Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • PLaci58

    őstag

    válasz Flashget #4432 üzenetére

    A PC-nél adott a 60Hz-es képfrissítés. Azt tudnia kell a TV-nek számottevő késleltetés nélkül.

    Számoljunk kicsit a normál TV adásnál:
    50i vagyis 50 félkép másodpercenlént = 20 ms/félkép => 40ms/kép
    True motionhoz 2 kép kell (hogy tudjon köztes képet számolni, az egyik mondjuk már látható is) 40ms amíg megkapja a TV a 2. képet, kiszámolja a köztes képet és megjeleníti. Ez minimum 20 ms. Jó esetben 60 ms, de inkább 80ms az input lag, TV, True Motion módban.
    Nemrég olvastam egy tesztet, hogy a leggyorsabb, legmodernebb LCD TV-nél is 30-40ms a kristályok tehetetlensége (ennyi idő múlva is látszik egy tárgy árnyéka a képen). Magyarul az LCD panelek "gyorsítása" egy nagy vakítás.

    A kontraszról meg annyit, hogy az emberi szem sztatikus kontraszt érzékenysége (adott megvilágítás esetén) 1000 körül van. Ennél nagyobb már zavaró és fárasztja a szemet (a pupillának dolgoznia kell, a szemnek mozognia, hogy elkerülje a túl világos részeket). Normális ember nem néz a hegesztésbe, mert automatikusan pislog és elfordítja a szemét. Az más dolog, hogy mire a szem reagálni tud, addigra már el is van vakítva és jó sok idő kell mire visszaáll a normális látás.
    A valóságban pár százas kontraszttal nézzük a TV-t. Persze lehet, hogy a propaganda "kicsit" többet mond, de az sajna nem igaz.

    Az LCD paneleknek 800-1000 körüli a kontrasztja jelenleg.
    Gondoljunk bele, hogy ha van a képen egy nagyon világos rész, akkor a sötét részek részletessége háttérbe szorul, vagyis mindent feketének látunk a világos rész környezetében.
    A 8 bites színmélység (pl.DVD 3x8bit) maximum 256 szürkeárnyalatot tesz lehetővé, a manapság a TV-ben használatos 10 bit (3x10)-es képfeldolgozás pedig 1024 szürkeárnyalatot. Ez azt jelenti, hogy a fekete és a fehér között ennyi fényerő lépcső lehet. Már most többet tudnak a TV-k mint a jelforrások és az ember szeme. Rá lehet erre játszani a háttérfény változtatással, de egy képen belül csak akkor, ha részekre van szedve a háttérvilágítás (mikro dimming).

    Valódi jó kontrasztja, fényereje az OLED kijelzőnek és a plazmának van, de ezeket sem szabad az emberi szem feldolgozó képességénél jobban vezérelni.

    "Nincs végzet, csak ha magad is bevégzed!"

Új hozzászólás Aktív témák