Samsung Galaxy Note Edge - a holnap határán

Bevezető

Mindegyik gyártó igyekszik a jövőbe látni, és mások előtt piacra dobni valami olyan szokatlant vagy újszerűt, amelyre harap a közönség és a konkurencia is állva marad. Az utókor persze csak a sikerekre emlékszik (lásd a Sony PlayStation sorozatot), a bukások már kevésbé (Betamax, MiniDisc), mindenesetre még egy óriásvállalatnak is óvatosnak kell lennie, amikor a kutatás-fejlesztésre szánt dollármilliárdokat házon belül szétosztja.

Fura és egyedi látvány a Samsung Galaxy Note Edge
[+]

Az elkövetkező két-három év tuti sikerterméke az okosóra lesz, mi is rengeteg ilyen kütyüt tesztelünk mostanság, a Samsung és az LG azonban már az évtized végében gondolkodik, és hajlítható, feltekercselhető és összecsukható kijelzős eszközök piacra dobásán munkálkodik. Az első lépés, azaz a hajlékony panelek megalkotása már évekkel ezelőtt megtörtént, ilyen termékkel pedig a Mobilarena hűséges olvasótábora is többször találkozott (LG G Flex, Galaxy Round, Gear Fit és Gear S), ám továbbra is hátravan a komolyabb formaváltozást kibíró akkumulátorok, hardveres komponensek és kijelzővédő burkolatok megalkotása.

A Samsung Galaxy Note Edge hátulról olyan, mint a Note 4
[+]

A Samsung Galaxy Note Edge, amely a Note 4-gyel egy időben, Berlinben mutatkozott be, leginkább a jövő erődemonstrációjaként fogható fel a jelen technológiai lehetőségeit igénybe véve, és azt hivatott mintegy előzetesként bemutatni, hogy miként lehet (majd) a hajlított kijelzőkhöz újfajta funkciókat kapcsolni – a tavalyi ívelt telefonok ugyanis pont ebben nem hoztak semmi érdemlegeset. A jobb szélre lekerekedő kijelzősávot persze a Note Edge is ismert funkciókra használja (értesítések, ikonok), ám akad egy-két meglepően hasznos és érdekes megoldás is. Minden másban viszont egy különleges Note 4 variánst kapunk, éppen ezért jelen írásunkban a feláras fivér egyedi megoldásaira koncentrálunk, az alapfunkciók bemutatására pedig ajánljuk saját magunkat.

Visszafogott a Samsung Galaxy Note Edge csomagolása
[+]

Magyarországon a Note Edge hivatalosan még nem mutatkozott be, és 2014-ben már nem is fog, az XXL GSM jóvoltából azonban hozzájutottunk egy ilyen nehezen beszerezhető készülékhez, dobozával és tartozékaival együtt. A világos színű, elegánsan visszafogott papírszerkezet fedelén méretes E betű jelöli a készülék (vagy készüléksorozat?) kezdőbetűjét. A dobozba belekukkantva egy 2 amperes, tengerentúli szabványú töltőfejet, egy microUSB kábelt, egy agybadugós headsetet, némi leírást és persze a lekerekített oldalú különlegességet pillanthatjuk meg.

Külső és kijelző

A Note Edge is phablet, és 151,3 x 82,4 x 8,3 milliméteres házával, bár valamivel rövidebb és szélesebb, mint a Note 4, lényegében hasonló ergonómiai előnyökkel és hátrányokkal rendelkezik. Tömegük is hasonló, az Edge 174 grammot nyom. Közös a fémkeretes ház, a remek összeszerelési minőség, a jól tapadó, ívelt hátlap és az egykezes használathoz túlnövekedett, de szoftveres extrákkal ezt kiküszöbölni próbáló megjelenítő, no és persze az S Pen. A készülék komfortosan tartható, ám a különleges szélek miatt kellett egy-két nap, hogy az Edge használatához hozzászokjunk, a végére azonban a véletlen érintéseket sikerült kizárni – ebben egyébként állítólag a szoftver is segít. A kijelzőnek persze csak az egyik oldalra hajlik le, szóval mi a helyzet a balkezesekkel? Nos, az Edge beállításai között kiválasztható, hogy a készüléket fejjel lefele tartva a tartalmak a balkezes használathoz igazodjanak, persze ilyenkor a kezelőgombok felülre kerülnek, így érdemes a helyettesítésükre szolgáló lebegő ikonokat bekapcsolni – a Samsungnál erre is gondoltak. A beszédhangszórót és a mikrofont azonban még a koreai gyártó sem tudja szoftveresen megcserélni.

Az S Pen a Samsung Galaxy Note Edge-ből sem maradt ki
[+]

A kijelző képátlója 5,6 hüvelykesre csökkent, felbontása viszont 1600 x 2560 pixelre nőtt, azaz 160 képpont szélességű extra sáv jut az Edge funkcióinak, bár ha az oldalsáv nem aktív, csak 68 pixel marad parlagon, a maradékot az 1600-ból az appok kihasználják. A Note 4-hez hasonlóan a maximális fényerő és a napfény alatti helyzet egészen kiváló, a fényvisszaverés alacsony, a színtorzulás és kontrasztvesztés a készülék elfordításával pedig elhanyagolható. Az 539 ppis kijelző nem csak tűéles, hanem kalibrációs sémától függően kirobbanóan színes vagy éppen visszafogottan pontos, bár fehérjei a Note 4-hez képest egy hajszálnyival hidegebbek az ideális 6504 kelvinnél. Az érintésérzékenység a főpanelen és az oldalsó sávon is megfelelő. A minap kiderült, hogy a Galaxy Alpha és a Note 4 Gorilla Glass 4-es védőüveget kapott, ezért nem lepődnénk meg azon, ha a Note Edge-et is ilyen megoldás védené a balesetek ellen.

A Samsung Galaxy Note Edge 539 ppi-s kijelzője tűéles
[+]

Kijelző-teszt
Mérés Samsung Galaxy Note Edge Samsung Galaxy Note 4 Samsung Galaxy S5 Sony Xperia Z3
Fehér fényerő 304 / 491 nit 301 / 480 nit 302 nit 647 nit
Fekete fényerő 0 nit 0 nit 0 nit 0,53 nit
Kontrasztarány végtelen végtelen végtelen 1221:1
Színhőmérséklet 7781 / 6739 K 7478 / 6580 K 7915 K 9925 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Bár tekintetünket az ívelt kijelző minden alkalommal rabul ejti, akad más elem is az előlapon. Felül a beszélgetési hangszóró, az értesítési LED, a fénymérő, a közelségérzékelő, egy márkafelirat és a nagylátószögű, 3,7 megapixeles előlapi kamera kapott helyet. Alulra a kapacitív alkalmazásváltó és vissza gombok, valamint a végigsimítós ujjlenyomat-olvasót tartalmazó home billentyű került – a kezelőgombok érzékenysége és lenyomása kitűnő.

Az S Pennel a Samsung Galaxy Note Edge oldalsávja is kezelhető
[+]

A baloldali hangerőszabályzó és a készülék tetején, jobb oldalon lévő bekapcsológomb ugyanígy kényelmesen kezelhető. A készülék tetejére a 3,5 milliméteres fülhallgató-kimenet, egy mikrofon és az infra, alulra pedig az USB 2.0-ás csatlakozó, két újabb mikrofon és az S-Pen foglalata került, amelyet előhúzva automatikusan felugrik az Air Command menü.

Az S Pen a Samsung Galaxy Note Edge aljáról húzható elő
[+]

A remekül tapadó hátlap tetején méretes kameralencse jelöli, hogy a 16 megapixeles modultól ezúttal is sokat lehet várni. Alatta a ledes villanó, valamint az UV-index, pulzusszám, és véroxigén-telítettség mérő pillantható meg. A monó multimédiás hangszóró a bal alsó sarokba került, ami továbbra sem ideális megoldás, mellette egy 4G+ felirat jelöli a Cat.6-os átviteli sebességet. A 3000 milliamperórás telepet, a microSIM kártyát és a legfeljebb 128 gigabájtos microSD-t a hátlap lepattintása után lehet beépíteni.

Hardver és Note Edge felület

A Galaxy Note Edge lelke a QHD-s felbontáshoz méltó Snapdragon 805-ös rendszerchip (APQ8084), amely négy 2,7 gigahertzes Krait 450-es processzormagot, 3 gigabájt RAM-ot és az Adreno 420-as GPU-t tartalmazza. A belső tároló 32 gigabájtos, amiből 24,4 használható fel szabadon, minden további adatot microSD kártyán kell tárolnunk. A Note Edge teljesítménye szimmetrikusabb arcú testvéréhez hasonlóan piacvezető, minden villámgyors és gördülékeny, bár az extra pixelek némileg rányomták bélyegüket a grafikus benchmark-tesztekre, ebből azonban játék közben semmit nem érezni. Egyedül a Flipboard Tájékoztató (korábbi MyMagazine) kezdőoldal megnyitása okoz némi bizonytalanságot, mi ezt egyből ki szoktuk lőni.

A Samsung Galaxy Note Edge háza 3000 mAh-s akkumulátort rejt
[+]

Teljesítmény-teszt
Benchmark Samsung Galaxy Note Edge Samsung Galaxy Note 4 Samsung Galaxy S5 Sony Xperia Z3
Rendszerchip Snapdragon 805 Snapdragon 805 Snapdragon 801 Snapdragon 801
AnTuTu 5.x Benchmark 47653 pont 47817 pont 41753 pont 43120 pont
Vellamo Browser 3431 pont 3431 pont 3248 pont 3190 pont
Vellamo Metal 1752 pont 1828 pont 1495 pont 2847 pont
SunSpider 1.0.2 382,9 ms 366,7 ms 433,8 ms 854,4 ms
Geekbench 3 (single) 1081 pont 1109 pont 950 pont 977 pont
Geekbench 3 (multi) 3178 pont 3311 pont 2888 pont 2640 pont
GFXBench Man. onscreen 10,1 fps 11,1 fps 11,7 fps 12,7 fps
GFXBench Man. offscreen 18,4 fps 18,8 fps 11,8 fps 12 fps
GFXBench T-Rex onscreen 26,4 fps 27,6 fps 27,7 fps 29,3 fps
GFXBench T-Rex offscreen 42,2 fps 42,6 fps 27,3 fps 27,2 fps

Itt következne az a rész, hogy mit tud a TouchWiz Android 4.4.4 alatt, azonban az extráit leszámítva a Note Edge és a Note 4 tudása megegyezik, úgyhogy itt most a különbségekre és különlegességekre fókuszálnánk. Annyit elég tudni, hogy S Pentől a két ablakos módig minden elérhető a kitkatos szoftveren, az Android 5.0-ás frissítőcsomagra viszont 2015 elejéig várni kell.

 Galaxy Note Edge A Galaxy Note Edge tálcaikonjai az Edge sávra kerültek

Az első különbséggel a főképernyőt meglátva találkozunk, a tálcaikonok ugyanis alulról a 160 pixel széles oldalsávra kerültek. Itt egyszerre hét indítóikon jeleníthető meg, továbbiakhoz pedig függőleges görgetéssel juthatunk. Az átrendezéshez és a kezeléshez a csillag ikonra kell tapintani.

