Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • yahagyma

    tag

    válasz Borisz76 #10045 üzenetére

    A padlófűtés a legkomfortosabb, ebben teljesen egyetértek! Ugyanilyen kádárkocka lakást újítottam fel 2019 és 2020-ban következzen a saját tapasztalatom.

    Sokan akarnak örökké élni, miközben azt sem tudják, mit kezdjenek magukkal a következő hétvégén...

  • yahagyma

    tag

    1967-69-ben épült B30 10*10 méteres alapterületű kádár kocka ház, emelet ráépítéssel, kb az 1/3-a alatt pince, és kb 1 méterre kiemelve a talajszinttől és nagyon fontos, hogy dupla vízszigeteléssel épült már akkor!! Első vízszigetelés a talajszinten, második vízszigetelés a B30 téglák alatt. Felújítás előtt csak papucsba lehetett közlekedni a bükk parkettán és a hidegburkolaton, nagyon hideg volt, a lakás hőigénye kb évi 40000 kWh volt 22 kW-os kazánnal és radiátorokkal diófa ablakokkal redőnnyel, HMV vel együtt évi 3500-4000 m3 gázfelhasználással.

    Amiről szóvan, ahol lakom, az ennek a háznak a földszintje, a lakás 75 nm alapterületű (a többi kb 20 nm alapterület az az emelet lépcsőház,előszoba)
    A földszinti felújítás 2019 és 2020. évben történt, hosszú tervezgetéssel, számolásokkal.
    Új a villany, víz, szennyvíz, nyílászárók, belső ajtók, azaz a falig, aljzatbetonig minden bontva lett.

    A beltéri áthidalók természetesen vasbetonból, ez határozta meg, hogy 8 cm eps és 5 cm szerelőbeton fért itt el, ez a pont lett lézerrel szintezve. A szerelőbeton a 6-8-10 cm vastag eps-től fóliával el van választva, a faltól meg az 1 cm vastag dilatációs habszivaccsal. Mindenhova vinyl burkolat került, igen a fürdőbe és konyhába is, így télen/nyáron zokniba/mezítláb közlekedhető.
    A kültéri nyílászárók, volt redőnytokok xps/eps-el és tégla áthidalókkal hőhídmentesítve lettek körbe kiépítve minőségi Kömmerling márkákkal.

    A terv az volt, hogy a jövőben bármikor kaphasson EPS homlokzati hőszigetelést a földszint és emelet, de ez elvetésre került, ugye a nem kis költségű állványozással, a külső ereszek, 2 db hővisszanyerős szellőztető, külső villanyszerelések külső falsíkba kerültek, ezeket a hungarocellezéshez át kell majd a jövőben szerelni, valamint a klímák tartókonzoljait is és egyéb szellőztetőket is.

    A fűtési/hűtési/szellőztetési számítások alapján alapból az volt a terv, hogy nincs a ház oldalán hőszigetelés, erre készültek a tervek, 2019/2020- ban az előzetes energetikai számítás évi kb 20000 kWh fűtési energia szükséglet volt, -15 fokra méretezve 12 kW fűtési teljesítmény igénnyel, H tarifán évi 5500 kWh felhasználással (5000 fűtés,500 hűtés) és egyéb felhasználás a nappali mérőről 2500 kWh, a fűtés/hűtés alapvetően 3 db klímával fog történik H tarifáról, a klímák méretezése így is történt. Mivel a lakásba alapból volt/van gáz bevezetve, a HMV átfolyós vízmelegítővel történik ( ez felhasználásfüggő, de nincs évi 40000 Ft a gázköltség jelenleg) , de úgy lett kiépítve a villanyszerelés, radiátorok elosztója, kondenzvíz elvezetés, hideg/meleg víz, zárt égéstérhez külső légbevezetés már megvan, hogy egy földgázkazán kéménybéleléssel bármikor “felpattintható” és a már kiépített radiátoros hőleadókra csatlakoztatható. A 2019. évi kivitelezésnél a klímák elektromos betápjai külön áramkörön vezetékeken lettek kiépítve így a H tarifa bármikor “felpattinható” lenne.

    Nagyon sok apróság van, ami optimalizálva lett/van és át lett gondolva előre, pl a zuhanyzó a külső hőszigeteletlen falon van, fürdő bejárati ajtó felett szellőzőlyuk van a folyosóra, külső falsíkra közvetlenül nincs illesztve belülről bútor, hogy ne penészedjen! mindenhol 1-2-3 cm távolság van kihagyva. Nappaliba szükséges volt párásító, mivel a klímás fűtés nagyon szárítja a levegőt és az optimális páratartalom 40-60% közt van. A ruhák nem teregetve vannak, hanem hőszivattyús szárítógéppel, ez világbajnok találmány,a mosógép tetejére rakva még helyet sem foglal.
    Az rokonsági/baráti körben korábban tapasztalt szakszerűtlen felújításokból tanulva a hővisszanyerős szellőztetés elengedhetetlen minden felújítás esetén, a folyamatos friss levegő és a penészesedés elkerülése érdekében, évek azóta csak akkor szellőztetek ablakkal, ha valami miatt pukimanó durván beindul:) 2 db Aerauliqa Quantum NEXT Pro üzemel 1 a hálóban 1 a nappaliban. Konyhában elszívó van a tűzhely felett, Wc-ben elszívóventillátor üzemel nyomógombbal. kb 3 évig éltem és tapasztaltam amcsikonyhás nappalit, negatív tapasztalatok vannak vele, büdös, kajaszag, stb. ilyet semmiféleképp nem akartam, így külön van a nappali. Megtanultam mosózsákkal a klímák beltéri/kültéri deep clean szerrel a szakszerű tisztítását, így ezt 2 éve saját magam csinálom. Mindegyik beltéri külső falra van szerelve.

    Most 2024 van, azóta eltelt jópár fűtési szezon, a H tarifás mérő sem valósult meg, a külső hőszigetelés sem, a terasz/garázs sem, mivel elszálltak az árak alapanyag/munkadíj/rezsiköltségek. 2022-ban kértem a H tarifás mérő kiépítéséhez árat (jelenleg 2 nappali mérőhely van, 1 fsz 2 emelet), mivel a házhoz szükséges 4 db mérőhely összesen, ezért a mostani 2-őt szabványosítani kell és egy új CSE szekrényt is be kell szerelni ennek kiépítésének költsége kb 800.000 ezer -1 millió Ft, ez kb 10 év alatt megtérülő beruházás.
    A ház külső hőszigetelése több mint 3 millió Ft az biztos, egyéb munkák 1 millió, a szigetelés kb 50 év alatt megtérülő beruházás számításaim szerint.

    Na de most következzen az eddigi valós tapasztalatok/mérések 2019-től:
    a lakás sehol sem penészesedik. A külső oldalfalak valóban hidegek, a lakás külső falainak padlószintjén 4-5-6 fokkal hidegebb van mint a levegő hőmérséklete, télen zokniban nem fázik a lábam közlekedéskor, mezítláb fázik, de nyáron is fázik mezítláb ha intenzíven megy a hűtés, de ezzel problémán/gondom nincsen.

    Mindent mértem/mérek a lakásban, a HMV-n kívül minden villannyal működik, a radiátoros fűtés sehol sincs használatban 2022.01. hó eleje óta, ez fontos ugye, mert ezzel lehetne csalni. Hőkamerás mérés/felvételek is voltak, erre nem térek most ki.
    Egyéb fontos infók: hőszivattyús szárítógép kb heti 2szer használva, mosógép heti 2szer használva, mosogatógép kb heti 1szer, 2023 év eleje óta kb heti 1 alkalommal kenyérsütőgép, mindenhol led világítás.

    Mérőeszközök melyeket használtam/használok:
    a: Vocolinc VP3 10 Amper, 2300 Watt dugaszolóaljzatba (konnektorba) csatlakoztatható teljesítmény és kWh mérő, applikációs, 2021.01. hó csak ezzel mérek, de az app itt is kifagy néha és elveszti az addigi tárolt adatokat ezt tudni kell!
    b: Schneider 1 fázisú omega sínes fogyasztásmérő (2-3 éve nincs már meg, Daikin-en volt, kellett a hely a kiselosztóba a túlfeszvédelemnek)
    c: TP-link konnektoros energiamérő, appos, rakás szar appja volt, szarul mért, kidobtam sok éve, már nincs meg.

    Pár éve, nem emlékszem pontosan, nagyon kis apró repülő miniatűr rovarok lepték el a klímák kültéri egységeit, de 1000 számra, (emeleti klíma kültérijével 3 db van egymás mellett) irdatlan nagy mennyiségben! slaggal/vízzel kiírthatatlanok voltak, havonta egyszer biztos ránézek a klímákra, nem tudom mióta tenyészhettek a kültérikben, de észrevettem az a lényeg, így ez a manőver extra kb 2 dl Deep Clean mindentírtószerrel történt kézi spriccnivel. Fontos!!! féktisztítóval vagy egyéb vegyszerrel a drága klímákat ne tedd tönkre Te se!

    1: Háló: 16 nm Daikin FTX 35 J3,

    2017.6.hó készülék 220 + szerelés 50 ezer Ft.

    Több fűtési szezon óta a fűtés minden nap 12-től 21-ig üzemel, 21 fokra állítva egy kiegészítő időzítős ventilátorral, ami segít a felfűtésben, éjszakára ki van kapcsolva a fűtés, télen az ágy a ház belső falára van rakva, mert a fejem nem bírja a külső b30-as fal hidegét. Nyáron a hűtés 18-tól reggel 6-ig üzemel, 23-24 fokon. Több éve leszereltem róla a Schneder omega sínes villamos almérőt, a daikinbe nincs gyárilag kWh mérés, pontos mérési adatok ezért pár éve nincsenek, de évi 600-1000 kWh közt van a felhasználása, a konyhai Pana-hoz hasonlítva 30%-al kevesebb a felhasználása, Onecta App-al wifi-n programozottan időzítve történik a fűtés/hűtés. 2017-ben lett felszerelve, még a felújítás előtt, azóta üzemel, papíron is halk és a gyakorlatban is halk, de sajnos ez nem igazi japán, cseh gyártású, éjszakai halk üzemmódban hűtésben tényleg halk, de nagyon penészedik sajnos és büdösödik, mikor már rommá volt penészedve és sokszor takarítva akkor tudtam meg, hogy hűtés után 60 percen át csak a ventit járatva kiszárad, így pár éve már nem büdös nyáron.
    Valamelyik évben a kondenz kivezetőbe darázs költözött és poshadt benne a víz meg melléfolyt a beltérinél, sok idő volt mire rájöttem és ki tudtam tisztítani, ez nyáron történt, a szerelő nem tudott kijönni azonnal így nekem kellett javítani, de megoldottam.
    Azóta mindegyik klímám kondenzvízcsöveire szereltem szúnyoghálót, hogy ne tudjon bemászni semmi.
    Fűtéskor pedig csak akkor fűt normálisan, ha 3-as vagy 4-es venti fokozaton működik… ezt el kell ismerni, de mivel nem vagyok ott mikor üzemel a fűtés így nem érdekel. A szoba reggelre kihül, friss adatom van 2024.01.08.án 06:30-kor -10 fok volt reggel akkor a beltérinél, azaz magasan mérve 17 fok volt, padlószinten nem mértem. Szeretek és egészséges is 17-20 fok közt aludni, ez számomra egyáltalán nem probléma.

    Pontos éves mérési adatom nincs, mert a TPlink és Vocolinc appok évente többször is elveszették a rögzített adataikat, de a havi adatokból az következtethető ki, hogy a konyhai Panasonicnál 30%-al kevesebbet használ fel ez a Daikin a fentiek szerint.

    Jelenleg még elégedett vagyok a klímával, de a jövőben biztosan Panasonic lesz helyette.

    2: nappali, 30 nm: Panasonic CS-NZ35-TKE 2020.2.hó telepít, készülék 375 + szerelés 70 ezer Ft

    Életem legjobb készüléke, fűt “mintaállat” :), Wifi-n Comfort Cloud appal előre programozható.
    Mikor nem vagyok a nappaliban vagy otthon 20-21 fokra történik a fűtés, mikor a nappaliban vagyok/leszek előtte 3 órával elindul 23 fokra a fűtés. Nem automata fordulat megy a beltéri ventillátor mikor itt vagyok, hanem 1-es fokozatra állítva, így nagyon csöndes, olvasni legózni is lehet mellette:)
    A Nordic típust, mindenkinek ajánlom.

    A kontroll méréseim alapján A pana saját mérése kb 10%-al többet mér a valóságnál.

    3: Fürdő 5,5 nm, fűtés: 1 db radiátoros törülközőszárító időzítővel, reggel és este összesen 40 percet üzemel, kb 0,7 kWh/nap az átlag, 2022.02. hó eleje így üzemel, a Vocolinc app, mint írtam elveszti évente többször a mért adatokat így 365*0,7= 255 kWh/év

    Egyébként semmilyen más fűtés nincs a kb 5,5 nm alapterületű helyiségben, tudni kell, kültéri falal csak 6 nm a kapcsolata.

    4: konyha és étkező 13 nm, fűtés/hűtés: Panasonic Z25 XKE 2021.01.19. óta üzemel a készülék 350 ezer Ft, a szerelés 80 ezer Ft volt.

    Ide is Nordicot szerettem volna, de ekkor már 100-150 ezerrel drábább lett volna és ez a készülék -15 Celsius fokon is tud 2,5 kW-al fűteni, így ezt vettem. Nem bántam meg, fontos info, hogy a már rendelkezésre álló méréseim alapján 2023-ban ősszel megszüntetésre került a H tarifás mérőre való csatlakozása, mert kellett a hely 3*6 négyzetmiliméteres vezetékeknek a falba lévő csövekben a garázs új elosztószekrényének és ennek a klímának már nem maradt hely a falban lévő csövekben sajnos…

    A kontroll méréseim alapján Panasonic saját mérője 10%-al többet mér a valóságnál.

    Itt a hang nem szempont, ezért a beltéri ventije Automata fordulaton üzemel folyamatosan.
    Mikor nem tartózkodom otthon akkor 19 fokon üzemel, mielőtt hazaérek 3 órával hamarabb vagy otthon vagyok akkor 21 fokra történik a fűtés.

    2022 éves össz adatok kWh-ban:
    nappali fűthűt: 1459-(túlmérés miatti 10%) 146= 1313
    hálószoba fűthűt: becsült adat= 869*0,7=610
    fürdő törcsiszárít: 255
    konyha fűthűt: 965 kWh (ide infót újra leírom, hogy 2022.01.19.óta üzemel)-96= 869
    össz fűt/hűt= 3047
    egyéb felhasználás Elmű mérőből számolva= 4677-3047= 1630
    éves össz felhasználás Elmű mérő alapján: 19007-14330=4677

    2023 éves összegzett adatok kWh-ban:
    nappali fűthűt: 1146-114 = 1000
    hálószoba fűthűt: becsült adat= 928*0,7=650
    fürdő törcsiszárít: 255
    konyha fűthűt: 1031-103= 928
    össz fűt/hűt= 2833
    egyéb felhasználás Elmű mérőből számolva= 4278-2833=1445
    éves össz felhasználás Elmű mérő alapján: 23285-19007=4278 kWh, magyarul 2500*36+1778*70= 220000 Ft

    összegezve:

    A gyakorlati tapasztalatom, hogy egy 75 nm-es lakást, alul felül hőszigetelve, megfelelő ablakokkal és hősvisszanyerős szellőztetéssel de a külső B30 téglát hőszigeteletlenül hagyva 3 db klímával és a nappali mérőre csatlakoztatva ki lehet gazdaságosan fűteni/hűteni, úgy, hogy megfelelően komfortos lesz, a számok nem hazudnak, 2022. évi adatok is megleptek akkor, de így még egy után még jobban meglepnek, hogy helyesen döntöttem.

    Van pár apró árnyoldala a klímás fűtésnek/hűtésnek (huzat pl, de ez engem nem zavar), de az előnyei sokkal de sokkal jobban meghaladják ezeket, Magyarországon azaz ezen az éghajlaton kiválóan működik!

    Sokan akarnak örökké élni, miközben azt sem tudják, mit kezdjenek magukkal a következő hétvégén...

  • yahagyma

    tag

    válasz pjen #10313 üzenetére

    Jelenleg egyedül élek, azért is ilyen kevés. Mindegyik Electrolux. A mosogatógép 45 cm széles. A hőszivattyús szárítógép perfectcare 800 EW8H357S egy világbajnok találmány, ezt csak ajánlani tudom, a mosógép Perfectcare 600 EW6F448BU ezek egymásra vannak rakva így elég kevés helyet foglalnak. :DD

    Sokan akarnak örökké élni, miközben azt sem tudják, mit kezdjenek magukkal a következő hétvégén...

  • yahagyma

    tag

    válasz bugizozi #10430 üzenetére

    Ez egy lengyel önttvas kazán, nekünk is ilyen van üzemben kb 12 éve lett szétszedve és újra összerakva. Azóta is jól üzemel, évente 2-szer kell takarítnai, főleg a pipákat, sztem elnyűhetetlen örök darab, maximálisan elégedett vagyok vele!

    Évekkel ezelőtt az alsó levegőszívó ajtóra raktam huzatszabályzót, de az öntöttvas ajtót lemezre kellett cserélni mert a honeywell fr 124 huzatszabályzó nem tudta megemelni olyan nehéz volt az öntöttvas, a képen látszik, hogy a könnyebb ajtó van fenn jelenleg is, de a honeywell huzatszabályzó sok sok éve nincs üzembe (helyette egy hőfokmérőt építettem be), semmi értelme nem volt és nem működött megfelelően, zárt és nyitott de semmi értelmét nem tapasztaltam, felső ajtón levegőbevezető rigli folyamatosan nyitva van, alsó pedig kb 1 cm-re, mikor leégett tűz vagy felmelegedett az indirekt tartály akkor lezárom azt csumi.


    A hátsó füstgázcsövön viszont van manuális huzatszabályzó, ezzel lehet valójában a huzatot rendesen állítani! nekem ez a tapasztalatom, kb 10 méter magas béleletlen tégla kéménynél.

    A lényeg, hogy felülről kell begyújtani a kazánba, így lefele ég a tűz és kevés a füst, mert a fagáz ég, nemnagyon füstöl, hanem égetek, a felső ajtón a levegőszívó rigli nyitva van folyamatosan, az alsó ajtót a légbeszívást kb 1 cm-re nyitva hagyni, a huzatot pedig a hátsó vízszintes füstgázszabályzóval manuálisan állítani, begyújtás után 5-10 perc múlva a középállás alatt van eggyel.



    Sokan akarnak örökké élni, miközben azt sem tudják, mit kezdjenek magukkal a következő hétvégén...

Új hozzászólás Aktív témák