Sony Xperia X Performance - új köntös, régi problémák

A japán gyártó új modellcsaládjának legkomolyabb darabja is ellátogatott hozzánk, azonban nem csak a pozitívumokat hozza a testvéreitől, hanem néhány elég zavaró hiba is benne maradt.

Bevezető, tartozékok

A Sony az idei Mobile World Congress alkalmával jelentette be, hogy a néhány év alatt igen népesre duzzadt Xperia Z-sorozatot megszünteti, helyette pedig teljesen váratlanul mutatták be az Xperia X-eket, amik egy remek ötlettel startoltak: három készülék, három árkategória, de azonos, öthüvelykes méretosztály és minőségi anyaghasználat, így aztán a gyengébben felszerelt termékek külseje is vonzó tud lenni, és a kompakt csúcsmobilra vágyók is kaptak egy visszafogottabb méretű zászlóshajót, ha esetleg a 2 gigabájt RAM-mal szerelt Z5 Compact képességeinél többre lenne szükségük.

A Sony megmaradt a Full HD kijelzőnél a csúcsmodell esetén, 5 hüvelyken nincs is gond ezzel a felbontással.
A Sony megmaradt a Full HD kijelzőnél a csúcsmodell esetén, 5 hüvelyken nincs is gond ezzel a felbontással. [+]

Először a rendkívül keskeny oldalsó kávákkal ellátott középkategóriás versenyző, az Xperia XA jutott el szerkesztőségünkbe, majd a felső-középkategóriás Xperia X is tiszteletét tette nálunk, így már csak a csúcsverzióra vártunk, annál is inkább, mivel Barcelonában még kiállítva sem láttuk az IP68-szabvány szerint por-és vízálló kis csúcsmobilt. Az XXL GSM-nek köszönhetően azonban végre eljutott tesztasztalunkra az X Performance, ami ugyan sok szempontból elmarad a jelenlegi zászlóshajók felhozatalától, de a Snapdragon 820 lapka, a barátságos méret és a gyártó szoftveres megoldásai akár kompenzálhatták is volna a rettentően magas vételárat. A mai teszt azonban sajnos nem arról szól, hogy a Z-sorozat hibáiból miket tanult a cég, a központban inkább az lesz, hogy miért nem sikerült előrelépnie a gyártónak.

Kívül egyszerű, fehér papírdoboznak tűnik, belül azonban színkavalkád várja az újdonsült tulajdonost.
Kívül egyszerű, fehér papírdoboznak tűnik, belül azonban színkavalkád várja az újdonsült tulajdonost. [+]

Nem árulok el nagy titkot az árral, de még az elméleti kicsomagolás előtt nem árt tisztázni, hogy a doboz 249 000 forintnyi tartalmat rejt. Ezt az árat egy ideje már megszokhattuk a csúcskategóriás Sony készülékektől, az viszont egy fokkal szokatlanabb, hogy a gyári, earbud kialakítású, MH410c kódjelű fülhallgató zenehallgatásra szinte alkalmatlan, főleg akkor, ha az agybadugós társaihoz viszonyítjuk. Persze, örüljünk, hogy az alig olcsóbb Xperia X-szel ellentétben legalább kapunk valamilyen fülest, de már a Sony Ericsson W800i-hez is sokkal jobb headset, a kultikussá vált HPM-70 járt, pedig azóta már eltelt 11 év, és a Sony-ról nem mondhatjuk azt, hogy nincs házon belül sokkal jobb fülhallgatójuk, amit oda lehetne adni a legdrágább mobilhoz. Legalább a gyorstöltőfej és a microUSB kábel nem maradt ki, és leírásokat is kapunk bőven a mobil mellé.

Külső, kijelző

Végre, egy normális méretű csúcsmobil – mondhatja, aki idegenkedik a mára alapvetővé vált 5,5 hüvelykes kijelzővel ellátott készülékektől, az X Performance az 5 hüvelykes megjelenítőjével és a 143,7 × 70,4 × 8,7 milliméteres dimenzióival kimondottan aprónak számít a mai mezőnyben, ugyanakkor jóval tömbszerűbb a versenytársainál, és a 163 grammos tömege sem visszafogott. Az ergonómia csak közepes: jobb oldalon, nagyjából középen van az ujjlenyomat-olvasóval párosított bekapcsológomb, jóval alatta a hangerőszabályzó gombpáros, egészen alul pedig az exponálóbillentyű. A fényképezéshez használható, kétállású gomb elhelyezése persze érthető, de hangerőt állítani sem bal, sem jobb kézzel nem kényelmes, ezt nyugodtan tehették volna feljebb, vagy akár a másik oldalra. Az összeszerelési minőség azonban önmagáért beszél, semmilyen rendellenes zajra nem lehet rávenni a unibody készülékházat a normál használat során.

Az oldalsó kávák keskenyek, alul-felül már több a szabadon hagyott hely.
Az oldalsó kávák keskenyek, alul-felül már több a szabadon hagyott hely. [+]

Kijelző-teszt
Mérés Sony Xperia X Performance Sony Xperia X Samsung Galaxy S7 Huawei P9
Fehér fényerő 567 nit 587 nit 563 / 777 nit 648 nit
Fehér fényerő (min.) 5,1 nit 5,4 nit 1,85 nit 8,4 nit
Fekete fényerő 0,44 nit 0,45 nit 0,09 nit 0,38 nit
Kontrasztarány 1289:1 1304:1 8656:1 1704:1
Színhőmérséklet 7650 K + kézi 7564 K + kézi 7722 / 6611 K 7440 / 6655 K + kézi

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Az 5 hüvelykes, Full HD (azaz 1080 x 1920 pixel) felbontású, IPS kijelző fényereje még közvetlen napfény alatt is elegendő, bár a kontrasztaránya alapvetően nem kiemelkedő, és az átlagosnál jobban is tükröződik. Ugyanakkor rengeteg képmód segít nekünk abban, hogy megtaláljuk a számunkra ideális megoldást: az X-Reality segítségével alapértelmezetten próbál élénkebb, kontrasztosabb megjelenést biztosítani, de van Szuperélénk mód is, ami leginkább az AMOLED-kijelzőkből ismert túlszaturáltságot próbálja előidézni. RGB-skálán állíthatjuk a fehéregyensúlyt, a kesztyűs mód pedig magától értetődő és gond nélkül teszi a dolgát. A kijelző érzékenységére egyébként sem lehet panaszunk, maximum tíz ujjat kezel egyszerre a telefon.

Az ujjlenyomat-olvasó és az exponálógomb pont ideális helyre került, a hangerőszabályzók elérése azonban néha kényelmetlen.
Az ujjlenyomat-olvasó és az exponálógomb pont ideális helyre került, a hangerőszabályzók elérése azonban néha kényelmetlen. [+]

Az előlap felső részére került a 13 megapixeles másodlagos kamera, a hangszóró mögé rejtett, színes értesítési led, valamint a fény-és távolságérzékelő szenzorduó. Alul megtaláljuk a sztereó hangszóró párját, érintőgombokat azonban nem láthatunk, a kijelző alsó sávját foglalja el a legfőbb funkciókat ellátó virtuális gombhármas, ami persze videónézéskor vagy játék közben eltűnik a látóterünkből.

A kompakt méret nagy ajándék a csúcskategóriában.
A kompakt méret nagy ajándék a csúcskategóriában. [+]

Az X Performance egy csúcstelefon, ennek megfelelően külsőben is valami olyat kell nyújtania, amit a két olcsóbb modell nem: a legfontosabb, hogy IP68 szabvány szerint por-és vízálló, tehát elméletileg 1,5 méter víz alatt akár 30 percet képes minden további nélkül eltölteni, bár bizonyára sokan emlékeznek a Sony állásfoglalására és tavalyi sajtóközleményére, amit ezúton idéznék is: „Nem javasoljuk a vízálló Xperia készülékek víz alatti használatát, mivel a víz alatti környezet erőteljesen változékony a víznyomás, hőmérséklet, sótartalom és egyéb tényezők tekintetében. IP szabvány alapján besorolt készülékeink tiszta víz által, szigorúan ellenőrzött, állandó laboratóriumi körülmények között kerültek tesztelésre – ahogy az ipari szabvány azt megköveteli. Mivel nem áll módunkban a víz alatti környezet változásait kontrollálni, melyben az egyes fogyasztók a készüléket használják, ezért javasoljuk kerülni a készülékek víz alatti használatát, és ezért igyekszünk még világosabb iránymutatást adni a hétköznapi használat tekintetében.”

Zseblámpaként használva nagyon gyenge fényt ad a hátlapi vaku, fotózásnál szerencsére jobb a helyzet.
Zseblámpaként használva nagyon gyenge fényt ad a hátlapi vaku, fotózásnál szerencsére jobb a helyzet. [+]

Fém borítja a telefon hátulját is, nem csak az oldalakat. A szálcsiszolt, látható ujjlenyomatokat alig gyűjtő felület jól néz ki és hozzáérni is jó, a lelkesedésünk azonban alábbhagyhat, ha meglátjuk rajta azt az apró, szimpla ledes vakut, amit a 23 megapixeles Exmor RS kamera mellé szántak: nem csak kicsi, hanem zseblámpaként használva a fényereje is nagyon gyenge, sötétben egy kisebb helyiséget sem képes normálisan bevilágítani. Vakuként használva nagyobbat villan, ám az eredmény így is csak közepesnek mondható. Felül láthatjuk a 3,5 milliméteres jack csatlakozót a másodlagos mikrofon szomszédságában, alulra került a microUSB csatlakozó, a kártyákat pedig a jobb oldalról kihúzható fiók segítségével tudjuk betenni: nálunk a dual SIM-es verzió járt, amibe két nanoSIM-et vagy egy microSD-t és egy nanoSIM-et tehetünk, a hagyományos változatban a második helyre csak memóriakártyát pakolhatunk, azonban akárhogy is teszünk, a fiók kihúzására telefon újraindítással válaszol.

Hardver, szoftverezettség

Tavaly a Sony volt az egyik vesztese a Snapdragon 810 melegedési problémáinak, ennek ellenére azonban kitartottak a Qualcomm mellett, és ezt nem is tették rosszul, a Snapdragon 820 már több alkalommal bizonyított, és minden esetben remekül vizsgázott. A 14 nanométeres FinFET+ node-on gyártott rendszerchip simán felveszi a versenyt a többi gyártó legkomolyabb mobilos hardvereivel, emellett pedig a fogyasztási és a hőtermelési értékei is rendben vannak. A négymagos chipset két darab 1,6 gigahertzes és két darab 2,15 gigahertzes, 64-bites Kryo magot tartalmaz big.LITTLE elrendezésben, a grafikus feladatokat pedig remekül látja el az Adreno 530, RAM-ból 3 gigabájt RAM áll rendelkezésünkre, ez nem vészes, de hasonló hardver mellett már duplaennyi memóriával is találkoztunk. A 64 gigabájtos belső tároló viszont már bőven enged teret a felhasználóknak, bár ebből csupán 48 gigabájttal rendelkezünk szabadon, és a memóriakártyát nem is használhatjuk telepítésre. Adattárolásra azonban igénybe vehetünk microSD-t, amiből akár egy 200 gigással is elbánik a mobil.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Sony Xperia X Performance Samsung Galaxy S7 Huawei P9 LG G5
Rendszerchip Snapdragon 820 Exynos 8890 HiSilicon Kirin 955 Snapdragon 820
AnTuTu Benchmark 6.x 137881 pont 133027 pont 98904 pont 137651 pont
Vellamo Browser 5123 pont 6686 pont 6711 pont 4484 pont
Vellamo Metal 3495 pont 3383 pont 2885 pont 3459 pont
Geekbench 3 (single) 2292 pont 2138 pont 1718 pont 2310 pont
Geekbench 3 (multi) 5441 pont 6406 pont 6513 pont 5445 pont
GFXBench Man. onscreen 45 fps 27 fps 19 fps 30 fps
GFXBench Man. offscreen 44 fps 40 fps 18 fps 47 fps
GFXBench T-Rex onscreen 60 fps 53 fps 42 fps 55 fps
GFXBench T-Rex offscreen 87 fps 87 fps 40 fps 88 fps

