Polar Loop - kelj fel és járj

Bevezető

Fitbit. Ismerős a szó? Ha igen, akkor nem kell tovább magyaráznom, hogy mit jelent az aktivitásmérő karperec fogalma. Ha nem, akkor sem bonyolult a képlet, pont az, amit a neve alapján gondol az ember. Egyre népszerűbb, trendi cucc, egyre több és több cég ugrik bele, hogy ilyesmit gyártson, és talán elsősorban nem is a szigorúan vett hardver különbözteti meg ezeket egymástól, hanem a melléadott szolgáltatások halmaza, no meg a marketing. A Fitbit volt az első, máig a legnépszerűbb, körülbelül abban az árban mozog a Flex nevű csuklópántjuk, mint a Polar Loop.

Polar Loop
[+]

Hogy mire jó egy ilyen karperec? Egyszerűen motivál. Nyilván nem azoknak készült, akik egyébként is aktív életet élnek és napközben a Hajtás Pajtás csapatában tolják, aztán délután squashoznak egyet, majd utána még estefelé elmennek futni is. Ez pont az olyan tespedék senkiháziaknak jöhet jól, mint amilyen én vagyok. Eljárok én focizni hetente egyszer, néha pingpongozni is, újabban futok két-három naponta pár kilométert, de egyébként ülőmunkát végzek, autóval közlekedem és szeretek enni. Pedig mondjuk tíz éve még eveztem, bicikliztem, barlangásztam, megvan az országos Kék Túra egy jelentősebb része is pecsétekkel, meg minden, majdnem minden nap jártam focizni, de hát telik-múlik az idő, rohamtempóval bővül a kifogás.txt tartalma akkor, ha arról kell értekeznem, hogy miért nem mozgok többet.

Polar Loop
[+]

A Polar Loop nekem való. És biztos vagyok benne, hogy az olvasók között is bőven vannak olyanok, akik talán magukra ismernek és nem feltétlenül szeretik bevallani, hogy már nem azok a vidám tizenévesek, akik kosarazni jártak a haverokkal a parkba. A Polar Loop nem csak nekünk frankó és nem csak nekünk mutatja meg, hogy mennyivel többet kéne mozogni, hanem arra is nagyon jópofa, hogy mindenféle statisztikákat böngészgessünk, naptárban vezessük az aktivitásunkat, a súlyunkat, alvásidőnket, miközben egyébként kivétel nélkül minden ismerősöm szerint rohadt jól néz ki és menő. A sógorom felesége szerint az általános megjelenésemhez képest túl menő is. Most már lassan három hete minden nap viselem, megszoktam és már ott tartok, hogy ideje lenne hozzá beszereznem egy szívritmus szenzort is.

Első nekifutás

Helyes kis csomagban érkezik a motyó és rögtön arra sarkallja az embert, hogy műtétet hajtson végre a szíjon, ami elég vaskosra van gyárilag méretezve, egy ogre nyakára is rá lehetne kulcsolni. Éppen ezért kapunk egy helyes kis mérőszalagot, amit át kell tekerjünk a csuklónkon és így kiderül, hogy a szíjból hány egységet kell egy-egy irányból levágni ahhoz, hogy pont jó legyen. Nekem így sem lett pont jó, de szerencsére felfelé téved a mérőszalagon a skálázás. Ollóval intézzük el a műveletet, aztán vissza kell mütyürkézni a csatot. Ezt a kezdeti szüttyögést sem a Fitbit, sem a Galaxy Gear Fit, sem a Garmin Vivofit nem várja el tőlünk, cserébe viszont pontos lesz a szíj, de nem fogjuk tudni kölcsönadni a csajunknak.

Polar Loop

A Polar Loop roppant jól néz ki. Az egész nem több mint 38 gramm, egyáltalán nem zavaró a csuklón hordani, sőt. Ma már ott tartok, hogy hiányzik is, ha nincs velem. A szíj és a Loop felülete poliuretánból készült, a csat rozsdamentes acél, abszolút időtállónak tűnik a dolog. Ami magasan kiemeli a többi hasonló termék közül, hogy teljesen vízálló 20 bar nyomásig, lehet benne úszni és tusolni minden következmény nélkül. Szintén pluszpont, hogy van kijelző, nem csak pontocskák égnek, mint a Fitbitnél, hanem egy 5 x 17 pixelből álló, pirosan izzó kijelzőt kapunk, ami kicsit “knightrideres”, abszolút egyedi és jól olvasható - kivéve, ha direkt napfényben használjuk, mert akkor totál esélytelen bármit is látni.

Polar Loop
[+]

A kijelzőről nem is lehet megmondani, hogy pontosan hol van, ha éppen nem rajzol ki semmit. Ahhoz, hogy működjön, a mellette üldögélő érintőgombot kell megnyomni. A csomagolásban még egy USB kábelt fogunk találni, egy vége szabványos, a másik viszont egyedi csatlakozóval bír, amely mágnesesen cuppan hozzá a Loop alsó részéhez. Így kap töltést a 25 mAh teljesítményű akkumulátor (és egyébként 4-5 napig simán bírja) és így tudjuk átmozgatni az adatainkat számítógépre.

Polar Loop
[+]

A Loop Bluetooth kapcsolatra is alkalmas, de egyelőre csak iOS 7-es cuccokkal tud beszélgetni, az androidos verzió akármelyik pillanatban elérhető lehet, én is nagyon várom, ez nem kérdés. Ha komolyan gondoljuk, hogy kell az életünkhöz egy aktivitásmérő, akkor szükségünk lesz a Polar Sync szoftverre a gépünkhöz, no meg nem fog ártani egy account is, mert a ketyere egy felhőszolgáltatást is ad, ahol vezetgeti a rendszer, hogy mikor és mennyire voltunk aktívak, hogy hamar kiderüljön, hogy sokkal többet kéne mozogni.

Használat

A Loop használatához nem kell atomfizikusnak lenni. Reggel az ember felteszi (bár aludni is lehet benne és akkor az is bekerül a statisztikánkba), megnyomja a gombot és kap egy “Good Morning”, vagy egy “ Hey you” feliratot a barátság jegyében. Aztán nincs más dolgunk mint menni, ülni, dolgozni, futni, sétálni, tehát ugyanazokat csinálni, mint általában. A Loop négy menüpontot tartalmaz, ha megérintjük a gombot, akkor a legutóbb nézett menüpontot fogjuk látni, újabb nyomkodásra ugrik egyet.

Polar Loop
[+]

Az első az idő - ezt talán nem kell különösebben bemutatni, nekem talán még egy ébresztőóra is elfért volna, de az van a telefonomon is, ugye. A második az aktivitási státuszunk, itt egy négyzetet látunk, ami addig van tele, ahány százalékosra teljesítettük a szintet. Miután ezt jól megnéztük, rögtön arról is tájékoztat a kütyü, hogy a 100%-os eredményhez még mennyit kéne sétálni, futni, illetve csak valamennyire otthon mászkálni (főzni, növényt ültetni, ilyesmi). Ez sokszor elég lehangoló volt nekem, már este 8 van, de még azt javasolja, hogy fussak egy 20 percet, ne már. Pedig igaza van, kéne. A harmadik menüpont a lépésszámláló, a negyedik a napi elégetett kalóriát adja tudtunkra.

Polar Loop

Nyilván ezeket nem valami véletlenszám generátor tolja ki magából, a Polar Loop mozgásérzékelőkkel próbálja lekövetni a kezünk mozdulatait, azok intenzitásából és véletlenszerűségéből következtet arra, hogy most csak otthon ülünk az XBox előtt, vagy éppen kocogunk egy erdőben. A magasságmérő hiányzik belőle, ezért nem tudja mérni a lépcsőzést, mint a Fitbit, illetve a vibramotor sem része a kütyünek, pedig jó lenne, ha szólna, hogy megvan a napi cél (egyébként ezt kiírja), vagy megrezgetné a csuklómat, hogy ideje most már felállni a gép mellől és sétálni egy kicsit. Mert elvileg erre is figyel, ennek “inactivity alert” a neve, és ezt is jelzi a kijelzőn, csak még sosem vettem észre. Pedig volt olyan nap, amikor háromszor is szólt (ezt onnan tudom, hogy utólag is látszik a statisztikában), tespedtem a tévé előtt, és maximum a sört emelgettem meccsnézés közben, érthető, hogy jelzett a rendszer.

Polar Loop

Amikor megcsináljuk a Polar oldalán a regisztrációt, akkor persze meg kell adnunk a magasságunkat, a súlyunkat, a nemünket és az életkorunkat is, ezek alapján alakítja ki a napi célt a kütyü. Ahogy telik-múlik az idő és remélhetőleg a kívánt irányba változik a testsúlyunk, úgy ezt minden nap mellé beírhatjuk és természetesen a szinkronizációt követően már a karperecen is a módosított elvárásokat látjuk. No, nem mintha olyan óriási lenne az eltérés. Hogy mennyire pontos a Polar Loop? Nos, igazából pont annyira, mint a többi hasonló ketyere. Néhány napja a másik karomon egy Gear Fit található, ez kicsit kevesebb lépést mér általában, mint a Polar terméke, de az eltérés 5%-on belül marad. Mások a Fitbitet vették alapul, ott is az jött ki, hogy a Loop többet mér, de szintén nem jelentős a különbség.

Extrák és hiányosságok

Amikor elkezdtem használni a Polar Loopot, akkor kicsit csalódnom kellett, hogy még nincs Android rendszerre alkalmazás. De kipróbáltam az iOS verziót, ami nagyjából azt tudja, amit a webes felület is: áthúzza a Loop adatait, láthatom, hogy miképp alakult a napom, mennyit kell még aktívkodnom, megnézhetem visszamenőlegesen a statisztikákat és igen, itt megkapom az “inactivity alert” üzenetet, ha egy ideje már egy helyben vagyok. A cég azt ígéri, hogy jön az androidos app is heteken belül, ehhez minimum 4.3-as verzió lesz szükséges.

Polar Loop Polar Loop

A másik alkalmazás - és ez Android rendszerre is elérhető - a Polar Beat. Ez olyasmi, mint az Endomondo, a RunKeeper, vagy a Samsung S Health. Konkrét aktivitáshoz kapcsolódó tracker, ami alapvetően a telefonunk szenzorait és GPS adatait használja ahhoz, hogy futás, biciklizés, vagy más sport kapcsán rögzítsük a tevékenységünket. A Polar Beat is sokat tud, de ez sajnos nem működik együtt a Looppal. Erre egyébként jellemzően nem képesek az aktivitást mérő karperecek, a Polar ezt a dolgot úgy igyekszik áthidalni, hogy a Loop viszont kommunikál a H6-os, illetve a H7-es szívritmust monitorozó szíjjal. Ha van egy ilyenünk is (15-20 ezer forint), akkor a csuklónkon látjuk a szívritmus adatunkat, a párosítás nevetségesen egyszerű és logikus: a csuklónkat a mellkasunkhoz kell érintsük, ennyi.

Polar Loop

Egy hiba azért van a történetben, a Loop és a szívritmus pánt is egyszerre egy dologgal kommunikál, tehát vagy egymással beszélgetnek, vagy a telefonnal. A Polarnál úgy gondolták, hogy az ember felpattintja a Loopot és a szívritmus pántot, a telefonra nem lesz szüksége, elmegy futni, a Loop tárolja az információkat és a Flow alkalmazásba majd később áttölti, aztán ott majd lehet elemezgetni, no meg statisztikát készíteni. Nekem ezzel csak egy gondom van: szeretem látni, hogy merre futok, hol voltam lassabb és gyorsabb, ehhez viszont GPS kell, amit a telefon biztosít, ami viszont nem kommunikál egyik kütyüvel sem, ha azok egymással vannak éppen kapcsolatban.

Polar Loop

Ugyanakkor persze tudomásul kell azt vennünk, hogy a Loop az egyik legolcsóbb árú aktivitásmérő, aminek van kijelzője, teljesen vízálló és frankó szoftver van mögötte. Viszont a közösségi élmény csak szőrmentén érhető tetten, lehetnek követőink és mi is követhetünk más Polar felhasználókat, de nem tudjuk megosztani a teljesítményünket egy kattintással, pedig pont ettől népszerű mondjuk az Endomondo. Ami egyébként támogatja a szívritmus szenzort, a Loopot viszont nem. Azt is tudnunk kell, hogy a Polar most lép be erre a piacra és szinte napról napra jönnek az új funkciók, az elmúlt hetekben talán háromszor szólt a Polar Sync, hogy ha nem bánom, akkor átöltene a Loopra egy új szoftvert. Persze, hogy nem bántam.

Összegés. A Polar Loop először is trendi, másodszor pedig egy bizonyos célcsoport számára hasznos is. Most az a szerencsés helyzet állt elő, hogy ebben a bizonyos célcsoportban én is benne vagyok. Pár hete sokkal aktívabb vagyok, többet állok fel a gép mellől, elmegyek futni, otthon hagyom az autót, ha tehetem. Eleinte többet vártam a Looptól, azt reméltem, hogy majd kapok egy olyan összetettségű szoftvert, mint egy prémium előfizetéses Endomondo, de a Loop nem erről szól, ahogyan egyik aktivitásmérő sem erről szól. Ha az ember komolyabban áll neki annak, hogy mindenféle okos kütyüvel a sportolási teljesítményét méricskélje, ahhoz sajnos egy fokkal komolyabb és három szinttel drágább kütyüre lesz szüksége és persze a Polar kínálatában is bőven találunk ilyeneket, GPS vevővel szerelt órákat, szívritmus szenzorokat, pedálfordulatszám mérésre is alkalmas szenzort biciklisek számára. A Loop az első lépés, ami elindíthat egy úton előbb sétálva, aztán kocogva, majd futva - és amikor már itt tartunk, akkor elmondhatjuk, hogy már ezért megérte egy Loopot beszerezni. Viszont végig azt éreztem, hogy ez lehetne egy fokkal összetettebb kütyü, még akkor is, ha drágább. Egy vibramotor mindenképpen dobna a használhatóságon, nekem innen csak egy lépés, hogy legalább a hívásaimat és az üzeneteket is jelezze, és még egy lépés, hogy fejlődjön odáig az okostelefonos szoftver, hogy a lépéseimet, azoknak intenzitását a Loop mérje (ahogyan egyébként is teszi), a telefon pedig hozzádobja a térképet, a távolságot, az előzményeket, esetleg a zenelejátszót. És igen, a mindenféle adatokat, köridőt, átlagsebességet szívesen nézném a Loop kijelzőjén futás közben. Ezt egyébként most nemigen tudja egyetlen aktivitásmérő, a Samsung Galaxy Gear Fit már sokkal közelebb van a célhoz - de hát nem is ennyibe kerül. Olvasgattam nemzetközi véleményeket és teszteket is, a legtöbb felhasználónak pont az a panasza, ami nekem is: most akkor a Polar Flow, vagy a Polar Beat alkalmazást kéne használnom? Az utóbbi nem kommunikált a Looppal, az előbbiben nincsenek térképes infók, miközben mindkét app által begyűjtött adatok ugyanabban a felhős naptárban jelennek meg. Azt hiszem, hogy előbb-utóbb a gyártónál is rájönnek, hogy érdemes valahogyan összegyúrni a funkciókat, a Flow már nincs messze attól, hogy átvegye a Beat helyét, az egészet még meg kéne löttyinteni egy kis közösségi szósszal és akkor sokak számára a Loop egy kiváló termék lehetne - korrekt áron, hiszen most 28 ezer forintba kerül. Addig is részünkről megkapja a Tetszett plecsnit, várjuk a frissítéseket és persze hamarosan a többi ketyerét is górcső alá vesszük, mert úgy néz ki, hogy a Bluetooth LE terjedésével egyre nagyobb teret nyernek a különböző fitnesz kiegészítők is.

Polar Loop

Bog

A tesztkészüléket a hivatalos Polar webáruház biztosította, köszönjük! Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Polar

Azóta történt

Hirdetés