Xiaomi Mi 5s Plus - jobb ké5őbb, mint Soha

Adósak maradtunk az első duplakamerás Xiaomi letesztelésével, most viszont levizsgáztatjuk a jól árazott, mégis csúcssebes 5s Plus. Csak azért a fránya B20-ért kár.

Kamerák, multimédia

Ontja magából a remek telefonokat a Xiaomi, kamerában ugyanakkor gyakran nem üti meg a maga által felállított szintet. A Mi 6 a tesztalanyunk óta többé-kevésbé bizonyított normál és teleszkópos lencserendszerével, az lécet ugyanakkor a Mi 5s Plus helyezte először igazán magasra. A phablet két hátlapi kamerát vet be, egyaránt f/2,2-es rekeszértékű lencsével és 1/3,06”-es Sony IMX258-as szenzorral, egy RGB színszűrős és egy monokróm megoldással. A fókuszálás fáziskülönbség érzékelésű (PDAF) és elég gyors, a LED kéttónusú és jó fényerejű. Az előlapra 4 megapixeles UltraPixel kamera került autofókusszal, ilyen képet lő. A szoftver elsőre egyszerűnek tűnhet: a keresőben csak a vaku, a HDR (van automata is), az effektek, a kameraváltó, az exponáló, a videofelvevő, a galéria és a módválasztó érhető el, illetve a sztereó mód. Ez utóbbi a két hátlapi szenzor adatait gyúrja egybe, mintegy 2 másodperc alatt, ami növeli az esti kameraminőséget és utólagos fókuszváltást tesz elérhetővé, tetszőlegesen elmosott háttérrel. Este tényleg előnyös a működése, a mélységélességgel való játék viszont nem az igazi. Következzen előbb négy sztereó felvétel, majd négy a monokróm kamerával.


[+]

A keresőn egyébként elérhető az érintőfókusz is, utána lehet az expozíciót szabályozni. A menüből rácsvonalak is kérhetők, plusz arc- nem- és életkor felismerés (engem mindig öregít, ejnye). Ennél is több opciót kínál a kézimód: babrálható a fehéregyensúly (4 séma, csúszka), a fókusz (csúszka), a záridő (1/1000 - 32 mp) és az érzékenység (ISO100 - 3200). Dng raw mentés is van, ám fura módon ezzel a móddal semmilyen beállítási lehetőség nincs, azért mellékeltünk belőle négyet a második adag kép tetején. Akad még panoráma, esti mód, QR-kódolvasó, arcszépítő, önkioldó, négyzetes kompozíció, csoportos szelfi, esti mód és makett. A nappali minőség teljesen korrekt, jó dinamikával és részletességgel középen, megbízható fehéregyensúllyal, gyors rögzítéssel, ám picit túlzó zajmentesítéssel. A szélek felé már puhább a rajzolat, plusz a HDR mindenre rávilágosít, utána is nyoma marad az algoritmusnak a világos és a sötét részek találkozásánál.


[+]

A makrókra korrekt mennyiségű részlet jut, én eleve érintőfókusszal próbálkozom ebben a műfajban, este viszont nincs rá szükség, az élesítés megbízható marad. Ilyenkor már jóval látványosabb a zajmentesítés, ugyanakkor rendben van a fehéregyensúly, és elég fényforrás esetében a végeredmények is abszolút vállalhatók. Sztereó és kézi móddal, de főleg dng rawból dolgozva növelhető a minőség, bár az utóbbi kettő egymástól függetlenül működik. A Manual Camerával szerencsére egyszerre elérhető záridőállítás (1/8 mp-ig) és raw mentés. Érezhető ugyanakkor az optikai stabilizálás hiánya, mind este, mind pedig a 4K-s felvételek esetében. A képminőség egyébként is csak átlagos, egy-egy fókuszhibával, a sztereó hang pedig túl lett szűrve, vékony, lapos, egy példa. A kamerás összkép egyértelműen jobb, mint a Xiaomi mobilok abszolút többsége esetében, és hiába apróbb a két 13 megapixeles szenzor, az 5s Plusnak a Mi 6 ellen sem kell szégyenkeznie.


[+]

A MIUI-s zenelejátszó a dalokat előadok, albumok és mappák szerint csoportosítja, majd név, dátum és nyelv szerint rendezi. Akad főképernyős, értesítési kártyás és zárképernyős widget, lehet szűrni számhossz és fájlméret alapján. Füles csatlakoztatása után elérhető hangszínszabályzó és számos fejhallgatóra (köztük xiaomisra) hangolt séma, rádiót viszont ne keressük. A videolejátszó fapados és a DivX, az Xvid és az AC3 kódolás, illetve a feliratok nem tetszenek neki, igaz, ezekkel egy BS Player megbirkózik, akár 4K-ban. Nem gond viszont a H.263, a H.264, a H.265 és az Mpeg4 fájlok meghajtása. Az opciók közé a két szélen való fény- és hangerőállítás tartozik, illetve a képarány váltás. Nagyjából ennyi.


[+]

A mono hangszóró alulról szól, és ha végtag kerül az útjába, nagyjából teljes egészében elhalkul az egyébként is közepes erejű performansz. Nem szól egyébként rosszul: van valamennyi tere, és némi mélyhang is kiárad, ugyanakkor a vonós hangszerek és a magas énekhangok megkívánnak 2-3 lépéssel való levételt, és akkor már tényleg nem túl erélyes a dolog. Nem úgy a fülesre menő hang: kristálytiszta, dinamikus, minőségi és combosabb fejhallgatónál sem gond a hangerő. Természetesen nem jellemző elhajlás a frekvenciaátvitelben, a zaj és a sztereó áthallás sem üti meg a (számomra) hallható szintet.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

  • Xiaomi Mi 6 - helyi kiskirály

    A Xiaomi csúcskészüléke egészen kiváló, a legújabb hardveres alapokra helyezett prémium készülék, továbbra is meglepően kedvező árazással, és némileg komplikáltabb lokalizálási lehetőségekkel.

  • Xiaomi Mi Note 2 - a keret nélküliség árnyékában

    A kínai gyártó új csúcsmobilja nagyon jó adottságokkal bír, viszont egyáltalán nem olcsó, ehhez képest pedig vannak kellemetlen hibái.

  • Xiaomi Mi Mix - szép-szép, de otthonra nem kéne

    A kínai gyártó koncepciókészüléke papíron minden tekintetben lenyűgöző, a gyakorlatban azonban korántsem kompromisszummentes. De mutathatja az utat.

Hirdetés