Hirdetés

Sharp GX30i - javított kiadás

Külső, kijelző

Akárcsak az előd GX 30 esetén, a fejlesztett GX 30i változatnál is hosszas várakozás, valamint egymásnak ellentmondó hírek és álhírek előzték meg a készülék érkezését. Az eredetileg hazánkban decemberre ígért telefon két és fél hónapos csúszás után jelent meg, és a színes pletykákhoz képest nem sok újdonsággal szolgált: csak néhány erősen kifogásolt problémát orvosoltak.

A telefon külső paramétereiben, megjelenésében semmilyen változás nem történt, lévén szó mindössze egy szoftverfrissített változatról. Ennek ellenére jelenlegi tudomásunk szerint az előző GX30 nem fejleszthető GX30i-vé. Cáfoljatok meg, ha nem így van. Maradt a GX 20-al szinte megegyező tekintélyes méret, a krómmal erősen meghintett elegáns készülékház, és a 64 X 96 pixeles, 65 ezer színt megjeleníteni képes külső kijelző. Ennek mérete 15 X 23 mm. Körbejárva a készüléket ismét felfedezhetjük felül a külső antenna mellett az infraportot, baloldalt pedig a hangerőszabályzó gombokat. Jobboldalt kapott helyett a makró mód kapcsolója, a headset kimenete, és a kártyaolvasó. Ez utóbbi SD és MMC kártyák kezelését végzi igen sikeresen. Gyárilag 8 megabájtos kártya jár, ami technikai okok miatt kb. 6.5 Mb-ot jelent a gyakorlatban. Az 512 Mb-os SD kártyámat minden gond nélkül kezeli, de elméletileg 1 Gb-ossal is elboldogul. Ezt azonban csak saját felelősségre próbálgassa mindenki, mert egyrészt nagyon lassú beolvasással kell fizetni nagyzási hóbortunkért, másrészt a gyártó is 512 Mb-ot ajánl maximum. Ugyanez MMC kártya esetén 128 Mb. A töltőt, headsetdugaszt és kártyaolvasót védő záróelemek valami vékony, de igen erősnek tűnő gumin lógnak/gumiból vannak.

Ennyi bevezető után nyissuk is ki! Keményen kikattan, és rögzül, nem fog lötyögni egy év csikicsuki után sem, és bár hatalmas, mégis egy kézzel is kezelhető (némi gyakorlást igényel, hogy jobb kézzel ne pont a lencsét maszatoljuk össze kinyitáskor). A kijelző továbbra is hatalmas és gyönyörű, lehet vitázni a D500 - S700 - GX30i kijelzőbeli különbségein, de szerintem ehhez már elég vájtszeműnek kell lenni. Élénk, éles, kontrasztos, és egyetlen pixelt sem lehet szabad szemmel megkülönböztetni, szóval még mindig élvonalbeli. 262 ezer színt jelenít meg 240 X 320 pixelen, pontos méretei: 34 X 46 mm. (Összehasonlításképp, egy GX10i 120 X 160-as kijelzője 31 X 41 mm.) A híváselutasító gomb nyomogatása után a kijelző megelevenedik, szép Vodafone animáció, és felajánlja, hogy menti telefonba a SIM tartalmát. A régi megszokott(?) Live! menü mosolyog ránk vissza (kár, hogy nem a GX 25-ös), lehet utálni, de ez van. Logikus felépítésű, bárki azonnal kiigazodik a 3 X 3 ikonos főmenün. A betűméret 3 mm, nem állítható, legalábbis én nem jöttem rá, hogy hol lehet. A gombok kiosztásában semmi változás nem történt, álhír, hogy a Live! gomb lett a navigációs gyűrű közepén. Nyomáspontjuk tökéletes: rögtön rááll az ember ujja és nem csúszkál rajta a kezünk.

Specifikáció

Sharp GX30i
Technológia GSM 900/1800/1900
Méret 95x49x26 mm
Súly 110 g
Kijelzõ 240x320 pixel, 262K szín, TFT
Telefonkönyv 500
SMS/MMS memória 250/6MB
Egyéb memória SD vagy MMC
Java van
Vibra funkció van
Naptár van
Ébresztés van
Számológép van
GPRS/EDGE 4+2/nincs
Push To Talk nincs
Infra/Bluetooth van/van
Prediktív magyar T9
Hangtárcsázás nincs
Hangrögzítõ van
Hangvezérlés nincs
Valutakonverter van
FM rádió nincs
Kihangosítás nincs
Alap akkumulátor 780 mAh Li-Ion
Készenléti idõ 250 óra
Beszélgetési idõ 210 perc
Fényképezõgép 858x1154 pixel, 7x dig.zoom, videó, vaku
POP3 e-mail nincs
WAP böngészõ 2.0
HTML böngészõ nincs
Játékok Java
Csengõhangok 32 szólamú MIDI, iMelody, MMF
Operációs rendszer nincs
MP3 lejátszás van
Egyebek - sztereó kimenet - korlátlan Bluetooth

Telefonkönyv, üzenetek

A telefonkönyv teljesen rendben van: kezelése gyors és továbbra is 500 bejegyzés tárolására képes, 3 telefonszám, 2 e-mail cím, lakáscím és egy jegyzet csatolható mindenkihez. Továbbá lehet rendelni csengőhangot, képet, valamint LED színt minden bejegyzéshez (a LED a külső kijelző feletti villanófény, mely 8 színben pompázhat). Csoportok kialakítására is van lehetőség. Fényképes hívásazonosítás esetén előbb egy kis bélyegképet látunk, majd kidobja teljes képernyősre a hívó fejét, mindez megjelenik természetesen a külső kijelzőn is. A flip továbbra sem aktív, tehát kinyitás után még meg kell nyomni egy gombot a hívásfogadáshoz.

Üzenetekkel nincs különösebb gond, 1024 karakteres összefűzött SMS küldhető, a szoftver gyors, de a T9 alapból meglehetősen buta. Viszont bővíthető, mégpedig úgy, hogy az ismeretlen szó beírása után a vissza gombot kell megnyomni (ekkor kijelölésre kerül a szó), majd pedig az OK billentyűt. Kicsit komplikált, de működik. Összesen 250 darab SMS-t tárolhatunk, de nem informál minket semmi a tárhely állapotáról. A fórumokon sokan panaszkodtak, hogy 3 üzenetben küldi el a 160 karakter alattit is, ha van benne ékezet. Az ő figyelmükbe ajánlom az SMS/Beállítások/Optimalizálás/Be pontot: itt lehet dönteni az egy vagy két bites kódolásról, ami ezt a problémát okozhatja. E-mail kliens továbbra sem található a telefonban (alkalmazásként viszont kis rákereséssel letölthető), helyette a Vodafone Mail áll rendelkezésre. MMS-t maximum 100 Kb-os méretig küldhetünk, ilyenkor összetömöríti 640 X 480-ra az efölötti képeinket, hogy beleférjen a korlátba.

Fényképezőgép

Erre szükség is van, mert az egy megapixeles (hiába az 1.3 Mpx-es beharangozás) CCD maximum 858 X 1154-es képeket tud készíteni, ami 2-300 Kb körüli méretet jelent, érdemes tehát rögtön kártyára menteni műveinket. Ezeket bátran ki lehet nagyíttatni 10 X 15-ös méretben, egy szerencsésebb képnél senki meg nem mondja, hogy telefonnal készült (Tesztképek az oldal alján, kettő beltéri, kettő kültéri, egy makrós, és egy "vakus"). A "képméret", "képminőség" beállításokat megőrzi a telefon. 5 féle képméret lehet hétszeres digitális zoom-mal, a makró kapcsolásával közeli képeket készíthetünk, a villanófény segítségével pedig sötétben is kattinthatunk. Sajnos nem csak szójáték, a zárhangot nem lehet kikapcsolni. Effektekkel lehet még fűszerezni művünket, ehhez 6 féle keret (jót derültem saját berácsozott és űrhajós fejemen), 8 féle LED szín, valamint különböző stílusok (szépia, olajfesték, stb.) állnak rendelkezésre, de gyorsan ki lehet belőlük gyógyulni. Van még önkioldó, és sorozatfelvétel, ami 4 képet készít egymás után valamint keresőnek a külső kijelzőt is használhatjuk. Érthetően gyorsabban követi a mozdulatokat, mint a belső. Ami nem tetszett, hogy egyrészt kicsit lassan olvas be kártyáról (4-6 mp nagy képeknél), másrészt az ikonképek a kártyán szörnyen lassan jelennek meg - jobb a fájlnévre támaszkodni, ha egy konkrét képet keresel. Továbbá a következő kép betöltéséhez nem elég a lefele gomb megnyomása, ki kell válogatni a listából. Videót MMS méretben (100Kb), valamint 400 Kb terjedelemben vehetünk fel .3gp formátumban, ez durván egy percet jelent, ezt a részét a készülék sajnos még a GX 20-tól örökölte. Itt is lehet vaku, makró, 6,5-szörös digitális zoom, de ez nem vigasztal, tekintve, hogy az előzetes hírek korlátlan felvételről szóltak.

Naptár, multimédia

Elérkeztünk ennyi bevezető után az elsőújításhoz: a naptár. Havi és napi nézet, egy naphoz rengeteg esemény rendelhető, én 16-nál feladtam. Még jó, hogy egyszerre is lehet törölni az egy naphoz rendelt bejegyzéseket. Csatolható riasztás, valamint előzetes figyelmeztető jelzés is, percre pontosan beállítható, mikor szeretnénk ilyet előtte. Ébresztésnek (riasztásnak) egy napra 6 időpont adható meg, de sajnos továbbra sem működnek az előzőek kikapcsolt állapotban, csak egy "elmulasztott riasztás" felirat jelenik meg a bekapcsolás után. Naptár- és telefonkönyv-bejegyzéseinket továbbküldhetjük és szinkronizálhatjuk infrán, Bluetooth-on, valamint kábelen keresztül a PC-vel.

Másik újítás az Mp3 lejátszó sztereó kimenete, de a sztereó headset csak opcionális tartozék, gyárilag mindössze egy félfülű felvevőgombos jár. A leírással ellentétben 192 Kb/sec tömörítésű zenéket is minden gond nélkül le lehet játszani rajta. Elfogadja továbbá Smaf (.mmf), Midi, iMelody, Wav és Amr hangokat is. Lehetőségünk van 1 perc hosszan hangot is felvenni Amr formátumban a hangrögzítővel. Üröm az örömben, hogy kártyáról lassan olvas a telefon: mind a képek, mind az első zeneszám megnyitása kb. 4 másodpercet vesz igénybe, de ez lehet, hogy csak az én túlméretezett tárolóegységemnek köszönhető - a többi, rákövetkező számot viszont azonnal lejátsza, tehát felteszem, csak az alkalmazás betöltése emészt fel ennyi időt. A 6 Mb-os dinamikus belső memóriát ezzel szemben mindig gyorsan és jól kezeli, de ebbe csak a legszükségesebb dolgaink férnek el. Csengőhangnak sajnos nem lehet Mp3-at, Wavot, vagy Amr-t beállítani. Marad a Smaf, iMelody, és természetesen a Midi. Ez utóbbi 32 csatornásan szólal meg, igen jó minőségben, hangosan és torzításmentesen. Midi és mmf egyaránt maximum 50 Kb lehet, de utóbbiból maximum 11 mp hosszút fogad el a készülék.

Adatkommunikáció, összegzés

Az adatkommunikációban történt még jelentős elorelépés: korlátlanul lehet az infrát és a Bluetooth-ot használni képek, hangok, videók, és bejegyzések küldésére akár telefon, akár számítógép között. A Handset manager program azonban továbbra sem hajlandó 100 Kb feletti adatokat PC-re küldeni. Modemként is használható a telefon, kábel, infra, vagy Bluetooth kapcsolat segítségével. Kép, hang, és videó pakolászására továbbra is a kártyaolvasó a legjobb módszer: nagyon gyorsan, minden gond nélkül használható. A Gx30i-ben is 4+2 időréses GPRS segítségével használhatjuk a 2.0-ás WAP böngészőt. Szükség is lehet rá, mert JAVA alkalmazásokat nem tud sem infrán, sem Bluetooth-on, sem kábelen fogadni. Az egy darab gyári játék mellé csak WAP-ról keresztül tölthetünk le újakat, maximum 50 darabot.

Az akkumlátor 780 mAh-es Lithium-Ionos telep, amit nem egész két napi gyilkolással merítettem le, de ebben minden volt: Sms, hívások, kártyára/ról folyamatos másolás, képszerkesztés, fényképezések, videózás, zenehallgatás, wapozás és játék. Előnye viszont, hogy 2 óra, vagy ennél kevesebb idő alatt is teljesen feltölthető. Megkockáztatom, hogy kímélő használattal, éjjel kikapcsolva az 5 napot is eléri a készenléti idő. Amit még kihagytam: a rezgés erős, csengőhang ütemére működik a villogással együtt és kabátzsebben is érezhető.

Összességében én személy szerint nagyon jó telefonnak tartom a GX 30i-t. Megmaradtak azonban olyan bosszantó korlátok és hibák (videó hossza, mp3 csengőhang hiánya, kikapcsolva nem ébreszt), amikben nagyon sok egyszerűbb telefon is többet tud. Elrepült felette az idő vasfoga, de ha kicsivel lejjebb megy az ára, még mindig nagyon versenyképes lehet azok körében, akiknek a gyönyörű kijelző, kamera és az mp3 a kulcsszó.


  • Kapcsolódó cégek:
  • Sharp

Azóta történt

Hirdetés