Hirdetés

Xiaomi Redmi 5 Plus - új forma, régi erősségek

18:9-es képarányra váltott a Redmi sorozat, az 5 Plus pedig külsőben, összeszerelésben, takarékosságban és kijelzőben is magabiztosan hozza a minőséget.

Bevezető

A Xiaomi sokak szerint csak azért nem szállított le 100 millió okostelefont 2017-ben, mert egyszerűen nem tudott annyit legyártani. A 96 milliós szám így is meggyőző: egy év alatt 56%-kal nőtt piaci részesedésük, 2018 pedig még sikeresebbnek ígérkezik, ahogyan a Huawei, az Oppo és a Vivo is erősíthet. Kiviláglik viszont az is, hogy a kínai vállalatok viharos fejlődése nincs mindig szinkronban kommunikációjuk érettségével: a LeTV pár éve poénosnak gondolta az Apple-t Hitlerhez hasonlítani, a Huawei pedig az eleve problémás amerikai kapcsolatokra tett rá pár napja egy lapáttal azzal, hogy fabrikált vásárlói értékelések írására buzdította Facebook rajongóit, tesztkészülék megnyerésének reményében.


[+]

Ehhez képest a Xiaomi csak egy kisebb égésbe futott bele. A gyártó saját felülete a MIUI, ami Ázsiában óriási népszerűségnek örvend, a Redmi 5, az 5 Plus és a Note 5 Pro egyaránt ennek kilencedik iterációját használja. De kipróbálta magát a gyártó vegytiszta Androiddal is, a Mi A1 pedig a mi legerősebb elismerésünket is besöpörte. A Xiaomi mégis abban a reményben nyitott szavazást MIUI vs. Android One kérdéskörben, hogy majd a rajongók jól hazabeszélnek. Aztán, amikor kiderült, hogy a Twitter szavazók többsége mégis a vegytiszta felületre esküszik a gyártóival szemben, a Xiaomi gyorsan törölte a szavazást, hátha az internet korában nem marad nyoma a dolognak. Hát maradt…


[+]

Olyannyira rosszul sült el a dolog, hogy a rivális OnePlus kapott az alkalmon, és megpróbálta kifigurázni, a saját OxygenOS vs. tiszta Android felület kérdéskörét szavazásra bocsátva. A vezérigazgató büszkén kérte is, hogy „ne töröljétek ezt a szavazást!”, persze akkor még úgy festett, az OxygenOS nyer, a voksolás lezárultára viszont ezúttal is a tiszta Android felé billent a mérleg nyelve. A OnePlus legalább emelt fővel viselte az öngólt, megjegyezve, hogy odafigyel majd a visszajelzésekre felülete még jobbá tételéért, a közösségi közjáték mindenesetre jól mutatja, hogy lenne mit javítani az érintett márkáknak a kommunikáción.

A Redmi 5 Plus a OnePlus 5T társaságában
A Redmi 5 Plus a OnePlus 5T társaságában [+]

A szavazós incidens emellett arra is rávilágít, hogy bár Ázsiában pont a MIUI és szolgáltatásai tolták meg a Xiaomi szekerét, nyugaton a Google által nyújtott, letisztult rendszeralap lehet a felemelkedés kulcsa. Azért is releváns a rendszerkérdés, mert a most bemutatásra kerülő Redmi 5 Plus és a később forgalomba kerülő Redmi Note 5 Pro egyaránt a Mi A1 házon belüli riválisa, és hacsak a készlet nem szab neki határt, itthon is kirajzolódhat, vajon a MIUI, avagy a vegytiszta zöld robot kell-e a népnek. Ezek az eszközök ugyanis legkisebb negatív utóíz nélkül néptelefonok: ár/érték arányban borzasztóan erősek, a hibák száma pedig egyre csak fogy, a B20-as vagy nyelvi hiányosságok pedig már rég a múlt homályába vesztek.


[+]

Szerencsére nem döntöttek a fejünk felett: mindkét szoftverfelülettel vásárolható itthon Xiaomi phablet, ez pedig összehasonlítási lehetőséget ad a szoftveres tudás, a hardveres teljesítmény és persze az ár oldaláról. Most tegyük félre az 5,7”-es Redmi 5-öt (azt is leteszteljük), mert az a 4X-et váltja. A Mi A1-nek jelenleg az 5,99”-es Redmi 5 Plus állít igazán komoly konkurenciát, hiszen érezhetően olcsóbb, 18:9 arányú képernyője dominánsabb az előlapon, akkumulátora pedig méretesebb, amire a Mi A1 frissebb Androiddal és dupla hátlapi kamerával válaszol. Mindkettőre rálicitál a Note 5 Pro (itthon szimplán Note 5 néven kerülhet forgalomba), fürgébb hardverrel, de nem kizárt, hogy idővel befut a Mi A2 is, tovább növelve a tétet. A mobilvilág már csak ilyen: mi is kapkodjuk a fejünket, hogy az adott ársávban és méretkategóriában éppen melyik a legtutibb Xiaomi, és nem biztos, hogy van rá egyféle válasz. Ami bizonyos, az EuStocktól befutott Redmi 5 Plus doboz tartalma: a narancssárga fedél alól némi leírást, egy microUSB kábelt, egy európai, 5V / 2A-es töltőt, egy SIM-tűt és egy sötét, áttetsző tokot lehet előcsalni.

Külső, kijelző

Az ötös Redmi generáció már csak a neve miatt is vízválasztó: hiába egy 5,7 és egy 5,99 hüvelykes darab, a Note szó egyik anyakönyvi kivonatában sem szerepel, a kisebb telefonok kedvelőinek pedig rossz hír, hogy a Redmi 4X egyelőre utód nélkül maradt. A kijelzőnövekedés oka a kávamentesítés trendjében keresendő, és a friss Xiaomik is sikerrel faragtak alulról-felülről, bár pár millimétert még mindig fogyhattak volna. Hosszú idő után először változott mindenesetre a Redmik külleme szemből: oda a három, képernyő alatti gomb, az éles képernyősarkokat íveltek váltották, így rálépve az LG G6 / Galaxy S8 által kitaposott útra. A 18:9-esre nyúlt képátlóval a Redmi 5 Plus kifejezetten hosszúkás lett, 158,5 x 75,45 x 8,05 milliméteres paramétereivel pedig a fogása is más, mint a Note 4-é: keskenyebbnek érezni a tenyérben, viszont messzebb került az 1080 x 2160 pixeles panel legteteje, nehezítve az egykezes használatot.


[+]

Hátulról kevésbé egyértelműek a változások, és az is a termékoldalt böngészve esett le, hogy az új jövevény bizony 180 grammra hízott, viszont kellemesen ívelt vonásai és a széleinél csiszolt védőüvege komfortos használatot biztosítanak. Már az elképesztően csúszós kivitelt leszámítva, a javarészt alumínium, alul-felül műanyag házat mintha megvajazták volna. Az összeszerelés remek: a Redmi 5 Plust mintha egy tömbből faragták volna ki, nincsenek hézagok, szorongatásra sem recseg és nem akar meghajolni. Ami pedig az esztétikát illeti, szóljon bárki bármit az ismerős formáról, a phablet feketében gyönyörű, az előlapon pedig ügyesen elrejtőzik az értesítési és villanó LED, a fénymérő, a közelségérzékelő, valamint az 5 megapixeles kamera és a beszédhangszóró. Ezek láthatóbbak az arany, rózsaarany és világoskék variációk esetében, mivel azok képernyőkerete fehér.


[+]

Jobb oldalon pont kézre esik a keskeny, de jó érzéssel lenyomható bekapcsoló gomb, a hangerőszabályzó működtetése viszont fogásváltás igényel, mivel picit magasra csúszott. A két nanoSIM-et vagy az egy nanoSIM-et és egy microSD-t befogadó tálca balról csalható elő a mellékelt tű segítségével, a 3,5 milliméteres füles pedig felül, az infra szomszédságában kerülhet a helyére. Csalódás, hogy alul a két rácsból csak a jobb oldali szól, a Redmi 5 Plus a Mi A1 USB-C csatlakozása helyett pedig jó öreg microUSB portot kapott. Hátul a matt festésé és a szimmetriáé az úr: felülről lefelé haladva pillantható meg a 12 megapixeles kamera, a kéttónusú LED villanó, a kézre eső ujjlenyomat-olvasó, alul pedig a MI felirat és az egyéb minősítési lábjegyzetek.

Kijelző-teszt
Xiaomi Redmi 5 Plus Xiaomi Mi A1 Huawei P Smart Moto Z Play
Képátló 5,99 hüvelyk 5,5 hüvelyk 5,65 hüvelyk 5,5 hüvelyk
Felbontás 1080 x 2160 1080 x 1920 1080 x 2160 1080 x 1920
Technológia IPS LCD IPS LCD IPS LCD Super AMOLED
Fehér fényerő 593 nit 471 nit 536 / 576 nit 402 / 596 nit
Fehér fényerő (min.) 1,4 nit 1,9 nit 4,0 nit 6,5 nit
Fekete fényerő 0,20 nit 0,33 nit 0,35 nit 0 nit
Kontrasztarány 2964:1 1428:1 1534:1 végtelen
Színhőmérséklet 8334 / 7435 K 7543 / 6810 K 7365 K + kézi 7739 / 7136 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?


[+]

A Redmi 5 Plus az egyszerűségében nagyszerű, és bár a Mi Mix 2 előnyösebb képernyőaránnyal rendelkezik, a kedvezőbb árú Xiaomi mobilok között nincs ma kijelző dominánsabb masina, de az egész piacon is kevés akad. A 403 PPI-s panel tűéles, a napfény alatti használathoz kellően fényes, a feketéi meglepően sötétek IPS panelhez képest, így biztosítva a remek kontrasztarányt és betekintési szögeket. Este ráadásul kellően elsötétül a háttérvilágítás, hogy ne bántsa a szemet, plusz kékfényszűrő is bekapcsolható. Kár, hogy a panel alapból kékes kalibrációján csak némileg elehet enyhíteni, kézi szabályozás vagy sRGB / DCI-P3-féle sémák nincsenek és a megjelenített méret sem állítható. Akad ellenben duplakoppos felébresztés, az alsó, immáron virtuális gombsor pedig elrejthető a szem elől. A panel érintési érzékenysége megfelelő, a rezgőmotor kissé „ragadós” hangban, de elég erélyes a zsebben. A kijelző mögött 4000 mAh-s telep bújt meg, ami nem cserélhető, de nem is kell, mert sokáig bírja vele a 18:9-es phablet.

Hardver, szoftverek

Akárcsak a Redmi Note 4 és a Mi A1, a Redmi 5 Plus is a kissé koros, de továbbra is roppant takarékos Snapdragon 625-öt veti be, nyolc 2 GHz-es Cortex-A53 magjával, az Adreno 506-os GPU-val és jelen esetben 3 GB RAM-mal, 32 GB-os tároló kíséretében (23 GB elérhető), de létezik 4/64-es variáció is. A tároló középtempójú, szóval eltelhet pár másodperc egy-egy kövérebb alkalmazás megnyitásakor, plusz ráérősek MIUI 9 animációi, illetve egy-egy döccenés is lassabbá teszi a phabletet a Mi A1-nél, de azért nem vészesen. A középkategóriában bőven megállja a helyét a processzoros működés a multitasking, az osztott képernyő és böngészés oldaláról is, a 3D-s játékok közül pedig csak legkomolyabb rendszerigényűek dadognak, melegedés ilyenkor se jellemző. A szériában a Snapdragon 636-os Note 5 Pro hoz majd teljesítménybeli ugrást, kíváncsian várjuk ennek az eredményét a gyakorlatban.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Xiaomi Redmi 5 Plus Xiaomi Mi A1 Lenovo P2 Huawei P Smart
Rendszerchip Snapdragon 625 Snapdragon 625 Snapdragon 625 HiSilicon Kirin 659
AnTuTu Benchmark 7.x 76294 pont n/a n/a 88731 pont
AnTuTu Benchmark 6.x 62561 pont 63288 pont 64476 pont 68830 pont
Vellamo Browser 2948 pont 3184 pont 3371 pont 3520 pont
Vellamo Metal 1480 pont 1412 pont 1946 pont 1664 pont
Geekbench 4.x (single/multi) 865 / 4226 pont 884 / 4323 pont 845 / 3010 pont 933 / 3715 pont
GFXBench Man. onscreen 9,4 fps 9,7 fps 10,0 fps 8,7 fps
GFXBench Man. offscreen 9,9 fps 9,9 fps 9,9 fps 5,7 fps
GFXBench T-Rex onscreen 17 fps 20 fps 23 fps 6,3 fps
GFXBench T-Rex offscreen 23 fps 23 fps 23 fps 6,3 fps

Az már preferencia kérdése, hogy a MIUI 9.2.6 vagy az Android One szoftvervariáció-e a jobb, a gyártói felület mindenesetre fejlettebb és letisztultabb, mint valaha, viszont míg a Mi A1 alatt már Android 8.0 ketyeg, addig a Redmi 5 Plus 7.1.2 Nougaton ragadt. A Google Play Szolgáltatások és a magyarítás mindenesetre megfelelő, kínai alkalmazások nincsenek telepítve és egyébként is csak esszenciális eszközökre bukkanni a főoldalak valamelyikén, menü ugye nincs. A 4 x 5-ös ikonkiosztásnál mondjuk lehetne sűrűbb rácsozat 5,99”-en, illetve itt-ott az egyes menük és opciók sávjai elég szélesek. Ezt hivatott volna a megjelenített méret csökkentése orvosolni, de ilyesmit a MIUI nem kínál fel.


[+]

A témázással azért egyénibbre szabható a küllem, ha pedig ez sem elég, fél perc a Nova vagy a radikálisan más AP15 Launchert telepíteni. A MIUI más fronton nyújt többlettudást, Biztonság néven akad például részletes rendszererőforrás-felügyelő alkalmazászárolással, túlbuzgó működés vagy értesítések nélkül. Finomhangolható a felülről lehúzható értesítési- és kapcsolópanel, illetve az állapotsáv. Elrejthető az alsó három gomb, amelyeket felfele simítással lehet visszanyerni vagy egy Edge Gestures-féle alkalmazással nyugdíjazni.


[+]

A duplakoppos felébresztés mellett az ujjlenyomat-olvasóval is felvillantható a képernyőzár, ehhez mintát sem kell regisztrálni. Persze érdemes, hiszen a leolvasó pont ujjra esik, villámgyorsan azonosít és megbízhatóan operál. A kamerát a bekapcsoló dupla nyomásával lehet elindítani, kivéve, ha a zseb mód aktív, ilyenkor a vétlen felébresztéstől sem kell tartani. Kérhető még lebegőikon és egykezes elrendezés a képernyőtartalom lekicsinyítésével, illetve további gesztusfunkciók a virtuális és az igazi gombok kombinálásával. Második asztal néven elszeparált főoldal hozható létre mondjuk a személyes és a munkahelyi profil elkülönítésére, ettől függetlenül pedig lehetséges egy alkalmazásba több fiókkal is bejelentkezni. Természetesen a MI-fiók központi szerepet játszik a Xiaomi felhőszolgáltatásával egyetemben (biztonsági mentés, szinkronizálás stb.) de a Google-szolgáltatások is adottak.


[+]

A MIUI 9 az átköltözést is megkönnyíti a régi eszközről az újra, a Mi Drop pedig fájlcserét gyorsítja fel. Akad iránytű, QR-kód olvasó, FM-rádió, számológép, diktafon, MIUI fórum applikáció és hibabejelentő. A főoldalon jobbra lapozva pedig egy sor widget megjelenhet függőlegesen, rajta a dátummal, a gyorskeresővel, néhány gyorsindítóval, a jegyzetelővel és a közelgő naptár eseményekkel. Jófajta fájlkezelő jár, a Microsofttal való keretszerződés okán pedig egy sor Office alkalmazás (plusz még a WPS Office), illetve az Outlook és a Skype. Duplikáció van a böngészőből, a zenelejátszóból és a galériából is, egyébként a Xiaomi és a Google-féle szoftverek is megfelelő tudásúak. Örvendetes, hogy továbbra is adott az infra, hozzá pedig a Távirányító, amely, bár nem programozható, régebbi tévéhez is kínál sémát, így nem volt gond több szobányi eszköz kezelése a telefonról.


[+]

A telefonkönyv rendben szinkronizálja a SIM-ek, a mobil és az online fiókok névjegyeit, a hívások rögzíthetők, a bejövő szám országkódja megjelenhet és automatikus elutasító válaszokat is lehet adni. Többféle rendezési elv adott, a tárcsázóban pedig gyorskeresés is van. A Gboard remek, magyarul is korrigáló billentyűzet szójavaslatokkal, ujjhúzós bevitellel, QWERTZ kiosztással, témázással, átméretezéssel, gyors Google-funkciókkal és a betűk felett opcionálisan számsorral. A MIUI-s böngésző rendben kezel több lapot, felkínál olvasási módot, adatforgalom-csökkentőt és a megnyúlt képernyőn praktikus, teljes képernyős nézetet. A böngészési sebesség rendben van, a honlapok egész gyorsan betöltenek, az egy-egy döccenéssel pedig együtt lehet élni.


[+]

Viszonylag egyszerű a MIUI vs. Android One képlet: aki maximális sebességre vágyik, minimális felesleggel és saját maga által összeválogatott alkalmazásokkal, bátran döntsön a Mi A1 mellett, úgyis előbb érkezik rá az aktuálisan friss Android. Aki viszont a vegytiszta rendszerből pont a testreszabhatóságot és az előre telepített eszközök, gesztusok hadát hiányolja, annak a magyarított és a Google szolgáltatásokkal megfelelően együttműködő MIUI 9 pont megfelelő lesz, még ha az alkalmazástár hiányzik is. A MIUI ráadásul Android főverziótól függetlenül is rendszeresen frissül, és szinte biztos, hogy a Redmi 5 Plusra is elérhető lesz a következő szoftvergeneráció.

Kamerák, multimédia

A Redmi 5 Plus 5 megapixeles, fixfókuszos kamerát visel az előlapon LED villanóval, arcszépítő funkciókkal és egy sor effektussal, ilyen képet készít. A hátlapon 12 megapixelesre csökkent a felbontás, viszont 1,25 mikronosra nőtt a pixelméret, amin némileg ront az f/2,2-es rekeszértékű lencse, egy f/1,8-as több fényt juttatott volna a szenzorra. A PD-autofókusz fürge, ám utólag feltűnt, hogy nappal is nem egyszer ment félre az élesítés. Így aztán akadt megfelelően éles és életlen kép is, nyilván a jól sikerülteket válogattam egybe. Az ilyesmi egy szoftverfrissítéssel talán orvosolható, a 1080p-s (egy példa), illetve 4K-s felvételek esetében (egy példa) pedig stabilabban működött a fókusz, de nem tökéletesen, tehát kellene még reszelni a dolgon.


[+]

A mozgóképminőség egyébként jó, 4K-n a részletgazdagság kiemelkedő, viszont akad némi tömörítési zaj, optikai vagy elektronikus stabilizálás nélkül a felvételek pedig remegősek. A hang ráadásul túl lett szűrve, ami az influenzánál is gyorsabban terjedő mobilbetegség mostanában. Zajosabb környezetben olyan, mintha a medence aljáról hallgatózna a Redmi 5 Plus két mikrofonja, illene ezt is korrigálni. A szoftverfelület egyik oldalán a vaku és a visszafogottan, de előnyösen dolgozó HDR, a másikon az effektek, a módok, a kameraváltó, a videofelvevő, az exponáló és a galéria érhető el. Akad hangvezérelt exponálás, önkioldó, vízszintező, panoráma és esti mód, a kézi beállítások között pedig a fehéregyensúly (négy séma), az érzékenység (ISO3200-ig), a menüből pedig a mérési mód, a kontraszt, a telítettség és az élesítés babrálható, a rácsvonalak és a képminőség mellett.

Te is pont ilyen telefont használsz? Fotóztál vele? Töltsd fel a képeidet a Fototrendre, hogy mások is lássák, mire képes a kamerája!

Amikor a fókusz megfelelő, jó vonalélességgel rögzít a Redmi 5 Plus, a havas tájon viszont elég hűvös színegyensúllyal és a szokásosnál kevesebb kontraszttal, ami nem feltétlenül probléma, csak nem robbannak ki a felvételekről a színek. A zajmentesítés és az élesítés oldaláról már komolyabban belenyúl az eredményekbe az algoritmus, ám a kiegyensúlyozott lencserajzolattal, a makrók esetében is nyomtatásra alkalmas részletekkel és a szűkös dinamika miatt hasznos HDR-rel nappal a maga kategóriájában teljesen rendben van a Redmi 5 Plus. Este már problémásabb a helyzet, hiszen komolyabb a zajmentesítés, elmosottabbak a részletek, 1/17 másodpercnél nincs hosszabb záridő és a kézi vagy a camera2 API opciók sem adottak ennek megkerülésére. Elegendő fényforrás mellett így is fogható használható eredmény, csak nem az esti móddal érdemes próbálkozni, mert érdemi előnyt inkább a HDR hoz, az viszont stabil kezeket vagy támasztékot kíván.


[+]

A MIUI-s Zene előadók, albumok, dalok, könyvtárak, listák és kedvencek szerint rendszerezi a helyben tárolt állományokat, a WMA és a FLAC kiterjesztés se kottyan meg neki. Lehet szűrni fájlméret és hossz alapján, a beállítások / további beállítások / fülhallgatók és hanghatások almenübe rejtve pedig EQ, hangzásminőség-javítás és fülhallgató sémák is elérhetők, amint füles csatlakozik. Szerencsére ehhez a 3,5 milliméteres port adott, arra pedig tiszta, zajmentes és kellően dinamikus hang jut, noha hangerőben és részletességben a csúcskategória még mindig magasabb szintet képvisel, ami nyilván drágább fejhallgatóval és veszteségmentes zenékkel derül csak ki.


[+]

Nem hiányozhat az FM-rádió és MIUI-s videolejátszó sem, amely 4K-ig bezárólag meghajtja a fájlokat, akár HEVC, DivX vagy Xvid kódolással. Az AC3 hangok megszólalnak és a feliratok is megjelennek, a HDR kódolással viszont a telefon nem birkózik meg, a teljes képernyős mód pedig nem belenagyít, hanem egyszerűen szétnyújtja a 16:9-es videókat. A monó hangszórót alul sajnos könnyű eltakarni, ellenben jól szól, ha az útja tiszta marad, az átlagnál több mélyhangot kipréselve magából. A maximumon ráadásul roppant erélyes, viszont kissé zörejes és dobozos. Lejjebb véve kiegyensúlyozott és egy kis szoba megtöltésére alkalmas a minősége, persze egy hangfalat nem vált ki.

Adatkommunikáció, akkumulátor, végszó

A Redmi 5 Plus két nanoSIM-et fogad be, a nemzetközi variáns pedig nem nélkülözi az errefelé esszenciális, B20-as LTE sávot, legfeljebb 150/50 Mbps átviteli ráta biztosításával. A beszélgetési hangminőség a hangszóró és a mikrofonok oldaláról is megfelelően tiszta. A WiFi 802.11a/b/g/n típusú, közepes érzékenységgel (dual band, HotSpot, Direct, Display), a Bluetooth 4.2-es (A2DP, LE), az USB 2.0-s (MTP, OTG). A navigáláshoz a földi antennák és routerek mellett a mobil a GPS, a GLONASS és a BeiDou műholdakat használja, a Galileo és a QZSS csoportokat nem. A pozíciószerzés a Qualcomm chipset révén villámgyors és pontos, iránytű is akad, akárcsak gyorsulásmérő, giroszkóp, infra és mágneses hall szenzor. Nincs ellenben NFC vagy barométer.


[+]

Örvendetes a 4000 mAh-s telep, amely a Redmi Note 4 és a Mi A1 között teljesít, kitűnő üzemidőt biztosítva. A Redmi 5 Plus simán elmehet két napot 7-8 óra képernyőidővel, persze a kamera, a sok 4G-s és GPS használat, illetve a játék hamarabb kivégezheti, a 100%-on járatott kijelző úgyszintén. Az energiatakarékossági opciók tovább nyújtják az egyébként is remek készenléti időt, az alkalmazások és a háttérfolyamatok egyesével és teljes egészében kilőhetők, illetve a hardver oldaláról is meghúzható a nadrágszíj. Így bátran el lehet vele menni a hétvégére, sokáig bírni fogja, mielőtt bő 2,5 órát legközelebb az 5V / 2A-es töltőn csüng. QuickCharge 2.0-s házi adapterrel sem volt gyorsabb az etetés. Netezni és videózni egyaránt 18,5 órát lehet egy töltésről, ami kitűnő eredmény ekkora kijelzővel.


[+]

Értékelés: Xiaomi Redmi 5 Plus
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 7,5 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 9 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 9 pont
Multimédia
Vizuális 7 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 9 pont
Ár/érték aránya 9 pont
Hogyan értékelünk?

Összefoglaló

A Xiaomi neve manapság garancia a minőségre és a pozitív mobilarenás minősítésre, ám ugyanúgy a szűk egyhetes használat során derült csak ki, hogy a Redmi 5 Plus is méltó az elismerésre, mint az elődei esetében. Az első 18:9 képarányú Redmi ráadásul mutatós lett remek összeszerelési minőséggel, kijelzője fényes és domináns az előlapon, bár a kalibrációja lehetne jobb. A csúszós kivitel mentes minden éltől, így fel sem tűnik a jókora, 180 grammos tömeg, amit a méretes telep indokol, kitűnő üzemidőt biztosítva. A szoftveresen javítandó fókuszhibákat és a gyenge sztereó hangfelvételt leszámítva a kamera is decens lett, a MIUI 9 pedig a gyártói felület eddigi legjobb formáját hozza, noha a 7.1.2-s Androidra nem lehet 2018-ban büszke a Xiaomi. A jófajta multimédiás hangszóróval és az erős adatkommunikációs csomaggal zárva a kört ismét sikerült a kritikus hibákat elkerüli, és a fenti, kisebb bakik orvoslásával alább a különösen ajánlott plecsni is odaképzelhető, 3/32 gigabájtos változatban a 48 ezer forintos árcímke ugyanis borzasztóan erős ajánlattá teszi a kártyafüggetlen piacon.

Más kérdés, hogy épp házon belül veszíthet a Redmi 5 Plus vásárlót: a hagyományos kijelzős Mi A1 két, jobb kamerát kínál 4/64 GB-os kombinációval, fürgébb és letisztultabb felülettel, frissebb Androiddal és Type-C csatlakozással. Igaz, 65 ezer forintért jóval többe is kerül, miközben kevesebb ideig bírja egy töltésről. Lejjebb tekintve a Redmi Note 5A Prime gurít erőset ár/érték mutatóban: bár csak HD felbontású és 16:9-es a kijelzője, 3/32 GB-os kiszerelésben és visszafogottabb nyolcmagosával együtt is roppant versenyképes 36 ezer forintos árával. Végezetül a Redmi Note 5A négymagos, ujjlenyomat-olvasó nélküli kiszerelése is ütős 27 ezerért, 2/16 GB-os kivitelben. Innentől elengedném az olvasó kezét: ha a szolgáltatói, nevesebb, ám kártyafüggő készülékek nem játszanak, a Xiaomi az egyik legjobb alternatíva a független magyar piacon, és mindegyik phabletes tagja ér annyit, amennyit ki kell érte pengetni, sőt! A Redmi 5 Plus nagyobb képernyővel és keskenyebb kávákkal tud kiemelkedni, máskülönben pont olyan, mint egy saját magunk részére vásárolt ajándék: a választás remek, viszont nem tartogat semmi meglepetést.

Xiaomi Redmi 5 Plus

Hidegkuti Zoltán a.k.a. Bone123

A tesztkészülék az Eustock jóvoltából jutott el hozzánk, a felajánlást köszönjük!

A cikk elkészítését a Telenor Hipernet Blog támogatta, ahol további mobilos érdekességekről lehet olvasni.

Specifikáció

Xiaomi Redmi 5 Plus
Xiaomi Redmi 5 Plus Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 158.x 75,45 x 8,05 milliméter
Tömeg 180 gramm
Színvariációk fekete, fakóarany, rózsaarany, világoskék
SIM-foglalat 2 x nanoSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5,99 hüvelyk
Kijelző felbontása 1080 x 2160 pixel (403 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív IPS-LCD
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm Snapdragon 625 (MSM8953)
Processzor típusa 8 x 2 GHz-es Cortex-A53
Processzor csíkszélessége 14 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Adreno 506
RAM mérete 3 / 4 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása korlátlan
SMS memória korlátlan
Belső tárhely 32 / 64 GB
Memória bővíthetősége microSD (max. 128 GB)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE B1/B3/B5/B7/B8/B20/B38/B40
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / 150 Mbps
IrDA / Bluetooth van / 4.2 (A2DP, LE)
WiFi 802.11a/b/g/n, dual band, hotspot, Direct
USB USB 2.0 (microUSB, MTP, OTG)
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS van (GPS, Glonass, Beidou)
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 7.1.2 (MIUI 9)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Mi Távirányító, Visszajelzés, Biztonság, MIUI Fórum, Mi Drop, Microsoft Office, Skype, WPS Office, Témák
Multimédia
Fő kamera 12 megapixel (f/2,2-es optika, dupla LED villanó, autofókusz)
Másodlagos kamera 5 megapixel
Videófelvétel 2K / 4K @30fps, 720p @ 120 fps (lassított)
Zenelejátszó szoftver van
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 4000 mAh-s lítium-polimer
Készenléti idő n/a
Beszélgetési idő n/a
Zenelejátszási idő n/a
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet, aktív zajszűrés másodlagos mikrofonnal, fény- és közelségszenzor, ujjlenyomat-olvasó, infra, giroszkóp, gyorsulásmérő, hall szenzor

Azóta történt

  • MWC 2018: Kezünkben a Redmi Note 5 (Pro)

    Az Indiában Pro utótaggal elstartolt, Snapdragon 636-os készülék Barcelonába csak Redmi Note 5 néven érkezett, és könnyű összekeverni a Redmi 5 Plusszal, amit Indiában Redmi Note 5-nek hívnak. Mi van?

  • Xiaomi Redmi 5 - koncepcióváltás

    A kis telefon, gigászi telep elvet a Xiaomi méretes képernyő, szűkösebb kávák koncepcióra cserélte, a méretes telepet pedig beáldozta. Az eredmény jó, de erős a házon belüli konkurencia.

  • Május 10-én jön a Xiaomi Redmi S2

    Két hete még csak tippelgetni lehetett róla, de azóta járt a kínai TENAA-nál, illetve publikálták a bemutatóra szóló meghívókat is.

  • Szenzorszigetet kap a Xiaomi Redmi 6?

    A Xiaomi jelenleg a Redmi széria ötödik generációjánál tart, követve a trendeket, 18:9-es képaránnyal. Nem kizárt, hogy a 6-os modellek már szenzorszigetet is kapnak.

Előzmények

  • Xiaomi Redmi Note 5A Prime - az elsőrendű

    A Xiaomi phabletjének Prime verziója egészen kifogástalan belépő szintű konstrukció ujjlenyomat-olvasóval és remek teljesítménnyel.

  • Xiaomi Mi A1 - tisztasági fogadalom

    Csatlakozott a Xiaomi az érintetlen operációs rendszert kínáló Android One mozgalomhoz, és egy küllemben ismerős, ám kitűnő dupla kamerás phablettel nyit nyugat felé, verhetetlen áron.

  • Xiaomi Redmi Note 4 - takarék-szövetkezet

    A két kiszerelésben elérhető Redmi Note 4-ből a lóerőben szerényebbet, kitartásban viszont annál sikeresebbet teszteljük. A Xiaomi a Note 3-ra is lapot húzott, és még az ár is kedvezőbb lett.

Hirdetés