Vodafone Smart II - másodszorra okosabb

Bevezető, tartozékok

Nagyjából egy éve került piacra a Vodafone 858 Smart, amely a nevének megfelelően csak a piros szolgáltató kínálatában volt kapható. Egy belépő szintű androidos okostelefonról van szó, amely a kedvező árával hódította meg a vásárlókat, ennek megfelelően köszönőviszonyban sem volt az akkori hardveres csúcsgépekkel. A Vodafone név ne tévesszen meg senkit, az említett telefont a Huawei rakta össze, mint ahogy a Vodafone Smart Tab 7 és Smart Tab 10 táblagépek a ZTE gyártósorairól kerültek le.

Vodafone Smart II
[+]

A 858 Smart a hardveres hiányosságok ellenére sikeres volt, így nem ért minket meglepetés, mikor tesztalanyunk a szerkesztőségben landolt. A telefon specifikációit elnézve már annál inkább: míg az ár nagyjából változatlan maradt, a Smart II hardveresen és szoftveresen is jócskán komolyabb lett elődjénél. A mobil mellé ráadásul színes hátlapokat is beszerezhetünk, így egy pár másodperces művelettel bármikor át lehet öltöztetni a készüléket, amely egy kedves gesztus a célcsoport felé.

Vodafone Smart II
[+]

A telefon egy apró kartondobozban érkezett, melyen a Vodafone márkanévnek megfelelően a piros és fehér színek domináltak. A csomag tartalmaz egy microUSB-kábelt, egy töltőfejet és egy sztereó headsetet, melyek mellet kiviteltől függően néhány színes hátlapot is találhatunk. A füles minősége nem az igazi: egyrészt a műanyagból készült fejek már rövidtávon is nyomják a fület, ehhez jól jött volna valamilyen puha bevonat. A hangzás is hagy némi kivetnivalót maga után: a hangerő kellően magas, ám a dinamikatartomány keskenysége és a dobozhangú mélyek nem kedveznek a zenehallgatás szerelmeseinek. Persze nem szabad elfelejteni, hogy a mezőny egyik legolcsóbb androidos mobiljáról van szó, így nem is szabad audiofil kiegészítőre számítani.

Külső

A formatervvel nem izzadtak meg az Alcatel mérnökei, egy kicsit átvariálták az előd külsejét, és készen is van a Smart II. A megjelenés így teljesen átlagos, egy sallangoktól mentes formát kapunk, melyet nem ciki kirakni az asztalra; persze a megfelelő színű hátlap mellett. A borítás műanyagból van, a hátlapot egy matt sáv futja körbe, ellentétben a fedlap lakkozott, ujjlenyomat-vadász bevonatával. A 109 x 58 x 12,35 milliméteres méretek mellé 120 grammos tömeg társul, így a dimenziókat tekintve is teljesen átlagos a készülék, kényelmesen elfér egy farmerzsebben. Mivel a cserélhető hátlapok két részből állnak, az összeszerelési minőség így sarkalatos pont, ám az Alcatel vette az akadályokat, stabil az illeszkedés.

Vodafone Smart II
[+]

Az előlap legtetején a hangszórót láthatjuk, mely alatt egy Vodafone logó és felirat olvasható. A legnagyobb területet a 3,2 hüvelykes képátlójú TFT-LCD kijelző foglalja el, mely kapacitív módon érzékeli az érintéseket, egyszerre maximum két ponton. A felbontása 320 x 480 képpontos, így a pixelsűrűség körülbelül 180 ppi, mely viszonylag jó vonalélességet eredményez. A betekintési szögek oldalról megfelelőek, ám felül és alul érezhetően romlik a képminőség, ha forgatjuk a telefont. A megjeleníthető színárnyalatok száma 262 ezerre rúg, így a színek lehetnének egy fokkal élénkebbek, ám ezen a téren sem volt komoly probléma. A megjelenítő alatt négy kapacitív érintőgomb csücsül, a szokásos főképernyő, beállítások, vissza és keresés billentyűk kaptak itt helyet.

Vodafone Smart II
[+]

A hátlapon a szokásos elemeket találjuk, a megvalósítás jól sikerült, mindössze a csillogó bevonat szúrta a szemünket, ez ugyanis fél perc alatt tele lesz ujjlenyomatokkal. Legalul egy szürke with Google felirat olvasható, középre egy Vodafone logó került, a fényképező, a LED villanó és a külső hangszóró egy sötétszürke szigetecskén kaptak helyet. A hangszóró az átlagos szintet hozza, a magas hangerő miatt beszélgetések kihangosításához jól használható, zenehallgatáshoz viszont nem ideális.

Vodafone Smart II
[+]

A készülék oldalát egy matt műanyag perem öleli körbe, az interfészek és gombok ezen helyezkednek el. Alul egy microUSB-aljzat árválkodik, jobb oldalt a hangerőszabályzó és a kamera gyorsgombja üldögél. A 3,5 milliméteres kimenet és a ki- és bekapcsoló gomb a telefon tetejére került, utóbbi a képernyő lezárására és feloldására is használható.

Hardver, rendszer, szoftverek

A telefon lelke egy Broadcom BCM21553 processzor, mellyel már talákozhattunk mobilos körökben, többek között a Samsung Galaxy Y, a Galaxy Y DuoS és a Galaxy Y Pro is a Broadcom megoldására épült. A CPU órajele 832 MHz, a csíkszélessége 60 nanométeres, az utasításkészlet pedig ARMv6, azaz minden kételyt kizáróan a belépő kategóriáról van szó. Mindezek mellé egy szintén Broadcom-gyártmányú, OpenGL ES2.0-kompatibilis grafikus gyorsító és 512 MB RAM társul, utóbbi igen jól hangzik ezen az áron. A belső tárhely kapacitása 112 MB, ám ezt bármikor bővíthetjük egy microSD-kártyával, amit érdemes is megtenni. A telefon a specifikációknak megfelelően nem egy sebességbajnok, ám az alapfunkciók elvégzésére mindez bőven elegendő egy HVGA felbontású kijelző mellett. Komolyabb weblapok és erőforrás-igényes alkalmazások persze könnyen meg tudják fogni a teljesítményt, ám ezen az áron nem szabad többet várni.

Vodafone Smart II Vodafone Smart II

Teljesítmény-teszt
Benchmark Vodafone Smart II Alcatel OT-991 Huawei Y200 LG Optimus L5
AnTuTu Benchmark 1964 pont 1978 pont 2401 pont 2570 pont
Linpack for Android (single) 10,396 MF. / 8,06 s 9,914 MF. / 5,68 s 16,634 MF. / 5,04 s 20,383 MF. / 4,11 s
Linpack for Android (multi) 8,865 MF. / 19,03 s 8,706 MF. / 19,37 s 18,213 MF. / 9,26 s 18,444 MF. / 9,15 s
Smartbench 2012 Prod. 346 pont 381 pont 601 pont 706 pont
Smartbench 2012 Games 785 pont 1775 pont 1543 pont 1337 pont
Quadrant 2.0 690 pont 883 pont 1267 pont 1610 pont

A rendszeren az Android 2.3.7-es, Gingerbread névre hallgató verziója fut, melynél már bőven van újabb, ám ebben az árkategóriában nem szabad többet várni. Az Alcatel nem nagyon nyúlt bele a rendszerbe, a készenléti képernyő változatlan maradt, az alapfunkciók ellátására pedig a gyári programokat kapjuk. Mindez persze nem gond, lévén az alapszoftverek igen jó hatásfokkal teszik a dolgukat, ám ezekről már rengetegszer írtunk, így a részletes bemutatásuktól eltekintünk a cikk keretein belül.

A névjegyzéket, a tárcsázót és a hívásnaplót egy alkalmazás alól el lehet érni, a telefonkönyvet és a naptár tartalmát szinkronizálhatjuk Google- és Exchange-alapon, az elektronikus levelek kezelésére a szokásos Email és Gmail szoftvereket kapjuk. A zenelejátszó megjeleníti az albumborítókat és kezeli a lejátszási listákat, a videólejátszó viszont nincs a helyzet magaslatán, a manapság felkapott formátumokkal nem tudott mit kezdeni. A böngésző korrekt: bár Flash nincs (de ezt nem is várja el az ember ennyi pénzért), egyszerre több oldalt tarthatunk nyitva, kereshetünk a szövegben, a bekezdéseket pedig mindig az adott oldal szélességének megfelelően tördeli az alkalmazás.

Vodafone Smart II Vodafone Smart II

Kapunk néhány extra alkalmazást is, valamint néhány egyedi minialkalmazás is napvilágot látott. Hasznos program a Data Manager, mely a mobilhálózaton keresztüli adatforgalom kezelésére szolgál, akár alkalmazásonként is testre szabhatjuk az internethasználatot. Kapunk egy Fájlkezelőt, egy Hangrögzítőt, a Vodafone Óra pedig egy világórát takar. A LED-es lámpa a hátlapi villanót használja fénykeltésre, az OfficeSuite személyében az ügyeletes irodaszoftvert tisztelhetjük. A SyncML Client egy szinkronizálószoftver, a Vodafone időjárás a nevének megfelelő információkat jeleníti meg, az FM-rádió automatikusan feltérképezi az állomásokat.

Vodafone Smart II Vodafone Smart II

Kamera, adatkommunikáció, akkumulátor

A hátlapon egy fixfókuszos kamera csücsül, mellyel maximum 3 megapixeles, az 2048 x 1536 képpontos felbontású képeket lőhetünk, a mozgóképek maximum 640 x 480 képpontosak lehetnek. A kameraszoftverben állíthatunk a fehéregyensúlyon, az expozíción, a méreten és a minőségen, aktiválhatunk néhány színhatást, bekapcsolhatjuk a geotagging funkciót. A képminőség nagy meglepetésünkre kellemes az árcédulán olvasható összeghez képest, egészen vállalható a Smart II teljesítménye. Persze a szokásos gyermekbetegségek ellen tesztalanyunk sincs beoltva, a részletek gyakran elmosódnak, néhol kromatikus aberráció is felfedezhető; a fixfókusz miatt pedig ugrik a makró mód.

Vodafone Smart II

Adatkommunikációs szempontból is használható a Smart II. A GSM-modul négysávos (850/900/1800/1900 MHz), az UMTS-chip kétsávos (900/2100 MHz), mobilhálózaton lógva legfeljebb 7,2 Mbps letöltési sebességre és 5,76 Mbps feltöltési sebességre számíthatunk. Természetesen a WiFi (802.11b/g/n), a Bluetooth (2.1, A2DP-támogatással) és az a-GPS tesztalanyunk esetében is szériatartozék, ezek mellett az internetkapcsolat megosztására is van lehetőség (azaz elérhető a hotspot funkció). A pozicionálás rendben ment, a tartózkodási helyet gyorsan és pontosan megtalálta a telefon.

Vodafone Smart II Vodafone Smart II

Vodafone Smart II
[+]

Értékelés: Vodafone Smart II
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 8 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 6 pont
Multimédia
Vizuális 5 pont
Audio 5 pont
Egyebek
Üzemidő 6 pont
Ár/érték aránya 9 pont
Hogyan értékelünk?

Az energiát egy 1150 mAh kapacitású lítium-ionos akkumulátorból nyeri a telefon, amely manapság kimondottan vékonynak mondható, még az előd is nagyobb kapacitással operált. Nagy katasztrófa azért nincs, tesztalanyunk az okostelefonoknál szokásos szintet hozza, azaz egy napig simán elmegy egy feltöltéssel. A hivatalos adatok szerint 300 órányi készenlétre képes a mobil, a beszélgetési idő 2G hálózaton 16 óra, 3G-n keresztül hét és fél óra.

Az Alcatel mérnökei remek munkát végeztek a Smart II-vel, a végeredmény egy igen jó ár-érték arámyú mobil lett. Míg a 858 Smart rengeteg sebből vérzett, tesztalanyunk esetében szinte minden téren javulás tapasztalható: nőtt a kijelző felbontása, a processzor órajele és a RAM mennyisége, valamint az Android verzió is frissült. A fixfókuszos kamera egész jól teljesít ebben az árkategóriában, a 7,2 Mbps letöltési sebességű HSDPA pedig elég kell, hogy legyen. Persze a formaterven és az anyaghasználaton már első blikkre érezni, hogy nem egy csúcsgépről van szó, ezen az áron egy szavunk sem lehet. A Smart II ugyanis kártyás csomagban 23 ezer forintba kerül (extra hátlapokkal négyezerrel nő a tét, 5 ezer forintos feltöltőkártyával viszont egy kicsivel 20 ezer forint alatt hozzá lehet jutni), előfizetéssel pedig akár egy forintért is haza lehet vinni; ezzel egy csapásra a piac egyik legolcsóbb androidos mobiljává vált. Mindezt úgy, hogy a mindennapokban is jól használható a készülék, egyedüli kihívója talán a kissé erősebb processzorral rendelkező, ám pár ezressel drágább Huawei Ascend Y200 lehet. Egy ARMv7 utasításkészletű processzornak és egy autofókuszos kamerának azért örültünk volna, ám így is jó vétel a Smart II, így tiszta szívvel rásütjük az ajánlott plecsnit.

Vodafone Smart II

dr. Kind

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikációk

Vodafone Smart II
 Vodafone Smart II Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 109 x 58 x 12,35 milliméter
Tömeg 120 gramm
Színvariációk fekete, cserélhető hátlapokkal
SIM-foglalat normál SIM
Kijelző
Kijelző átlója 3,2 hüvelyk
Kijelző felbontása 320 x 480 pixel (180 ppi)
Kijelző típusa TFT-LCD
Színárnyalatok száma 262 ezer
Hardver
SoC típusa Broadcomm
Processzor típusa Broadcomm BCM21553, 832 MHz órajel
Processzor csíkszélessége 60 nanométer
Processzor utasításkészlete ARMv6
Grafikus chip OpenGL ES2.0-kompatibilis Broadcom GPU
RAM mérete 512 MB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Szabadon felhasználható belső tárhely 120 MB
Memória bővíthetősége microSDHC (32 GB-ig)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/2100MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 7,2 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1
WiFi 802.11b/g/n, hotspot-támogatás
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés/hangos
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van (Swype input)
Szoftverek
Platform Android 2.3.7
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok nincs
Valutakonverter nincs
Extra szoftverek Fájlkezelő, Data Manager, Hangrögzytő, LED-es lámpa, OfficeSuite, Facebook, Twitter, Vodafone Időjárás
Multimédia
Fő kamera 3,2 megapixeles, fixfókuszos, LED villanó
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel 640 x 480 pixeles felbontás
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 1150 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 300 óra
Beszélgetési idő 16 óra (2G)
7,5 óra (3G)
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet, giroszenzor, fényérzékelő, gyorsulásérzékelő

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés