NVIDIA Tegra 3 - Az első négymagos

Memória, fogyasztás, jövőkép

A RAM kezelés szempontjából sem történtek egetrengető előrelépések, a memóriavezérlő nagyrészt változatlan maradt. A lapkakészlet továbbra is csak egycsatornás memóriákat támogat, ám az órajelek jócskán megugrottak. Míg a Tegra 2 által támogatott LP-DDR2 (az LP az alacsony energiafelvételre utal) maximum 600 MHz-en működtek, a Tegra 3 emelte a tétet, immár maximum 1066 MHz-es LD-DDR2 és legfeljebb 1500 MHz-es DDR3-L modulokat is be lehet vetni. Nőtt a maximális mennyiség is, a Tegra 2-ben eszközölt 1 GB-os korlátot a duplájára növelték, így a közeljövőben a 2 GB RAM-mal szerelt masinák előtt is megnyílik az út.

A Tegra 3 megalkotásakor az NVIDIA nem titkolt célja a fogyasztás minimalizálása volt. A grafikus gyorsító és a RAM memória alacsony energiaéhsége mellett leginkább az adaptív processzorhasználat járul hozzá az áramfelvétel minimalizálásához. Az első Tegra 3-mal szerelt táblagép ilyen szempontból ötösre vizsgázott, az Asus Transformer Prime meglepően sokáig bírta egy feltöltéssel. Komolyabb konklúziót még nem vonnánk le egy készülékből, viszont kíváncsian várjuk, hogy mit kínálnak majd az elkövetkezendő gépek ezen a téren.

Ennyit tud tehát a világ első négymagos processzorral szerelt lapkakészlete, az NVIDIA Tegra 3. Teljesítmény szempontjából mindenképpen az élbolyban van, az Asus Transformer Prime olyan folyamatos és sima működést biztosított egy Honeycombbal a hátán, amilyet eddig még nem tapasztaltunk. A chipset valószínűleg jó ideig egyeduralkodó lesz, a többi gyártó négy magos megoldása ugyanis még várat magára: a Qualcomm Krait és a Samsung-féle Exynos 4412 valamikor jövőre látja meg a napvilágot, hasonlóan a Texas Instruments OMAP5 családjához.

Asus Transformer Prime
Asus Transformer Prime, az első Tegra 3-as készülék

A piac viszont nem vár a többiekre, a nagyobb okostelefon-gyártók már jó néhány Tegra 3-ra épülő készüléket jelentettek be. Az Asus a Transformer Prime mellett a Padfone névre hallgató izével készül, valamint a HTC Quattro és Edge, az Acer Iconia Tab A700 és A701, a ZTE Z98 és a Lenovo egyelőre még név nélküli táblagépe is az NVIDIA újdonságával lesz szerelve. A többiek viszont nem nézik tétlenül az NVIDIA mesterkedéseit, hamarosan piacra kerülnek a konkurens megoldások is; lesz tehát látnivaló bőven.

dr. Kind

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés