé fontosak, hiszen a készülék tényleg lassú, függetlenül attól, hogy mit mond az AnTuTu, bár hozzá kell tenni, hogy az ottani pontszámok sem túl jók.

Szoftverek

A készüléken teljesen egyedi felhasználói felület található, mely színvilágában hasonlít a Microsoft jól ismert csempés elrendezésére. Készenléti képernyő vagy a szó szoros értelmében vett menü nincs a készüléken, gyakorlatilag minden alkalmazást a lenti felvételeken is látható, vertikális irányba görgethető felületen helyezhetünk el. Egy sorban három szoftver fér el egymás mellett, de az ikonokat lehetőségünk van négyszeres méretűvé növelni, így nyilván két sorban csak három ikonunk tud lenni hat helyett, két kicsi és egy nagy. Mappákat létrehozhatunk ezen felületen, valamint widgeteket is kirakhatunk, bár ennek módja kicsit kacifántos; rajta kell tartanunk az ujjunkat valamelyik ikonon, majd megnyomni a webeszközök gombot alul. Egyébként marha idétlenül néznek ki a listába bedobott widgetek, egy kép most többet mond ezer szónál. Külön idegesítő, hogy a widgeteket nem lehet átméretezni, a lent látható, jól megtermett óra például több mint felesleges.

Nokia X Dual SIM Nokia X Dual SIM

Ha a menüt picit lefelé húzzuk, a keresésőhöz jutunk, ami jó alkalom a magyar kiosztású, parádésan jól működő virtuális billentyűzet dicséretére, 4 hüvelyken ennél jobb gépelési élményt valószínűleg nehéz lenne csinálni, bár tény, hogy kicsit szokni kell a klaviatúrát. Az említett funkciókon kívül elérhető az Asha készülékekről ismert Fastlane is, melyet a "menü" balra vagy jobbra tolásával, esetleg a vissza gomb megnyomásával érhetünk el. Itt minden esemény megjelenik, kezdve a hívásoktól, üzenetektől egészen a megnyitott vagy frissített alkalmazásokig. Mindez időrendi sorrendben, egészen jól használható a felület, az alkalmazások és a közösségi hálózatok értesítései pedig kikapcsolhatók.

Nokia X Dual SIM Nokia X Dual SIM

A készülék a többi Androidhoz hasonló módon valósítja meg a multi-taskingot, a háttérben futhatnak szoftverek, de gyárilag nem tudjuk kezelni őket, mivel nincs olyan gomb, amivel ezt a funkciót elérhetnénk. A Fastlane-en lehetőség van eltávolítani a szoftverek futtatására vonatkozó üzeneteket, de ez nem zárja be a programokat, ahhoz fel kell tennünk egy külső szoftvert (ami persze nincs fent a Nokia boltban), ahonnan kezelhetjük azt, amit minden más Androidon alapértelmezésben meg tudunk tenni. Ennél jóval komolyabb probléma, hogy a szinkronizálható fiókok tekintetében gyenge az X, Google fiókat csak az emaileknél vihetünk fel, a névjegyzékünket nem tudjuk szinkronizálni. Pedig sok ember tartja Google-ben a névjegyzékét, azokat átemelni legkönnyebben úgy lehet, hogy a Google webes felületéről vCard formátumba exportáljuk ismerőseink listáját, amit aztán eljuttatunk a készülékre és ott importáljuk belőle a névjegyeket; a küldés könnyen megoldható, számítógépre dugva az új Nokia úgy viselkedik, mint bármelyik Android, Mac alatt is megoldható a fájlok másolása az Android File Transfer nevű szoftver segítségével. Mindenesetre az efféle importálás nem jelent szinkronizálást, tehát ha felviszünk egy új embert a névjegyzékbe, az nem kerül át a Google fiókunkba. Exchange és Facebook szinkronizálás van, de ez kevés.

Nokia X Dual SIM Nokia X Dual SIM

A gyári szoftverek 500 MB-ot foglalnak el az amúgy sem túl tágas belső tárhelyből, ami főleg azért zavaró, mert a gyárban feltelepített szoftverek egy része demó. Ilyen a Real Footbal 2014, a Tetris, a SimCity Deluxe, a Bejeweled 2, a Monopoly, a The Game of Life és a Wonder Zoo is. Teljes játékokból négy darabot találunk: Fruit Ninja, Kingdoms and Lords, Danger Dash és Green Farm 3. Alkalmazásokból is kapunk egy párat, van Viber, Skype és WeChat, hogy biztosan elérjük ismerőseinket, ezen kívül feltelepítettek nekünk egy Astro fájlmenedzsert is, ami az APK fájlok telepítgetésénél jól fog jönni. Extra továbbá az Opera webböngésző is, illetve gyárilag elérhető a Facebook és a Twitter is. Sokan örülhetnek viszont a Nokiák egyik legkomolyabb előnyének, az offline térképekkel dolgozó HERE Maps szoftvernek, mely az X-en is elérhető. Természetesen Magyarország térképe is letölthető hozzá, HERE Drive külön nincs, a HERE Maps viszont tartalmazza a navigációt is, legyen az tömegközlekedés, autós, illetve gyalogos útvonal. Mi rátettük a népszerű Waze szoftvert is, az is működött. Az interneten olvasható információk szerint a készüléken a BBM-nek is elérhetőnek kellene lennie, a mi bolti forgalomban lévő változatunkon viszont nem volt elérhető a szóban forgó szoftver, de az Áruházból letölthető.

Nokia X Dual SIM Nokia X Dual SIM

A képernyőzárat balra-jobbra tologatással tudjuk feloldani. Itt megjelennek az értesítések is kis kártyák formájában, amiket balra eltolva eltűntethetünk, jobbra húzba pedig egyből oda jutunk, ahova kell, az üzeneteknél pl. a konkrét üzenethez. Némileg zavaró, hogy ha egy üzenetet elolvasunk úgy egyébként, a kártyája akkor is kint marad a zárolt képernyőn, egészen addig, amíg azt külön be nem csukjuk. A hívásokat a megjelenő kép felfelé vagy lefelé tolásával tudjuk felvenni illetve elutasítani, ami nagyon bugyuta módszer, a BlackBerry is nemrég cserélte le a BB10 operációs rendszerben; ha ugyanis a telefont kihúzzuk a zsebünkből, pont fel is vesszük vagy ki is nyomjuk a hívást, attól függően, hogy fejjel lefelé volt-e a zsebünkben a masina és a kijelző a bőrünk felé nézett-e. Ezt azért nem lett volna nehéz végiggondolnia a Nokiának.

Adatkommunikáció, multimédia

A készülék két darab microSIM-et tud egyszerre fogadni, működését tekintve dual-standby, nem pedig dual-active, ha az egyik kártyát használjuk, a másik nincs fent a hálózaton. Telefonálás közben a hangminőség nem olyan jó, mint amit egy árában alsó-középkategóriás Nokiától várnánk, a mikrofon korrektül teszi a dolgát, de a hangszóró kicsit nyersen szól, kevésbé keltve minőségérzetet. A GSM-modul négynormás (850/900/1800/1900 MHz), UMTS-sávokból kettőt ismer a kütyü (900/2100 MHz), HSPA esetén az elméleti maximális letöltési sebesség 7,2 Mbps, felfelé pedig 5,76 Mbps-mal száguldhatnak az adatok. 4G, NFC nincs, van viszont sztereó hangátvitelt is támogató Bluetooth (a Nokia nem írja, hogy hányas, nem hivatalos források szerint 3.0-s), kimondottan kellemes hatótávolságú, 802.11b/g/n-es WiFi, valamint GPS is.

Nokia X Dual SIM
[+]

A kamera 3 megapixeles, fixfókuszos, a legnagyobb elérhető felbontás állóképeknél 2048 x 1536 pixel, míg videókat CIF felbontásban, azaz 352 x 288 pixel erejéig rögzíthetünk. A kamerát kezelő szoftver egészen fejlett, van szoftveres zajcsökkentés, arcfelismerés, állíthatjuk az érzékenységet (ISO), a színtelítettséget, a kontrasztot, az élességet (bár úgysem túl élesek a képek), van pár színeffekt, expozíció-korrekció (+/-2 FÉ 1 FÉ-s lépésekkel) és panorámafelvételi lehetőség. Nincs viszont önkioldó.

Nokia X Dual SIM
[+]

A képminőség nem túl megnyerő. Egy 3 megapixeles, fixfókuszos kamerától nem rosszak a fent is látható fotók, de egy közel 40 ezres telefonba nem 3 megapixeles, fixfókuszos kamera való, a Nokia számára ez véleményem szerint elég kellemetlen, nem is értem, hogy hogyan engedhették ezt meg maguknak. A videórögzítésnél elérhető CIF felbontás már-már a vicc kategória, de mivel videólejátszásnál ennek a hardvernek még a 720p-s HD-felbontás is sok, nem csoda, hogy nem merték bevállalni a VGA-felbontást, valószínűleg még az is szaggatna. Makró módról nem beszélhetünk, vaku hiányában pedig gyenge fényviszonyok között sem érdemes nagyon fotózni a Nokia X Dual SIM-mel.

Nokia X Dual SIM Nokia X Dual SIM

Zenelejátszó és FM-rádió is került a készülékbe, mindkettő korrektül teszi a dolgát, de azért vannak hiányosságok, hangszínszabályzó nincs, a rádió pedig nem megy fülhallgató nélkül, amiből a gyári megoldás sajnos nagyon gyengén szól, kihangosítva viszont egészen korrekt az újdonság. Extra a Windows Phone vonalról már ismert MixRadio nevű szoftver megléte.

Böngésző, üzemidő, összegzés

A webböngészési élmény nem olyan rossz, mint amire a gyenge hardver alapján számíthatnánk, nem túl tempósan, de elfogadható sebességgel lehet görgetni, a tartalmak normálisan megjelennek, használható az egész történet. Az 1500 mAh-s akkumulátor a gyári adatok szerint 4,5 óra folyamatos internetezést tesz lehetővé mobilinterneten keresztül, ennél akkor sem kapunk sokkal jobb eredményt, ha WiFi-n keresztül oldjuk meg a dolgot. Ettől függetlenül az üzemidő nem egy katasztrófa, ha nem nagyon interneteztem, két napig elment a készülék egy töltéssel, de ebben nyilván az is benne van, hogy sokkal kevesebbet nyomkodtam ezt a készüléket, mint más okostelefonokat szoktam.

Nokia X Dual SIM
[+]

Értékelés: Nokia X Dual SIM
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 5 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 6 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 6 pont
Felhasználói felület élménye 6 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 7 pont
PIM funkciók 5 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 4 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 5 pont
Hogyan értékelünk?

20 ezer forintért nagyon sok jó dolgot lehet venni, de Nokia X Dual SIM-et nem, pedig ha annyiba kerülne, akkor talán el lehetne nézni a rengeteg gyengeségét és kiforratlanságát. De a Nokia X Dual SIM nem ennyibe kerül, a cikk megírásának pillanatában 37 ezer forintot kérnek el érte, amiért bizony már korrekt, kellemes sebességgel, jól és megbízhatóan működő androidos okostelefonokat is lehet kapni, a Nokia szinte hibátlan Windows Phone-os Lumia 525-ös modellről nem is beszélve. Az X hatalmas csalódás nem csak nekünk, hanem valószínűleg mindenki számára, aki androidos Nokiára vágyott az elmúlt években.

A dizájn rendben van, de a hardver rémesen gyenge, az akadozó működés, a lehetetlen filmlejátszás két olyan dolog, ami egy okostelefonnál 2014-ben nem fér bele. Az Android és az Android Open Source Projectre épülő Nokia X Platform közötti különbségek ki lettek fejtve a cikkben, a felhasználóknak viszont nem biztos, hogy eléggé hangsúlyozva lesz az, hogy nincs Play Áruház, hogy nem fut minden szoftver, pedig ezek fontos dolgok. Ahogy fontos lenne egy jó kamera is egy ilyen árú készüléknél, illetve az is, hogy a felhasználók ne időről időre lefagyó, kiforratlan, itt-ott bugyuta rendszerrel ellátott készüléket kelljen, hogy bétateszteljenek. A Nokia X Platform jövője nem túl fényes, ennél még a MeeGo is időtállóbbnak tűnt annak idején. Ingyenes és kiváló offline térképszoftver ide vagy oda, a Nokia X Dual SIM vásárlását senkinek nem javasoljuk, legalábbis egyelőre.

Bocha

A tesztkészülék az XXL GSM jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Nokia X Dual SIM
Nokia X Dual SIM Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 115,5 x 63 x 10,4 milliméter
Tömeg 128,7 gramm
Színvariációk fekete, kék, zöld, piros, fehér, sárga
SIM-foglalat microSIM (Dual SIM)
Kijelző
Kijelző átlója 4 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 800 pixel (233 ppi)
Kijelző típusa kapacitív TFT-LCD érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm Snapdragon (MSM8225)
Processzor típusa 1,2 GHz-es, kétmagos ARM Cortex-A5
Processzor csíkszélessége 45 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Adreno 203
RAM mérete 512 MB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 4 GB (szabadon elérhető kb. 2 GB)
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 7,2 Mbps / 5,76 Mbps
LTE nincs
IrDA / Bluetooth nincs / van (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS nincs
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Nokia X Software Platform 1.0 (AOSP 4.1.2-re építve)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok Fruit Ninja, Kingdoms and Lords, Danger Dash, Green Farm 3
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Facebook, Twitter, Skype, MixRadio, ASTRO File Manager, HERE Maps, Opera, WeChat, Viber
Multimédia
Fő kamera 3 megapixeles, fixfókuszos
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel maximum CIF felbontás
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1500 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 17 nap (két kártyával)
Beszélgetési idő 13,3 óra (2G) / 10,5 óra (3G)
Zenelejátszási idő 26 óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor
  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

  • Április bolondja

    Az idei év legjobban előkészített bolondsága a Nokia közösségi oldalán volt olvasható.

  • Lumia 630 – 150 eurótól

    Európában negyvenhatezer forintnak megfelelő áron debütál a Nokia első, Windows Phone 8.1 operációs rendszerrel érkező készüléke.

  • Asha frissítés számos extrával

    Mix Radio támogatással, kibővített kamera funkciókkal, frissített „gyorsítósávval” és automatikus OneDrive képfeltöltéssel érkezik az Asha sorozat legújabb frissítése.

  • Nokia 225 – internetre fel

    Relatíve nagyméretű kijelzővel és Lumia stílusjegyekkel érkezik a Nokia 39 eurós alapmobilja.

Előzmények

Hirdetés