Xiaomi Mi A2 - fejlődött is, meg nem is

Továbbra sem kompromisszummentes a Xiaomi-féle Android One mobil, de számos ponton fejlődött, remek ár/érték aránya pedig elvitathatatlan.

Kamera, video, audio

Rengeteg ígéret hangzott el a kamera kapcsán, a négy az egyben szuperpixelek csodájától kezdve az automatikus HDR-en át a f/1,75-ös apertúráig, és természetesen nem maradhatott ki a felsorolásból az AI sem, hiszen kit is vennének komolyan 2018-ban, ha nem mondja ki, hogy mesterséges intelligencia? Egyébként a hátlapon egy 20 megapixeles (IMX376) és egy 12 megapixeles (IMX486) Sony szenzorpáros dolgozik össze, azonos látószöggel, viszont mivel előbbihez tartozik nagyobb, 2 mikronos szenzorpixel, így az egyaránt f/1,75-ös fényértékű lencsék mögött a nagyobb felbontású érzékelő felel a gyengébb fényviszonyok között készült képekért.


[+]

A zoomlencse tehát tényleg eltűnt, és hiába a méretes kamerapúp, sajnos optikai képstabilizálásról sem beszélhetünk, viszont van egy korrekt szoftveres háttér, ami ugyan témafelismerős AI-t nyomokban sem tartalmaz, viszont jól időzíti az automatikus HDR bekapcsolását, és portréfotózásnál is irányítja a felhasználót, hogy messzebb vagy közelebb legyen a fotózandó „tárgy". Állítható, hogy az előlapi kamera képét tükrözve lássuk-e viszont, legyen-e zárhang, szükségünk van-e segédvonalakra, illetve szeretnénk-e idő-és helybélyeget, a kézi módban pedig fehéregyensúlyt, fókuszpontot, záridőt és érzékenységet állíthatunk, illetve válthatunk a hátlapi lencsék között.


[+]

A nappali képminőség alapvetően jó, korrekt dinamikájú, részletes fotók készülnek, a széleken némi puha lencserajzolattal és itt-ott felbukkanó kromatikus aberrációval, de ezen képek többsége a kategória átlagát meghaladja, zaj/élesség arányban akár a Zeiss lencsés Nokia 7 Plus mellé is állítható, de mindez csak addig érvényes, amíg jók a fények és elég távoli a célpont. Közelre történő fókuszáláskor egyszerűen elfogy a Mi A2 tudománya, az első, körülbelül 20 centiről készült fotónál közelebbit nem tudtunk értékelhető minőségben lőni, és ha sikerül is, mélység/élességet aligha keressünk, tehát biztos, hogy nem az étel- vagy kisállatfotósok új favoritja lesz ez a termék. (Portrék: 1, 2, 3)

Ugyanaz a kép a normál és az éjszakai kamerával Ugyanaz a kép a normál és az éjszakai kamerával
Ugyanaz a kép a normál és az éjszakai kamerával [+]

Térjünk át az esti képekre, de gyorsan érdemes leszögezni azt is, hogy bár AI Dual Camera kifejezést használ a cég, ezt leginkább az arcszépítős portrék kapcsán említik, hiszen gyenge fényviszonyok mellett például egyáltalán nem vált át magától a nagyobb szenzorpixelű lencsére, ezt mindig nekünk kell megtennünk, a manuális mód aktiválása után. A fotók minősége mindazonáltal egyik kamerával sem az igazi, a 20 megapixeles szenzorhoz tartozó 2 mikronos szenzorpixelből némi belenagyítás után annyit láthatunk, hogy kevesebb a zaj, és kicsit alacsonyabb érzékenységgel kicsit magasabb expozíciójú fotók készülhetnek azonos záridő mellett, de túl sok extra részlet nem jelenik meg, színhűség terén pedig 10-ből 8 alkalommal jobb eredményt mutat a normál kamera. A kamerák fókuszálási sebessége nagyjából megegyezik, és bár a közeli témákkal tényleg van baja a rendszernek, távolabbra éjszaka sem vesz sok időt igénybe, mire élesít a rendszer.

Videós felhozatal tekintetében nincs komoly ok panaszra, ebben a szegmensben a 4K még úgy is nagyon dicséretes, hogy 30 fps mellett történik a felvétel (íme egy nappali és egy éjszakai példa), Full HD-ban pedig már a 60 fps is elérhető, és folyamatos 720p-s lassítás is készíthető, 4x-es mértékben, tehát 120 képkockával másodpercenként. A rögzített hang 97 kb/s-os, 48 kHz-es sztereó, kissé torzra szűrt háttérzajjal. Beállíthatunk elektronikus képstabilizátort, és kézi érintőfókusz is lehetséges videózás közben, ez utóbbi szükséges is, különben indokolatlan újrafókuszálásokkal fogunk találkozni.


[+]

Külön videólejátszó híján a galériából vagy a fájlkezelőből nyithatjuk meg filmjeinket, az ac3-hangú tesztfájlunkon kívül még a H265-ös, 4K-s tartalmat is minden gond nélkül kezelte, ahogy a feliratfájlokkal sem okoztunk neki fejtörést, hasonlóan jó híreink vannak a Play Zenéről, ami szintén mindenféle válogatás nélkül játszott le minden helyi fájlt, ráadásul jár hozzá hangszínszabályzó is. A fülhallgatós hangminőség a gyári átalakító használatával körülbelül olyan, mintha egy hagyományos, alaplapi integrált DAC/erősítő kombinációt hallgatnánk a mobilunkról, meglepni sem pozitív, sem negatív értelemben nem fog. FM-rádió nincs.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

  • Xiaomi Mi A2 Lite - annyira nem lite

    A Xiaomi Android One sorozatának második generációja a szerényebb kivitelben, a Mi A1 hardverével, de modern formatervvel és nagyobb akksival. Előbbi viszont (sajnos) szenzorszigetet is jelent.

  • Bemutatkozott a Xiaomi Mi A2 és Mi A2 Lite

    Folytatódik a kínai gyártó Android One szériája, a második körben a dupla kamera közös jellemző, notch azonban csak az olcsóbb darabra került. Nagy hangsúllyal emlegették a kamerákat.

  • Xiaomi Mi A1 - tisztasági fogadalom

    Csatlakozott a Xiaomi az érintetlen operációs rendszert kínáló Android One mozgalomhoz, és egy küllemben ismerős, ám kitűnő dupla kamerás phablettel nyit nyugat felé, verhetetlen áron.

Hirdetés