Samsung Galaxy Tab 10.1 - a Honeycomb csúcsa

Bevezető, tartozékok

A Galaxy Tab 10.1-nek igen kacifántos története van, amely februárban kezdődött. A Mobile World Congress rendezvényen bemutatták a világ legvékonyabbnak beharangozott táblagépét, de a levesbe belerondított az Apple, az iPad 2 ugyanis pár milliméterrel alálőtt a 10.1 magasságának. Nem is kellett több a Samsungnak, a formatervezőket szépen visszaültették a papír és ceruza fölé és faragtak egy sort a készüléken. Zárójelben jegyzem meg, hogy a régi gép nem a kukában landolt, hanem egyenesen a Vodafone kínálatába került be, ahol Galaxy Tab 10.1V néven vásárolható meg. Az így kapott masina már tényleg a világ legvékonyabbja, az Apple versenyzője pontosan 0,2 milliméterrel magasabb, mint az új 10.1; kérdés, hogy ez a gépeket egymás mellé rakva feltűnik-e bárkinek (válasz: nem). Emellett egy másik tényező is beárnyékolta a masina elterjedését: az Apple-Samsung huzavona miatt több európai országba komoly késéssel érkezett el a Galaxy Tab 10.1.

Samsung Galaxy Tab 10.1
[+]

A koreai cég szerencsére nem csak a külcsínnel foglalkozott, a masina szoftveres oldala is kapott egy komoly ráncfelvarrást. A Honeycombot futtató gép felhasználói felületét is lecserélték, amely egyedülállónak számít az Android 3.x-es vonalon; ilyen téren az egyetlen kihívó az Asus Eee Pad Transformer, ahol csak az alsó vezérlősáv grafikáján változtattak. A Galaxy Tab 10.1 viszont egy teljesen egyedi felülettel operál, rengeteg hozzáadott képességgel megfejelve az amúgy korrekt rendszert. Csapjunk is bele!

Samsung Galaxy Tab 10.1
[+]

A Telenortól kapott gép egy méretes fehér dobozban érkezett hozzánk, melynek tetejét a táblagép grafikája díszíti. A tableten kívül kapunk egy vékonyka használati utasítást, egy speciális csatlakozóval ellátott USB kábelt, egy hálózati töltőfejet és egy sztereó headsetet. Utóbbi viszonylag hangosan szól, a mélyek és magasak is viszonylag szépen kijönnek. Külön figyelmesség a Samsung részéről, hogy a füldugóhoz különböző méretű gumifejeket kapunk, így fülmérettől függetlenül kényelmes a viselete.

Külső

Mivel tesztalanyunk a Mobile World Congressen bemutatott modell átvariált verziója, ezért érdemes összevetni őket a formaterv szempontjából. A kizárólag a Vodafone kínálatában kapható táblagép 246,2 x 170,4 x 10,9 milliméteres méreteivel szemben a Galaxy Tab 10.1 256,7 x 175,3 x 8,6 milliméteres dimenziókkal dicsekedhet, azaz egy kicsit nagyobb alapterülettel és pár milliméterrel kisebb magassággal rendelkezik. A tömegen is faragtak egy sort: az előd 599 grammja helyett az új Tab 10.1 565 grammot nyom, amely bár nem hangzik kevésnek, a különbség nem igazán érzékelhető a mindennapi használatban. A vékonyság viszont annál inkább, nagyon kellemes kézben tartani a masinát, legalábbis két kézzel; egy kézben fogva ugyanis hamar meg lehet érezni a több mint fél kilós készüléket. Az anyaghasználat és az összeszerelés minősége is korrekt, a borítás kellemes tapintású, sima felszínű műanyagból van, amely egy kicsit csúszósabb, mint a 10.1V esetében alkalmazott érdes plasztik.

Samsung Galaxy Tab 10.1
[+]

Gondolom azon senki nem lepődik meg, hogy az előlap nagy részét a kijelző foglalja el, felette pedig a 2 megapixeles másodlagos kamera és a fényérzékelő figyel. A képernyő képátlója 10,1 hüvelyk, a felbontása pedig 1280 x 800 képpontos, amely szokványosnak mondható a honeycombos eszközök körében. Egyénként egy úgynevezett Super PLS megjelenítőről van szó, amely a Samsung válasza az IPS kijelzőkre, ugyanakkora betekintési szöggel és állítólag erősebb fényerővel felvértezve, ráadásul a gyártása is olcsóbb, ha lehet hinni a marketinganyagoknak. A panel 16 millió színárnyalat megjelenítésére képes, a színek élénkek, a betekintési szög tekintélyt parancsoló, a fényerő szintén korrekt, bár erős napfényben ebből sem látunk sokat.