A benchmark-tesztek végeredményei önmagukért beszélnek, az X Performance-ból tényleg nem hiányzik a teljesítmény, de a rendszersebességre sem lehet panasz: megakadásokkal aligha lehet találkozni, még az Xperia X-hez képest is lehet érezni a különbséget, a 3 gigabájt RAM elsőre talán kevésnek tűnhet, ebben a szegmensben már szinte alapvető a 4 gigabájt, de nem nagyon lehet reklamálni a memória miatt, gond nélkül nyithatunk egymásra böngészőlapokat és alkalmazásokat, újratöltéssel tényleg csak extrém esetben találkoztunk. Melegedési problémákkal egyáltalán nem küszködik a telefon, pedig mostanában az időjárás sem kedvez ezeknek a nagyon kis helyre besűrített bivalyerős hardvereknek, ugyanakkor a Sony üdvöskéje itt előnyt csinál a hátrányából: a nagyon erőteljes melegedést előidéző 4K videózás egyszerűen nem került bele.

A TimeScape UI évek óta a Sony mobilok kezelőfelülete. A TimeScape UI évek óta a Sony mobilok kezelőfelülete.
A TimeScape UI évek óta a Sony mobilok kezelőfelülete. [+]

Az Xperia X Performance természetesen az Android 6.0.1-et futtatja, de a rendszer biztonsági szintje csak április elsejei, és ez nem tréfa. A vállalat egyedi és témázható, TimeScape UI névre hallgató felülete azonban továbbra is remekül vegyíti a gyári rendszer egyes elemeit (például az értesítési felületet és a beállításokat) a módosított animációkkal, ikonokkal és a megannyi extra funkcióval. Az ujjlenyomat-olvasó kalibrálását természetesen már az első bekapcsoláskor felajánlja a kütyü, és a bekapcsológombba épített szenzort érdemes is használni, szinte hiba nélkül végzi a dolgát, azt viszont hozzá kell tenni, hogy gyorsabb rendszereket már láttunk ennél.

Összesen 5 ujjlenyomatot regisztrálunk, a kijelző feloldásán kívül azonban túl sok dologra jelenleg nem használhatjuk a biometrikus azonosítást. Összesen 5 ujjlenyomatot regisztrálunk, a kijelző feloldásán kívül azonban túl sok dologra jelenleg nem használhatjuk a biometrikus azonosítást.
Összesen 5 ujjlenyomatot regisztrálhatunk, túl sok dologra jelenleg nem használhatjuk a biometrikus azonosítást. [+]

A sikeres feloldás után a kezdőképernyőre keveredünk, ide albumokat, widgeteket és egyéb ikonokat pakolászhatunk, az alkalmazásmenü pedig az alul látható öt ikon egyikével varázsolható elő. Az itt megjelenő programokat szabadon rendezgethetjük, illetve van egy Javasolt névre hallgató, önmagát rendező oldal is, ahol a leggyakrabban használt, illetve a legutóbb telepített szoftvereket láthatjuk magunk előtt, vegyítve. Az értesítési felületbe nem nyúlt bele a gyártó, a két lépcsőben lehúzható panelen az elmulasztott értesítéseket és számos beállítást látunk.

A What's New nem csak alkalmazásokat, hanem egyéb tartalmakat is gyűjt. A What's New nem csak alkalmazásokat, hanem egyéb tartalmakat is gyűjt.
A What's New nem csak alkalmazásokat, hanem egyéb tartalmakat is gyűjt. [+]

A rendszer irányításához szükséges vezérlőgombok alul helyezkednek el, balról jobbra a vissza, a home és az alkalmazásváltó funkciókat érhetjük el, a sorrend furcsa módon nem változtatható, egyéb funkciókat sem rakhatunk ide, illetve eltüntetni sem tudjuk bármikor. Az alapvető funkciókat ellátó szoftverek remekül működnek, a tárcsázó, a telefonkönyv és az üzenetkezelő nem hagy kívánnivalót maga után, és az e-mail kliens sem okoz csalódást, természetesen IMAP, Exchange és POP3 fiókok kezelése adott. A What's New widget és alkalmazás a gyártó saját virtuális áruháza kíván lenni, de valójában főként linkeket találunk benne, amik a Play Áruházhoz vezetnek, különleges szolgáltatásban nemigen részesül, aki csak emiatt választ Sony készüléket.

A Lifelog és a TrackID sem maradhatott el. A Lifelog és a TrackID sem maradhatott el.
A Lifelog és a TrackID sem maradhatott el. [+]

Extraként adott még a Lifelog is, ami a gyártó saját életmód-applikációja, segítségével lehet számlálni a megtett lépéseket, mérni az elégetett kalóriákat, és ha megvásároltunk a mobilhoz egy SmartBand 2-t, akkor a pulzusszámunkat is nyomon követhetjük vele. Az évek óta használatban lévő TrackID szerencsére egyre nagyobb biztonsággal ismeri fel a magyar zenéket.

Kamera, video, audio

A hátlapi kamerához tartozó adatok lelkesítőek, a 23 megapixeles, 1/2,3"-es Exmor RS szenzorhoz elméletileg nagy fényerejű, f/2.0-s lencse tartozik 24 milliméteres gyújtótávolsággal, mindezt tetézi PDAF-autofókusz és kétállású exponálógomb, mindkettő sokat segít a fényképezésben. Sajnálatos módon azonban optikai képstabilizátor kimaradt, kizárólag elektronikus stabilizációra támaszkodhatunk. A szoftver négy fő módra oszlik: kiváló automatikus, videofelvétel, manuális és alkalmazások, ez utóbbi különféle matricákkal és AR-tartalmakkal tudja színesíteni a felvételeket, illetve ide került a panoráma is. A manuális mód megléte gyakorlatilag természetes, viszont a beállítási lehetőségek elég foghíjasak, a fehéregyensúlyt csak előre beállított sémák alapján babrálhatjuk, az érzékenységet csak 8 megapixeles felbontás mellett szabályozhatjuk (ISO 50-től 3200-ig) a záridőhöz pedig egyáltalán nem nyúlhatunk, egyedül az expozíció-korrekció az, amit korlátozások nélkül használhatunk, hurrá.

Sajnos azonban nem a szoftver kamera legfőbb baja, amennyire élen jár a Sony a mobilos szenzorok gyártásában, és amennyire sikeres a hagyományos fényképezőgépek piacán, annyira amatőr hibákat vét a saját mobiljainál, és a negyedmillió forintos X Performance is ugyanazoktól a problémáktól szenved, amiktől évek óta nem tudnak megszabadulni. Közelre továbbra is nehezen fókuszál, túlexponálja a felvételeket, illetve erőteljesen zajmentesíti is a gyenge dinamikájú képeket, az első képet hosszas döbbenet követte mindannyiunk részéről, és ez már egy elég nagy merítésből lett a legjobb. Az Xperia Z3+ rettentően melegedett a 4K videózástól, egy idő után le is kapcsolta magát a felvétel a komolyabb problémák megelőzésének érdekében, reméltük, hogy ezt orvosolni fogják, arra azonban nem gondoltuk, hogy ezt úgy teszik meg, hogy kiveszik a funkciót az utódból, és Full HD-nál nem engednek nagyobb mozgóképet készíteni. Az 1080p felbontás mellé legalább 60 fps-t kapunk (íme, a tesztvideó), így, ha az állóképeknél megjelenő összes hibát meg kell szenvednünk, legalább a folyamatossággal nincsen problémánk.

Az automatikus mód remekül látja az ellenfény problémáját, túl sok dolgot azonban nem tud vele kezdeni.
Az automatikus mód remekül látja az ellenfény problémáját, túl sokat azonban nem tud vele kezdeni. [+]

A zenelejátszás általában nagyon erős pontja szokott lenni a Sony készülékeinek, és ezúttal sincs ez másképp: bár hatalmas fekete pontot kell adjunk, amiért kihagyták az FM-rádiót, ezen kívül minden rendben van: az egyik legkomolyabb fejhallgató-erősítő került bele, amit mobilban hallani lehet, a részletessége is meglepően jó, ráadásul még a DSEE HX névre hallgató, gyengébb minőségű zenéket „felskálázó" algoritmus sem végzi rosszul a dolgát, csodát persze ne várjunk tőle, inkább az illúziót kapjuk meg, illetve némi plusz gaint.

A zenelejátszó tényleg pazar, kár az FM-rádió hiányáért. A zenelejátszó tényleg pazar, kár az FM-rádió hiányáért.
A zenelejátszó tényleg pazar, kár az FM-rádió hiányáért. [+]

Gyárilag telepítésre került a Spotify, de a hagyományos zenelejátszó is sok extrát hordoz magában: rendezgethetjük a zenei várólistát, ami a gyári programok közül gyakorlatilag csak ennél szerepel, de még mappák és műfajok szerint is lejátszhatjuk a telefonon tárolt muzsikákat, illetve képes letölteni a hiányzó albumborítókat és információkat is a fájlokhoz. Az előlapi, sztereó hangszóró nem a hangerejével, inkább a minőségével próbál kiemelkedni, és ezt remekül teszi, jó a térhatás, megfelelően szeparál, és jóval dinamikusabb a megszokottnál, még ha a nagyon magas és nagyon mély hangokkal küszködik is.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

A nálunk járt X Performance két darab nanoSIM-et képes fogadni, ha az egyiket nem foglaljuk le microSD-vel, ugyanakkor a két kártya csak dual standby-módon tud együttműködni, tehát ha az egyik SIM-mel éppen hívást folytatunk, akkor a másik lelép a hálózatról a beszélgetés erejéig. A Cat.9-es LTE megléte örömteli, bár itthon egyelőre egyik hálózaton se számítsunk 450 Mbps-os letöltésre és 50 Mbps-os feltöltési sebességre, az elméleti lehetőség adott. A kütyü természetesen rendelkezik 802.11a/b/g/n/ac-s, kétcsatornás, hotspotként is működőképes WiFi-vel és Bluetooth 4.2-vel, nem maradt ki az NFC és a GPS sem, navigálni remekül tudtunk a mobillal, egy pillanat alatt megtalálta a műholdakat, és néhány másodpercen belül használni is tudott közülük elég sokat. Az infraportot hiányolni fogjuk, és az USB Type-C csatlakozó sem került rá a legújabb japán zászlóshajóra, a jó öreg microUSB 2.0 azonban OTG-képes, és a feladatát egyébként gond nélkül ellátja. A beszélgetési hangminőség átlagon felüli volt, a zajszűrő mikrofonját telefonhívásoknál is jól használja az eszköz.

5 hüvelyken nem akkora élmény böngészni, mint egy nagyobb megjelenítőn, viszont ez a kompromisszum sokak számára vállalható. 5 hüvelyken nem akkora élmény böngészni, mint egy nagyobb megjelenítőn, viszont ez a kompromisszum sokak számára vállalható.
5 hüvelyken nem akkora élmény böngészni, mint egy nagyobb megjelenítőn, viszont ez a kompromisszum sokak számára vállalható. [+]

Böngészésre gyárilag a Chrome-ot vehetjük igénybe, ami a Sony készülékén is remekül teljesít, pillanatok alatt képes szinkronizálni a korábban elmentett jelszavainkat, az előzményeket és könyvjelzőtárat is, mindezek mellett pedig inkognitómód is került bele a kényesebb tartalmakhoz. A görgetés sebességgel nincs gond, nagyon ritkán fordul elő, hogy a 3 gigabájt RAM-ot kevésnek érezzük, és a korábban betöltött oldalrészleteket újra kell tölteni a szoftvernek.

A burkolat alatt 2700 mAh kapacitású akkumulátort láthatnánk, ha nem unibody lenne a készülékház.
A burkolat alatt 2700 mAh kapacitású akkumulátort láthatnánk, ha nem unibody lenne a készülékház. [+]

Értékelés: Sony Xperia X Performance
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 10 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 9 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 9 pont
Multimédia
Vizuális 7 pont
Audio 9 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

A 2700 mAh-s akkumulátorkapacitás egyáltalán nem kiemelkedő, azonban egy Qnovo névre hallgató technológia azt ígéri a korábbi telepekkel szemben, hogy amit tud, azt akár a gyorstöltési funkciók állandó kihasználása mellett is évekig, akár 800 töltésen át maradéktalanul megőrzi, mindezt pedig tetézi a Sony remek szoftveres optimalizációja, aminek segítségével átlagban 4 órás kijelzőidők simán érhetők el, ha nem állandóan a mobilt nyomkodjuk, és nem futtatjuk a háttérben folyamatosan a Pokémon GO-t, akkor akkor bőven elegendő lehet két napra.

A teszt végére sajnos látnunk kell, hogy ez a termék sajnos nem sikerült úgy, ahogy azt a legendás gyártó 2016-os csúcsmodelljétől elvárhatnánk. Nagyon örülünk annak, hogy végre ismét érkezett egy 5 hüvelykes kijelzővel ellátott zászlóshajó, ráadásul IP68-as por- és vízállósági szabványt teljesítve, de a remek külsőn és a hibátlanul működő ujjlenyomat-olvasón kívül szinte csak a problémák vonják el a figyelmünket: az átlagnál jobban tükröződő kijelző sokszor zavaró, zseblámpaként használva harmatgyenge a szimpla ledes vaku, nincs FM-rádió, kimaradt az infraport, a kétkártyás verzió nem dual active, a 3 gigabájt RAM nem kevés ugyan, de lehetne több, a kamera pedig sem szoftveresen, sem a végeredményt tekintve nem képes felnőni azokhoz a vetélytársakhoz, amikhez szintúgy a Sony szállítja a képérzékelőket. Aki sokat hallgat zenét, annak jól jöhet, hogy kiemelkedő minőségű, akár egy komolyabb fejhallgatóval is remekül szóló audio chip került a mobilba, kellemes szoftverrel társítva, mindazonáltal az árazás ismét elrugaszkodott: 200 ezer forint fölött nyit a telefon még szürkeimportos változatban is, a hivatalos ár pedig alulról nyaldossa a 250 000 forintot, amennyiért gyakorlatilag bármelyik csúcsmobilt kiválaszthatjuk magunknak, kezdve a Samsung Galaxy S7-től, a Huawei P9-en és az Apple iPhone 6S-en át az LG G5-ig, és hacsak nem ragaszkodunk az 5 hüvelykes kijelző és az elméleti vízállóság kombinációjához, akkor szinte biztosan fogunk ennél jobb ajánlatot találni.

szentkuti11

A tesztkészülék az XXL GSM jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Sony Xperia X Performance
Sony Xperia X Performance Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 143,7 × 70,4 × 8,7 milliméter
Tömeg 164 gramm
Színvariációk fehér, grafit fekete, lime arany, rózsaarany
SIM-foglalat 1 x nanoSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5 hüvelyk
Kijelző felbontása 1080 x 1920 pixel (441 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív IPS-LCD érintőkijelző (Triluminos, X-Reality)
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm Snapdragon 820 (MSM8996)
Processzor típusa 2 x 2,15 gigahertzes Kryo és 2 x 1,6 gigahertzes Kryo
Processzor csíkszélessége 14 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Adreno 530
RAM mérete 3 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása korlátlan
SMS memória korlátlan
Memória bővíthetősége microSDXC
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 800/850/900/1900/2100 MHz
LTE 700/800/850/900/1800/2100/2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / 450 Mbps
LTE Cat.9
IrDA / Bluetooth nincs / 4.2 (A2DP, LE)
WiFi 802.11a/b/g/n/ac, dual band, hotspot, Direct, DLNA
USB microUSB 2.0 (OTG)
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS van
GLONASS van
BeiDou van
NFC van
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 6.0.1 (Marshmallow)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Amazon, AVG, FM-rádió, Kiterjesztett valóság, Lifelog, Movie Creator, PlayStation, Rajz, Spotify, Track ID
Multimédia
Fő kamera 23 megapixel, ledes villanó, f/2.0, 1/2,3''-es Exmor™ RS szenzor
Másodlagos kamera 13 megapixel, f/2.0-es apertúra, 1/3''-es szenzor
Videófelvétel 1080p (max. 60 fps)
Zenelejátszó szoftver van
Hangszínszabályzó van
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 2700 mAh-s
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet, fény- és közelségszenzor, ujjlenyomat-olvasó, gyorsulásmérő, giroszenzor, értesítési led, iránytű
  • Kapcsolódó cégek:
  • Sony

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés