Camera2-es szoftverpárbaj

Tesztképek, összegzés

Egy dolog, hogy a Nexus 6P esetében elérhetők a kézi beállítások, de milyen ezeket a szoftvereket használni a mindennapokban? Szerencsére igen hasznos és jó. Általánosságban elmondható, hogy egy-egy esetet leszámítva nagyjából hasonló sebességgel operálnak, a fókusz nappal és általában este is villámgyors, az automatikus módok rendre pontosan járnak el az érzékenység és a záridőválasztás tekintetében, a DNG fájlok minősége pedig megegyezik. Apróbb eltérések inkább a jpeg mentésnél kezdődnek: fájlméretben például az A Better Camera és az AZ Camera képei a legkisebbek (nappal általában 2-3 megabájtosak), míg a Camera FV-5 és az L Camera állományai a legnagyobbak (5-7 megabájtosak). A konkrét minőséget tekintve viszont az L Camera képei valamivel puhábbak, a többi app jpeg minősége között ellenben nehéz különbségeket észrevenni a részletgazdagság vagy mondjuk tömörítési zaj terén. Ennek nyilván az az oka, hogy bár más-más szoftver intézte a kattintgatást, a kamerarendszer, az automatika és a képfeldolgozás közös. Egy DNG fájlból nyert képet is mellékeltem az AZ Camera segítségével. Minden fotónak a készítő szoftver a fáljneve.

Este is lőttem pár példát, és képminőségben vagy paraméterekben itt sem akadt jelentős eltérés a szoftverek teljesítménye között – mondjuk a Manual Camera, a Snap Camera HDR és az AZ Camera picivel több részletet örökített meg a másik háromnál. Ennél fontosabb tény az, hogy az első, Google Kamerával lőtt képnél mennyivel jobbak a camera2-es fotók, pedig automatikus módot vetettem be, kivéve a DNG fájl esetében. A hosszabb záridő, a fehéregyensúly-korrekció vagy az érzékenység lejjebb vétele sokat segít, hogy este is kitűnő társ maradjon egy mobilkamera, a DNG fájl használatával pedig a túlzó zajmentesítés is megkerülhető – persze akkor ilyen lehet egy extra sötétben lőtt, ISO7600-as fotó. Alacsony érzékenység mellett egyébként mindegyik szoftver lassabban fókuszált és exponált, így nem egyszer bemozdult a végeredmény, a relatív rövid maximális záridő ellenére (a Nexus 6P limitje 0,23 másodperc). Ebben az AZ Camera és a Manual Camera bizonyult a legelviselhetőbbnek.

Ha egyéni preferenciát kellene választanom a fenti hatosból, én az AZ Camera mellé tenném a voksomat, mert ingyenes, a felület átlátható és pofonegyszerűen kezelhető, ráadásul minden kézi beállítás bevethető videofelvétel és szelfizés közben is. Egyébként ez és a többi alkalmazás is hajlandó volt néha-néha leállni (a friss Android főverzió is közre játszhat, biztos jön majd erre szoftverfrissítés), ez viszont az AZ Cameránál nem volt gyakori. A hátulütője ugyanakkor az, hogy tényleg csak camera2 kompatibilis eszközre telepíthető, míg a többi alkalmazásnak egy vagy több funkciója sok készüléken elérhető, hiszen régi API-ra épülő módjuk is van (Snap Camera, Camera FV-5, A Better Camera). A hobbifotósoknak a Manual Camera lehet még alternatíva, csak itt fizetni kell az AZ Cameránál kevesebb funkcióért (videofelvétel hiánya), úgyhogy én az utóbbit hoznám ki jelen camera2 összehasonlító teszt győztesének, ezt is vetettem be a legtöbbször.

Az AZ Camera videofelvételnél is engedi a paramétereket finomhangolni
Az AZ Camera videofelvételnél is engedi a paramétereket finomhangolni [+]

A camera2 API lehetőségei az itt bemutatottakban nem merül ki, megfelelő eszközzel és szoftveres implementálással sok egyéb funkció is paraméterezhető lehet (zoom, blende, vaku, fókuszsorozat, vakus/nem vakus képek összegyúrása, pre-processing, 3D mapping, full-frame felvétel stb.), csak ehhez egy Nexus 6P-nél fejlettebb kamerarendszerre van szükség. Nem ez azonban a legfőbb megoldandó probléma jelenleg, hiszen az API már másfél éve adott, a ráépülő szoftverekkel pedig tényleg komplettebb a fotós élmény mondjuk egy Nexus 6P esetében, a DNG mentés ráadásul megkerüli a sokszor problémás képfeldogozást és tömörítést. Igazából a gyártóknak lenne az a dolga, hogy minden olyan készüléken, amelyik hardverszinten széles körben támogatja a kézi beállításokat, rendszerszinten elérhetővé tegyék azokat, illetve rágyúrjanak a camera2 API megfelelő beépítésére. Persze sokszor pont azért butítanak egy alsóbb kategóriás kamerán, hogy a felhasználó rá legyen kényszerítve a drágábbik modellek megvásárlására, mindenesetre, ha valaki elkezdi a mondjuk a záridőállítást olcsóbb készülékek esetében elérhetővé tenni, talán a többiek is követik. A Lumiák esetében ez régóta nem kérdés, és például a kedvező árú Meizu m2 is szépen paraméterezhető (bár nem használja ki a camera2-es opciókat), úgyhogy fény az van a kameralencse végén, már csak a szándék van hátra.

Bone123

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Előzmények

Hirdetés