A Galaxy Note Edge egyszerre hét panelt képes használni A Galaxy Note Edge-hez további panelek letölthetők

A fenti ikonsort és a többi, vízszintes simítással váltható sávot a Samsung paneleknek nevezi. Ezek közül legfeljebb hetet aktiválhatunk, ám akad további előre telepítve (értesítések és időjárás, a lépés- és aktivitáskövető, a hírek, a részvények, a sporteredmények, a zenelejátszó, névjegyek, memóriajáték), másokat pedig a Galaxy Apps segítségével szerezhetünk be. Akad közülük samsungos (böngészési kedvencek, S Pen, S Tervező) és harmadik féltől származó (a hamburger összerakós Tiny Burger kifejezetten vicces darab), ezek száma azonban egyelőre még elég csekély.

Edge kezelés és extrák

A panelek a kezdő- zárképernyőn mindig aktívak, viszont olyan alkalmazás futtatásakor, amelyik nem használja az oldalsávot, egy 68 pixel széles fekete sáv veszi át a helyüket, rajta egy általunk beállítható felirattal. A panelek vízszintes simítással bármikor és bárhonnan előhívhatók, majd a főképernyőt megérintve lecsukhatók. A Note Edge értesítései is oldalt jelennek meg, ugyancsak 160 pixel szélességben.

 Galaxy Note Edge Beállítható éjjeli óra a Galaxy Note Edge-hez

A panelek beállításait alulról felfele simítással érhetjük el. Itt lehet variálni, hogy melyik és milyen sorrendben jelenlejen meg, beállítható a hírpanelek forrása, valamint az éjszakai óra, ami az általunk megadott időintervallumban minimális fényerővel kijelzi az időt, a dátumot és az időjárást. Tapasztalataink szerint a funkció 2-3 százalékos merüléssel jár egy nyolcórás ciklus során. Kár, hogy a nap 24 órájában vagy nagyobb fényerőn nem lehet ezt a sávot aktívan tartani.

A Galaxy Note Edge zárképenyőjén is elérhetők a panelek A Galaxy Note Edge S Note appja is kapott oldalsávot

Mivel a panelek a zárképernyőről is elérhetők, a fontos információk és az indítóikonok mindig egy érintésre vagy simításra vannak, amit igen hasznosnak találtunk. Egy másik praktikus megoldás kikapcsolt képernyő mellett jön jól: a lekerekedő szélet néhányszor végigsimítva pár másodpercre megjelenik az idő, az időjárás és a friss értesítések. Ez mondjuk tárgyaláshoz jöhet jól, amikor nem akarjuk az egész képernyőt felvillantani. A panelek ilyenkor is elérhetők, akárcsak az indítóikonok. Kimaradt viszont az opció, hogy bármely értesítés az érkezés pillanatában megjelenjen.

Íme a Galaxy Note Edge eszköztár  A Galaxy Note Edge vonalzója nem csak érdekes, hanem hasznos

Ha a panelek tetejéről húzzuk lefelé ujjunkat, elérhető az Edge eszköztár, rajta a sávról kezelhető hangrögzítővel, zseblámpával, stopperrel, időzítővel és egy meglepően hasznos megoldással: a készülék széléig érő vonalzóval. Ennyiben az ívelt kijelzőszél önálló funkciói kimerültek, ám akad olyan alkalmazás, amely integrálja a kanyarodósávot. Ilyen például az S Pennel remekül összedolgozó S Note oldalra helyezett funkcióikonokkal, továbbá a két samsungos multimédiaalkalmazás, így a zene és videolejátszó. Az utóbbinak különösképpen az előnyére válik a 160 pixel használata, mivel a funkcióbillentyűk és a léptetősáv nem a videótól különít el magának helyet. A mellékelt füles egyébként decens darab, zenehallgatáshoz megfelelő, és mély hangból is jött elég. A hátlapi hangszóró szépen és magas hangerővel szól, ám az asztalra letéve a hangerő harmadáról le kell mondanunk, ezért (is) szeretjük jobban az előlapi megoldást.

A Galaxy Note Edge videolejátszója is okosodott

Ha már a fenti megoldások ilyen jól sikerültek, furcsa, hogy a Samsung gyári böngészője miért nem használja az oldalsávot lapok megjelenítésére vagy görgetésre, az alkalmazástól függetlenül működő könyvjelzőpanel persze aktiválható. Ha már van infra és a Smart Remote app, akkor egy távirányítópanelt is mellékelhettek volna. A Samsung mindenesetre elérhetővé tette a fejlesztők számára az egyedi panelek létrehozását elősegítő SDK-t, így várhatóan érkezik még praktikus és szórakoztató megoldás, csak éppen a gyártói integráció lehetett volna még kövérebb.

Kamera, adatkommunikáció, üzemidő

Az extra kijelzősávot talán a kameraszoftver használja ki a legjobban: a galériaikonon kívül mindent az oldalsávra száműzve ugyanis felszabadult az élőkép egésze, így a széleken is működik az érintőfókusz. Az exponáló a panel jobb szélére került (pont oda, ahol a hagyományos fényképezőgépek esetében megszoktuk), attól balra a videofelvétel, valamint a testreszabható kézi módok gombjai találhatók a menüikonnal egyetemben. A Note Edge fotós kezelése némi megszokást igényelt, eleinte többször exponáltunk véletlenül, azonban hamar beláttuk, hogy egyszerűen jobban kézre állnak a gombok, ha azok a készülék legszélén vannak.

A Galaxy Note Edge kameraikonja a fényképezőgépek megszokott helyére került

A fentieken kívül a Note 4-gyel megegyező kameraélményét kapunk a 16 megapixeles, optikai képstabilizátorral megáldott hátlapi és a nagylátószögű, 3,7 megapixeles előlapi kamerának köszönhetően. A nappali fotók részletgazdagsága kiemelkedő, a dinamikatartomány nagy, a fókusz és képkészítés villámgyors, és az esti fotóknál is bőven akad variálási lehetőség, kivéve a záridő állítást, ami továbbra is hiányosság. Az optikai stabilitással készült a 4K és 60 fps-es Full HD felvételek is tele vannak részlettel, de a rögzített hangra sem lehet panasz.

A Samsung Galaxy Note Edge 16 megapixeles kamerája kiváló
[+]

A Note Edge szimmetrikus fivére teljes adatkommunikációs arzenálját megörökölte, így a Cat.6-os LTE modemet (300 Mbps), a kétcsatornás WiFi 802.11a/b/g/n/ac modult (hotspot, Direct), az USB 2.0-ás portot (MTP, OTG), illetve a Bluetooth 4.1-et (A2DP, LE, ANT+). A beszélgetési hangminőséget kiválónak találtuk, egyébként pedig a bejövő hívás is az oldalsávon jelenik meg. Navigáláshoz a GPS, GLONASS és Beidou műholdak mellett a mobilhálózatok és routerek jeleit használhatjuk, a pozíciószerzés villámgyors. Nem maradt ki az infra, az NFC és a beépített ujjlenyomat-olvasó sem, az utóbbi ráadásul villámgyorsan működik.

A Galaxy Note Edge üzemideje jó  A Galaxy Note Edge készenléti fogyasztása alacsony

A Note Edge a testvérnél valamivel kisebb, 3000 milliamerórás akkumulátort kapott, ami tapasztalataink szerint valamivel szűkösebb üzemidőt biztosít. Az 5 - 6 órás képernyőidő elérése mindenesetre nem volt különösebb kihívás, az egész jó készenléti fogyasztás mellett pedig a kétnapos használat is simán elképzelhető. Persze aki sokat játszik vagy fényképez, naponta fogja tölteni a Note Edge-et is, ami a gyorstöltési funkcióknak hála nem egy hosszadalmas dolog. Az üzemidőt az energiatakarékos vagy ultratakarékos móddal toldhatjuk meg.

A Samsung Galaxy Note Edge több, mint erődemonstráció: remek készülék
[+]

Értékelés: Samsung Galaxy Note Edge
Külső
Ergonómia 7,5 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 10 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 10 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 10 pont
Multimédia
Vizuális 10 pont
Audio 9 pont
Egyebek
Üzemidő 8,5 pont
Ár/érték aránya 7,5 pont
Hogyan értékelünk?

A Samsung Galaxy Note Edge egyszerre egy kitűnő és működőképes Note 4 variáns, és egy érdekes funkciókkal ellátott, alacsony példányszámú készülék, vagy ha úgy tetszik: piacra dobott prototípus. Mivel a Note 4 az év egyik legjobb telefonja, a sok piros pont az ívelt kijelzős fivérnek is kijár, persze az igazi kérdés az, hogy az Edge sáv és néhány apró, ám hasznos funkciója megéri-e a száz eurós felárat? Nos, ez végső soron szubjektív kérdés, hiszen a Samsung csúcsphabletje alapból sem olcsó, az Edge pedig 250 ezer forintos áron nyitott a GSM boltokban, ami már az iPhone 6 Plus árszintje, és sokaknak egy kisebb vagyon.

Több azonban a Note Edge egy funkciótlanul görbülő, puszta erődemonstrációnak szánt készüléknél, a kamera és a zárképernyő esetében is meggyőzött minket a megoldás, némi ismerkedés és megszokás után pedig a véletlen érintésektől sem kell tartani. Éppen ezért úgy gondoljuk, hogy aki amúgy is drága csúcskészülékekben gondolkodik, szereti a legújabb innovációt és a legkülönlegesebb kütyüt azonnal megkaparintani, illetve tetszik neki az oldalsáv Samsung-féle koncepciója, érdemes lehet a jövőbe mutató, ám jelenlegi alapokon nyugvó készüléken is elgondolkodnia. És ki tudja, jövőre talán már hajtogatni is lehet a következő Edge-et.

Samsung Galaxy Note Edge

Bone123

A tesztkészülék az XXL GSM jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Samsung Galaxy Note Edge
Samsung Galaxy Note Edge Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 151,3 x 82,4 x 8,3 milliméter
Tömeg 174 gramm
Színvariációk fekete, fehér
SIM-foglalat microSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5,6 hüvelyk
Kijelző felbontása 1600 x 2560 pixel (539 ppi)
Kijelző és készülékház védelme Gorilla Glass 4 (?)
Kijelző típusa Super AMOLED kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm Snapdragon 805 (APQ8084)
Processzor típusa 2,7 GHz-es négymagos Krait 450
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Adreno 420
RAM mérete 3 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 32 GB
Memória bővíthetősége microSD (max. 128 GB)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE-A 800/850/900/1800/2100/2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA/ LTE-A van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / 300 Mbps
LTE Cat.6 (Snapdragon) / Cat.4 (Exynos)
IrDA / Bluetooth van / 4.1 (A2DP, ADR, LE, ANT+)
WiFi 802.11 a/b/g/n/ac, WiFi hotspot, DLNA, MiMo
USB microUSB 2.0 (MHL 3, OTG)
Ujjlenyomat-olvasó van
Pulzusszámmérő van
UV-sugárzásmérő van
SpO2 mérő van
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS, Beidou van / van
NFC van
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.4.4 (KitKat)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Google+, Hangouts, Google Maps, S Health, S Tervező, S Voice, Scrapbook, Fájlkezelő, Flipboard-ajánlások, Smart Remote, Samsung Apps, S Note, Stúdió, PEN.UP, Hancom Office
Multimédia
Fő kamera 16 megapixel, autófókusz, led segédfény, 1/2,6” szenzorméret, optikai képstabilizáció
Másodlagos kamera 3,7 megapixel (videófelvétel: 1080p @ 30 fps)
Videófelvétel 2160p @ 30 fps, 1080p @ 60 fps, HDR
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 3000 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő n/a
Beszélgetési idő n/a
Zenelejátszási idő n/a
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor, ultratakrékos üzemmód, pulzusszámmérő, ujjlenyomat-olvasó, SpO2 mérő, UV-sugárzásmérő, konferenciabeszélgetés rögzítő, Note Edge panelek

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés