Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Gothmog

    aktív tag

    Sziasztok!

    Ma kaptam értesítést, hogy a jövő héten kaphatnék Astrazeneca védőoltást. Estig vissza kell jeleznem.
    A gondom csak az, hogy kb. ez az utolsó az öt alap védőoltás típus közül, amit beadatnék magamnak.
    Egyrészt jelenleg le van tiltva fél Európában, vagy legalábbis korlátozva van a használata (pl. 60 év alattiak nem kaphatják bizonyos helyeken) a trombocitákat érintő ritka (de nem elég ritka) és súlyos mellékhatása miatt. (Ha nem kapkodna Európa, nem lenne vészhelyzet, akkor a WHO is már rég letiltotta volna, míg tényleg alaposan ki nem vizsgálják, és meg nem szüntetik a problémát.)
    Másodrészt - bár ember legyen a talpán, aki eligazodik a mindenféle hír között -, de úgy néz ki, hogy a különféle vírusmutánsokkal szemben (legalábbis pl. a dél-afrikaival, brazillal) finoman szólva sem hozza azt a szintet, ami megnyugtató lenne.
    Harmadrészt: itt kell a legtöbbet (3 hónapot) várni a második dózisra, tehát a teljes védettség az első oltástól számított kb. 3,5 hónap után várható.

    Egyetlen pozitívum szól mellette: ezt az oltást (szemben például a Sinopharmmal vagy a Sputnik V-vel) nyugaton is elismerik. Tehát ha az USA-ba szeretnék például utazni (tavaly pont akkor mentem volna pl. egy egyetem meghívására, amikor kitört a pandémia, és le is tiltották a beutazást Európa területéről), akkor egy orosz vagy kínai vakcinával a vállban lehet, hogy - geopolitikai okokból - elhajtanának. Viszont az Astrával vszg. nem lenne ilyen gond. De ez a pozitívum számomra elhanyagolható a negatívumok mellett.

    Most azon gondolkozom, hogy mi legyen?
    Valakinek ötlet? (Én persze Pfizert vagy Modernát részesíteném előnyben, de sanszos, hogy arra még tovább várhatnék, minthogy a második adag Astra a vállamban landoljon...)

    [ Szerkesztve ]

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Sir Pocok #6311 üzenetére

    Köszönöm a választ!

    De azt hiszem, el fogom utasítani. Gyakorlatilag, ha mondjuk plusz egy hónapot is kell várnom, míg egy másik típusú oltást felajánlanak, azzal is gyorsabban leszek immunizálva, mint ezzel.

    A topikot, amióta véletlenül rátaláltam, olvasgatom néhány napja, de azért nem ezt túrom egész nap. (Mielőtt beírtam volna, az "Astrazeneca" névre azért csináltam egy gyorskeresést itt, és megnéztem a kb. utolsó 30-40 hozzászólást, ami tartalmazta a keresett szót.)

    Van egyébként egy olyan gyanúm (én 42 éves vagyok, krónikus betegség nélkül, mezei természettudományos (biológus) kutatóként, tehát nem kritikus infrastruktúrában dolgozóként), hogy baromira nem kell az embereknek az Astra, ezért találtak meg engem is ilyen hamar, miközben nyilvánvalóan bőven várnak még idősebbek is oltásra. (De a nálam négy évvel fiatalabb húgomat is ma értesítették, hogy mehetne Astra oltásra. Udvarias formában, de ő már vissza is utasította a lehetőséget. Egyébként Budapest, belső kerület, tehát nem kis vidéki falu, ahol esetleg az időseket már mind sikerült végigoltani.)

    Csak lazán kapcsolódik, és sokaknak nyilván nem mondok ezzel újdonságot, de a sokat emlegetett 100%-os védelem azért egyik vakcinánál sem valódi 100%. Én tudok idehaza olyan orvosról, aki még januárban megkapta a második adag Pfizert, majd márciusban elkapta a betegséget, amiben még persze nincs semmi furcsa, ellenben sajnos bele is halt (ez már ugye "papíron nem történhetne meg"), mert a vírus gyakorlatilag ugyanúgy legyilkolta a tüdejét, mint az sok más (oltatlan) emberrel megtörtént.

    [ Szerkesztve ]

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Sir Pocok #6313 üzenetére

    Na, lemondtam az AZ-t, de jeleztem a háziorvosnak, hogy a jelenleg elérhető 5 vakcinából a 4 másik bármelyikét már elfogadom, ha felkínálják. Kíváncsi vagyok, mikor (mennyi idő múlva) keresnek majd meg legközelebb.
    (A még "tárgyalás alatt álló" Covishieldet és a Cansinot azért megemlítettem a levelemben, mint amikkel még véletlenül se kínálgassanak, ha esetleg érkezne belőlük. A J&J-t mondjuk kifelejtettem. Amilyen "szerencsém" van, tuti, hogy azzal az egydózisos "csodával" fognak házalni nálam legközelebb.)

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Kékes525 #6360 üzenetére

    Én azért nem bújom éjjel-nappal a témát. Egyrészt szerintem mentálisan sem egészséges állandóan ezzel foglalkozni (szvsz bele lehet "hülyülni"), másrészt időm sem jutna rá. Elvileg pontosan arra szolgálnak a tudományos vonal felől érkező (tudománykommunikációval foglalkozó) újságírók vagy alkalmanként publikáló szakemberek, hogy a témában releváns friss publikációkat közérthető módon összefoglalják, és tálalják az olvasónak. Persze az eredeti cikk linkjével (amennyiben az szabadon elérhető), hogy ha érdekli az embert, akkor ránézhessen maga is.

    Egyébként vegyük hozzá, hogy a szaklapok is gyakran egymásnak ellentmondó eredményeket közölnek. Nézzük pl. az AB0 vércsoport és a COVID-19 fertőzés lefolyásának súlyossága közötti kapcsolatot firtató cikkeket. Nem keresem ki, nem linkelek, de van olyan tudományos cikk, amely szerint a B vércsoport a legveszélyeztetettebb, meg van mondjuk három másik, amely szerint az A.

    Egyébként az Astrazeneca esetében is összevissza beszélnek. Magánvéleményem, de jelen esetben nem azt kellene nézni, hogy az "átlagnépességben" mekkora az esély a trombózisra, majd erre alapozva nyugtatgatni az embereket, hanem korcsoportra és nemre, esetleg e mellé még földrajzi származásra szűrve azt kellene csekkolni csoportonként, hogy az egyéb vakcinával oltottak között mekkora arányban jelentkezett az oltást követő ~két héten belül hasonló probléma. (Ugyanis az AZ eseteknél arról van szó, hogy jellemzően az oltást követő egy-másfél héten belül jött elő érkatasztrófa, és ez lett gyanús sokfelé.) Egy korrekt vizsgálatnál annak az ellenőrzése lenne az elsődleges, hogy valóban számottevő (statisztikailag igazolható) különbség látható-e ebben a tekintetben az AZ és a Pfizer vagy az AZ és a Moderna között? (Meg persze a Sputnik V és a Sinopharm esetében is, de mivel ezek jelenleg nincsenek használatban a legtöbb európai országban, így összehasonlító mintát ezeknél problémás lenne összeállítani.)

    Hogy az utolsó kérdésedre is válaszoljak: orvosbiológus-humánbiológus szakképesítésem van az általános biológuson belül, és kb. két évtizede csak történeti embertannal foglalkozom. Magyarán történelmi időkben élt, többnyire Kárpát-medencei népességeket reprezentáló temetők humán csontanyagának a vizsgálata: populációtörténet, populációszerkezet, betegségek és életmódra utaló elváltozások, anatómiai variációk, traumák, demográfia stb., no meg egy ideje archaikus DNS-vizsgálatok is (persze azt nem én csinálom, csak képben kell lenni), esetenként származásmegállapítás/személyazonosítás. (Nem, nem a nemzet onkológusának keresgélem éppen Mátyás király csontjait, ha valakinek esetleg ilyesmi gondolatai támadnának :DDD )

    [ Szerkesztve ]

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Kékes525 #6376 üzenetére

    Köszi a linkeket!

    A kovidők ábra kapcsán:
    Az, hogy a Covid vérrögképzésre hajlamosít, nem meglepő, tekintve, hogy pl. az érfalban durva gyulladásos folyamatokat tud beindítani.
    Viszont az átlagnépesség és az AZ oltottak összehasonlítás szerintem ebben a formában nem korrekt. Az egyiknél ugyanis az éves gyakorisági adat van feltüntetve, míg az oltás esetén egy kb. két héten belül manifesztálódó mellékhatás. Ez így az almát a körtével összehasonlítás esete.

    Csak érdekességképpen: a cikk, ahol a B vércsoportot hozták ki bukónak (én egyébként B rh+ vagyok) idei, néhány hónapos, ha jól rémlik, és talán kanadai kutatás volt. Egyébként persze, ismert és elfogadott, amit írtál erre vonatkozóan, a publikációk nagy része is azt hozza ki. Én csak példaként hoztam ezt fel arra, hogy a "peer reviewed" vonalon is van egy rakás egymásnak ellentmondó adat/információ.

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Sir Pocok #6415 üzenetére

    Erről nem tudtam. Én az ábrából indultam ki: ott az szerepel, hogy "átlagosan, évente".

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Kékes525 #6418 üzenetére

    Bocs, ha félreérthető voltam. Amit írsz, az számomra is világos. Én csak a kétféle információra (COVID és vérrögképződés, illetve AZ és vérrögképződés) reagáltam külön-külön. Ha egybemosódónak tűnt, félreérthető voltam, azért elnézést.

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Kékes525 #6420 üzenetére

    Csak a korábbi önmagamat tudom ismételni: a szerintem legkorrektebb dolog az lenne, ha felállítanának csoportokat kor, nem, földrajzi régió alapján, és monitoroznák, hogy mondjuk 10 millió Pfizerrel oltottból hány embernél jön elő két héten belül trombocita probléma, 10 millió Modernával oltottnál mennyinél, 10 millió AstraZenecával oltottból mennyinél. Ha feltételezhető, hogy "unbiased" a mintavétel (dohányos, elhízott stb. feltételezhetően hasonló arányban és random megoszlásban kerül valamennyi csoportba), akkor lenne közvetlen összehasonlítási lehetőség.

    Mert legyünk őszinték: bármiféle megnyugtató ábra ellenére is vannak azért furcsaságok. Például az AZ oltás utáni érkatasztrófákban magasan felülreprezentáltak a nők. Miközben, bár nem ismerem a vonatkozó adatokat, de a fejemet merem tenni rá, hogy az "átlagnépességet" érintő trombózisoknál nagyon nem ez lenne a nemi arány.

    Szerk: Írás közben nem láttam, hogy szerkesztettél: nem tudtam, hogy fogamzásgátlót szedtek az érintettek. Így ez azért változtat a leányzó fekvésén.

    [ Szerkesztve ]

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Vesa #6432 üzenetére

    A kínainál (Sinopharm) nem olvastál/hallottál még sehol ilyen súlyosabb mellékhatásról. Több országban (például az Arab-félszigeten) a jelek szerint sikeresnek bizonyult az alkalmazása. Vannak persze hírek arról, hogy nem mindenki szervezete reagál megfelelően az oltásra, és elmaradhat az Ig termelés. (Ez inkább az idősebbeket érintheti).
    Maga a technológia, amivel készül, sok évtizedes, kipróbált és bevált technika. Annyiban elavult, hogy körülményesebb az előállítás, mint mondjuk az mRNS alapú vakcináknál, és ha módosítani kell, akkor az sokkal nehézkesebb, mint ha csak egy módosított mRNS szakaszt gyártanál le. Illetve, ha betolod az egész vírust, akkor kevesebb ráhatásod van arra, hogy annak éppen melyik részére "cuppan" rá az immunrendszered. Ez lehet egyébként előny is (pl. nem csak a tüskefehérjét tanulja meg felismerni, hanem a fehérjecsomagolás más elemét is, ami aztán jól jöhet mutálódott vírusok ellen is), meg lehet hátrány is (autoimmun reakciókra talán nagyobb így az esély).

    Más kérdés, hogy a kínai állam dezinformál, nem kommunikál korrekt módon, és még sorolhatnám. Ez nyilván nem a bizalom erősítése irányába hat.Egyébként nekem alapból sok ellenérzésem van a kínaiakkal (nem a néppel, hanem az állammal) szemben, és akkor még finoman fogalmaztam. (Mivel az utóbbi 10 évben relatíve sokszor jártam Közép-Ázsiában, számos kazak, kirgiz, ujgur ismerőstől hallottam brutális történeteket arról, hogy mennyire aljas a kínai állam. Ami ide eljut Európába időszakos rémhírekként, az csak a jéghegy csúcsa. Ezt nagyon komolyan mondom.)

    Viszont ez az oltásuk a jelek szerint működik, és ugyan az AZ-n kívüli négyesből nálam is a Sinopharm az utolsó a sorban, amit meg szeretnék kapni, de ha ezt ajánlják fel, elfogadom. (Szüleim egyébként ezt kapták; két nap múlva mennek a második dózisért.)

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz kw3v865 #6443 üzenetére

    Nem feltétlenül csak nekem írtál, de azért a magam részéről reagálok.

    1. Ha van ötféle oltás, és abból az egyiknél sorra jönnek a hírek, hogy melyik országban hány ilyen eset jött elő (az arány egyébként a németeknél vagy a dánoknál azért eléggé más, mint az angliai, és ugyan még mindig igen csekély, de egyúttal néhány nagyságrenddel nagyobb az angliainál), ellenben a többi oltásnál hasonló hírt sehol sem olvasol ilyen súlyos mellékhatásról (mintha a szlovákoknál lett volna egy modernás haláleset, de súlyos, krónikus betegséggel karöltve, amit felerősíthetett az oltás), akkor érthető, hogy az emberek igyekeznek azt elkerülni/a négy biztosabbnak tűnő közül választani.
    Magyarán nem irracionális rettegésről van szó, hanem egy csekély, de elkerülhető kockázati faktor bevállalása helyett a biztonságosabbnak tűnő megoldások preferálásáról.

    2. A saját döntésembe az is hasonló súllyal játszott bele, hogy papíron az öt oltás közül az Astra a leggyengébb, ellenben ennek a leghosszabb - legalábbis a jelenlegi oltási protokoll alapján - az átfutási ideje. Magyarán, ha én most kérek egy Astrát, akkor 3,5 hónap múlva érem el a maximális védettséget. A többi oltásnál ellenben ugyanez az átfutás kb. másfél hónap. Én most úgy tippelek, mivel állat módra pörgetik az egészet (a "Főnököt" elkapta a versenyszellem), hogy kb. két-három héten belül, de maximum egy hónap múlva újra fognak keresni a másik 4 vakcina valamelyikével. Ezekkel pedig még e csúszással is hamarabb leszek teljesen átoltva.

    [ Szerkesztve ]

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Z.É.T. #6792 üzenetére

    Én úgy tudom, hogy egy max. fél órán belül kijönnek a tünetek, ha anafilaxiás sokkot okozna az oltás. Ráadásul elég "heveny" tud lenni a reakció (fulladás érzés, ödémásodás stb.).
    Nála már bőven letelt ez az időszak, és szerencsére azóta is aktívan ír be ide.

    Viszont ha még nem ment el az oltóponttól, és beengedik, akkor a biztonság kedvéért valóban az a legjobb megoldás, ha megkérdez egy nővért/orvost, hogy jelenthet-e problémát, hogy az oltás után ilyen rövid idővel már úgy érzi, hogy "beütött a szer".

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Parci #7623 üzenetére

    Az a baj, hogy az kórházi ellátórendszer gyakorlatilag már összeomlott (kb. március közepe tájára). Ugyanis onnantól kezdve, hogy a szakápolónak nem max. két gépi lélegeztetett beteget kell egyidejűleg ellátnia, már nem tudja elfogadható hatékonysággal végezni a feladatát. (Ha meg ötöt, hatot vagy még többet, mint ahogy arról időnként hírek felreppennek, az már ténylegesen is az összeomlás kategória.) Szintén probléma, hogy olyan embereket nem vesznek most fel kórházakba (vagy küldenek azonnal haza a legszükségesebb minimális életmentő beavatkozások elvégzése után), akiket békeidőben el sem engednének onnan, ha már az illető betévedt oda. (Tisztán látszik, hogy olyan 12000 ágy környékén telítődött a rendszer.)

    Csak egy példa: a németeknél, ahol komolyan veszik a max. két lélegeztetett beteg/szakápoló korlátot, és ha ez a limit már közeledni látszik, akkor azonnal kongatják a vészharangot, és várható összeomlásról beszélnek/szigorítanak, hogy ez ne következhessen be... na, náluk átlagban 10-ből 7 ember élve jön le a gépről. Nálunk pedig, már ősszel is csak 10-ből 1 vagy 2 volt ez az arány, mostanra pedig állítólag még sokkal rosszabb (95% körüli halálozási átlagokról hallani). Ez nyilván nem azért van, mert a németeknél jobb gépek vagy képzettebb szakápolók lennének. Ezen a téren ugyanis mi is jól állunk, és nincs okunk szégyenkezni. A különbség elsősorban a leterheltség/túlterheltség szintjében van. (Persze faktorként számít a magyarok átlagosan rosszabb egészségi állapota is stb., de a szerény véleményem szerint a túlterheltség itt messze a legfontosabb döntő tényező.)

    Mindezek tükrében felháborítónak tartom, hogy a kórházak terheltségi szintjének legalább egy elfogadható mértékű szintre való csökkentése fel sem merül a modellezésben mint prioritás, hanem annyival elintézik, hogy: "úgy kell nyitni, hogy a mostaninál azért ne legyen nagyobb". (De hát, ha az a hozzáállás és kommunikáció, amit a félnótás EMMI miniszterünktől is láthatunk/hallhatunk: "meg sem rendítette a 3. hullám az egészségügyi ellátórendszerünket", akkor mégis mit várunk.)

    Persze egy olyan rendszerben, ahol - legalábbis a saját hallott/olvasott tapasztalataim alapján - gyanúsan sok (egyébként kifejezetten a fiatal felnőtt korosztályhoz tartozó) COVID áldozat "felejtődik ki" valahogy a lejelentett hivatalos halálozási statisztikából (holott ugye azt hajtogatják, hogy ők még azokat is oda sorolják, akiknél a vírus csak ott ücsörgött a szervezetben, de köze nem volt az elhalálozáshoz), vagy ahol olyan alapbetegségeket látni feltüntetve a halottak mellett (nem ritkán önmagukban!), hogy "aranyeresség" vagy "magas vérzsírszint", esetleg "enyhe mentális retardáció" vagy "gerincferdülés", ott persze mégis milyen komolyságot vár az ember...
    Én egyébként kíváncsi lennék arra is, hogy a sok "magas vérnyomás" megjelölés is valóban csak olyan emberek mellé kerül-e oda, akiknek ténylegesen, orvos által igazoltan, gyógyszeres kezelésre előírtan magas vérnyomás betegsége volt? És nem arról van-e szó, hogy a kórházban éppen magas értékeket mértek (miközben lehet, hogy a betegsége előtt soha ilyen problémája nem volt), és akkor már megy is indok/magyarázat gyanánt a nem/életkor adat mellé alapbetegségként a magas vérnyomás. (Igen, tisztában vagyok vele, hogy nálunk a magas vérnyomás egyébként népbetegség, tehát valóban sok ember él együtt vele, sokszor tudtán kívül.)

    [ Szerkesztve ]

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    Na, már a J&J esetében is előjött az oltás nyomán feltűnő immunrendszer generálta protrombikus trombocitopénia problematikája.

    [link]

    Most vagy csak a gyógyszercégek szívatják egymást, vagy érdemes lenne górcső alá venni az AZ és J&J teljes gyártási folyamatát, hátha úgy kiderülne, hogy melyik összetevő vagy a vakcina előállításának melyik lépése lehet az, ami hasonló problémát szül a két szernél.
    (A cikkből nem derül ki az érintettek neme/életkora, esetleges egyéb, betegségre hajlamosító tényezője, mint ahogy a trombózis "altípusa" sem.

    [ Szerkesztve ]

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz kw3v865 #7743 üzenetére

    Csak eszembe jutott, de a vakcinagyártók elvileg úgy kalkulálnak, hogy az oltás kb. fél évig biztosan véd, ám onnantól jelenleg erősen kérdéses, hogy meddig tart ki a védelem (vszg. egyénfüggő is, de majd nyilván kialakul egy átlagos "hatóidő").

    Ha most fél évvel számolunk, akkor az egészségügyi dolgozókat már a nyár közepén lehet kezdeni újraoltani (talán ezúttal egy vakcina elég lesz, kvázi emlékeztetőként), majd nem sokkal utánuk az idős (veszélyeztetett) korosztályt, s így tovább. Magyarul indulhat elölről az egész procedúra, akár felgyűlik addig elég regisztrált, akár nem.

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Sir Pocok #8187 üzenetére

    A hatékonysággal egy brazíliai tesztre hivatkozik, úgyhogy elképzelhető, hogy az ottani mutánssal szembeni gyengébb hatásosság áll a háttérben. Erre utalhat, hogy pl. az Egyesült Arab Emírségekben végzett tesztnél (ahol vszg. a normál variáns volt jelen a teszt elvégzésének az idején) még jóval magasabb (86%-os) eredmény jött ki.

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    Izraelben a dél-afrikai variáns vígan terjed az oltottak között, sőt kifejezetten közöttük (Ez utóbbiban persze nincs semmi meglepő...)
    [link]

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Asbee #8426 üzenetére

    Az általam linkelt verziótól kettő kattintás az eredeti, angol nyelvű forrás. (Már bánom, hogy lusta voltam, és nem azt linkeltem, de gondoltam, hogy akit érdekel, az úgyis eljut addig.)

    Egyébként az egésznek az a lényege, hogy a Pfizer láthatóan megállította az alap és a brit verzió terjedését, azonban a dél-afrikai ellen már jóval gyengébb (ezt eddig is tudtuk). Tehát az történik, hogy az oltottak alpopulációjában a dél-afrikai indult terjedésnek. Ez a vírusverzió jelenleg kb. 1%-át teszi ki a fertőzéseknek, de ezen belül az oltás birtokában megfertőződöttek aránya sokszorosa azokénak, akiket még nem oltottak be.

    Az egészet érdekességnek szántam, egyúttal megerősítése annak, amit már többen is felvetettek itt a topikban. (Adott, pl. az aktuálisan legvirulensebb variánsra jól ható védőoltás segítheti/felfuttathatja egy ahhoz képest kevésbé virulens, de más szempontból akár veszélyesebb változat terjedését.)

    A súlyos eset/halálozások témakörben szerintem egyébként sokáig nem fogsz adatokat találni sehol. Ez az oltásellenesek kezében lenne fegyver. Nem fogják hirdetni, hogy mondjuk a duplán oltottak között is vannak COVID halottak. Sajnos nincs 100%-os védelem (a papíron hirdetett hatásosság ellenére sem), sok függ azon, hogy miként reagált (vagy nem reagált) az immunrendszer az oltásra, milyen egyéb betegségei vannak esetleg stb.

    [ Szerkesztve ]

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Rive #8429 üzenetére

    Ja, én is azt várom, hogy javarészt enyhébb lefolyással megússzák az érintettek. Csak tényleg jó példa arra, hogy miképpen tudják befolyásolni egyes vírusverziók helyi terjedését (ami persze térben kitolódhat adott esetben) az oltások.

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Ra3 #9430 üzenetére

    Ilyenkor kicsit irigykedve nézek ki a fejemből. Nekem két hete ajánlott AstraZenecát a háziorvos egy köremailben. Akkor megírtam neki, hogy azt köszönöm, de nem, ellenben a négy másik (éppen akkor forgalomban lévő vakcina) bármelyikét elfogadom.
    Két hétig csönd, majd tegnap este érkezik egy email, hogy lépjek be XY rendszerbe, ahova a háziorvosom regisztrált, és ott foglaljam le a nekem szánt oltásra való időpontot. Megyek, nézem, hát nem megint AstraZenecát akarnak rám sózni? :DDD Mindegy, ott is bejelöltem, hogy azt köszi, de nem (most már csak dafke, azért is).
    Kíváncsi vagyok, hogy keresnek-e még egyáltalán belátható időn belül, mondjuk április végéig? (Vagy elkönyveltek "kényszeresen válogatósnak", aki várjon akkor ítéletnapig.) És ha jelentkeznének, akkor vajon harmadszor is AstraZeneca lesz-e az étlapon?

    Ringman: Jobbulást mindenkinek!

    [ Szerkesztve ]

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz PuMbA #9444 üzenetére

    Nekem a kínai is megfelel. (Középkorú vagyok, krónikus betegség nélkül, elég jól karbantartott immunrendszerrel, így bízom benne, hogy a Sinopharm is meg tudja pörgetni, amit kell, ha azt sorsolja a gép.)

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz kw3v865 #9462 üzenetére

    Kérdés, hogy (a Szputnyik spéci 2. körös adagokon kívül) melyik típusból mennyi várakozik néhány napon belül beadandó második oltásra. Valószínűleg az Astrából semennyi (a 3 hónapos intervallum "csodákra képes" ebből a szempontból, de a kínaiból és a két mRNS alapúból el tudom képzelni, hogy jó néhány az bizony második adag lesz pár napon belül.
    Viszont e szerint, utánpótlás nélkül (bár állítólag pont a Pfizer/Biontech pl. elég szép adagot szállít az EU-nak még ebben a hónapban), akár már jövő héten teljesen lefulladhatna az oltási tempó, és nem a regisztráltak száma, hanem az oltóanyag hiánya lehetne a korlátozó tényező egy időre (egy-két hétre?).

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Vesa #9520 üzenetére

    A nem túl szép adatok a 60+ korosztály miatt vannak.
    A "tabgacsok" anno az aktívak körében tesztelték a vakcinájukat, arra adtak meg adatokat. Az araboknál végzett oltások alapján nagyjából rendben vannak ezek a számok (sőt, ott kicsit még kedvezőbb eredményeket kaptak), viszont az idősebbeknél nem mindig indította be az immunválaszt (legalábbis a humorálisat). Ugyanezt találták a szerbeknél is.

    Az Astra esetében nálam már igazából a makacsság a fő tényező. A trombocitopéniától nem tartok túlzottan (annyi erővel/eséllyel egy bérház tetején a keretéből kiesett ablak is a fejemre eshet vagy egy kanyart rosszul bevevő autó elcsaphat a járdán - bár azért az ördög ott motoszkál mindig kicsit az ember fejében), inkább több tényező együttese miatt nem kell: a cég hozzáállása, összevissza beszéde; a tény, hogy "békeidőben" ezt a vakcinát már időlegesen letiltották volna (oké, a kínait meg be sem vezethettük volna idehaza); az oltási protokoll miatt a teljes védettség 3,5 hónapot igénybe vevő elnyerése; a papíron egyébként nem túl acélos adatok; na meg az, hogy ha egyszer már elutasítottam, akkor mi a büdös fenéért pont azt próbálják meg hozzám vágni még egyszer? faktor-

    [ Szerkesztve ]

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Gothmog #9533 üzenetére

    Kieg (szerkesztési lehetőségen túlról): egyetlen dolog szólt volna mellette, amin egyébként el is gondolkodtam: ezt a háziorvos maga adta volna be, "családias környezetben" (max. öt főt fogad egyszerre oltásra, és szüleim elmondása szerint baromi olajozottan intézi a dolgokat, tömörülésről szó sincs). Tehát nem oltópontos buli lett volna, ami helyenként flottul megy, más napokon viszont tömegnyomorral, és ha nincs szerencséje az embernek, akkor esélyes megfertőződéssel.

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Parci #9541 üzenetére

    Ma már említették itt a topikban: [Katt]

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Madwe #9542 üzenetére

    Azért az Európában beadott Pfizer és Moderna mennyiség mellett, ha valóban 30-szoros lenne pl. a májkapugyűjtőeret érintő trombózis esélye (a képen PVT jelölés), és az agyi vénás sinusthrombozis (a képen CVT) is érezhetően gyakoribb lenne, mint az AstraZenecánál, akkor ordító botrány lenne már ebből. (Az AstraZenecánál is kb. 250 körüli számú esetet gyűjtöttek össze eddig. Most gondolj bele, hogy mennyi kellene a fentiek alapján a Pfizer/Moderna párosnál előfordulnia.)

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz nobela #9585 üzenetére

    Elvileg a maturus (40-60 év) korcsoportra használatos szinonimaként/köznapi kifejezésként.

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Sir Pocok #9919 üzenetére

    Nem teljesen jó, amit írsz:

    Ellenanyagot az adott patogénre specifikusan beizzított (sokszorosított, effektívvé alakított) B-sejtek termelik. Az ellenanyag (antitest) az antigénnel összekapcsolódva immunkomplexet képez. Ezt fagocitálják (kebelezik be) arra szolgáló sejtek, illetve az immunkomplex be tud még indítani további "alrendszereket" is (pl. komplement rendszert) a védekezésben. Ez a humorális immunválasz.

    A cellurális (sejtes) immunválaszban a megfelelő (citotoxikus) T-sejtek közvetlenül pusztítják el az antigént.

    Egyébként mindkét immunválasz az adaptív immunrendszer része (ez az evolúciósan újabb, és szorosan együttműködik a jóval régebbi, az első védvonalat képező természetes immunrendszerrel), és az antigénprezentáló sejtek azok (ezek találkoznak először az antigénnel, ismerik azt fel, s indítják be azokat a reakciókat, amelyek nyomán az antigénre specifikus válaszreakció beindulhat a szervezetben), amelyeknél tulajdonképpen eldől, hogy a cellurális vagy a humorális vonal indul-e be jobban (melyik típusú segítő T-sejtek aktiválódnak, milyen citokinkaszkád megy végig stb.)

    Ugyanakkor bő 20 éve tanultam immunológiát, azóta sem foglalkoztam vele, és soha nem volt a kedvencem a rengeteg mozaikszóval, és ezermillióféle - rendre rövidítéssel jelölt (CD5, IL12 stb.) - soklépcsős aktiválódási folyamatok bebiflázásával. Magyarán, én is írhattam most pontatlanságot... Ha így van, remélhetőleg engem is tovább javít majd valaki :K

    [ Szerkesztve ]

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Z.É.T. #10105 üzenetére

    Érdemes lenne tudni, hogy a szív, tüdő, agy és vese érintettségű "alapbetegségek" bizonyos típusai közül mennyi volt ténylegesen, az elhunyt életében már korábban is létező betegség, és mennyi írható esetlegesen a COVID fertőzés számlájára... (Nekem, legalábbis amikor olyanokat olvastam csak az elhunytak mellett, hogy "vesebetegség" vagy "veseelégtelenség", vagy "szívbetegség", illetve "tüdőbetegség", akkor mindig az jut szembe, hogy ha korábbi, létező megbetegedés, amely ily módon ismert, akkor annak mindig van egy szabatosabb, pontosabb megnevezése. Mint ahogy azt rendszerint ki is írják.)

    Hasonlóképpen vagyok a magas vérnyomással is egyébként. Vajon mekkora részük volt korábbról is gyógyszeresen kezelt vagy ismert beteg, és hányan vannak, akiknek mondjuk egész életükben a 140/90 alatti sávban volt a vérnyomásuk, max. egy-egy orvosi mérésnél mutatott többet (fehér köpeny effektus), viszont a fertőzéssel kórházba kerülve esetleg valamiért rendre magas értékeket hoztak?

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz emvy #10114 üzenetére

    Egyik, gyermekkora óta (kb. 40 éve) küzdősportot űző (volt többször országos bajnok is) ismerősöm mondta, hogy náluk tavaly ősszel vszg. úgy ment végig rajta és több sporttársán a betegség, hogy akkor gyakorlatilag meg sem érezték. Csak aztán eltelt pár hét, egy-két hónap, és sorra kezdtek az edzőtársak bekerülni kórházba szívizomgyulladással. (Ő megúszta, de azt mondta, hogy pl. azt vette észre magán, hogy futásban azóta sem bír olyan teljesítményt leadni, mint korábban.)

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz sipi700 #10120 üzenetére

    Annyit megjegyeznék még (hátha kicsit félreérthető volt), hogy a gyakorlatilag meg sem érezték alatt azt értettem, hogy nem is tudtak róla, hogy megfertőződtek.

    A szívizomgyulladás/kórházba kerülés meg persze azért jött, mert nem tudtak a fertőződésről, és közben/utána is edzettek folyamatosan mint a gép, míg a szervezet be nem jelzett...

    [ Szerkesztve ]

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz fatal` #10306 üzenetére

    Nem kukacoskodásképpen, de: 12952
    (A lényeg, hogy elég keveset teszteltek, bár a találati arány kedvezőbb, mint alig pár hete volt. Persze kérdés, hogy milyen tesztelési protokoll, volt-e ebben valami változás stb.)

    Parci: A napokban olvastam, hogy a franciáknál 6 hónapra akarják kitolni a Pfizernéál az alapshot és a booster közötti időablakot. (Bár ezt bevallottan azért, hogy több embernek jusson legalább részleges védettség.)

    [ Szerkesztve ]

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    Nem szeretnék morbidnak tűnni, és előre is elnézést kérek, de jelentem, feltűnt a COVID elhunytak listáján egy új alapbetegség-típus: "várandós" (25628-as sorszámú áldozat, 34 éves hölgy).
    Komolyan mondom, az ember esze megáll.

    Az oltásokhoz: én a kínait felveszem, ha felajánlják. A szerb (és arab) vizsgálatok alapján a 60 év alattiaknál azért elég derekasan dolgozik az a cucc is. Viszont 60 fölött tényleg nem kellene erőltetni.
    Egyébként a százalékokhoz: a 95%, 90%, 67% stb. nem azt jelenti, hogy ennyi embernél termelődik antitest. Hanem azt jelenti, hogy az oltott csoportban a kontrollhoz (nem oltotthoz) képest arányában ennyivel kevesebb embernél mutattak ki megbetegedést/látható tüneteket a tesztelések során.

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    Na, én már megkaptam az oltóponti regisztrációra buzdító SMS-t. Természetesen csak és kizárólag Shinopharm oltásra lehet így jelentkezni.
    Mint pár hsz-szel fentebb már leírtam, nekem az a vakcina is megfelel, viszont akkor már kivárom vele a háziorvosom ajánlatát. Ott ugyanis - a szüleim tapasztalata alapján - szigorúan 5 főben maximalizálták a rendelő területén egyszerre tartózkodók számát, és ezt tudják is tartani, ami úgy hangyányit kívánatosabbnak tűnik, mint az oltópontokon (különösen amikor meg akarják pörgetni a napi számokat, így tömegével, "csordában" szervezik oda az embereket) nem ritkán összeverődő 50 vagy akár 100 fő feletti tömeg.

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    Kíváncsiságból ránéztem az SMS oltási kampány oldalára, és összeszámoltam hány szabad hely van még (mindegyik kórházi pontnál kijelzi, hogy hány időpont foglalható még). Ez kereken 50 000 darab. Kíváncsi vagyok, délután 16 óráig mennyi fogy még le belőle.
    Négy előtt valamivel ránézek még én is, és ha látok olyan budapesti oltópontot, ahol nem csak egy-egy üres lyuk van, hanem nagyobb egybefüggő részek maradtak még látszólag kihasználatlanul, akkor talán én is betolom oda magamat.
    Valószínűleg a háziorvosnál is csak kínai várna, viszont ott ki tudja, mennyit kellene még malmozni, mire eljut hozzám a sorban. (Most ugye elvileg a 45+ kategóriát kell majd oltaniuk vagy két hétig.)

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Chesterfield #10794 üzenetére

    Csak szemet szúrt:

    200 igazolt fertőzöttből 15 halál és 500 igazolt fertőzöttből 26 halál. Mindkettő jócskán magasabb, mint elvileg a COVID tipikus mortalitási rátája (ide értve a brit variánsra jellemző értéket is).
    Persze lehet, hogy ezeknél az embereknél egyéb egészségügyi problémák is voltak, és talán emiatt nem tudott az oltás sem olyan védelmet nyújtani nekik, s emiatt vált kritikussá a betegség lefolyása s végződött halállal.

    (Duplán oltott Pfizeres halálesetről én is tudok idehaza, illetve pár napja egy fórumtárs említett duplán oltott Sinopharmos halálesetet ugyanitt. Sajnos ilyen esetek bármelyik oltás után előfordulhatnak. Más kérdés, hogy azt, hogy nálunk hány ilyen eset van/lesz és milyen megoszlásban (nem, életkor, betegségek, vakcina típus), jó darabig nem fogjuk megtudni... mert a felcsúti maharadzsa és gittegylete mindent hétpecsétes titokként őriz, nehogy valamit is esetleg fel lehessen használni ellenük a választásokig.

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz fatal` #10805 üzenetére

    Igazad van, logikus, hogy főleg olyanokat teszteltek, akik valamilyen tünetet mutatnak (bár nem lehet kizárni azt sem, hogy kontaktkutatás során is kiszúrtak közöttük amúgy tünetmenteseket is - ezt nem tudjuk ennyiből).
    Viszont vedd hozzá, hogy pl. nálunk is főleg a tünetesek jutnak el a tesztekig, tünetmentes esetek kiszúrására inkább olyankor kerül sor, ha a közvetlen családtagokat is végigtesztelik (és akad közöttük ilyen), vagy pl. munkahelyen a közvetlen kollégákat végigtesztelik stb.

    És ezeket figyelembe véve még mindig kicsit magasnak tűnik a halálozás mértéke.

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    No, rámentem újfent az EESZT SMS kampányos honlapjára, és jelentem, noha még a próbakörös jelentkezések sem zárultak le, tehát még ki sem tudták értékelni a tapasztalatokat, de a jelek szerint eldöntötték, hogy ez jó lesz így, sikeres volt a kampány, és (persze csak a kínai vakcinára) már most feltolták az egész rendszert az összes megyével mindennel (magyarán pl. Zala megye is felkerült Nagykanizsával és Zalaegerszeggel, és elvileg már jövő hétfőre is lehet ezekre most időpontokat foglalni. És ez így van az összes megyével.)
    Tehát brutálisan fel akarják pörgetni tényleg az oltások menetét. Apró szépséghiba, hogy egyelőre - a jelek szerint - orrba-szájba csak a kínait akarják majd tolni így a népnek.

    [ Szerkesztve ]

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Kékes525 #11175 üzenetére

    Az egészben az a szomorú, hogy feketén-fehéren le van írva a Sinopharm vakcina magyarra lefordított 6 oldalas leírásában, hogy a szert elsősorban 18-59 közöttieken tesztelték (a mai napig pontos adatokkal elérhetetlen III. fázis), az ennél idősebb résztvevők aránya mindössze 0,63% volt, és a megfogalmazás (...a neutralizáló antitestek egy bizonyos szintje a 60. életévüket betöltött népességnél is jelen volt.) virágnyelven, de egyértelműen utal rá, hogy közöttük bizony gyakran fordulhattak elő gyengébb válaszreakciók. Ezért szó szerint ott szerepel a következő kitétel is: A készítmény alkalmazása előtt figyelembe kell venni a 60 éves vagy annál idősebbek egészségi állapotát és a vírusfertőzés súlyos szövődményeinek való kitettségük kockázatát annak érdekében, hogy értékelni lehessen, szükséges-e a készítmény alkalmazása. (Magyarán, rájuk nincs még rendesen tesztelve, és ha van rá mód, akkor a 18-59 közöttieknek ajánlják.)

    És idehaza ennek tudatában kezdték a kifejezetten 65 fölötti korosztálynak tolni ezt a cuccot. (Szüleim is ezt kaptak. Bő két hete volt meg nekik a második dózis. Nem bírtam rábeszélni őket, hogy teszteltessenek laborban. Húgom és én is ezt kapjuk jövő héten: magunk miatt nem aggódunk, nálunk - legalábbis papírforma alapján - frankón kell működnie. De a 60 fölöttieket, a kínaiaktól kapott leírás ismeretében, egyszerűen bűnös döntés volt bevonni a Sinopharmmal történő oltásba. Persze tudjuk, hogy Orbán versenyt akar nyerni: az észszerű szervezés, az emberek tényleges védelme és megóvása csak sokad rangú melléktényezők ebben a játszmában - a lényeg, hogy beelőzzük Máltát is, "európai oltásbajnokok" legyünk, és a választások előtt már fényes diadalként lehessen majd eladni ezt az egész elcseszett járványkezelést.)

    Azért a Te eredményedből én azt olvasnám ki, hogy valamit "megmozgatott" az oltás, tehát reagált rá a szervezeted, termelt is valamennyi antitestet, de ahhoz sajnos nem eleget, hogy a megadott sztenderdek szerint (a negatív-pozitív határzónában van az értéked, még pont a negatív oldalon) nyugodt lélekkel védettnek hihesd magad. Ilyenkor van az, hogy ha nem egy pökhendi, "nekünk mindig igazunk van, akkor is, ha nincs" vezetés lenne (akik nem létező/még el sem végzett hazai tudományos vizsgálatokat is szemrebbenés nélkül hazudnak - lásd a minap Gulyás Gergelyt -, ha éppen ehhez fűződik érdekük), akkor pontosan Te vagy valószínűleg az a kategória, akinél egy harmadik oltás (szintén a kínaiból) már jó eséllyel kifejezetten szép és megnyugtató mértékű immunválaszt generálna.

    [ Szerkesztve ]

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    A bigdady által linkelt (első, cikkben is kijött) táblázat elvileg a második oltás után bekövetkező megbetegedésekről tájékoztat.
    Ebből következik, hogy óriási különbségek vannak a vizsgált csoportok számában is. (Asztrásból és Szputnyikosból például nem lehet túl sok, míg Modernából meg ugye relatíve kevés érkezett, így közöttük sem lehet sok duplán oltott + legalább két hét letelt kategóriába tartozó ember. Ilyen esetekben pedig a 100 ezer főre vetítés is csupán a kis minta extrapolálása, és nem valódi normalizáció.) Ha pedig egy alapból kis valószínűségű esemény előfordulását nézzük úgy, hogy az összevetett csoportok elemszáma között nagyságrendi különbségek vannak, akkor ott - a demográfiai, egyéb szociökonómiai stb. különbségeken túl - akár még a random hatások is jelentős torzító hatással lehetnek az eredményekre.

    Pl. ha megnézzük a konkrét megbetegedések és közülük a halállal végződött esetek arányát, az látható, hogy a Moderna esetében 11% fölötti a halálozás, ami nagyon durván kiugrik. Ez gyakorlatilag majdnem kétszerese a Pfizer/Biontech adatának, holott a két vakcina hatásmechanizmusa azonos, az egyik tulajdonképpen a másik másolata, ahol a különbségeik inkább a kényelmesebb felhasználhatóságot (tárolás körülményei pl.) célozzák, azonban gyakorlatilag hibahatáron belül azonos eredményeket hoztak a 3. fázisú vizsgálatokban is.

    Ilyenkor tényleg felmerül az emberben, hogy ezt az adatsort, ezeket a leközölt eredményeket érdemes egyelőre erősen a 'biased vizsgálat' kategóriában kezelni. Érdekes adatok, arra jók, hogy csámcsogjunk itt rajta, de majd ha kb. háromszor ennyi ember meglesz duplán átoltva, és megnézik majd finomabb bontásban, hogy a nem krónikus beteg, aktív korúak között vagy éppen senior korosztályban milyen a fertőzés (és ebből halálozás) arány olyan megbetegedéseknél, amelyek bizonyítottan az elvileg teljes védettség kialakulása után kellett, hogy bekövetkezzenek, akkor lehet majd kicsit tisztábban látni.

    Persze a vakcinák nem azonos arányban lettek berendelve/felhasználva, elsősorban nem is ugyanazokat a rétegeket célozták velük, úgyhogy kérdéses, hogy egyáltalán lehet-e egy teljesen korrekt, a legfontosabb faktorokra kontrollált összevetést készíteni majd... (Arról nem is beszélve, hogy a politika hagyna-e ilyen kutatást elvégezni, ha ne lenne már előre bizonyosra vehető, hogy az számára kedvező eredményekkel kecsegtet...)

    [ Szerkesztve ]

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Parci #11448 üzenetére

    Igen, igen, persze: a konkrét számból és az X főre vetített értékekből egyszerű aránypárokkal kijön.
    Az a gáz viszont, hogy ezek szerint 1,4 millió duplán oltottal számolnak, de ezt a számot csak néhány napja (nem egészen egy hete) értük el. Magyarán nincs még 1,4 millió - papíron - teljesen védett ember (majd kb. két hét múlva lehetne ezt mondani), tehát eleve nehéz átlátni, hogy akkor most mit és miként sikerült számolni.
    Például a Szputnyik V-nél a második adagot kb. 180k ember az elmúlt bő két hétben kapta csak meg. Nekik kicsit kevesebb idejük volt a 2. oltás utáni megbetegedésre/elhalálozásra, mint azon időseknek vagy egészségügyi dolgozóknak, akik elvileg már január vége tájától Pfizer/Biontech-kel duplán oltottnak számítanak.

    (Ezzel nem adott vakcina ellen vagy mellett akarok beszélni, csak ez is egy példa arra, hogy mennyire komolytalan ilyen adatsort ebben a formában leközölni.)

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Kékes525 #11474 üzenetére

    Igazából ott sántít a legjobban az egész, ha megnézed például a Moderna megbetegedések/halálozások részt. Közöttük az elvileg duplán beoltott, de a betegséget mégis elkapottak bő 11%-a meghalt.Ez így kapásból a többszöröse a Covid19 brit variáns elméleti mortalitási rátájának. (Tudom, tudom, életkor stb. faktor, de mivel erről kegyeskedtek a hazai táblázatot közreadók semmit sem közölni, így hadd legyek már olyan genyó, hogy én se vegyem most ezeket pusztán önszorgalomból figyelembe.)

    A másik dolog, de ezt kicsit feljebb felhoztam már példának: a Pfizer/Biontech és a Moderna gyakorlatilag ugyanaz. A két vakcina különbségei (összetevők stb.) inkább csak a kényelmi szolgáltatásokra vannak kihegyezve (tárolhatóság pl.), és ennek megfelelően a kísérleti tesztekben is hibahatáron belül azonos hatékonysági adatokat mutattak. Erre nálunk, a kormányzati statisztikában a Pfizer/Biontechet kapók közül arányában jóval több betegszik meg, mint a Modernát kapóknál, viszont ha valaki Moderna mellett mutat tüneteket, akkor kétszer akkora valószínűséggel hal meg, mintha Pfizer/Biontech oltás mellett lesz tünetes fertőzött. Hát persze, hihető történet... Pontosabban lehet, hogy tényleg ezek az eredmények jöttek ki nekik, de ezt úgy leközölni, hogy legalább pár alapvető tényezőt nem tesznek kontroll alá, hogy a statisztikára torzító hatásukat kiküszöböljék, onnantól ez a viccnek is gyenge, valóban csak politikai vagdalkozásra muníció szint.

    [ Szerkesztve ]

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz bigdady #11484 üzenetére

    108 igazolt fertőzöttből meghalt 12.
    (Ha figyelmesen olvasod, nem a 100e főre húzott számokról beszéltem, hanem a tünetesen megbetegedőkről (tehát akiket kiszűrtek) és a közülük elhunytakról.)

    [ Szerkesztve ]

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz bigdady #11492 üzenetére

    Az adatokból alapjáraton többféle dolgot is láthatsz:

    Például:
    - hány ember kapott egy adott típusú oltást, és közülük hányan betegedtek meg.
    - az oltást kapottak közül hány halt meg aktív Covid fertőzéssel a "tarsolyában".
    - az oltás után megbetegedettek közül hány ember halt meg.

    De mivel ezek a nyers számok az egyes oltástípusoknál önmagukban nehezen vethetők össze a különböző csoportméretek miatt, ezért megadtak 100e főre vetített adatokat is. A 100e beoltottból 20 halál az nem más, mint az eredeti beoltottakból meghalt 12 darabnak a 100e beoltottra történő egyszerű extrapolációja.

    Amire viszont én kitértem, az egy olyan furcsaság, hogy ha megnézzük, hogy hány ember betegedett/fertőződött meg (vszg. látható látható tünetekkel, hiszen kiszűrték őket) a Moderna oltás után (ami egyébként egy nagyon kicsi szám), és közülük mennyi halt meg, akkor nagyon furcsa érték jön ki: konkrétan az elméleti, oltás nélküli mortalitási arány többszöröse, ami legalábbis különös. És erősen felveti azt a gyanút, hogy a táblázat összeállítói vagy konkrétan hantáztak egyet, vagy valamilyen nagyon 'misztikus' (és feltehetően nem túl következetes) protokoll szerint állították össze az adatsort. Az pedig már csak hab a tortán, hogy a Moderna adatok a megbetegedések/ebből halálozások szempontjából konkrétan erős, de fordított korrelációt mutatnak a Pfizer/Biontech adatokkal. (Noha a két vakcina a tesztekben kb. dekára pontosan ugyanazt tudta: a hatékonyságbeli különbségeik bőven a statisztikai hibahatáron belül vannak.)

    [ Szerkesztve ]

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz daneel_hu #11530 üzenetére

    Vedd hozzá, hogy a kb. 210k Szputnyikosból közel 90k embernek nagyjából 1 hete volt rá, hogy elkapja a betegséget (és belehaljon), és ~87k-nak pedig 2 hete volt ugyanerre az adatok összesítéséig. (A koronamonitoron vannak nagyon jó grafikonok az egyes vakcinákból beadott első és második dózisok heti lebontásáról.)

    De igazából ez a - máskülönben viccnek is rossz tudományosságú - táblázatos összesítés egy dologra azért jó: az látható, hogy valamennyi oltástípus alapvetően jelentősen javítja az átlagnépesség túlélési esélyeit, egyik sem bóvli. (Csak ésszel kellene őket használni: pl. Astra az idősebbekbe, Sinopharm az egészséges fiatalokba stb.)

    [ Szerkesztve ]

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz emvy #11558 üzenetére

    Ferenci Tamás biostatisztikus (aki, ha jól tudom, benne van talán az Orbánéknak tanácsot adó járványtani szakértő csapatban) is rendesen odavágott egyet Gulyáséknak [Ez a táblázat egy szégyen, és őszintén remélem, hogy csak és kizárólag politikusok vettek részt az összeállításában, és nem itt tart a magyar gyógyszerügy, nem itt tart a hivatalos szervek tudományos felkészültsége, mert ez ilyen formában egy szegénységi bizonyítvány]
    (A cikkben persze közöl konkrét példaadatokat, felhívja a figyelmet több - már itt a fórumon is szóba került - hibára stb.)
    Persze ezeknek olyan a bőre, mint a rinocérosznak, lepereg róluk a kritika. Ferencinek meg legfeljebb adnak diszkréten valami sötét virtuális zugban egy sallert, hogy legközelebb ne beszéljen ki az akolból.

    [ Szerkesztve ]

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Rolly #11577 üzenetére

    Sajnos tévedsz azzal, hogy nem állított semmit extrát a kormány, ugyanis egy-két nappal a táblázat napvilágra kerülése előtt Gulyás már harsányan szétkürtölte, hogy a Sinopharm jobb, mint a Pfizer, a Szputnyik V meg egyenesen a legjobb. (Magyarán a keleti vakcinák jobbak, mint a nyugatiak - tehát az "oltásellenes ellenzék" hazudik, rosszat akar a magyar népnek stb...)

    (És írom ezt (meg a többi, a kormányra áttételesen vonatkozó kritikai megjegyzésemet) úgy, hogy világéletemben - hat parlamenti választással a hátam mögött - alapvetően jobboldali szavazó voltam. Igaz, nálam most már végleg elérték - a teljes politikai elit elérte - ebben a ciklusban, hogy jövőre - életemben először - el sem fogok menni szavazni (még a "kisebbik rossz" elvén sem), mert a gyomrom sem ezt a kormányt, sem az ellenzékét nem bírja bevenni...)

    No, de hanyagolom ezt a vonalat, mert nem politika topik.

    [ Szerkesztve ]

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Rolly #11579 üzenetére

    Ebben egyetértünk. Valahol fentebb én is írtam ma már, hogy az egyetlen használható tanulsága a táblázatnak, hogy egyik vakcina sem bóvli (csak ésszel kellene adni - pl. a Sinopharmot nem az időseknek, hanem az egészséges fiataloknak.)

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz bigdady #11676 üzenetére

    Nem tudom, hogy ironikusnak szántad-e vagy komolyan írtad, de ha az utóbbi, akkor jelezném, hogy mondjuk egy mozi, színház vagy múzeumi kiállítótér személyzeti állományából valószínűleg még nincs mindenki beoltva, és aki nincs még beoltva (vagy esetleg frissen oltott bármiféle tényleges védelem nélkül), az sem feltétlenül azért járt így, mert nem akarna oltást, hanem azért, mert még nem került sorra.
    Ezek az emberek pedig biztosan "repesni fognak a boldogságtól", amikor kb. egyhetes védettségi igazolvány birtokában tömegével jönnek majd maszk nélkül a még tényleges védettséggel nem rendelkező (viszont esetlegesen fertőzött/fertőzőképes) apukák és anyukák, meg persze a gyerekeik, akik egyes (pl. osztrák) vizsgálatok alapján a járvány terjesztésében igen komoly "ütőerőt" képviselnek.

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Vesa #11828 üzenetére

    Múlt hét péntek reggelén a Kossuth rádióban a felcsúti maharadzsa konkrétan úgy közölte, hogy "amint meglesz a négymilliomodik oltott ember, vagyis legalább ennyien védettek már a vírussal szemben." (Fejlődik, fejlődik, mert március vége-április eleje táján, amikor a tanárok soron kívüli oltását és az azzal szembeni aggodalmakat oszlatta el, akkor még az első oltás utáni 8-9. napra tette a védettség kialakulását. De azóta szinten lépett, és most már instant védettség van...)

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Ringman #11893 üzenetére

    Nincs előttem adatsor, de az utóbbi időben eddig is úgy volt, hogy magas napi halálozások mellett szerény, de folyamatos csökkenést mutatott a gépre kerültek száma.
    Ebben persze benne van (mivel a kórházi halottak egy jó része feltehetően gépről kerül le), hogy minden egyes nap sok embernek romlik annyira az állapota, hogy gépre kerül, ami mindenképpen szomorú, számos egyéni tragédiát vetít előre, de ha a tendenciát nézed, akkor az per pillanat a kifelé lábalásra utal.

    Azért megjegyezném, hogy az én munkahelyem Budapest egy kórházakkal telezsúfolt részén van (Üllői út Nagyvárad tér és Klinikák környéki része), és bizony tegnap is elég sokszor hallottam a vijjogó szirénahangot (az elmúlt bő két hónapban voltak olyan időszakok, amikor egész nap végig, átlag ötpercenként lehetett hallani a sebesen közeledő vagy távolodó szirénahangot. Hát, annyit mondok, ezt a hangot megszokni nem lehet, és nem is zen meditáció mellé való/lelket nyugtató/gondokat elűző hangulatot teremt.)
    Ebből persze nem lehet objektívan helyzetet megítélni, de a legdurvább napokhoz képest ma még egyelőre csönd volt idáig, és bár tegnap jó néhányszor hallottam a szirénahangot, de azért jóval ritkábban, mint pl. egy hónapja.

    Endure. In enduring, grow strong.

Új hozzászólás Aktív témák