Samsung Galaxy Tab 10.1
[+]

A hátlap egyetlen fekete (vagy modelltől függően fehér) plasztiklapkából áll, a díszítőelemekkel szerencsére nem dobálóztak feleslegesen a dizájnerek. Mindössze két ilyet kapunk: középen egy szürke Samsung feliratot, alul pedig egyéb információkat láthatunk. A táblagép tetején egy, az oldalsó sávval összeolvadó szürke panel került, itt található az elsődleges kamera, amelyet egy LED-es villanóval is megtámogattak.

Samsung Galaxy Tab 10.1
[+]

A Tab 10.1 oldalát egy szürke műanyagsáv fogja körbe, mely az interfészeknek és a vezérlőbillentyűknek ad otthont. Felül találjuk a 3,5 milliméteres kimenetet és a hangerőszabályzó gombokat, valamint a gépet is itt kapcsolhatjuk ki és be; utóbbi billentyű a képernyő feloldására és lezárására is használható. Alulra egy speciális alzjat került, amely nagyon hasonlít a legelső Galaxy Tab esetében használt interfészre. Ezen keresztül tölthetjük a masinát, valamint a számítógéphez is itt csatlakozhatunk, sőt, az aljzat a megvásárolható kiegészítők kapcsolódási pontjaként is szolgál. A gép bal és jobb oldalán egy-egy külső hangszóró kapott helyet, melyekkel a táblagép sztereó hangzást is ki tud izzadni magából. A hangzás nem rossz, viszonylag korrekt dinamikatartománnyal és magas hangerővel van dolgunk, de (abszolút nem audiofil) véleményem szerint a 10.1V jobban teljesített ezen a téren.

Hardver, rendszer, sebesség

A táblagép lelke egy NVidia Tegra2 250 SoC, amely egy kétmagos, egyenként 1 GHz-en pörgő processzort és egy GeForce ULP grafikus gyorsítóchipet tartalmaz. Ezek mellé 1 GB LP-DDR2 RAM memória került (az LP szócska az alacsony energiafelvételre utal) és modelltől függően 16, 32 vagy 64 GB belső memóriát kapunk. Utóbbi nem bővíthető microSD kártyával, mivel a táblagépen nincsen memóriakártya-foglalat.

Samsung Galaxy Tab 10.1 Samsung Galaxy Tab 10.1

A készüléken a Google mobil operációs rendszerének táblagépekre tervezett változata, az Android 3.1 fut; a benne eszközölt javításoknak és extráknak már szenteltünk egy kisebb cikket. A rendszert a Samsung kiegészítette a saját felhasználói felületével, azaz a mobilokról már ismerős TouchWizzel, bár itt a változások kevésbé szembetűnőek, mint a telefonok esetén. A felületek és menük átrajzolása mellett számos extra minialkalmazást kapunk, valamint az alsó vezérlősáv is kiegészült egy miniapps névre hallgató elemmel, melyen keresztül hat alkalmazást érhetünk el. A bal alsó sarokban lévő vezérlőgombokat pedig egy új virtuális billentyűvel egészítették ki, melyet megérintve képernyőfotót készíthetünk. Javítottak a másolás és beillesztés funkción is: immár nem csak szövegeket, hanem képeket és linkeket is a vágólapon tartatunk, valamint a virtuális klaviatúra is új külsőt kapott. A kezelést is kibővítették két, a táblagép szenzorait kihasználó módszerrel. A képeken és weboldalakon két ujjunkat lenyomva tartva, a masinát előre vagy hátra döntve zoomolhatunk, az ikonok átpakolásakor pedig ugyanezzel a módszerrel lapozhatunk a főképernyő oldalai között.

Samsung Galaxy Tab 10.1 Samsung Galaxy Tab 10.1

A rendszer sebessége általában igen gyors: a főképernyő oldalainak lapozása és a menük görgetése folyamatos, a kétujjas nagyítás képek és weboldalak esetében is azonnal végbemegy, függetlenül attól, hogy egy háttértáron lévő fájlt vagy egy beágyazott YouTube videót döngetünk, az 1080p-s videók lejátszása pedig meg sem kottyan a gépnek. Sajnos azonban a Samsung versenyzője másodszor sem tudta levetkőzni a Honeycombot futtató eszközök gyermekbetegségét, amely apróbb akadásokban és röccenésekben manifesztálódik, ráadásul a főképernyő lapozgatása is be tud lassulni, ha telepakoljuk minialkalmazásokkal az oldalakat, így már bizonyosnak látszik, hogy ráférne a rendszerre egy jó adag tegrás optimalizáció. Futtattunk pár tesztprogramot is: a Quadrant Standard 1981 ponttal, a SmartBench2011 2853/2175 ponttal, az Antutu Benchmark 4492 ponttal jutalmazta a Galaxy Tab 10.1-et, a Linpack pedig egyszálas esetben 19,41 MFLOPS / 4,32 s, többszálas módon 38,464 MFLOPS / 4,39 s eredményt adott. Az alábbi videón mozgás közben is látható a rendszer.

Extra widgetek és alkalmazások

Mint azt már említettük, a Galaxy Tab 10.1 saját felhasználói felülettel rendelkezik, amely mellé extra minialkalmazások is dukálnak. Ezekből kapunk is néhányat, a bónusz widgetek többnyire hasznosak is, ráadásul a legtöbbet kedvünkre át is méretezhetjük, így egy magazinszerű felületet kapunk, amelyet a Live panel névvel illettek a samsungosok. Találunk egy e-mail kezelőt, egy AccuWeather időjárásprogramot, egy digitális órát, egy feladatkezelőt, egy képgalériát, egy kettős órát, egy napirendet és egy Social Hubot, valamint a Yahoo! Finance is képviseli magát egy minialkalmazással. Ezek mellett a kedvenc kontaktjainkat és könyvjelzőinket is kipakolhatjuk a készenléti képernyőkre. A főképernyővel kapcsolatos további változás, hogy a jobb alsó sarokban található beállítások panel elrendezését is némileg átvariálták, a touchwizes változatban immár több adatkommunikációs opciót is az ikon megérintésével.

Samsung Galaxy Tab 10.1 Samsung Galaxy Tab 10.1

További újdonság az alsó tálcából elérhető beépülő alkalmazások megjelenése, a megoldás a miniapps névre hallgat. Az itt található programokat bármelyik felületről elérhetjük a tálca közepén található nyilacska megérintésével, függetlenül attól, hogy mit csinálunk épp. A panelt elővarázsolva hat szoftver tárul elénk, a sort a feladatkezelő nyitja, segítségével az aktuálisan futó alkalmazásokat és azok memóriaéhségét monitorozhatjuk, valamint le is állíthatjuk őket. A naptár a kalendáriumot nyitja meg, a világóra és a zenelejátszó azt teszik, amit a nevük is mutat, a Jegyzet és a Feljegyzések segítségével jegyzeteket készíthetünk, a számológép ikont megérintve pedig egy alapműveletes kalkulátor tárul elénk. Az alkalmazások egy kis ablakban nyílnak meg, melyet szabadon mozgathatunk a felületen; egyszerre viszont csak egy lehet aktív.

Samsung Galaxy Tab 10.1 Samsung Galaxy Tab 10.1

Az alap szoftverkínálat megegyezik a többi Honeycombot futtató gépen tapasztalhatóval (persze a Samsung versenyzője átrajzolt felületekkel operál), melyek mellé kapunk néhány extra alkalmazást is. A koreai gyártó által előszeretettel használt hubok a Galaxy Tab 10.1-en is jelen vannak: a Social Hub a közösségi szolgáltatásokat húzza egy fedél alá, a Music hub személyében pedig egy lejátszóval egybeépített zeneboltot tisztelhetünk. Ezek mellé kapunk még egy Világórát, a kissé nokiásított nevű Saját f. egy fájlkezelőt rejt, az ebook az elektronikus olvasást ötvözi egy virtuális könyvesbolttal, a Feljegyzések segítségével jegyzeteket készíthetünk, a Polaris Office pedig az ügyeletes irodaalkalmazás szerepét tölti be.

Multimédia, internet

A zenelejátszó is megújult: búcsút kell mondanunk a Honeycombban megszokott cover flow-szerű nézettől, az új szoftver felülete a Galaxy S II megoldására hajaz. A muzsikákat sok aspektus szerint listázhatjuk, a szoftver hat formátumot eszik meg (mp3, aac, aac+, eaac, wma és ra) létrehozhatunk lejátszási listákat, valamint kereshetünk is a zenetárunkban. Végre hangszínszabályzót és hangeffekteket is kapunk, előbbi hat előre definiált beállítást tud felvonultatni (valamint sajátot is létrehozhatunk), utóbbi pedig öt effekttel operál, továbbá a virtuális 5.1 hangzáskivezérlése is elérhető. A videólejátszó is nagyon korrekt, megeszi a leggyakoribb formátumokat (WMV, H264, MPEG-4, DivX, Xvid, H.263, VP8), az 1080p-s videókat folyamatosan, mindennemű akadás nélkül le tudja játszani. Képes a virtuális 5.1 hangzás kivezérlésére, állíthatunk a színtónuson (hideg, meleg vagy normál), a Láthatóság külső fényben opció pedig a kültéri viszonyokon hivatott javítani. Az alkalmazás a .srt kiterjesztésű feliratokat is meg tudja jeleníteni, feltéve, ha a videó és a szövegfájl neve megegyezik. A feliratokat ráadásul át is szinkronizálhatjuk, a betűméretet pedig három lépcsőben szabályozhatjuk.

Samsung Galaxy Tab 10.1 Samsung Galaxy Tab 10.1

A készülék hátlapján egy autofókuszos kamerát is találunk, amellyel maximum 3 megapixeles, azaz 2048 x 1536 képpontos fotókat lőhetünk. A fényképező mellett egy LED-es villanó is csücsül, amely jó hír lehet a fotózzunk tablettel éjszaka mozgalom tagjainak. A Samsung mérnökei a kameraszoftver felületét is átvariálták, az alkalmazás a Galaxy S II hasonló célú programjához hasonlít. Ami a beállításokat illeti: átkalibrálhatjuk a fehéregyensúlyt, a fókuszmódot, a fénymérést, és az expozíciókorrekciót, valamint néhány jeleneteket és effekteket is kapunk. A fókuszálás helyét mi határozhatjuk meg, ezt a képernyőn található kis négyzet tologatásával befolyásolhatjuk. A fotók minősége nem kimagasló, és akkor még finoman fogalmaztunk: a magasra csavart hatásfokú zajszűrő algoritmus miatt elmosódnak a részletek, az alacsony dinamikatartomány pedig csak tetézi a bajt. Természetesen videók rögzítésére is van mód, ezt maximum 720p, azaz 1280 x 720 pixeles felbontásban tehetjük meg; a tesztvideó itt érhető el.

Internetezésre a beépített böngészőt használhatjuk, amely a többi alap alkalmazáshoz hasonlóan új ruhát kapott. A funkcionalitás rendben van: egyszerre több oldalt is nyitva tarthatunk, a Flash- és HTML5-támogatás kipipálva, a lapokat elmenthetjük könyvjelzőként, a kétpontos nagyítás pedig folyamatos és gyors. Lefuttattunk pár tesztet is: a JavaScript- és DOM-kezelést vizsgáló Acid3 teszten 100 pontot kapott a százból, a HTML5-kompatibilitást vizsgáló HTML5test pedig 205+3 ponttal jutalmazta a masinát a maximálisan adható 450-ből.

Samsung Galaxy Tab 10.1 Samsung Galaxy Tab 10.1

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

A mai mobil adatkommunikációs szabványok színe-java megtalálható a masinában. Kapunk Bluetooth 3.0-át, USB2.0-át, a-GPS chipet, WiFi-t (802.11a/b/g/n, dual band támogatás, tethering és WiFi direct) A SIM-kártya foglalattal rendelkező kivitelben mindezt megfejelték egy négysávos (850/900/1900/2100 MHz) GSM modullal és egy szintén négysávos (850/900/1800/1900 MHz) UMTS chippel, amellyel HSPA+ kapcsolatra is képes a masina. Utóbbi elméleti maximuma 21 Mbps letöltési és 5,76 Mbps feltöltési sebességben manifesztálódik.

Samsung Galaxy Tab 10.1 Samsung Galaxy Tab 10.1

A hátlap alatt egy 7000 mAh-s akkumulátor található, amellyel elviekben akár 9 órán keresztül filmezhetünk és 72 órán át hallgathatunk zenét. Ezeket szám szerint nem tudjuk megerősíteni, de tény, hogy igen jól bírja a gép. Masszív használat (maximumra csavart fényerő, folyamatos WiFi kapcsolat, gyakori e-mail szinkronizálás, videó- és zenelejátszás) mellett 7-8 óra után már enni kér, de visszafogott terhelés mellett két napot kibír a masina.

Samsung Galaxy Tab 10.1
[+]

Értékelés: Samsung Galaxy Tab 10.1
Külső
Ergonómia 9 pont
Anyaghasználat 10 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 10 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 9 pont
Felhasználói felület élménye 10 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás - pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 5 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya ? pont
Hogyan értékelünk?

Mindent összevetve egy remek táblagéppel van dolgunk. A formaterv és a kivitelezés csillagos ötös, nagyon kellemes érzés kézbe venni a puha plasztikkal bevont, 8,6 milliméter vékony masinát, amely (több vetélytársával ellentétben) viszonylag könnyűnek is mondható. A kijelző telitalálat, a Super PLS technológiájú panel ordas fényerővel és élénk színekkel büszkélkedhet. A koreai gyártó ráadásul nem veszett el a külsőségekben, a szoftverezettség is nagyon rendben van. A TouchWiz felület homlokegyenest szembe megy az alap Honeycombra jellemző kékesen derengő fényekkel és futurisztikus beütéssel. Helyette egy egyszerűbb, erősen a fehér színre építő dizájnt kapunk, amely sikeresen megkülönbözteti hasonszőrű vetélytársaitól. Az extra szoftverek kínálata is nagyon kellemes, és igazán ez tesztalanyunk egyik legnagyobb erőssége: kicsomagolás és bekapcsolás után nem kajtattunk a Marketből letölthető alkalmazások után, a legtöbb funkciót ugyanis out-of-the-box képes ellátni a masina. A Galaxy Tab 10.1-ben a Honeycomb két komoly hiányosságát is sikerült kijavítani: a támogatott formátumokban szerény gyári videólejátszót egy remek funkcionalitással rendelkező, szinte minden igényt kielégítő szoftverre cserélték, valamint végre egy kulturált hangszínszabályozót is kapunk.

Persze mindennek két oldala van, így a Galaxy Tab 10.1 esetében is összefuthatunk hiányosságokkal és hibákkal. Az egyébként kellemes adatkommunikációs képességek hiányt szenvednek a DLNA-támogatásban, a kamerával lőtt képek gyenge minősége felett nem tudunk szemet hunyni, a masinán pedig sem microSD-, sem HDMI-, sem USB-aljzatot nem találunk. És bár az átlag működési sebesség hozza az eddigi Tegra2-vel szerelt ketyerék szintjét, sajnos komoly akadásokat tapasztalhatunk, ha telepakoljuk minialkalmazásokkal a készenléti képernyőt. A készülék a a Telenor kínálatában, két éves hűségnyilatkozattal és tarifamegtartással 125 ezer forintba kerül (de részletfizetési konstrukció is elérhető), a kártyafüggetlen piacról jelenleg még nincs információnk.

Minden hibájától eltekintve jelenleg a Samsung Galaxy Tab 10.1 a legjobb androidos táblagép a piacon, amit mi meg is jutalmazunk egy ajánlott plecsnivel. Végszóként szeretnénk megköszönni a Telenornak, hogy egy teszt erejéig rendelkezésünkre bocsátották a készüléket.

Samsung Galaxy Tab 10.1

dr. Kind

A Samsung Galaxy Tab 10.1 készüléket a Telenor biztosította. További információért és a vásárlásért kérem, kattintson ide!

Specifikációk

Samsung Galaxy Tab 10.1
Samsung Galaxy Tab 10.1 Általános
Technológia GSM / UMTS
Méret 256,7 x 175,3 x 8,6 milliméter
Tömeg 565 gramm
Színvariációk fehér, fekete
Kijelző
Kijelző átlója 10,1 hüvelyk
Kijelző felbontása 1280 x 800 pixel
Kijelző típusa Super PLS
Színárnyalatok száma 16 millió
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória -
Belső memória 1 GB LP-DDR2 RAM / 16/32/64 GB ROM
Memória bővíthetősége nincs
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 21 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 3.0 (A2DP)
WiFi 802.11a/b/g/n, hotspot, dual band, WiFi direct
USB USB 2.0, speciális aljzattal
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
Alapfunkciók
Profilok némaüzem
Vibra funkció van
Kihangosás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform android 3.1 + TouchWiz
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok vannak
Valutakonverter van
Extra szoftverek Social Hub, Music Hub, Readers Hub, Polaris Office
Multimédia
Fő kamera 3 megapixeles, autófókuszos, LED-es villanóval
Másodlagos kamera 2 megapixeles
Videófelvétel 720p@30fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 7000 mAh-s Li-Ion
Videólejátszási idő 9 óra
Zenehallgatási idő 72 óra
Egyebek
3,5 milliméteres fülhallgató kimenet, TouchWiz felület, külső perifériák támogatása, sztereó hangfalpár, giroszkóp, gyorsulásérzékelő, fényérzékelő, digitális iránytű

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés