Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Piftuka

    veterán

    válasz Kaci84 #7236 üzenetére

    "Szerintem ha körbe van fásítva éjszaka kiszellőzetetve nappal becsukva és redőnyőzve akkor meg lehet úszni klíma nélkül."

    Milyen házban lehetséges ez? Van esetleg személyes tapasztalatod?

    Én egy régi, falak szintjén szinte zéró hőszigetelésű tégla házban lakom, ahol a nyílászárók mindegyike modern, hőszigetelt, de a tető pala, és a tetőtérnek sincsen külön hőszigetelése. (Még.)

    A legmelegebb időszakokban lehetetlen egész nap csukva tartani az ablakokat. A hő olyan mértékben átsugárzik a tetőtéren, és olyannyira "befülled" a belső tér, hogy az ottbent tartózkodás során az embernek légszomja, hányingere támad levegő nélkül.

    Egyszerűen muszáj nap közben a legnagyobb kánikula alatt is többször szellőztetni, vagy nyitva hagyni olyan ablakot, amit már "elhagyott" a napsütés adott napon. Esetleg kereszthuzatot csinálni.

    Szóval tényleg érdekel, hogy melyek azok a házak, amelyeket egész nap süt a nap, és lehúzott redőny mellett szellőztetés nélkül is ki lehet bírni bennük a kánikulában!?

    "Aquila non captat muscas."

  • Piftuka

    veterán

    válasz agyarka #7384 üzenetére

    Köszi az info-t mindnyájatoknak! :R

    Alapvetően leírtátok azt is, hogy a Ti házatok miért más, mint a miénk. Mert azért ha van egy "belakott" tetőtér (és az fogja fel a forróságot), az már önmagában egy masszív hőszigetelés az alsó szintnek.

    A falakkal nálunk sincsen gond (bár nedvesnek nem mondanám), tégla minden, 60 cm vastag falakkal, de a tető és fal hőszigetelés hiánya miatt viszonylag gyorsan átmelegszik, és onnantól ontja a meleget.

    Gondold el, hogy milyen könnyen átengedi a hőt a régi palatető.

    Az biztos, hogy jelenleg nálunk nem megoldható a kánikulában az egész nap csukott ablak. Ahogyan említettem, rosszullét, "fóliasátor" érzés van bent, ha nem jár a levegő.

    (Az általad említett ClimaControl cserépnek utánaolvasok. A tesóm házára jó fajta Tondach került. Az is valami spéci, hőszigetelő változat. Náluk remekül bevált.)

    Ezért gondoltam arra, hogy a jövőre tervezett tetőcserét követően felszereltetek napelemet is. Sátortetőnk van; napkeltétől-napnyugtáig végigjárja a nap, akadály nélkül, felülről.

    Elméletben mennyi hőszigetelést adna, ha ezt a tetőt végig napelem fedné? És milyen nagyságrendű beruházás volna ez anyagilag?

    Néztem vonatkozó "zöld" műsorokat a Magyar TV-n, elolvastam itt az összefoglalót, de egyelőre nagyon zavaros nekem minden...

    "Aquila non captat muscas."

  • Piftuka

    veterán

    válasz #44448768 #7405 üzenetére

    Köszönöm a sok info-t!

    Bár a "mateknál" végül elveszítettem a fonalat (gondolom, ez a szakmád, azért tudtad így "látatlanba" kiszámolni a házunk hőtárolási jellemzőit, és a fűtéssel kapcsolatos költségeket), a lényeg azért átjött. :K

    A szigetelés fontossága nem újdonság. Annak a témának azért már utánajártam alaposabban. (A napelem az, ami "sötét ló" egyelőre.)

    Szóval a tetőtérben a tetőcserével együtt meglesz az is.

    Azért egy közel 50 éves család ház esetében nyilván "nincsenek" csodák. :(

    Vízzáró réteg egyébként van, de a teljes külső szigetelés akkora összegre rúgna, hogy azt majd akkor, ha nyertem a Lottón, vagy csoda történik, és a hazánkban jellemző fizetések megtízszereződnek egy "varázsütésre". :)

    Tudom, a legegyszerűbb, ha az embernek van 100-150 milliója, aztán olyan frankó, modern alapanyagokból készült, sőt, akár házi vízművel felszerelt, napelemes, földhővel fűtött, stb. "eko házat" épít, amilyet akar. :K

    Visszaolvasva viszont talán nem volt egyértelmű a napelemre vonatkozó kérdésem, tehát pontosítok...

    Szóval ha a tetőn már megfelelő cserép van, és még akár a padlás aljára is megy megfelelő hőszigetelés, a teljes tetőcserepet fedő napelem mennyi "pluszt" ad a napsugárzás elleni védelemhez, kiemelten természetesen a nyári hónapokban, amikor ez kritikus kérdés.

    Tehát van a jelenlegi pala tető, szigetelés nélkül, az X mennyiségű napsugarat és hőt enged át lefelé, a lakás felé.

    Felkerül a cserép, a szigetelés, az Y-t, ami már kevesebb, mint X.

    No, és mennyivel kevesebb a "Z", ha még napelemek is borítják a tetőt? Kiszámolható ez? Legalább arányaiban?

    "Aquila non captat muscas."

  • Piftuka

    veterán

    válasz stickermajom #7408 üzenetére

    Több, jó minőségű kőzetgyapot szigeteléssel számolva, 18 és 20 cm-es méretekben ~5-7 millió forintos nagyságrendű költségek jöttek ki.

    "Aquila non captat muscas."

  • Piftuka

    veterán

    válasz Geresics #7420 üzenetére

    Értem, és elnézést, ha túl sok "offtopic" hozzászólást írtam!

    Viszont ebben az esetben, kaphatnék választ a fenti, napelemmel kapcsolatos kérdésemre, kérem tisztelettel? :)

    "Aquila non captat muscas."

  • Piftuka

    veterán

    válasz Geresics #7431 üzenetére

    "Mindketten több évig éltek tetőtérben napelem előtt, és több éve élnek napelem telepítés után, és mindketten a legnagyobb nyári melegben olyan 3-5°C-al alacsonyabb szobahőmérsékletről számoltak be,"

    :R Nagyon köszönöm, éppen erre gondoltam! :K

    Nővérem házán (ami energetikai, elhelyezkedési, alapanyag, és klimatikai szempontból teljesen megegyezik az enyémmel) a modern, hőszigetelő cserép számított ennyit.

    Ezek szerint a teljes napelemsor hasonló hatékonysággal fogja meg a sugárzást. Ez jó dolog.

    Engem egy dolog érdekel még igazán... És kéretik, nem kinevetni! :)

    Várható, hogy eljön a közeljövőben az, hogy teljesen függetleníthetem magamat az energiaszolgáltatótól?

    Miért van az, hogy az ember felszereli a napelemet a házára, és akkor még az áramszolgáltatóval kell egyezkednie, engedélyeztetni, az áramot visszatáplálnia, stb.?

    Azt nem lehet, hogy "köszönöm, nem kérek többet az EON szolgáltatásából! Megoldom magam...."?

    "Aquila non captat muscas."

  • Piftuka

    veterán

    válasz Rolly #7847 üzenetére

    A fűtés nem elektromos. Gáz, viszont van nagy, hagyományos kazán is, gondolva arra, hogy ha egyszer jön a zombi apokalipszis, és az orosz tajgán elrozsdásodik a fővezeték... :P

    A napelem az elektromos áramot hivatott biztosítani, a mindennap használatos elektromos berendezésekhez. (A fentebb taglalt sugárzás "megfogási", ezáltal hőszigetelő képesség csak egy hasznos "extra". Minden egyéb szempontból irreleváns.)

    Olvasgatom, amit írtok... és az jut eszembe, hogy ha úgy is kell EON engedély, meg visszatáplálás, és nem tudja az ember függetleníteni magát, stb, stb, stb... ráadásul már "benne is jár a korban", akkor ugyan mi értelme egyáltalán napelemen gondolkodni!?

    A huszas éveiben járó ifjú pároknak, épülő új ház mellett remek lehetőség, és még ki is tudják élvezni, hogy tizen-huszon éven belül megtérült a beruházás. :K

    Én viszont egyre kevésbé vagyok abban biztos, hogy egyáltalán gondolkodnom kell a kivitelezésén. :N

    "Aquila non captat muscas."

Új hozzászólás Aktív témák