Samsung C3350 Xcover 2 - hosszan tart

Bevezető, tartozékok

A mobilgyártók úthengere 2012-ben se kapcsol kisebb sebességre, ahogy ezt Barcelonában is láthattuk. Ám továbbra sincs könnyű helyzetben, aki olyan készüléket szeretne, ami nem ijed meg némi víztől vagy leejtéstől. Úgy is mondhatnám, hogy elég mostoha a mostoha körülményekre szánt mobilok helyzete. Vannak persze kifejezetten ilyen területre szakosodott gyártók, mint a Sonim, azonban ezeket elsősorban cégek vagy állami szervezetek vásárolják, már csak azért is, mert meglehetősen borsos áruk van.

Samsung C3350 Xcover 2
[+]

Nem lehet viszont mindenki erdész vagy épp katona, hogy kvázi „céges” mobilként kapjon egy ilyet. Az egyszeri magánembernek viszont nincs könnyű helyzete. Bár ha lassan is, de bővül a piac ezen szegmense is, azért a kínálat jócskán szűkebb, mint ha mondjuk 50 ezer forintért akarnánk okostelefont. A Samsung egész régóta készít strapamobilokat, most már Xcover családnéven futnak ezek. A régebbi M110, B2100 és B2700 még itthon is viszonylag ismertebb, részben annak is köszönhetően, hogy szolgáltatóknál is kaphatók voltak.

Samsung C3350 Xcover 2
[+]

A család legújabb tagja, az Xcover 2, „civil” nevén C3350-es, amit egyenesen az XXL GSM polcáról hoztunk el. Igen kicsi dobozba csomagolták, ám ehhez nem kellett cipőkanál. Magán a telefonon felül csupán egy hálózati töltő és egy sztereó headset kuporog benne, némi nyomtatott papír társaságában.

Samsung C3350 Xcover 2
[+]

Külső

Ahogy azt megszokhattuk, a strapamobilok már külsőleg is könnyen megkülönbözhethetők hagyományos társaiktól. Igaz, akad néha kivétel (Motorola DEFY és DEFY+), de a Samsung nem rejti véka alá ezt a tényt. Mindazonáltal azt kell mondjam, láthatóan finomodott a helyzet. Az Xcover 2 is minden irányban nagyobb egy szokványos candybar mobilnál, főleg vastagságban szembetűnő ez, a mostani papírvékony pengék mellett. A burkolat gumibetéteket kapott, igaz, már kevesebb és szolidabb kialakításban, mint az elődöknél. Ahol nincs gumi, ott kulturált műanyag van, ami viszont színezett és ez nem biztos, hogy előny lesz egy leejtésnél. Az összeszerelésbe nem igazán lehet belekötni, masszívan egyben van az egész, nem fog darabokra hullani az első lépcsőn legurulástól. Egyébként külsőre egész kellemes, a gyári képeken messze nem néz ki ilyen jól, élőben korrekt benyomást kelt, nem olyan durván drabális, mint a többség. Fontos megemlíteni, hogy IP67 minősítéssel rendelkezik. Ez annyit jelent, hogy teljesen porálló és 1 méter mély vízben akár fél órát is ázhat. Erről, illetve az ütésállóságáról nem volt lehetőségem meggyőződni, de a korábbi töréstesztjeink alapján az elődök igen jól bírják a gyűrődést.

Samsung C3350 Xcover 2
[+]

Az előlapon kényelmesen megosztozik a kijelző és a billentyűzet. Előbbi fizikai mérete megnőtt, immár 2,2 hüvelyken közvetít számunkra. Felbontása QVGA és egyébként egy 262 ezer színű TFT-ről van szó. A színekkel nincs is baj, ám a betekintési szög nagyon harmatos, ennél azért többet várnánk. Felette egy méretes ezüst rács mögé került a hangszóró. Itt sem voltam teljesen elégedett, mert ugyan a hangereje kellően erős, a hangminőség nem túl acélos. Nincs nagy baj vele, lehet, hogy a vízálló membrán miatt szól kissé tompán. Elégedett voltam viszont a gombsorral, ami teljes egészében gumiból készült, nyilván nem véletlenül. Maguk a billentyűk kellően nagyok, a világításuk teljesen jó és a nyomáspontjuk is, nincsenek túl keményre véve. A navigációs gombot recés felülettel látták el, hogy biztosabban tapadjon az ujjunk rajta. Egészen alulra, de szintén az előlapra került a mikrofon.

Samsung C3350 Xcover 2
[+]

Hátul több érdekességet figyelhetünk meg. Ugyebár az kevéssé meglepő, hogy az akkufedél egy fém csavarral rögzíthető, hiszen így biztosítják a vízzárást és a kellő szilárdságot. A három bemélyedés elvileg a fogást javítja, de a kissé csúszós ezüst felület ez ellen dolgozik. Feljebb ott figyel a kamera, melynek két oldalára jókora nyílások kerültek. Ezeken tör elő a kihangosító hangja, ami meglehetősen hangos, nem is igazán torzít, de azért ne használjuk zenegépnek. Végül nem lehet nem észrevenni a „sörnyitót”, ami igazából az antennát takarja. Ráadásul létezik hozzá egy karabinerrel ellátott szíj, amit ide fűzhetünk fel. Ez elvileg gyári tartozék, nekünk ilyen nem volt a dobozban.

Samsung C3350 Xcover 2
[+]

Kevésbé érdekesek az oldalai, legkevésbé az alja, mert ott semmi sincs. Jobbra találjuk a microUSB-t, egy fedél alá rejtve és miután nincs más csatlakozó, így a headset is ide megy. Baloldalt van a hangerőszabályzó és egy külön gomb, amivel a zseblámpát kapcsolhatjuk be. Ehhez a LED a tetején van, viszont elég furán világít. Szórt fény helyett szinte csak egy széles csíkot látunk vele, mondjuk a semminél azért több.

Menü, alapfunkciók

A bekapcsolás nem tart túl sokáig, és alapvetően az általános sebesség is rendben van. Szó sincs semmi Androidról, ezen a klasszikus zárt Samsung rendszer dolgozik. A főképernyőn bekapcsolható az aktív készenlét, ami szinte pontosan ugyanaz, mint a Nokia S40-nél. Hasznos, hiszen sok dolgot elérhetünk vele. A főmenü két képernyőnyi ikont sorakoztat fel, de nehogy azt gondoljuk, hogy egy nagyon okos telefonnal állunk szemben.

Samsung C3350 Xcover 2 Samsung C3350 Xcover 2

Az alapfunkciókra nem igazán tudunk panaszkodni. Van egy 1000 férőhelyes névjegyzék, ahol mindenkihez bőséges mennyiségű adat tárolható, létrehozhatunk csoportokat, használhatunk egyedi hívóképeket és csengőhangokat is. Az üzenetírás sem bonyolult, az SMS és MMS közös felületen megy. Amint csatolunk valami multimédiás dolgot, a telefon magától átkapcsol. Naptár is van, havi, heti és napi nézettel, 500 jegyzetet vihetünk bele, a célnak megfelel. E mellé kapunk még teendőlistát és egy emlékeztetőt, na meg nem hiányozhat a stopper, mértékegység átváltó és az időzítő sem, ahogy a grafikus világóra is a helyén van.

Samsung C3350 Xcover 2 Samsung C3350 Xcover 2

Ébresztőből akár tíz is beállítható, részletesen paraméterezhető még a szundi időtartam és ismétlési száma is. Egyértelműen gyenge viszont az e-mail kliens. Hiába tudunk öt fiókot beállítani, a szabad memóriától függetlenül összesen legfeljebb 100 levelet tárolhatunk és mivel nem adható meg, hogy csak mondjuk a legújabb 20-at szedje le, ezért kb. az első szinkronizáláskor be is telik az egész.

Samsung C3350 Xcover 2 Samsung C3350 Xcover 2

Multimédia, internet

A hátlapi kamera 2 megapixeles felbontása jelzi, hogy csak amolyan szükség esetére szánták. Nincs se autofókusz, se LED villanó, és opcióknak se bővelkedünk. Állítható a felbontás, a minőség, van fehéregyensúly, néhány effektus, expozíció és ezzel ki is fújt. Ennek fényében az ember igen harmatos végeredményt vár, de a C3350 egész jól rácáfol erre. Az elkészült fotók nem is vészesen rosszak, a zajszint viszonylag alacsony, az elmosódás tűrhető, az élesség egész jó, talán a színek fakóbbak a kelleténél. Videózni is lehet vele, de a QCIF felbontás láttán rögtön el is felejthetjük ezt.

Samsung C3350 Xcover 2

Zenei téren egész korrekt kiszolgálást kapunk. A lejátszó szépen leválogatja a zenéket előadó és albumok szerint, de azt nem értettem, hogy az albumon belül miért név szerinti sorrendben vannak a számok. Van ismétlés, véletlen lejátszás, a háttérbe is tehetjük, ilyenkor a főképernyőről tudjuk vezérelni. Még gyári hangszínek is vannak, köztük 5.1-es hangzással, ami azért erős túlzás. A gyári füles nem egy csoda, mivel nem agybadugós, ezért szerény dinamikát kapunk. Ráadásul mivel microUSB-s, ezért még csak lecserélni is legfeljebb egy adapterrel tudjuk. Kitűnő viszont a rádió, ami nem csupán RDS-t tud, de headset nélkül is bekapcsol, köszönhetően a belső antennának. Ez szintén a háttérbe tehető és a főképernyőről tudjuk működtetni.

Samsung C3350 Xcover 2 Samsung C3350 Xcover 2

Az adatátvitelben nem igazán erős az Xcover 2. Egyrészt csak egy négysávos GSM modul van benne, tehát legfeljebb EDGE mobilnetet támogat. Arról meg tudjuk, hogy netezésre igazából nem alkalmas. A gyári Netfront Access böngésző ugyan megküzd a bitekkel, még virtuális egérmutató is van, ám a kis felbontású és nem is nagy képernyő még rátesz egy lapáttal. Az Opera Mini simán fut rajta, azzal egy fokkal jobb a helyzet. Van még Bluetooth, ami 3.0-s és sztereó, illetve ott a microUSB, amihez kábelt nem adtak, de ezt legalább könnyű beszerezni vagy kölcsönkérni. Kapunk még beépített Facebook és Twitter klienst is, de ezek használatához nagyon függőnek kell lenni.

Samsung C3350 Xcover 2 Samsung C3350 Xcover 2

Üzemidő, összegzés

Ha egy határozottan pozitív dolgot kell említenem a készülékről, az biztosan az akkumulátor. Az 1300 mAh-s kapacitás a mai kínálatban nem is tűnhet olyan nagynak, csak épp itt szó sincs kéttenyérnyi érintőkijelzőről, többmagos processzorról, 12 megapixeles kameráról, meg HD videolejátszásról. Ennek köszönhetően kifejezetten jó üzemidőt kapunk. Amikor megkaptam a készüléket, feltöltöttem teljesen. A nálam töltött négy nap alatt majdnem 1,5 órát telefonáltam, használtam egy kicsit a netet, volt némi zene és rádió hallgatás és az ötödik napon úgy adtam vissza, hogy még kb. 2/3 töltöttség volt benne. Ez rendkívül jól hangzik és bár a gyári 1000 órás készenlét szerintem szokásosan túlzás, az biztos, hogy masszív használat mellett is legalább 2-3 napot biztosan kibír töltés nélkül.

Samsung C3350 Xcover 2
[+]

Értékelés: Samsung C3350 Xcover 2
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 4 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 1 pont
Felhasználói felület élménye 4 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 6 pont
PIM funkciók 3 pont
Adatkommunikációs képességek 2 pont
Multimédia
Vizuális 4 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 10 pont
Ár/érték aránya 5 pont
Hogyan értékelünk?

Mint az a cikkből is kiderül, a C3350 Xcover 2 egy strapabíró alapmobil, ami az ellenálló képességén felül nem tűnik ki a mezőnyből. Egy alapvetően beszélgetésre és SMS-re szánt készülék, aminek nem okoz problémát, ha poros, vizes környezetben használjuk. A közvetlen elődnek tekinthető B2710 Xcover 271-hez képest több ponton is gyengébb, hiszen nincs benne 3G és GPS sem. Cserében kapunk nagyobb kijelzőt, beépített antennás rádiót, (szerintem) kulturáltabb külsőt. Na meg ott az erőteljes akku is, ami bár ugyanakkora, mint az elődben, az említett két funkció hiánya miatt kifejezetten jó üzemidőt kölcsönöz neki. Az immár 1 éves elöddel szinte azonos áron, kártyafüggetlenül 31 ezer forint környékén vehetjük meg. Erős akku ide vagy oda, azért mégiscsak egy butább telefonról van szó, kicsivel drágábban, ezért nem adok rá pecsétet, de akinek nem kell a 3G és a GPS, az nem jár rosszul vele.

Rusi

A tesztkészülék az XXL GSM jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a T-Mobile 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Samsung C3350 Xcover 2
Samsung C3350 Xcover 2 Általános
Technológia GSM
Méret 122 x 53 x 17,9 milliméter
Tömeg 110 gramm
Színvariációk acélszürke
SIM-foglalat normál
Kijelző
Kijelző átlója 2,2 hüvelyk
Kijelző felbontása 240 x 320 pixel (182 ppi)
Kijelző típusa TFT
Színárnyalatok száma ?
Hardver
SoC típusa ?
Processzor típusa ?
Processzor csíkszélessége ??
Processzor utasításkészlete ?
Grafikus chip ?
RAM mérete ? MB RAM
Memória
Telefonkönyv kapacitása 1000 név
SMS memória 200 üzenet
Szabadon felhasználható belső tárhely 38 MB
Memória bővíthetősége microSDHC (32 GB-ig)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA nincs / nincs / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 3.0 (A2DP)
WiFi nincs
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő nincs
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok van
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Samsung zárt
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok ?
Valutakonverter van
Extra szoftverek nincs
Multimédia
Fő kamera 2 megapixel, fix fókusz
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van (176x144 pixel)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van (csak gyári)
FM-rádió van, RDS, belső antenna, rögzíthető adás
Üzemidő
Alap akkumulátor 1300 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 1000 óra
Beszélgetési idő 19 óra
Internetezési idő ? óra
Zenelejátszási idő ? óra
Videólejátszási idő ? óra
Egyebek
IP67 szabványnak megfelelő por- és vízállóság, beépített LED-es zseblámpa, beépített FM antenna

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés