Telenor Smart Touch Mini - esélylatolgatás

Bevezető, tartozékok

Lassan véglegesen kiszorulnak a klasszikus kialakítású telefonok a piacról. Annak ellenére is így van ez, hogy sokan keresik még az efféle modelleket, hiszen fizikai visszajelzést kapnak arról, ha például megnyomnak egy gombot, de a könnyed kezelhetőség is lényeges pont maradt. Az okostelefonok kiterjesztették a mobilkészülék fogalmát, lényegében minden olyan szolgáltatással felvértezték ezeket az eszközöket, melyek pár évvel ezelőtt még nagyon távolinak tűntek. Egy telefon sikerének viszont több alapeleme is van, az egyik ilyen, hogy valamelyik szolgáltató felveszi-e a kínálatába, vagy ellentmond a forgalmazásnak. Igenlő válasz esetén több konstrukciós vásárlási lehetőség is adódik, majd a vásárló a számára legkedvezőbbek közül választ, amivel nem kell azonnal kifizetni a teljes, olykor igencsak busás összeget.

Telenor Smart Touch Mini
[+]

Az operátorok persze más módszerhez is folyamodhatnak, a Vodafone Smart Mini például Alcatel gyártmány, mégis a piros szolgáltató neve alatt került forgalomba. Mai tesztalanyunknál ugyanez a helyzet, a Telenor Smart Touch Mini ugyanúgy a francia-kínai vállalat gyártósoráról érkezik, ám a Telenor saját márkanévvel ellátva kínálja. A Mini és nagytestvére, a Pro (ami igazából egy ZTE Blade G), együtt mutatkoztak be, viszont amíg a Pro a közép-, addig a Mini az alsókategóriát célozza meg. Ott viszont vagy az olcsó ár, vagy pedig a jó ár / érték arány lenne a megfelelő, ehhez képest sajnos a Smart Touch Mini egyikben sem jeleskedik. A kékek táborába tartozó előfizetőknél viszont még mindig lehet sikere, kérdés, hogy ez nevéhez mérten miniesély lesz-e vagy sem.

Telenor Smart Touch Mini
[+]

A csomagolás kék festést kapott, rajta a Telenor logóval, az eszközmegnevezéssel és a telefonról készült sajtófotóval. A doboz oldalról kell felnyitni, ekkor a megvásárolt produktumot pillanthatja meg az újdonsült tulajdonos. Ezalatt hever a microUSB kábel, a töltőfej, valamint a normál kialakítású, műanyag fülhallgató. Színárnyalatokat tekintve egyelőre csak fekete variánst választhatunk, és minden bizonnyal ez nem is fog változni egyhamar.

Külső

Egy ilyen alsókategóriás készüléknék egyértelműen a kezelhetőség a legfontosabb, nem csak szoftveresen, hanem külső szempontjából is. A Touch Mini nevéhez mérten igen apró, mindössze 61 x 12 x 115 milliméter és 122 gramm. A legfontosabb következmény, hogy hüvelykujjal a kijelző minden pontja elérhető, megtartva a telefon igazi lényegi elemeit. Az anyaghasználat illeszkedik a konkurensekhez, műanyag és üveg váltja egymást. Az összeszereléssel nincs gond, még tekergetés esetén sem hallhatunk recsegéseket.

Telenor Smart Touch Mini
[+]

Az előlapon egy karcálló üvegborítást találunk, mely mögött a 3,5 hüvelykes, 320 x 480 pixel (167 ppi) felbontású sima TFT kijelző bújik meg. A fényerősséggel nincsenek gondok, a betekintési szög viszont elég gyenge, főleg felülről sötétedik el gyorsan a megjelenítő, van is egy olyan pont, ahol szinte semmilyen tartalom nem látszódik. A képernyő alatt három érintésérzékeny vezérlőgomb található, ezek egyike sem rendelkezik háttérvilágítással, ami nem csak sötétben, hanem nappal is idegesítő, mivel a széles káva miatt az ember elsőre nem tudja, hogy pontosan hol érintse meg az adott területet. A felső rész a beszédhangszórót, a fehér értesítő fényt és a VGA kamerát tartalmazza, szenzorokat nem építettek be.

Telenor Smart Touch Mini
[+]

Az oldalak viszonylag vastagok, viszont a készülék apró mivolta miatt még így is kényelmes. A jobboldali részre érdekes módon egy kameragomb került, nincs fókuszáló állása, szimplán csak megnyomni tudjuk, mely után vagy elindul a kameraalkalmazás, vagy egy kép készül. Felül láthatjuk a bekapcsológombot és a fülhallgató kimenetét, baloldalon pedig a hangerőszabályzó billentyű libikókázik egymagában. Tölteni az alul található microUSB csatlakozón keresztül lehet a készüléket.

Telenor Smart Touch Mini
[+]

A hátlap verziótól függően fekete vagy fehér színben pompázik, mindkettő esetében lakkozott, fényes felületre kell számítani. Fehér esetén kevésbé, de fekete alapon már jobban meglátszódnak az ujjlenyomatok. Három izgalmas rész emelhető ki, méghozzá a kamera (nincs segédfény sajnos), a hangszóró és a Telenor logó. A borítás egyébként egy pillanat alatt leszedhető, az akkumulátor pedig cserélhető. A normál SIM-hez és a microSD kártyához is szükséges ez a mozdulat, hiszen mindkettő foglalathoz a telep alatt férhetünk hozzá.

Hardver, szoftverezettség

Tesztkészülékünk erőforrása egy 45 nanométer csíkszélességű, ARMv7 architektúrával rendelkező MediaTek MT6575 lapkakészlet. Az egy darab, 1 GHz-re skálázott Cortex-A9 maggal rendelkező processzor mellett egy PowerVR SGX531 grafikus gyorsítót és 512 MB RAM-ot találunk. A belső tárhely mérete gyárilag 4 GB, ám ebből 2 GB marad meg szabad felhasználásra. Mivel ez nem túl sok, ezért szerencsére szereltek is a gépbe egy microSD kártyahelyet, ami elméletileg 32 GB-ig kezeli ezeket a kiegészítőket.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Telenor Smart Touch Mini Vodafone Smart Mini Huawei Ascend Y300 ZTE Blade III
Quadrant Standard 2641 pont 2632 pont 2337 pont 1867 pont
Linpack for Android (single) 40,795 MF. / 2,05 s 40,266 MF. / 2,08 s ? MF. / ? s 25,130 MF. / 3,34 s
Linpack for Android (multi) 35,925 MF. / 4,70 s 35,029 MF. / 4,82 s ? MF. / ? s 22,447 MF. / 7,51 s
Smartbench 2012 Prod. 1133 pont 1109 pont 1921 pont 781 pont
Smartbench 2012 Games 1988 pont 1963 pont 1703 pont 1475 pont
AnTuTu 4.x Benchmark 6105 pont ? pont ? pont ? pont
Geekbench 2 ? pont 633 pont 482 pont ? pont
Geekbench 3 (single/multi) 321 / 319 pont ? pont ? pont ? pont

Nyilván nem kell egetverő teljesítményt várni egy ilyen telefontól, hiszen nem a benchmarkokban való elsőség a célja. Megint más kérdés, hogy ezek a teljesítményteszter programok megint változáson estek keresztül, így nehéz összevetni a Touch Minit a régebbi eszközökkel. A Quadrant iránymutatást ad arról, hogy nem kell leírni még az MT6575-öt, de a Smartbench Games pontszáma sem alakult rosszul. A sebesség persze továbbra is az optimalizációtól függ, ami jelen esetben egész jól sikerült, néhány másodperc után magára talál a készülék és egész fürge lesz, a billentyűzet előhozása tud még aránylag lassú lenni. A játékok korlátozott mértékben futnak, ám ettől még teljesen használható a telefon arra, amire szánták.

Telenor Smart Touch Mini screen shot Telenor Smart Touch Mini screen shot

Jót tesz a rendszernek az Android 4.1.1 Jelly Bean is, hiszen folyamatosabbak az áttűnések, plusz néhány szoftveres extra is beépítésre került. A főoldalak továbbra is személyre szabhatók, akár gyorsikonokkal, akár alkalmazásfelületekkel is tarkíthatjuk ezeket. A menü rácsos formába rendeződik, az appoktól pedig azonnal a widgetekhez ugrunk. A naptár felülete alcateles lett (nem meglepő módon), tud napi, heti, havi is listanézetet is megjeleníteni. A zárolt képernyőről a kamerába, híváslistába, vagy az üzenetekhez ugorhatunk, utóbbi esetén akár kézbesítési jelentések is kérhetők.

Telenor Smart Touch Mini screen shot Telenor Smart Touch Mini screen shot

Alkalmazások terén nagyon jól állunk, a szokásos Google, böngésző, zene- és videolejátszó stb. programon kívül számos extra is telepítésre került. Az akkukímélőt megnyitva különféle módon tárulnak elénk, melyekkel meghosszabbíthatjuk az üzemidőt. A Deezer a Telenor zeneletöltő applikációja (ingyenes letöltésre nem jogosít fel a készülék megvásárlása), az OfficSuite pedig dokumentumolvasásra használható. A Shopping List keretében bevásárlólistát, a jegyzeteken belül pedig teendőket állíthatunk össze. Játékokat is találunk a telefonon, méghozzá a Flippert, a Block Breaker 3-at és a Shark Dash-t.

Multimédia, kamera

A kamera 3,2 megapixeles, fixfókuszos, ráadásul még segédfény sem tartozik hozzá, így talán a VGA videofelvételi képességeken már meg sem lepődünk. A szerény tudás ellenére is sok a beállítási lehetőség, sávszűrő, időzítő, jelenetválasztás (este), expozíció, fehéregyensúly (napvilág, felhős, fluoreszkáló), rögzítési mód (arcszépség, mosoly érzékelése) és rácsnézet konfigurálása lehetséges. Kisfilmek esetén is hasonló dolgokat lehet piszkálni, ezen felül pedig a panoráma és gömbpanoráma funkciókat lehet aktiválni.

Telenor Smart Touch Mini
[+]

Nehéz pozitívumokat találni, sajnos a kamera is azért került szerintem a készülékbe, hogy ne lehessen emiatt megkövezni a gyártót. Az eredmény nappal még vállalható, bár akkor is sok dologba lehet belekötni. A makró üzemmód a fókuszálás hiánya miatt eleve felejtős, a dinamikatartomány is elég alacsony. A beltéri képeknél még tovább gyűrűzik a gondhernyó, egy minimális kézremegés is bemozdult képeket okoz. Nagyon kivételes esetben lehet videózni is a telefonnal, de a tesztfilm is mutatja, hogy sokat azért nem kell ezt a funkciót használni.

Telenor Smart Touch Mini
[+]

A zenelejátszó az Alcatel telefonokban használt felületet kapta meg, ezáltal inkább a kék és fehér szín dominál. középen pedig jó nagy képként jelenik meg az albumborító. Választhatunk véletlenszerű bulilejátszást, de azonnal törölhetjük is az adott számot. A lejátszási listán kívül albumok, dalok és előadók szerint válogathatunk. Két rádió is található a telefonban, az egyik a sztereó FM-rádió, a másik pedig egy online verzió. Kihangosítva nagy zajt tud csapni a készülék, ám éppen ezért maximumra tekerve már élvezhetetlenné válik a minőség.

Telenor Smart Touch Mini screen shot Telenor Smart Touch Mini screen shot

Egy ilyen kis felbontású kijelzőnél nem túl releváns kérdés a filmezés, ám azt mindenképpen meg kell említeni, hogy sem a 720p, sem az 1080p nem elfogadható méret a masina számára. Alternatív programokkal a DivX lejátszható, szépen, folyamatosan jelenik meg az ilyen formátumú kisfilm, még HD minőségben is.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

A Smart Touch Mini még az egyszerűsége mellett is egész korrekt adatkommunikációs képességekkel bír. Rendelkezésünkre áll a 802.11b/g/n-es, internetmegosztásra képes WiFi, a fájlküldésre vagy külső eszközök csatlakoztatására is szolgáló Bluetooth chip, de az A-GPS modulnak köszönhetően navigálhatunk is, más kérdés, hogy a pozicionáláshoz legalább egy percre szükségünk lesz. Mobilinternetezés esetén maximum 7,2 Mbps letöltési és 5,76 Mbps feltöltési sebesség elérése lehetséges. A hangminőség kielégítő, viszonylag tisztán hallják egymást a beszédpartnerek.

Telenor Smart Touch Mini screen shot Telenor Smart Touch Mini screen shot

A böngésző lassan nem téma, olyan értelemben nem az, hogy még egy ilyen hardveren is tökéletesen működik, nagyon folyamatos a görgetés. A kétujjas nagyítás viszont nehézkes, bár ez nem szokott probléma lenni, itt a kijelző ügyefogyottsága sajnos meggátolja a júzert ebben, marad így a dupla koppintás. Flash-t ugyan gyárilag nem telepítettek nekünk, de az Adobe-nak hála nagyon könnyen meg lehet oldani ezt.

Telenor Smart Touch Mini
[+]

Értékelés: Telenor Smart Touch Mini
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 5 pont
Belső
Kezelhetőség 6 pont
Sebesség 6 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 4 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 6 pont
Ár/érték aránya 5 pont
Hogyan értékelünk?

Az 1400 mAh-s akkumulátor egy ilyen készüléknek bőségesen elég, legalábbis ahhoz, hogy egy napig vígan elhajtsa a telefont. Ez egy kicsit nyomkodósabb használatot jelent, kevesebb mobilnetezés vagy WiFizés esetén a másfél nap is gond nélkül elérhető.

A Telenor Smart Touch Mini egyértelműen azoknak készült, akik ismerkednének az Androiddal, vagy egy klasszikus telefonról váltva egyszerűen egy ilyen telefon tudása is elég nekik. A készüléknek számomra egyértelműen két nagy hibája van, az egyik, hogy a vezérlőgombok nem kaptak háttérvilágítást, ezáltal nagyon nehéz sötétebb fényviszonyok között megtalálni ezeket. A másik az ár, ami kártyás csomagban nagyjából 24-25 ezer forintot jelent, ez elég sok. A hasonló képességekkel bíró Vodafone Smart Mini szűk tíz ezer forinttal olcsóbb (bár abban nincs rezgőmotor), a legmegdöbbentőbb viszont az, hogy alig pár forinttal kerül most többe magentáéknál a Huawei Ascend Y300, ami mondanom sem kell, hogy fényévekkel jobb és gyorsabb tesztalanyunknál. A masina nem lenne pedig rossz, ha a piros szolgáltatónál kapható verzió árán debütálna, de így még a Telenornál házon belül is akad jobb választás az ugyanennyibe kerülő ZTE Blade III személyében. Érthető, hogy a Touch Mini pont a szolgáltatónál továbbra is hűséget vállaló vásárlóknak készült, ám aki ezt választja valamelyik említett telefon helyett, az nagyon nem lett felvilágosítva az alternatívákról.

Legendd

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Telenor Smart Touch Mini
Telenor Smart Touch Mini Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 61 x 12 x 115 milliméter
Tömeg 122 gramm
Színvariációk fekete-fehér
SIM-foglalat normál méretű SIM
Kijelző
Kijelző átlója 3,5 hüvelyk
Kijelző felbontása 320 x 480 pixel (164 ppi)
Kijelző típusa TFT LCD kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MTK MT6575
Processzor típusa 1 GHz-es egymagos Cortex-A9
Processzor csíkszélessége 40 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip PowerVR SGX531
RAM mérete 512 MB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely (Szabad) 4 GB (2,2 GB)
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 7,2 Mbps / 5,76 Mbps
LTE nincs
IrDA / Bluetooth nincs / van
WiFi 802.11 b/g/n, WiFi hotspot
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS nincs
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.2.2 (Jelly Bean)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Google+, GTalk, Google Maps, Adobe Reader, AntiVirus AVG, Block Breaker 3, Brick Breaker, Currency Converter, Deezer, Fliper, Feladatok, Gameloft Live, Little Big City, UNO, Shark Dash
Multimédia
Fő kamera 3,1 megapixel, fixfókusz
Másodlagos kamera VGA
Videófelvétel VGA
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 1400 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő ? óra
Beszélgetési idő ? óra
Zenelejátszási idő ? óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés