Sony WH-1000XM5 - hallgasd a csend dalát!

A japánok megint csináltak egy fejhallgatót, amit fájó szívvel vesz le az ember. A baj csak az, hogy már az előd is ilyen volt, szóval ha vásárolnánk, előtte érdemes pontokba szedni, mi kell nekünk biztosan, mert nem feltétlen jön majd be minden újítás a friss modellben.

Bevezető, doboz

Nem lehet azt mondani, hogy a Sony a semmiből robbant be az aktív zajszűrős Bluetooth fejhallgatók piacára, hat évvel ezelőtt érkezett az MDR-1000X, rá egy évre gyors névváltással a WH-1000XM2, aztán a Sony ezt a formulát csiszolta tovább 2018-ban a WH-1000XM3-mal, 2020-ban pedig a WH-1000XM4-gyel. Eljött 2022, s a Sony úgy érezte, fel kell rúgnia az eddigi gyakorlatot és nagyobbat kell ugrania, mint az elmúlt években és két részre kell bontania az aktív zajszűrős prémium fejhallgatók vonalát. Hogy miért, arra részben a Bluetooth fej- és fülhallgatókra való egyre növekvő igény és a konkurencia termékpalettája ad választ. A mainstream márkák között Bose például viszi tovább a legendás QC vonalat, de mellé odatette az NCH 700-at, az Apple betoppant a piacra az AirPods Max-szal (és egy hatalmas, részben fanatikus vásárlóbázissal), a Bang and Olufsen a HX mellé versenybe küldte a H95-öt, a Sennheisernek pedig ott a HD 450BT mellé a Momentum 3 Wireless, és ez csak a jéghegy csúcsa.

A doboz és tartalma.
A doboz és tartalma. [+]

Bár nem kommunikálja sehol a japán vállalat, de érezhető, hogy a konkurensek lépéseire reagált a WH-1000XM5-tel, ami mellett megmaradt a WH-1000XM4 is a kínálatban, így referenciaként használom a cikkben. Főleg azért, mert idén nincs az az egyértelmű “ebben X számú dologban jobb az új, ezért megéri az Y forintnyi felárat, ha van rá keret”, mint az eddigi generációváltásoknál, apró nüánszokon dőlhet el, hogy kinek melyik változat lesz a megfelelő, ha pénztárcája megengedi. De azért tegyük hozzá, hogy egyik eszköz sem olcsó: az újonc WH-1000XM5 hazai induló ára 155 ezer forint, a 2020-as WH-1000XM4 pedig 130 ezer forint a Sony hivatalos magyar oldalán (márkaboltjukban 116 ezer forint).

Környezetvédelmi értelemben zöld a csomagolás, egyébként szürke.
Környezetvédelmi értelemben zöld a csomagolás, egyébként szürke. [+]

Pénzünkért idén már környezetbarát csomagolásban kapjuk kézhez a fejhallgatót, a dobozból azonban elmarad a repülőgépes szórakoztató rendszerekhez csatlakozó adapter, csak a hordtáska, a fejhallgató, a 3,5 milliméteres kábel és a töltőkábel jár, valamint egy apró boríték. Utóbbit érdemes kinyitni, mert a szokásos papírcsomagban a garancia és a használati utasítás mellett találunk egy beváltható kupont is, amit a Sony oldalán keresztül három havi Tidal, Deezer vagy Nugs.net ajándék előfizetésre válthatunk be, hisz ezek a szolgáltatók támogatják a Sony 360 Reality Audio térhangzást. A minimalista csomagolás egyébként műanyagoktól mentes, újrahasznosított anyagokból készült és komposztálható, nekem személy szerint tetszett.

