Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • szenesember

    aktív tag

    válasz Vikooo #5 üzenetére

    A pixel binning-nek nagyon is van értelme szvsz. Még sehol nem volt a mobil fotózás, amikor olvastam róla, h egy-két cég hasonló technológián dolgozik, és akkor nagyon ígéretesnek hangzott. Mivel külön lehet vezérelni minden pixel csoportot (2, 4, vagy több), ezért különböző érzékenységet is állíthat hozzá az automatika, ezzel nagyban megnövelve a dinamikatartományt. Illetve akár különböző zársebességre is képesek a pixelek, egymástól függetlenül.
    A fujifilmnek is volt ilyen szenzora (többek közt) az egyik csúcskompakt gépében, az X10-ben. Az 2x-es binning-re volt képes, 12mpx-ről 6-ra vonta össze a pixeleket, és bámulatosan jól működött. Szépen megnövelte a dinamikát, és csökkentette a képzajt. Ha ezt megcsinálná egy komoly fotómasina gyártó is, jó nagy szenzoron, arra kíváncsi lennék!

  • szenesember

    aktív tag

    válasz #71562240 #22 üzenetére

    Megbocsáss, milyen jelenlegi legnagyobb mobilos kameraszenzor méret? Hogy 1/2.3? Már rég nem így van! Asszem a Sony kezdte az 1/2"-os szenzorával a méretnövelést, aztán jöttek az 1/1.7" méretűek, majd ez a 108 mpx-es cucc, ami már 1/1.33" (~2/3") méretű, ami már egykori csúcskompakt szenzorméret (lásd pl. Fujifilm X30)

  • szenesember

    aktív tag

    válasz #71562240 #27 üzenetére

    Értem, miről beszélsz. Nyilván nem a mobil kamerák szenzorméretével van baj, mivel azok fejlődnek is szépen, lassan (1/33", és készül az 1" is). Ahogy te is írod, itt a fizikai korlátokkal van a probléma. Valószínűleg bizonyos szenzorméret fölé már nem fognak tudni növelni (gondolom 1" max), mivel már a mostani legnagyobb szenzor bázistávolsága miatt is otromba kamerapúpokat kell elviselni a mobilok hátulján, de ez nem is baj. A sok megapixel viszont jó dolog, egy bizonyos fokig. 4x-es pixel binning-nek még van értelme, úgyh szerinrem 48 mpx fölé nem kéne menniük, és akkor kapnánk egy korrekt 12 mpx-es képet, ami bőven elég mindenre. A natív felbontást meg kár nézni, mivel ezek a pici, olcsó lencsék nem képesek olyan rajzolatot nyújtani, hogy kiszolgáljon 108 mpx-t, de még 48-at sem. Binning-el viszont ennek nem érezzük hátrányát. Tehát félig van értelme a dolognak, félig meg mókusvakítás, szóval túlzásba vitték ezt a megapixel dolgot, mer' hát ugye marketing.
    Azzal viszont nem értek egyet, h nem történt fejlődés a szenzortechnológiák területén az utóbbi tíz évben. Nagyon is sokat fejlődtek! Nézz utána, milyen területeken, mert ez most hosszú lenne...

  • szenesember

    aktív tag

    válasz #71562240 #30 üzenetére

    Röviden te azt állítod, h mindegy, hogy ki gyártja, és milyen technológiával, de minden szenzor azonos teljesítményt produkál, azonos pixelméret mellett, már 10 éve. Hát, kérem, ez nem így van! 2008-tól kvázi-kutatást végeztem a piacon lévő kamerák (és szenzoraik) ~80%-áról, a mai napig űzöm ezt a "hobbit", és nagyon nem ezt látom! Azonos pixelméret mellett, 2-3 (!) FÉ-nyi eltérés is van egyes szenzoroknál jel/zaj viszonyban, ha az elmúlt 10 évet nézzük! Ez annyit jelent a gyakorlatban hogy egyes mai szenzorok, (a számos technológiai újításnak köszönhetően) azonos jel/zaj viszonyt produkálnak pl ISO 6400-as érzékenységen, mint azonos pixelméretet használó 10 éves elődeik ISO 800-on (!)
    Ami a pixel binning-et illeti, szintén tévedés az, hogy adott területen kevesebb pixel hatékonyabb lenne. A technológia lényege éppen az, hogy jobban kihasználják az adott területet. Pl adott egy 2x-es pixel binning, tehát 2 pixel van egy helyén, külön vezérelhetően az érzékenység, és a zársebesség, amivel a dinamikatartomány drasztikusan megnövelhető (számokat hirtelen nem tudok közölni). A 2 összevont pixel helyett dupla méretű pixel nem tud 2x akkora dinamikatartomány-növekedést hozni semmiképp. Ami a zajszintet illeti, több összevont pixel zajszintje mindig "kellemesebb", alacsonyabb, mint, ha nagyobb pixelek kisebb zajszintjével vetnénk össze. A szenzortechnológiák fejlődése lehetővé tette a sokszor hatékonyabb képpontszeparációt, így a szivárgás a pixelek közt minimalizálódott, illetve a nagyobb felbontás ma már nem jelent akkora méretcsökkenést sem, mivel a pixelek közötti távolság is lényegesen csökkent az évek során, növelve a képpontok hasznos területét. Még csak az is nagyon sokat számít, h milyen formájúak a képpontok előtt lévő fénygyűjtő lencsék, és milyen festéket használnak a lencsék megfestéséhez. Ez nem marketing, ezek a dolgok a gyakorlatban is működnek! Abban igazad van, h a 108 mpx-es felbontás marketing-bullshit, mivel ekkora felbontásra valóban nincs szükség még pixel binning-hez sem. Elég lett volna a 48 mpx, és igen, a jel/zaj viszony is jobb lenne. Ettől függetlenül nem lehet arról beszélni, h ezek a szenzorok úgy teljesítenek, mint a 10 évvel ezelőtti elődeik.

    [ Szerkesztve ]

  • szenesember

    aktív tag

    válasz #71562240 #37 üzenetére

    A 2-3 FÉ jel/zaj viszony javulást (~10 év különbséggel) természetesen nem egy gyártó azonos kategóríájú fényképezőgépénél tapasztaltam, így lehetnek anyagi vonzatai is a dolognak, de ez is a technológiai különbségekhez sorolandó.
    "Bizonyos (gyári, marketing) adatok elfogadása" - itt nem arról van szó, h mindent elhiszek a gyártóknak, sőt! Viszont van realitás a marketing bullshit mögött, persze messze nem 100% :D.
    Ami a kritikus szemléletet illeti, eddig nem éreztem létjogosultságát a mobil fotózásnak, mert egyszerűen tűréshatáron aluli szintet hoztak a mobil kamerák. Mostanában viszont változni látszik bennem az erről alkotott kép, mióta kezdenek tényleg fejlődni méretben/minőségben a mobil szenzorok. Jelenleg egy Samsung M31-es telefont használok, amiben a 64mpx-es, 1/1.7" méretű Samsung szenzor dolgozik, ami már egykori csúcskompaktos szenzorméret (pl Canon G16). Saját tapasztalatom alapján dinamikában ugyan azt, jel/zaj viszonyban közel ugyan azt hozza, mint az előző fényképezőgépem 2/3"-es szenzora (Fujifilm X30). Persze mindezt pixel binning-el (jpeg-ben összehasonlítva) Anélkül meg sem közelíti. Én tapasztalok előrelépést mindenesetre, és úgy gondolom, most már kezd értelmet nyerni a mobil fotózás, persze a helyén kezelve a dolgokat.
    ( Nem, nekem nem szakmám a fotózás, csak hobbi, immáron Fuji X-T20-assal, amihez képest a mobil kamerák nagyon messze állnak képminőségben, de legalább már nem hányom el magam a minőségüktől :D )

Új hozzászólás Aktív témák