Hirdetés

Sony Xperia X - igazi aktakukac

A japán gyártó új terméksorozatának első tagja nem vall szégyent, jól néz ki, nagyon gyors, könnyen kezelhető, viszont a kamera még mindig nem az igazi, és az árazás sem az.

Bevezető, tartozékok

A Sony-nál nagy a baj, bármennyire is szeretnénk ennél jobb híreket közölni. A japán gyártó néhány héttel ezelőtt adta ki a tavalyi évre vonatkozó pénzügyi jelentését, és a PlayStation ugyan rendkívül jól fogyott, a mobilos szegmens kudarcok sorozatát éli át. Az Xperia vonal ugyanis nem hogy nem teljesít jól, hanem 544 millió dolláros működési veszteséget mutatott fel, az egy évvel korábbi eredményekhez képest ez 20 százalékos visszaesést jelent. A vállalatnál a jövőkép sem túl derűs, hiszen a következő tizenkét hónapban bővülést ugyan várnak, ám komoly veszteségeket kell majd lenyelniük, a Kumamotóban és Nagasakiban történt földrengések is jelentősen hátráltatják a céget, főleg a kameraszenzorokat fabrikáló részleget, pedig a PlayStation mellett ez a divízió a cég másik aranytojást tojó tyúkja.

Méretben a kompakt telefonok és a phabletek között van, jó a fogása
Méretben a kompakt telefonok és a phabletek között van, jó a fogása [+]

A Sony tehát változtatásokra kényszerült, ennek első jele az volt, hogy az idei Mobile World Congress alatt/után a Z-szériának hivatalosan is véget vetettek. A Z-k a helyébe az X-família lépett, méghozzá rögtön három új termékkel (Xperia X, Xperia XA, Xperia X Performance), a múlt héten pedig már napvilágot látott az Xperia XA Ultra is. A legújabb pletykák szerint a japánok erre a szériára hegyezik majd ki a mobilokat, minden készülék ide tartozik majd, persze az átállásig még piacra kerülnek a korábbi fejlesztések, amire jó példa a hamarosan bemutatkozó Xperia E5. Most az Xperia X-et teszteljük, ami a Sony telefonok korábban megismert formatervét viszi tovább, jól néz ki, nagyon gyors a rendszere, ám a kamera még mindig nem az igazi, és sajnos a kedvező árazástól is búcsút kell vennünk.

Sem a doboz, sem a tartalma nem túl érdekes (kivéve persze az Xperia X-et)
Sem a doboz, sem a tartalma nem túl érdekes (kivéve persze az Xperia X-et) [+]

A dobozt finoman szólva sem csicsázták túl, a fehér alapon mindössze az Xperia és a Sony logók láthatók, akkor válik színesebbé a csomagolás, amikor a fedelet leemeljük, az így előbukkanó belső oldallapok ugyanis többféle árnyalatban pompáznak. Az Xperia X-hez sajnos a szokásosnál is kevesebb tartozék jár: microUSB kábel, 1,5 amperes töltőfej, használati útmutató, a headset viszont kimaradt, pedig egy felső-középkategóriás telefonról beszélünk, ebbe az árba igazán beleférhetett volna akár egy jó minőségű füles is.

Külső, kijelző

Onnan lehet legjobban tudni, hogy az Xperia Z vonalat az X-sorozat viszi tovább, hogy a formatervük szinte teljesen megegyezik, mégis valahogy jobban néz ki tesztalanyunk. A szögletes dizájn egy nagyon kicsit le lett kerekítve, az ergonómia annak ellenére nem rossz, hogy felül és alul azért bőven maradt kihasználatlan hely. A mobil elég karcsú, 143 x 69 x 7,7 milliméteres dimenziókkal rendelkezik, ehhez társul a 152 grammos tömeg, ami nem zavaró, de érezhető. Az anyaghasználat nem rossz, de mégsem olyan prémium, mint a régebbi modelleknél, elöl üveg, oldalt fém, hátul viszont műanyag borítja a mobilt. Az összeszerelési minőség példás, nagyon egyben van a kütyü, egyáltalán nem recseg-ropog. Hatalmas pofon viszont a felhasználónak, hogy immár el kell felejtenie az IP-minősítést, sem por-, sem vízálló a telefon, érthetetlen, hogy ezt a képességet miért nem örökölte, ez volt a felső kategóriás Sony mobilok egyik nagy vonzereje.