Kialakítás, kényelem, üzemidő

A dizájn szubjektív, de vannak megkérdőjelezhetetlen részletei, például a tömeg, ami 4 grammal kevesebb lett az elődhöz képest, a vékonyabb fejpánt, a fejből kevésbé kiálló, de a fejpánt alá már nem behajtható fül körül ülő kagylók. Igen, sajnos nem lehet összehajtani a WH-1000XM5-öt, csupán a kagylókat lehet 90 fokban síkba fordítani. Ez viszont azzal jár, hogy a hordozó tok is más formát kellett felvegyen, az idei hordtok pedig nagyobb, mint az előzők, így több helyet foglal a táskában. Bár ha nincs benne semmi, össze lehet nyomni és elfér például a vonaton vagy repülőn előttünk található ülés hátának újságtartójában, de egy elsősorban utazáshoz szánt eszköz esetén a minél kisebb méret előnyt jelent, ebben pedig az elődmodell jobban teljesít. Az új hordtáska belülről jobban párnázott, de külseje jobban koszolódik, a gyártótól az egy hétre kölcsönkapott eszköz tokja szinte kizárólag a táskámban és az asztalomon volt, egyik sem egy szeméttelep, mégis sikerült a világos színű toknak apró foltokat magára szednie. Belsejében egy mágneses kis ajtó mögött legalább van elég hely az aranyozott 3,5 milliméteres csatlakozót használó kábelnek és az USB-C - USB-A töltőkábelnek is.

Balra a WH-1000XM4 legkisebb állapotára összecsukva, jobbra a WH-1000XM5.Balra a WH-1000XM4 legkisebb állapotára összecsukva, jobbra a WH-1000XM5. Balra a WH-1000XM4 legkisebb állapotára összecsukva, jobbra a WH-1000XM5. (forrás: Sony) [+]

Az elődhöz képest mért 4 grammos különbség papíron nem számottevő, gyakorlatban viszont érezhető. A WH-1000XM5 sokkal könnyebbnek érződik az ember kezében és fején is. Előbbi talán annak köszönhető, hogy a Sony kizárólag újrahasznosított műanyagot (ABS, akrilnitril-butadién-sztirol) használ a fejhallgatón, eltűntek az elődökön látott fémmel bevont kis részletek is. Megjelenése így talán kicsit olcsónak is hat, az összeszerelési minőség azonban jó, ahogy a fejpánt rugalmassága is remek. A leggyengébb pont talán a kagylókat tartó csúszka, mivel fémről műanyagra váltott a Sony. A változást a halkabb nyitás-zárással és a kisebb tömeggel indokolták a cég képviselői, előbbit tanúsítani tudom, utóbbit pedig a számok igazolják.

Tulajdonság Sony WH-1000XM4 Sony WH-1000XM5
Méretek (behúzott fejpánttal) 18,5 x 7,7 x 25,2 cm 19,5 x 4,7 x 20,6 cm
Tömeg 254 gramm 250 gramm
Hardver QN1 HD zajszűrő processzor QN1 HD zajszűrő processzor, V1 vezérlő processzor
Hangkeltő 40 mm, dóm rendszerű (CCAW lengőcséve) 30 mm, szénszálas kompozit dóm
Bluetooth és kodektámogatás BT 5.0, SBC, AAC, LDAC (+ DSEE Extreme) BT 5.2, SBC, AAC, LDAC (+ DSEE Extreme)
Frekvenciaátvitel Vezetéken: 4 - 40 000 Hz
Bluetooth kapcsolaton SBC, AAC: 20 - 20 000 Hz (mintavételezés: 44,1 kHz)
Bluetooth kapcsolaton LDAC: 20 - 40 000 Hz (mintavételezés: 96 kHz)
Vezetéken: 4 - 40 000 Hz (JEITA)
Bluetooth kapcsolaton SBC, AAC: 20 - 20 000 Hz (mintavételezés: 44,1 kHz)
Bluetooth kapcsolaton LDAC: 20 - 40 000 Hz (mintavételezés: 96 kHz)
Érzékenység 105 dB/mW (1 kHz) 102 dB/mW (1 kHz)
Zajszűrés Aktív zajszűrés 4 mikrofonnal Aktív zajszűrés 8 mikrofonnal
Üzemidő és töltés 30 óra (ANC), 38 óra (ANC off), töltési idő 3 óra 30 óra (ANC), 40 óra (ANC off), töltési idő 3,5 óra
Kialakítás Összecsukható Síkba hajtható
Tartozékok Hordtok, 1,2 m-es fejhallgatókábel aranyozott 3,5 mm-es csatlakozóval, repülőgépes adapter, USB-C töltő Hordtok, 1,2 m-es fejhallgatókábel aranyozott 3,5 mm-es csatlakozóval, USB-C töltő
Színválaszték fekete, ezüst, éjkék, fehér fekete, platina ezüst
Ár (Sony webshop, 2022.05.31) 129 999 forint 155 000 forint

