Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Atomgeszi

    veterán

    válasz SchumiBácsi #77672 üzenetére

    Jó példa erre, pl a több lakásos társasház, ahol a lakásban minden kismegszakító fenn marad hiba esetén, de a lépcsőházban lévőt leveri. :D
    Amikor kapcsolószekrénygyártónál csináltunk elosztókat, egyik munkatársam fordítva tette be a betáp sorkapcsot, és a nulla meg fázis összeért.. na még az utcán lévő D-t is leverte, de hogy hogyan.. :DDD

  • Atomgeszi

    veterán

    De, ha már itt vagyok hadd kérdezzek én is egy igen összetett dolgot, kerti világítással kapcsolatban.
    A terv a következő:
    Van 10 oszlop lámpám. Nevezzük "A" lámpáknak
    Van 16 álló lámpa a földön. Nevezzük "B" lámpáknak.

    Van egy kapumotorom, aminek sajnos nincs világítás kimenete.
    Amit szeretnék:
    Az udvar elején 1 kapcsoló az A lámpáknak, az udvar végén 1 kapcsoló az A lámpáknak.
    Az udvar elején szintúgy 1 kapcsoló a B lámpáknak, az udvar végén szintúgy 1 kapcsoló a B lámpáknak.
    Tehát ide egy váltókapcsolás.

    Na most a másik, hogy amikor a motor nyitja a kaput, akkor felkapcsolja a "B" lámpákat, de csak sötétedés után és ekkor elindul egy időzítő mondjuk 5 perces számlálóval.
    A harmadik dolog pedig, hogy távirányítóval külön kapcsolni az A, és B lámpákat. Ehhez is megvan a vevő egység, rajta a kimenetek.

    A kapcsolást valahogy így gondoltam:
    L1 fázis bemegy a Motorba. A motor, amikor elindul, ugye megjelenik a feszültség a motoron. Én ezt használnám egy idő reléhez, ami elindít 5 perc t időt, ezzel bemegyek az alkonykapcsolóba, majd onnan egy relébe, amit nevezzünk állólámpákrelének. És onnan pedig egy B típusú kismegszakító, megkapja a B lámpák az 5 perc világítást.

    Aztán meg kell oldani, hogy ugye távirányítóról is lehessen kapcsolni, függetlenül az alkonykapcsolótól, és attól, hogy nyílik vagy záródik a kapu.
    Tehát a távirányítónak a vevő egységével szintén bemegyek az állólámpákrelébe, majd onnan megkapják a B lámpák a feszt és világítanak.
    A harmadik módszer pedig a váltókapcsolás, amit a sok vezetékelés elkerülésének érdekében, impulzusrelével oldanék meg.
    L1 fázis, nyomógomb1, nyomógomb2-be bemegyek, majd onnan az impulzusrelébe, és onnan a B lámpákba.

    Az A lámpák világításának bekapcsolását 2 módon szeretném, az elsőt írtam fentebb, mechanikai kapcsolók. Ezt szintén nyomógomb1, nyomógomb2, majd onnan egy (B-től független) impulzusrelébe mennék, majd onnan az A lámpák kismegszakítójába.

    A másik módszer pedig szintén távirányítós, viszont mivel itt maga a vevőegység öntartásban marad, így nem az impulzusba mennék, hanem egy normál relébe, ami addig húz meg, amíg a távirányítóval a vevőnek nem adom meg az OFF parancsot.

    Ami kérdéses, hogy helyes-e ez a gondolatmenet?
    És, ha jól számolom szükségem van 1 db időrelére, 2 db impulzusrelére, és 2 db sima relére, illetve egy alkonykapcsolóra.

    Kihagytam valamit?

    Ja igen, helyem van dögivel, mert van egy Gewiss 18 modulos az udvar elején, a végén meg egy (ha jól emlékszem) 6 vagy 8 modulos Gewiss elosztó.

Új hozzászólás Aktív témák