Ismerős, szép formaterv, az üveg íveltsége hasznos, az IP-védelem hiányzik
Ismerős, szép formaterv, az üveg íveltsége hasznos, az IP-védelem hiányzik [+]

Kijelző-teszt
Mérés Sony Xperia X Xiaomi Mi 5 Samsung Galaxy S7 Huawei P9
Fehér fényerő 587 nit 553 nit 563 / 777 nit 648 nit
Fehér fényerő (min.) 5,4 nit 0,7 nit 1,85 nit 8,4 nit
Fekete fényerő 0,45 nit 0,27 nit 0,09 nit 0,38 nit
Kontrasztarány 1304:1 2046:1 8656:1 1704:1
Színhőmérséklet 7564 K + kézi 7403 K + kézi 7722 / 6611 K 7440 / 6655 K + kézi

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Az előlapi üveg típusáról nem informálja a felhasználókat a Sony weboldala, az biztos, hogy valamilyen karcálló védelemről van szó. Az 5 hüvelykes, Full HD felbontású IPS kijelző minden jóval el lett látva, kezdve a Triluminostól az X-Realityn át a dinamikus kontrasztjavításig. Tény, a fényerővel semmi gond nincs, a képernyő nem tükröződik, szóval még tűző napsütésben sem kellett árnyékot keresni, hogy a megjelenítőre rajzolt tartalom látszódjon. A fehéregyensúly jól kalibrált, manuálisan is állítgathatjuk. A fekete elég sötét, így éjszaka sem süti ki a szemünket a kijelző, ez habár nem tűnik fontos tulajdonságnak, igenis az, sokszor érezni az előnyeit. Az érzékenység hibátlan, maximum tíz ujjat tud kezelni egyszerre a telefon. Felülre került a 13 megapixeles kamera, a beszélgetési és egyben normál hangszóró, az értesítési led, valamint a fény- és közelségérzékelő szenzor. Az alsó káva ad otthont a hangszóró párjának, ezt a részt mondjuk lehetett volna vékonyítani egy kicsit.

A bekapcsológombba ujjlenyomat-olvasót is építettek, nem maradt el a kameraexponáló billentyű sem
A bekapcsológombba ujjlenyomat-olvasót is építettek, nem maradt el a kameraexponáló billentyű sem [+]

A gömbölyded oldalak miatt kényelmesen megfogható a telefon, jól illeszkedik a tenyérbe, a vékony kivitelezés pedig segít, hogy egy ujjal kezelhető legyen a képernyő. A telefon jobb felére szerelték az ujjlenyomat-olvasóval rendelkező bekapcsológombot, a hangerőszabályzó billentyűt (ennek helyzete nem túl logikus, feljebb kellett volna rakni), valamint a kétállású exponálógombot, ez még mindig csak a Sonynál van, pedig nagyon szerethető dolog. Felül találjuk a másodlagos mikrofont és a 3,5 milliméteres jack kimenetet, alul pedig beszédmikrofon, valamint a microUSB csatlakozó figyelhető meg. Bal felül leljük meg az a tálcát, amire egy nanoSIM és egy microSD helyezhető, sajnos a SIM kivétele esetén a telefon azonnal újraindul.

A hátlap minimalista, nem gyűjti az ujjlenyomatokat, bal felülre került a kamera
A hátlap minimalista, nem gyűjti az ujjlenyomatokat, bal felülre került a kamera [+]

A plasztik hátlapról nem lehet ódákat zengeni, az üveg talán minőségibb választás volt korábban, ám tény, ez a felület legalább egyáltalán nem gyűjti az ujjlenyomatokat. Középen tündököl az Xperia logó, a bal felső sarok ad otthont a 23 megapixeles fényképezőnek, a közvetlen szomszédságába pedig a szimpla ledes villanó került. A telefon négy színben vásárolható meg: fehér, grafit fekete, lime arany, rózsaarany.

Hardver, szoftverezettség

Ugyan árazás tekintetében a felső kategóriát erősíti a készülék, mégsem mondható, hogy bivalyerős lenne. A Snapdragon 820 lapkát az Xperia X Performance kapta meg, tesztalanyunkba pedig a 64 bites, 28 nanométeres csíkszélességű Qualcomm Snapdragon 650-et rakták bele. Az ARMv8 architektúrájú processzor hatmagos (2 x 1,8 gigahertzes Cortex-A72 és 4 x 1,2 gigahertzes Cortex-A53), a grafikus feladatokat az Adreno 510 IGP látja el, az alkalmazások futtatását 3 gigabájt RAM segíti. A 32 gigabájtos adattároló nem kicsi, de a rendszer jó 10 gigabájtot elfoglal, így a maradék tárhelyre tudunk appokat telepíteni és multimédiás fájlokat menteni. Aki még több adatra éhes, annak a microSD támogatás jöhet jól, akár 200 gigabájtos kártyákkal is elboldogul a telefon. A rezgőmotor elég erős, az értesítéseket meg fogjuk érezni.

Ha nem tudnánk, hogy van benne NFC, a hatalmas matrica miatt akkor is rájönnénk
Ha nem tudnánk, hogy van benne NFC, a hatalmas matrica miatt akkor is rájönnénk [+]

Teljesítmény-teszt
Benchmark Sony Xperia X LG G4 Xiaomi Redmi Note 3 Pro Huawei P9
Rendszerchip Snapdragon 650 Snapdragon 808 Snapdragon 650 HiSilicon Kirin 955
AnTuTu Benchmark 6.x 77646 pont 49597 pont 77036 pont 98904 pont
Vellamo Browser 4870 pont 4431 pont 4978 pont 6711 pont
Vellamo Metal 2514 pont 2241 pont 2613 pont 2885 pont
Geekbench 3 (single) 1403 pont 980 pont 1100 pont 1718 pont
Geekbench 3 (multi) 3771 pont 5050 pont 3495 pont 6513 pont
GFXBench Man. onscreen 16 fps 9,3 fps 14 fps 19 fps
GFXBench Man. offscreen 15 fps 14,9 fps 14 fps 18 fps
GFXBench T-Rex onscreen 34 fps 24,5 fps 31 fps 42 fps
GFXBench T-Rex offscreen 31 fps 34,32 fps 31 fps 40 fps

A táblázatból jól látszik, hogy a készülékben lévő chipset többnyire képes felülkerekedni a Snapdragon 808-on, amit tavaly csúcsmodellekben is láthattunk. A hasonló árkategóriában versenyző Huawei P9 megoldása azonban kenterbe veri, szóval nem ártott volna mondjuk 652-t beszerelni. A sebesség persze nem a pontszámoktól függ, gyakorlatilag mindig folyamatosan fut a rendszer, nincsenek megakadások, esetleg néha-néha döccen csak meg a szoftver, amikor telepítünk valamit a háttérben. Az alkalmazások megnyitása, az egyikből a másikba átlépés nem okoz gondot, a launcher nem lövi ki agresszíven a korábban megnyitott programokat, szóval nem kell amiatt idegeskedni, hogy mindig újratöltögeti ezeket a rendszer. A játékokkal is vígan elbánik a telefon, komolyabb melegedés kizárólag akkor tapasztalható, ha navigálunk és közben töltjük a készüléket.

A főképernyő (szerkesztőnézete) és a menü A főképernyő (szerkesztőnézete) és a menü
A főképernyő (szerkesztőnézete) és a menü [+]

A Sony mostanában nem szokta elhanyagolni a szoftverfrissítéseket, az Xperia X-en már az Android 6.0.1 Marshmallow fut, méghozzá a vállalat egyedi, TimeScape UI névre hallgató felületével. Több helyen visszaköszön a gyári külső, ám azért jó részben átszabta a dolgokat a Sony. Albumokat, widgeteket és gyorsikonokat bármelyik főoldalra kihelyezhetünk, a menüt viszont nem színesíthetjük ezekkel. A programokat többféleképpen rendezhetjük, az információs függöny eléréséhez pedig a képernyő tetejéről kell lehúzni az ujjunkat. Itt hevernek az elmulasztott értesítések, a fényerőszabályzó csúszkája, illetve a gyorsbeállítások kapcsolói (WiFi, zseblámpa, hotspot stb.). Többféle téma letölthető és telepíthető, amik teljesen új ruhába öltöztetik a szoftvert.

A hívóképernyő és az SMS-kezelő/billentyűzet A hívóképernyő és az SMS-kezelő/billentyűzet
A hívóképernyő és az SMS-kezelő/billentyűzet [+]

A tárcsázóban könnyedén elérjük a híváslistát és a kedvenc névjegyeket, a partnerek között prediktíven, vagyis betűk és számok szerint kereshetünk. A konkaktokhoz társítható név, csengőhang, e-mail, cím, megjegyzés, webhely, kapcsolat illetve közösségi elérhetőségek. Az üzenetek buborékos formában rendeződnek, kérhető kézbesítési jelentés, az új SMS-ek kis ablakban bukkannak fel, egy gombnyomással olvasottnak jelölhetjük, ami kényelmes és ritka lehetőség. A vezérlőgombok alul helyezkednek el (vissza, home, alkalmazásváltó), sajnos a sorrendjük nem változtatható, és plusz funkciókat sem rakhatunk ide. Az e-mail kliens kezeli az IMAP, Exchange és POP3 fiókokat, maximalizálható a telefonon tárolt levelek mennyisége, kereshetünk a szerveren. A beállításokon belül a képernyőzárnál találjuk az ujjlenyomat-olvasó menüpontját. A biometrikus szenzor szuperül működik, villámgyorsan felismeri a mintákat, pontos, bár sajnos extra szolgáltatások nem társulnak hozzá (alkalmazások vagy képek levédése például).

A Lifelog és az ujjlenyomat-kezelő A Lifelog és az ujjlenyomat-kezelő
A Lifelog és az ujjlenyomat-kezelő [+]

Extra a LifeLog, ami a Sony egészségügyi alkalmazása, ebben lehet számlálni a lépéseket, mérni a kalóriákat, beállítani az edzés közben lejátszott zenét. Jópofa a Movie Creator, amiben a korábban lőtt fotókból és videókból lehet kisfilmeket készíteni, egész mókás, ha mondjuk egy nyaralást szeretnénk ismerősöknek bemutatni. A TrackID-t és a Rajzot érdemes még kiemelni, előbbi a zeneszámok és az előadók felismerésében segít, utóbbi pedig főleg a gyerekeket tudja majd lekötni. A többi applikáció már más telefonokon is megtalálható: számológép, Térkép, zene- és videolejátszó, ébresztőóra, naptár, Google programok (YouTube, Drive, Chrome stb.), kamera, időjárás, FM-rádió.

Kamera, multimédia

Nem aprózta el a kamerás képességeket a Sony, az előlap alá egy 13, hátulra pedig egy 23 megapixeles Exmor RS képérzékelő került. Közös az f/2.0 rekeszérték ám a többi tulajdonságban már eltérnek egymástól. A fő modul ugyanis 24 milliméteres ekvivalens látószöggel, 1/2,3"-es szenzormérettel és PDAF-autofókuszzal rendelkezik, a másodlagos optika viszont 22 milliméter ekvivalens és 1/3"-es. Mindkettő 1080p-ben tud videókat rögzíteni, pedig azért ebben az árkategóriában a 4K-t elvárnánk. A képernyőn ha csúsztatjuk az ujjunkat, akkor váltunk a módok között: lehet kiváló automatikus, videó, manuális és alkalmazások menüpontba ugrani. Utóbbiban különféle animációkkal, matricákkal tudjuk megbolondítani a felvételeket, itt kapcsolhatjuk be a panorámát és a hangos képeket (maximum 10 másodperces hangjegyzet menthető a fotók alá). A manuális módban babrálhatunk fehéregyensúlyon és az expozíció korrekción, sajnos záridő konfigurálás nincs. Jelenetek viszont minden esetben akadnak, ahogy időzítő, HDR, és érzékenység (ISO 50-3200) is.

A kamera keresőképernyője és a menüje A kamera keresőképernyője és a menüje
A kamera keresőképernyője és a menüje [+]

Az a hihetetlen, hogy a Sony még mindig nem tud akar normális szoftvert és képfeldolgozást biztosítani, miközben más gyártók készülékeiben sokkal jobban szerepelnek a gyártó moduljai. Belenagyítás nélkül még egész jónak tűnnek a nagyjából tíz megabájtos fotók, ám sajnos van probléma velük. A dinamikatartomány kissé szűkös, ezért a kiváló automatikus mód gyakorta kapcsolja be a HDR-t – nélküle nem egy kép lesz túlexponált. Ennél nagyobb gond, hogy a bal szélen nagyfokú túlélesítés tapasztalható, a jobb sarkoknál pedig homályosodás, de a látószög legalább elképesztően nagy, kicsit hasonlít a halszemoptikák képére. A vonalélesség rendben van, a távolabbi tárgyak is látszódnak. Éjjel alapvetően egész jól „lát” a szenzor, ám az alacsonyabb részletgazdagság mellett egészen elképesztő túlélesítéssel operál a szoftver, elég csak a sarkak környékén szétnézni. A vaku ugyan nem kéttónusú, a fehéregyensúllyal nincs gond, a fénye viszont még mindig nem az igazi. A Full HD videónk eme kékkel kiemelt linkre kattintva tekinthető meg, sok a zaj és nem teljesen folyamatos a felvétel. El kellene következnie annak a pillanatnak, amikor a japánok ránéznek a konkurencia fényképeire, és belátják, hogy az ésszerűtlen megapixelharc és az ahhoz kapcsolódó túlélesítés nem javít, hanem ront az Xperiák fotós képességein. A lencse egyszerűen nem bír el 24 megapixelt, a szoftver pedig nem nyújt eleget a csúcskategóriában.

Ugyan nem rossz a kamera, a Sonytól még mindig sokkal többet várnánk, ahogy a vakutól is
Ugyan nem rossz a kamera, a Sonytól még mindig sokkal többet várnánk, ahogy a vakutól is [+]

A videolejátszó gond nélkül viszi például a DivX, az MP4, vagy éppen a H.264 kódolású filmeket, a felbontás sem akadály, még a 4K sem akad meg, éppen ezért érthetetlen, hogy miért nem tud többet a kamera, pontosabban miért nem engedélyezték szoftveresen. A program futtatható a háttérben, így mondjuk ha egy klipet nézünk, és közben jön egy SMS, akkor sem kell megállítanunk a videót. A feliratok többségében megjelennek, mást viszont nem tud az alkalmazás, aki még ennél is többre vágyik, annak ajánlott valami alternatív megoldás telepítése.

A zene- és a videolejátszó A zene- és a videolejátszó
A zene- és a videolejátszó [+]

A zenelejátszó még mindig nagyon korrekt fejlesztés, a telefonon tárolt muzsikákat előadók, albumok, számok, mappák, műfajok és listák szerint válogatja szét, támogatott a Spotify-jal összekapcsolás is. A hangbeállításokban leljük fel a ClearAudio+ hangzásjavítást, a hangszínszabályzót, a DSEE HX-et (tömörített zenefájlok feljavítása nagy felbontású hangminőségre). Van ismétléses és véletlenszerű lejátszás, az albumborítók rendszerint kirajzolódnak. Van RDS-es FM-rádió, ami csak füles csatlakoztatása esetén indul el (még "jó", hogy nem jár a telefonhoz). A sztereó előlapi hangszóró mobilos mércével mérve iszonyúan jól szól, a mély és a magas hangok is rendben vannak, a hangerő pedig bőven átlagon felüli, zenélésben nagyon jó az Xperia X.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

A készülék egy nanoSIM-et fogad, a tálca másik felére microSD helyezhető. Telefonáláskor a hangminőség messze átlagon felüli, nem csak a maximális hangerővel lehetünk elégedettek, hanem a hang tisztaságával is, kiválóan hallottam a beszédpartneremet, és fordítva sem panaszkodtak zajra, recsegésre. A Cat.6-os LTE-nek köszönhetően maximum 300 Mbps letöltési és 50 Mbps feltöltési sebességre számíthatunk internetezés esetén, a chipset a legtöbb ismert frekvenciát támogatja, köztük a B20-as 4G-vel. A 3G sem okoz gondot a mobilnak, ilyenkor az előbb leírt értékek 42,2/5,76 Mbps-re redukálódnak. A Sony újdonsága rendelkezik 802.11a/b/g/n/ac-s, kétcsatornás, internetmegosztásra képes WiFi-vel, valamint A2DP-s, LE-s Bluetooth 4.2-vel. Nem maradt ki az NFC chip, navigálni a beépített A-GPS modulnak köszönhetően lehet, ami látja a GLONASS, és támogatja a később beizzításra kerül Beidou műholdakat, a pozicionálás gyors és precíz. Infra nincs, USB-OTG viszont van, szóval külső eszközöket is tudunk a kütyühöz kapcsolni.

A Chrome böngésző és az akkumulátorhasználat grafikonja A Chrome böngésző és az akkumulátorhasználat grafikonja
A Chrome böngésző és az akkumulátorhasználat grafikonja [+]

Internetezésre a Chrome-ot használhatuk, persze bármikor letölthetünk másik alkalmazást az Áruházból. A Google programja nem tud sokat, viszont nagy előnye, hogy a más platformokon használt jelszavak, előzmények és könyvjelzők villámgyorsan szinkronizálhatók. A görgetés sebesség hibátlan, nincs akadozás, a Full HD felbontású kijelzőn jól látható a tartalom, a kétujjas nagyítás is röccenésmentesen történik. Sajnos a keresőórás nem sokat fejlesztett alkalmazásán, pedig egy többszintű sortördelésnek, vagy egy éjszakai üzemmódnak nagy használt lehetne venni.

A Huawei P9 Lite mellett pózol az Xperia X
A Huawei P9 Lite mellett pózol az Xperia X [+]

Külön bekezdést érdemel a hátlap alatt lapuló, 2620 milliamperóra kapacitású akkumulátor. A telep mérete kisebb, mint ami például a Z5 Compactban volt, viszont itt forradalmit húzott a Sony. Az eddig beszerelt lítium-polimer energiaforrás helyett ugyanis a Qnovo által fejlesztett technológiát alkalmaztak, ez nem volt meglepetés, hiszen a két cég korábban már bejelentette együttműködését. Az előrelépés lényege, hogy a fejlesztésnek köszönhetően a töltési idő csökken, az akkumulátor élettartama azonban jelentősen nő. Általában ugyanis 4-500 etetés után már redukálódik az üzemidő, a Qnovónak köszönhetően azonban ez a probléma csak 800 töltés után jelentkezik. Az Xperia X-nél nem kell majd gyorsan tápot keresnünk, egy feltöltéssel 4 óra kijelzőidő érhető el, filmezni pedig legalább 8 órán keresztül lehet. A bő egy, de inkább másfél napos üzemidő tehát garantált, ami ha nem is kiemelkedő, mégiscsak jobb egy kicsit az átlagnál.

A kihúzható tálcára egy microSD és egy nanoSIM fér
A kihúzható tálcára egy microSD és egy nanoSIM fér [+]

Értékelés: Sony Xperia X
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 9 pont
Multimédia
Vizuális 8 pont
Audio 9 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

Nem kérdés, hogy a Sony Xperia X egy kiváló készülék, a japán gyártó jól döntött, hogy megpróbált kilépni a megszokott világból, és egy teljesen új terméksorozatot indított el. A mobilt gyönyörű kijelzővel szerelték fel, ami ugyan nem QHD felbontású, mégis bőven elégedettek lehetünk a fényerővel, a betekintési szögekkel. A Snapdragon 650 lapka tökéletes párja a panelnek, a hatmagos processzornak bőven marad erőtartaléka, nem véletlen, hogy a rendszer pörgős, akadozásmentesen fut minden, gyorsan megnyílnak a programok, nem melegszik a telefon még komoly terhelés esetén sem (kivéve a korábban említett navigálást). A 3 gigabájtnyi rendszermemória is elegendő, könnyedén lehet az applikációk között váltani. A kamera érdekes kérdés, mert bár jobb, mint a korábbi modellek esetén, még mindig nem veszi fel a versenyt azokkal a konkurens termékekkel, amikbe a Sony gyártja a szenzorokat. Hiányzik a 4K-s videók rögzítésének lehetősége, de ennél is fájóbb, hogy nincs IP-védettség, pedig pont ez volt a felső kategóriás Sony készülékek egyik nagy vonzereje. Az üzemidő picit javít a fájdalmon, bő egy napot lazán ki lehet bírni töltő nélkül, igaz, ez egyáltalán nincs másképpen a konkurenseknél sem. Márpedig ezekből van jó néhány, mind zászlóshajó, hiszen a japánok 200 ezer forintos árcímkét találtak ki az Xperia X-nek, ami rengeteg. Ezzel a specifikációval ennél jóval kedvezőbb áron kellene adni a telefont, hiszen tesztalanyunknak olyan vetélytársakkal kell farkasszemet néznie, mint a jóval erősebb, és még jobb kamerával is rendelkező Huawei P9, vagy a szintén lényegében mindenben jobb LG G5 és a még erre is rátesz egy lapáttal a Samsung Galaxy S7. Főszereplőnkhöz hasonló képességekkel bír például a Xiaomi Redni Note 3 Pro, ami ugyan nélkülözi a B20-as LTE-t, mégis harmad ennyibe kerül. A Sony Xperia X tehát ezen az áron nem kaphat ajánlott minősítést, sokkal-sokkal olcsóbban kellene adni, ettől még nagyon tetszett, csak plecsnit nincs szívem adni.

Legendd

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Sony Xperia X
Sony Xperia X Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 143 × 69 × 7,7 milliméter
Tömeg 152 gramm
Színvariációk fehér, grafit fekete, lime arany, rózsaarany
SIM-foglalat 1 x nanoSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5 hüvelyk
Kijelző felbontása 1080 x 1920 pixel (441 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív IPS-LCD (Triluminos technológia)
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm Snapdragon 650 (MSM8956)
Processzor típusa 2 x 1,8 gigahertzes Cortex-A72 és 4 x 1,2 gigahertzes Cortex-A53
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Adreno 510
RAM mérete 3 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása korlátlan
SMS memória korlátlan
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE 850/900/1800/2100/2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / 300 Mbps
LTE Cat.6
IrDA / Bluetooth nincs / 4.2 (A2DP, LE)
WiFi 802.11a/b/g/n/ac, dual band, hotspot, Direct
USB microUSB 2.0 (OTG)
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS van
GLONASS van
BeiDou van
NFC van
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 6.0.1 (Marshmallow)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Amazon, AVG, FM-rádió, Kiterjesztett valóság, Lifelog, Movie Creator, PlayStation, Rajz, Spotify, Track ID
Multimédia
Fő kamera 23 megapixel, LED villanó, f/2.0-es optika, 1/2,3''-es Exmor™ RS szenzor, 22 mm
Másodlagos kamera 13 megapixel, f/2.0-es apertúra, 1/3''-es Exmor™ RS szenzor
Videófelvétel 1080p (30 fps)
Zenelejátszó szoftver van
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 2620 mAh-s lítium-polimer
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet, fény- és közelségszenzor, ujjlenyomat-olvasó, gyorsulásmérő, giroszenzor, értesítési led, iránytű, noymásérzékelő
  • Kapcsolódó cégek:
  • Sony

Azóta történt

  • Újabb Sony készülék járt a GFXBenchnél

    A népszerű benchmark tesztet egy eddig ismeretlen mobilon futtatták le, aminek belsejében Snapdragon 820 chipset dolgozott.

  • HD kijelzővel debütált az Xperia E5

    Különösebb csinnadratta nélkül mutatkozott be a Sony alsó kategóriás készüléke, ami négymagos processzort, valamint 13 megapixeles kamerát kapott, az ára viszont nem túl baráti.

  • Sony Xperia XA - keretcsökkentés

    Az új X-sorozat legolcsóbb tagja is kissé drágára sikeredett, noha vannak tagadhatatlanul kellemes funkciói, kifejezetten kézbeillő és jól használható. Kiegyensúlyozott, komoly hibáktól mentes.

  • Érkezik az Xperia X örököse?

    A GFXBench buktatott le egy Sony készüléket, ami Snapdragon 820 chipsetet és 3 gigabájt RAM-ot vonultat fel.

Előzmények

Hirdetés