Az ember fülét körülölelő párnák szintetikus bőr borítást és memóriahabos belsőt kaptak, akárcsak a fejpánt. Ez kényelmes, érintése puha, könnyű, viszont szellőzése nem túl jó, a májusi 23-24 fokban már megizzadtam alatta. Az 1000XM5 vízálló minősítést nem kapott, a Sony pedig figyelmeztet is rá, hogy esőben vagy edzés közben nem ajánlott az eszköz használata. Pozitív volt, hogy nem szorít a biztos tartásért, így szemüveggel is kényelmesen viselhettem az eszközt. Igaz, a szemüvegem szárának és a szintetikus bőr fülpárnának találkozása nyomán időnként nyikorgott a WH-1000XM5.


[+]

Irányítani továbbra is a jobb kagyló külsejére szerelt érintőfelülettel és a bal kagyló alján található gombokkal lehet a használatban lévő fejhallgatót. Az érintőfelület parancsai nem szabhatók személyre, ha ujjunkat felfelé húzzuk, emeljük a hangerőt, lefelé simogatva csökkentjük. Előre húzással egyet léptetünk előre, hátra húzással a szám elejére, vagy az előző számra ugrunk. Két ujjunkat a felületen tartva ki- vagy bekapcsolhatjuk a Speak to chat funkciót, amivel a rendszer automatikusan hangátengedő módba kapcsol, ha elkezdünk beszélni. De a hangátengedést elérhetjük azzal is, ha tenyerünket az érintőfelületre tesszük, a két koppintás pedig szünetelteti a lejátszást.

A gombok és csatlakozók mellett egy állapotjelző LED is van a fejhallgató alján.
A gombok és csatlakozók mellett egy állapotjelző LED is van a fejhallgató alján. [+]

Az érintésalapú irányítás a teszt ideje alatt hiba nélkül működött, de az számomra negatív pont, hogy az alkalmazásban nincs bővebb opció a ki- vagy bekapcsolásánál. A fejhallgatón található két gomb - bekapcsoló és ANC - közül az elsőt megnyomva a WH-1000XM5 elmondja, hány százalékon áll az akkumulátor, a másodikat nyomkodva pedig a zajszűrés normál, aktív, átengedő módjai között válthatunk. Az ANC gombhoz azonban hozzárendelhető két vagy három nyomásos parancs, de ez csak akkor ér valamit, ha van Spotify előfizetésünk, mert a régióban ez az egy szolgáltató támogatott a gyors hozzáférés által.

A jobb kagylót az irányításhoz használható érintőfelület tölti ki.
A jobb kagylót az irányításhoz használható érintőfelület tölti ki. [+]

Fülünkről levéve a fejhallgatót a zene automatikusan szünetel, a viselést érzékelő szenzorok immáron a belső szövetborítás alatt, nem látható helyen laknak, de pontosak és gyorsak: egy másodperc alatt állítják meg vagy indítják újra a lejátszott tartalmat akkor is, ha csak egyik kagylót emeljük le és profin érzékelik azt is, ha fejünkön marad az eszköz, de hátrébb csúsztattuk fülünkről. A külső mikrofonok az apró résekbe rejtve ülnek, a jobb kagyló alján a töltésre szolgáló USB-C, a bal kagylón pedig a 3,5 milliméteres csatlakozó. Utóbbinak én örülök, a konkurensek némelyike elhagyta és kizárólag a Bluetooth kapcsolatra hagyatkozik, a felhasználó pedig átalakítók vásárlására kényszerül, ha analóg forrást használna. Az USB-csatlakozón keresztül azonban nem képes hangátvitelre a Sony fejese.


[+]

Üzemidőben nem történt előrelépés az elődhöz képest. Aktív ANC-vel 30 órányi folyamatos zenelejátszást ígér a Sony, a 100%-ra töltött fülhallgatóval megkezdett tesztet napi átlag két óra aktív használattal, illetve egy hosszabb vonatút során négy aktív órával egy hét alatt sikerült 20%-ra meríteni. Az ANC-t kikapcsolva javítható az üzemidő, de a PD gyorstöltéssel elég tíz percre áramba dugnunk, öt órára elég nafta lesz a fejhallgatóban. A beszélgetési idő már más tészta, a Sony 24 órányi aktív használatot ígér ANC-vel, azzal négy munkanapon át megállás nélkül meetingelhet Teamsen az ember, ha bírja.

Kapcsolat, alkalmazás

Használhatunk vezetéket vagy Bluetooth 5.2-t ahhoz, hogy a WH-1000XM5-öt összekapcsoljuk más eszközünkkel. Androidon és Windowson van gyors párosítás. Bluetooth esetén alapértelmezett az AAC kodek, de támogatott az SBC és a Sony saját fejlesztésű LDAC technológiája is. Utóbbihoz egy megfelelő forrás is kell, illetve ha ezt használjuk, bukjuk a lehetőséget a két eszköz szimultán használatára. AAC-vel vagy SBC-vel egyszerre két készülékkel is használható a fejhallgató, tapasztalataim szerint az iOS + macOS, Android + macOS, valamint az Android + iOS kombókat is hibátlanul kezeli, plusz a Sony Headphones Connect alkalmazásban beállítottakat megjegyzi és rendszertől függetlenül átviszi az eszközök között.

Döntés elé állít minket a Sony: LDAC vagy multipont, a kettő együtt nem megy!
Döntés elé állít minket a Sony: LDAC vagy multipont, a kettő együtt nem megy! (forrás: Mobilaréna) [+]

LDAC kodeken, forrásként a Tidalt használva is stabil volt a teszt alatt a kapcsolat, az RSSI -35 és -45 dBm között mozgott, a rosszabb értékeket forgalmas utcán vagy vonaton mértem. Ettől függetlenül egyszer sem tapasztaltam hangkiesést vagy azt, hogy eldobná a kapcsolatot a fejhallgató, úgy sem, hogy az alkalmazásban a stabilabb kapcsolat és a jobb hangminőség opciók közül én inkább utóbbit választottam.

Az alkalmazás maradt a régi iOS-en és Androidon is, magyar nyelven továbbra sem beszél. Főoldalán látjuk az aktuálisan csatlakozott eszközöket, a fejhallgató töltöttségét, a hangerőt, valamint az épp lejátszott fájl nevét. Felette állítható az alkalmazkodó hang, ami helyzetünk vagy mozgásunk alapján képes állítani a zajszűrő - átengedő - normál módok között. Az alkalmazás a telefon GPS-adatainak használatát fogja igényelni a funkcióhoz!

Az adaptív hanghoz kell, hogy hozzáférést kapjon az alkalmazás a telefon helyzetéhez.Az adaptív hanghoz kell, hogy hozzáférést kapjon az alkalmazás a telefon helyzetéhez.Az adaptív hanghoz kell, hogy hozzáférést kapjon az alkalmazás a telefon helyzetéhez. Az adaptív hanghoz kell, hogy hozzáférést kapjon az alkalmazás a telefon helyzetéhez. (forrás: Mobilaréna) [+]

A program második oldalán manuálisan is variálhatjuk az ANC-t, s alatta a beszédfelismerést is. A Speak to Chat pont fogaskerekére bökve személyre szabhatjuk a felismerő érzékenységét, szerintem érdemes alacsonyra venni, én hümmögéssel vagy akár orrfújással is aktiváltam néha, hogy szüneteltesse a zenét és beengedje a külvilág hangjait. Opció még az is, hogy a zajszűrés visszakapcsolásának időkorlátján változtassunk, az alapértelmezett 15 másodpercet levehetjük 5 másodpercre, vagy bővíthetjük fél perces intervallumra, illetve lehetőség az is, hogy az ANC automatikusan ne kapcsoljon vissza, csak manuálisan.

A zajszűrés és a beszédfelismerés beállításai.A zajszűrés és a beszédfelismerés beállításai.A zajszűrés és a beszédfelismerés beállításai. A zajszűrés és a beszédfelismerés beállításai. (forrás: Mobilaréna) [+]

Van manuális hangszínszabályzó, ahol lehet három saját beállításunk vagy választhatunk nyolc előre programozott közül. A szokásos mélykiemelés, magaskiemelés, vokál, stb. mellett van külön beszédre optimalizált EQ, ez a podcastekhez jól jön. Opció az EQ-ban az Extra Bass csúszkával a mélyekből elvenni vagy többet kérni belőlük, ám ha előre beállított EQ-módban nyúlunk a csúszkához, elmentés után az egyik személyre szabott helyre menti a program a beállítást.

EQ-opciók.EQ-opciók.EQ-opciók. EQ-opciók. (forrás: Mobilaréna) [+]

Lefelé görgetve találjuk a 360 Reality Audio beállításokat, ehhez egy megfelelő szolgáltatásra is szükségünk lesz. Beállítása egyszerű, a programmal le kell fotóznunk fülünk formáját, majd az app elvégzi helyettünk a többit. Megfelelő forrásból (pl. Tidal) a megfelelő 360 Reality Audio megjelöléssel ellátott, tehát a kívánt hangzáshoz újradolgozott albumok tágasabb, részletesebb térérzetet keltve szólalnak meg. Számuk azonban véges, rock kategóriában például 43 albumot kínál a Tidal, így egyelőre ez érdekes extra, de szerintem nem perdöntő funkció, hacsak az ember nem Sony Bravia XR tévéhez WLA-NS7 átjátszóval bekötve akarja a fejhallgatót Dolby Atmos filmezéshez használni. Főleg úgy, hogy a telefonról hallgatott, általában tömörített zenéhez alapból jó sztereó szeparációt és térhatást biztosít a WH-1000XM5. Tovább görgetve találjuk a választási lehetőséget, hogy stabilabb kapcsolatra vagy jobb hangminőségre van szükségünk, egyet még lejjebb haladva pedig aktiválhatjuk a DSEE Extreme funkciót, ami a fejhallgatóba szerelt Q-szériás processzort használva felskálázza a tömörítve érkező zenét, tisztább és részletesebb magas hangokért.

Fülünkhöz idomul a 360 Reality Audio.Fülünkhöz idomul a 360 Reality Audio.Fülünkhöz idomul a 360 Reality Audio. Fülünkhöz idomul a 360 Reality Audio. (forrás: Mobilaréna) [+]

Az elődökben volt lehetőség az ANC manuális optimalizálására, sőt arra is, hogy a körülöttünk levő légnyomáshoz kalibráljuk a fejhallgatót, a WH-1000XM5-ből ezek kimaradtak, a rendszer automatikusan végzi el a feladatokat, a Sony szerint ezek vezérlésére került be a már ismert V-szériás lapka is. Az alkalmazásban van opció Amazon Alexa vagy Google Asszisztens a fejhallgatóhoz kötésére, beállíthatjuk, hogy automatikusan kikapcsoljon az eszköz egy idő után, ha nincs használva, de az időtartamot valamiért nem szabhatjuk meg. Az akkumulátor töltöttsége, valamint az értesítések bemondásához használt nyelvet is állíthatjuk, de a magyar sajnos nincs a támogatottak között, csak világnyelvek. Illetve kikapcsolható, hogy a firmware-frissítések automatikusan letöltődjenek, a tesztidőszak alatt egy update érkezett a fejhallgatóra.

A 360-as hangzást támogató szolgáltatók és a Sony-fiókhoz kapcsolt lehetőségek.A 360-as hangzást támogató szolgáltatók és a Sony-fiókhoz kapcsolt lehetőségek.A 360-as hangzást támogató szolgáltatók és a Sony-fiókhoz kapcsolt lehetőségek. A 360-as hangzást támogató szolgáltatók és a Sony-fiókhoz kapcsolt lehetőségek. (forrás: Mobilaréna) [+]

Ha van regisztrált Sony fiókunk, akkor az alkalmazáson keresztül kaphatunk statisztikákat használati szokásainkról, sőt, pontokat is gyűjthetünk virtuális trófeákért. Ehhez azonban meg kell osztanunk szokásainkat a Sony-val, az adatok ugyanis nem lokálisan, hanem egy szerveren tárolódnak. Végezetül pedig tippeket és a frissítésekről, valamint az eszközről szóló információkat találunk a programban. A sarokban látható három pöttyre kattintva a felhőbe elmenthetjük összes beállításunkat bejelentkezés után és amennyiben új telefonra váltunk, arra visszatölthetjük.

Hangminőség, ANC, verdikt

A zajszűrés erősebb és pontosabb, dedikált WNR nélkül a Margit-hídon átsétálva a Duna felett fújó szelet egy pillanatra sem hallja meg az ember 50%-os hangerővel zenét hallgatva. Ugyanígy a mellettünk található ülésen beszélgető utasokat vagy az irodában a billentyűzet kattogását is kellemesen tompítja az ANC, zenével együtt el is nyomja. A vonat vagy épp a metró hangját képes teljesen elnémítani, de a tökéletes csöndet utcán, forgalmas helyen nem fogjuk tudni elérni, a mentő szirénája, egy dudáló autó, vagy éppen egy hangosan beszélő kisgyerek a közelünkbe képes áttörni a zajzárón. Amennyiben csak a zajszűrést kapcsoljuk be, de hangot nem játszunk le a fejhallgatón keresztül, a számítógép vagy a klíma zúgása eltűnik, de a közeli beszéd és egyéb nem monoton hangok megmaradnak, némileg tompítva, de érthetően halljuk majd őket. Amennyiben nagyon zajos helyen vagyunk, például felújítás van a szomszédban, segít zene nélkül is az ANC 60 decibel körülre redukálni a környezetünk hangjait. Az aktív szűrés használata némi alapzajjal jár, ez minimális ,nem zavaró, ahogy nyomáskiegyenlítésben is jó a fejhallgató, nem éreztem, hogy szorítana.


[+]

Átengedés és mikrofonos hangminőség terén nem ennyire jó a helyzet. Az átengedő mód gyorsan aktiválódik és biztonságos mennyiséget hallunk vele a külvilágból, viszont dobozos, digitális torzítással kevert hangot ad. Van opció, hogy beszédre fókuszálva próbálja elválasztani a háttérzajt az átengedés során, ez tapasztalataim szerint ront az eredményen. Ugyanígy a beszélgetési hangminőség is kettős. Kedvező környezetben, tehát egy csendes szobában tisztán és jól hallható a fejhallgatót viselő hangja, de amint zajos helyszínen beszélünk az 1000XM5-tel, a rendszer erőteljesen elnyomja a hátteret, egyúttal pedig robotizálja a hangunkat és kivág részleteket, közel sem tökéletes a szeparáció, halld a példát a videón.

Más a fejhallgató hangzása az 1000XM4-hez képest: az új meghajtóval alapértelmezett EQ mellett természetesebb, részletesebb, tágabb. Egyáltalán nem rossz, hiányzik viszont az elődökre jellemző, a modern zenének jól álló energikusság. A modern pop és hip-hop például feszesebben és lendületesebben szól a korábbi változatokon az erősebb, de részleteiben gyengébb mély hangokkal. Ha valaki inkább bólogatna lüktető basszusra, annak az 1000XM4 jobban tetszik majd, aki viszont értékeli, ha hallja a részleteket az alacsony frekvenciákban is, annak az újdonság többet ad. A középtartomány és a magas hangok is tartják a természetes és a tiszta jelleget, a hangkép így végeredményben szofisztikáltabb, mint az elődöknél. A dinamika pedig lenyűgöző, komolyzenei vagy akusztikus felvételeket hallgatva sem fogjuk úgy érezni, hogy összefolyna az eredmény: jól elkülönülve hallhatjuk a vokált, a vonósokat, a fúvósokat, a gitárt, a dobot, a kórust, még akár a legapróbb csengettyűt is.

Így épül fel a WH-1000XM5 hangkeltője.
Így épül fel a WH-1000XM5 hangkeltője. (forrás: Sony) [+]

A fejhallgató pazar dinamikája simán tetten érhető a populáris zenében is: David Bowie Space Oddity-jében például amellett, hogy a jobb és a bal csatornán tökéletesen elválasztva hallhatjuk Tom őrnagy és a CapCom beszélgetését mögöttük a visszaszámlálással, a WH-1000XM5 olyan tisztán és könnyedén kezeli részleteiben a fúvósok és vonósok ki- és belépését, a kiállásokat, az időnként bal hátulról előtűnő tapsot, illetve a gitár jobb- és bal csatorna közti átcsúszásait, mintha mindez a világ legtermészetesebb dolga lenne. De említhető Billie Eilish is példaként, a lány dobokra épülő alapjait kellő súllyal adja vissza a fejhallgató, miközben a szinte suttogó ének is tiszta, a határok pedig jól elkülönülnek, ám nem olyan ütős az összhatás, mint két éve.


[+]

Kezdjük azzal az összegzést, hogy ha valaki WH-1000XM4 tulajdonos, akkor nincs értelme váltania az új generációra, de megkockáztatom, hogy az 1000XM3-ak gazdáinak sem biztosan éri meg a frissítés, hacsak nincsenek speciális igényeik, például a DSEE Extreme, a multipont megléte vagy a beszédre aktiválódó átengedő mód. Az említettek az 1000XM4-ben egyébként adottak, és az továbbra is kapható 110 - 130 ezer forint körüli áron a gyártónál. Előny a korábbi modell mellett továbbá, hogy több manuális beállítási lehetőséget biztosít és kisebb méretet foglal összecsukva. De akkor mit is ad az újdonság? Erősebb, a piac legjobbjai között is élen járó aktív zajszűrést, tisztább, kiegyensúlyozottabb zenei hangzást és egy véleményes új dizájnt, ami picit könnyebb. Háromból kettőért jár a pozitív visszajelzés részünkről, de az Ajánlott plecsnit nem sütném rá a WH-1000XM5-re, egy Tetszett viszont megadatik neki, mert abszolút megnyerő kütyü. Csak az van, hogy az egy generációval korábbi modell is az volt, és ha az ember el tudja viselni annak valamivel harsányabb hangzását, jelenleg jobb választás az olcsóbb felé kacsintani.

Sony WH-1000XM5

viragdani01

  • Kapcsolódó cégek:
  • Sony

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés