Xiaomi Mijia fogkefe - igen, leteszteltük

Nem gyakori, hogy egy okostelefongyártó fogkefét dob piacra, de a Xiaomi megtette, az eszköz pedig kommunikál is az okostelefonokkal. Megnéztük, hogy miért és hogyan.

Használat közben, vélemény

Tesztünk tárgya egy úgynevezett szónikus fogkefe, amit azt jelenti, hogy a klasszikus elektromos fogkefékkel ellentétben a fej itt nem forgómozgást végez, a lepedéket ugyanis a sörték rezegtetésével távolítja el. Percenként körülbelül 31 000 rezgésről van szó, ami egy átlagos értéknek mondható ebben a termékkategóriában: léteznek amúgy úgynevezett ultrahangos fogkefék is ennél sokkal nagyobb rezgésszámmal, de az megint egy más kategória. A szónikus felépítés lényege, hogy a fogkefét nem kell rányomni sem a fogakra, sem az ínyre (azzal ugyanis csak csökkenne a tisztító hatás), hanem elég megfelelő szögben hozzáérinteni a teljes tisztításhoz. Mivel nem vagyunk fogorvosok, azt nem tudjuk megerősíteni, hogy egy szónikus fogkefe csak azt a felületet tisztítja-e, amihez épp hozzáér, vagy a rezgések azért valamennyire meglazítják az íny alatti lepedéket is, de előbbi tűnik reálisnak, magyarul a fogorvost a termék használata után ugyanúgy érdemes lesz néha meglátogatni, de talán elég lesz ritkábban. Az ugyanis biztos, hogy a Xiaomi fogkeféjének használata után a fogak olyan simán lesznek, mintha épp most léptünk volna ki a fogorvostól egy polírozás után, az érzés pedig több órán keresztül megmarad, ezzel megnehezítve a lepedék lerakódását. Eközben pedig tényleg kíméli is az ínyt, ezt több hét használat után magabiztosan ki merjük jelenteni.


[+]

Maga a fogmosás ugyanakkor egy elég érdekes folyamat. Az eszköz hangereje használat közben nagyjából ugyanolyan, mint egy hagyományos elektromos fogkeféé, de más tónusú (azaz frekvenciájú) a hang. Ez persze még nem gond, az viszont kimondottan furcsa érzés, ahogy az egész termék rezeg: rezeg vele a kezünk, rezeg vele a nyelvünk, illetve nagyon vicces hangja van, ha valamelyik fogunkhoz véletlenül hozzáérintjük a fej hátsó részét. Igazából azt is lehetne mondani, hogy csiklandozza az embert, ha valaki az ilyesmit nem bírja, akkor sok nevetéssel fog járni a fogkefével történő ismerkedés, de pár nap használat után nagyjából azért hozzá lehet szokni ehhez az új típusú élményhez. Módokból háromféle van, a normál mellett (egy gombnyomás) van egy finomabb is, ahol vélhetően alacsonyabb rezgésszámon üzemel a motor, de a legizgalmasabb a harmadik, alkalmazásból személyre szabható mód.


[+]

Itt rögtön meg lehet adni a fogmosás hosszát, ami amúgy valószínűleg a fogorvosok szerint is az egyik legfontosabb dolog az eljárás során. Sok választási lehetőségünk nincs, a sima módoknál is elérhető 2 perc helyett 2 és fél perc is választható, az erősség pedig egy négyes skálán adható meg: kezdő, finom, normál, fokozott. Hogy melyikhez milyen rezgésszám tartozik, azt nem tudni, de hallhatóan más, nyilván a kezdőé a legalacsonyabb, a fokozotté pedig a legmagasabb. Ezen kívül még két funkció van, az egyik 10 másodperccel tudja késleltetni a bekapcsolást, hogy a fogkrém ne repüljön szanaszét, de ezt az átlagember valószínűleg inkább úgy kerüli el, hogy a kefét berakja a szájába, mielőtt bekapcsolja a kütyüt. A másik egy mosás utáni extra, ami lehet egy fél perces fehérítő vagy egy ugyanilyen hosszú fogínyápoló program, illetve egy 10 másodperces nyelvtisztítás is. Ezeknél is hallható a normálistól eltérő frekvencia, de hogy melyik módhoz pontosan milyen rezgésszám tartozik, azt a Xiaomi nem köti a felhasználók orrára.


[+]

A lényeg amúgy a fogmosás hossza és minősége, abból a szempontból kicsit idegesítő a termék, hogy a 2 vagy 2 és fél perc után leáll. Nem csak rezeg egyet, hogy itt a vége, hanem kikapcsol, ezt sokak számára valószínűleg nehezebb megszokni, mint magát a rezgéses működést. Persze időközben vannak kis megállások negyed időknél (tehát 2 perc esetén fél percenként), hogy tudjuk: oldalt kell váltanunk, meg a végén ott van a fél perces extra is, ha valakinek valamelyik oldalon hiányérzete lenne. A minőséggel kapcsolatban pedig a Mi Home alkalmazás ad visszajelzést: egyrészt figyeli a fogmosás hosszát, másrészt giroszenzoros adatokból nézi, hogy mindegyik fogunkhoz elmentünk-e, illetve hogy melyiknél mennyi időt töltöttünk. A helyes használat egyébként egy lassú mozgás, nem egy gyors ide-oda cikázás, mint amit a nem elektromos fogkeféknél megszokhattunk, az alkalmazás által adott pontok valószínűleg ezt segítik elő. A Bluetooth szinkronizálást egyébként manuálisan kell elindítani, a fogkefe hatótávolsága nem túl nagy, szóval a konyhából nem tudjuk átküldeni az adatokat a telefonunkra, azt muszáj megtennünk fogmosás után. A rendszer annyiból tökéletlen, hogy volt olyan nap, amiket egyszerűen nem jegyzett meg, ennek okára nem sikerült rájönnünk, meg annyira talán nem is fontos, mert a foglalkozás a nap végén így is eléri a célját.


[+]

Mint oly sok más Xiaomi terméknél, a Mi elektromos fogkefénél is az ár az egyik legkomolyabb vonzerő: 9990 forintba kerül, ennyiért hagyományos elektromos fogkeféből sem óriási a kínálat, szónikus megoldást pedig egyszerűen nem lehet kapni. A Philips és a Foreo kínálata úgy 15 000 forinttól indul, de azok tudásukban messze elmaradnak a Xiaomi megoldásától, amik hasonlóan, azok inkább 30 és 50 000 forint között mozognak. Ráadásul a fejek sem drágák, három darab kerül 3500 forintba, más márkáknál ez inkább egy darab ára szokott lenni. Ezek fényében a nem kimondottan látványos dizájn és a hálózati töltőfej hiánya gyakorlatilag lényegtelen aprósággá sorvad: ez a termék különösen ajánlott!

Xiaomi Mi elektromos fogkefe

Bocha

A tesztkészülék az Xiaomi.hu jóvoltából jutott el hozzánk és itt vásárolható meg, a felajánlást köszönjük!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés