Apple iPad Pro - almafelfújt

Tartozékok, hardver, iOS 9

A külső kitárgyalása után térjünk át a tartozékok használhatóságára, de most kivételesen előre le fogom lőni a poént a hivatalos árazással kapcsolatban: miután az ember megvásárolta a SIM-kártyás konstrukcióban legkisebb, 128 gigabájtos változatot, 409 990 forinttal lett könnyebb a zsebe. Ha nem akar azonnal karcokat begyűjteni, megveszi a gyári, szilikon külsejű, plüssös belső borítású gyári hátlapvédőt 27 990 forintért, és ha már a Prót választotta, akkor nyilván beugrik a kosárba a kizárólag angol kiosztással elérhető (!) billentyűzet is 59 990 forintért, illetve az Apple Pencil sem maradhat el, rongyos 36 990 forintot kell érte letenni. Kis fejszámolás után kijön, hogy félmillió forintnál is többet a boltban lehet hagyni a szettért, és akkor még extra kijelzővédelemről vagy fejhallgatóról szó sem esett. A ceruza valóban pazar: jól össze van rakva, az iPad nagyjából 10 perc alatt képes teljesen feltölteni a benne lévő akkumulátort, és nagyon sok használatot tesz lehetővé, csatlakozójának kupakja mágneses, műanyagból készült hegye cserélhető, a bevitel pedig tényleg jó vele, többek között azt is érzékeli, hogy mennyire erősen nyomjuk a kijelzőre: a videómegosztó portálokon már futótűzként terjednek a videók arról, hogy milyen gyönyörű grafikákat és rajzokat hozhatunk össze vele, ha van elég kreativitásunk és kézügyességünk.

Az iPad Pro másik nagy újdonsága a külön megvásárolható, gyári billentyűzet.
Az iPad Pro másik nagy újdonsága a külön megvásárolható, gyári billentyűzet. [+]

A szilikon tok természetesen hibátlanul illeszkedik a hátlapra, de az ujjlenyomatokat rohamtempóban gyűjti, ha mindig tisztán szeretnénk látni, akkor nagyon sokat fogjuk törölgetni. A billentyűzet pedig stabil, a gombok útja rövid, a nyomáspont hibátlan, de a magyar kiosztás hiánya borzasztóan fájó, és az iOS 9 nagyon kevés dologra tudja használni alapértelmezetten a gombokat, a Command+Tab (alkalmazásváltás) például működik, de a nyilakkal nem lapozhatunk sem a főoldalon, sem a menükben, egyedül a Safari képes a fel-le információkat befogadni, ugyanakkor az is borzasztóan lassú, egy ujjcsúsztatással érjük el ugyanazt, mintha 10 másodpercig támaszkodnánk valamelyik iránygombon.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Apple iPad Pro Apple iPhone 6s Plus Apple iPhone 6 Plus Apple iPad Air 2
AnTuTu 6.1 191930 pont 132620 pont n/a n/a
Geekbench 3 (single) 3247 pont 2536 pont 1532 pont 1820 pont
Geekbench 3 (multi) 5511 pont 4438 pont 2736 pont 4550 pont
GFXBench Manhattan onscreen 29,4 fps 38,3 fps 30,5 fps 24,4 fps
GFXBench Manhattan offscreen 1080p 62,5 fps 37,6 fps 18,6 fps 29,3 fps
GFXBench T-Rex onscreen 59,6 fps 58,9 fps 53,1 fps 50,4 fps
GFXBench T-Rex offscreen 1080p 163,6 fps 76,3 fps 44,5 fps 60,4 fps

Ha valamire nem lehet panasz, az a hardveres teljesítmény: iszonyú erős rendszerchip dolgozik a gépben, a 64-bites, Apple A9X névre hallgató chip 16 nanométeres gyártástechnológiával készül, kétmagos, 2,26 GHz-es, Twister becenevű processzora pedig nagyon komoly számítási kapacitásra képes, ami mellett egy tizenkét magos, PowerVR 7-es sorozatú grafikai egység teljesít benne szolgálatot. A gyártó szerint ez a hardver processzoros teljesítményben 1,8-szorosa, grafikai téren pedig kétszer olyan erős, mint az iPad Air 2, ami szintén villámgyors masina volt. A memóriával sem spórolt a gyártó, 4 gigabájt RAM került bele, tárolóegység szempontjából sincs szégyenkezni valója a gépnek, 32 gigabájtos a mobilinternet nélküli alapmodell, de 128 és 256 gigabájtos változatokat is kérhetünk, ha pénztárcánk engedi. Az előlapi ujjlenyomat-olvasó villámgyorsan és pontosan működik, a Touch ID fantázianévre keresztelt rendszer segítségével nem csak a képernyőzáraz oldhatjuk fel, hanem webes bejelentkezésekhez és az alkalmazásboltban is használhatjuk.

Valószínűleg mondanom sem kell, hogy amilyen alkalmazás ma elérhető iOS-re, azt a Pro villámgyorsan futtatja, a menüben pedig biztosan nem fogunk akadásokkal találkozni. A legfrissebb szoftver jelenleg az iOS 9.3.1, ez a későbbiekben nyilván frissülni fog, többéves támogatást várhatunk ezen a téren, legfeljebb néhány év múlva már nem kapunk minden újdonságot a megújuló verziókkal. Az alapvetően mobilos operációs rendszer kiegészült többablakos móddal, így nyílik lehetőségünk két program egyidejű futtatására. Ha egy rendszeralkalmazásban, a kijelző jobb oldalánál fogva előhúzzuk a második ablakot, akkor elővehetjük az üzenetkezelést, a jegyzeteket, a térképet, a naptárat, a galériát, a rajztáblát, és rengeteg egyéb alkalmazást is, de kettőnél több ablakon semmiképpen nem dolgozhatunk. Sok hasznos dolgot ad ez a megoldás is, például, ha van egy nyitott böngészőnk, illetve egy e-mailünk, amiben van egy link, akkor úgy nyithatjuk meg a hivatkozást, hogy közben már a választ gépeljük a levélre. A rendszer fel van készítve kép a képben multitaskingra is, a gyári videólejátszó elemeit például nézhetjük kicsiben, miközben a menüben bolyongunk, vagy internetezünk, de a többi alkalmazás ehhez még nem nagyon idomult, a YouTube és a Netflix esetén egyáltalán nem működik a dolog, később ez jó eséllyel változni fog.

Az iOS 9-ben megújult az alkalmazásváltó felülete. Az iOS 9-ben megújult az alkalmazásváltó felülete.
Az iOS 9-ben megújult az alkalmazásváltó felülete. [+]

A multitasking kapcsán érdemes megjegyezni, hogy ezeket a funkciókat az iOS 9-cel megkapta például az iPad Air 2 is, nem marad a Prók privilégiuma ez az igencsak régóta áhított funkció. Az iOS 8-hoz képest apróságokban fejlődött a rendszer: megváltozott az alkalmazásváltó kezelőfelülete, és egy új alkalmazással is gazdagodtunk: ez a News nevű hírösszegyűjtő alkalmazás, ahol angol nyelvű hírforrások közül választhatjuk ki a kedvenceinket, majd opcionálisan a legfontosabb eseményekről értesítéseket kérhetünk. Fejlődött a Siri, most már olyan dolgokat is kérhetünk tőle, hogy mutassa meg a tavaly szeptemberben, Berlinben készült fotóinkat, és a keresője is sokkal komplexebb eredményeket tud adni, mint korábban, amikor az esetek nagy többségében sima keresőtalálatokat dobott ki magából. Az Apple-féle személyi asszisztens persze továbbra is tud mókás lenni, de a mi nyelvünket még mindig nem beszéli.

Az Apple-féle személyi asszisztens sokat javult, de magyarul még nem fog tudni egy ideig. Az Apple-féle személyi asszisztens sokat javult, de magyarul még nem fog tudni egy ideig.
Az Apple-féle személyi asszisztens sokat javult, de magyarul még nem fog tudni egy ideig. [+]

Könnyebb lett az Androidról iOS-re váltás, az új rendszer segítségével nem csak kontaktokat, képeket, felhasználói fiókokat és naptárat húzhatunk át a táblagépre, hanem a levelezési előzményeket, webes könyvjelzőket, és néhány ingyenes alkalmazást is. Az iBooks továbbra is egy remek könyvolvasó program, ráadásul egyre több benne a magyar tartalom, de az árak még mindig euróban jelennek meg benne, ugyanez igaz az App Store-ra is.

iPad-tulajdonosoknak bizonyára ismerős a jobb oldali kép: az Instagram alkalmazást évek óta nem sikerült portolni a nagyobb kijelzőhöz. iPad-tulajdonosoknak bizonyára ismerős a jobb oldali kép: az Instagram alkalmazást évek óta nem sikerült portolni a nagyobb kijelzőhöz.
iPad-tulajdonosoknak bizonyára ismerős a jobb oldali kép: az Instagram alkalmazást évek óta nem sikerült portolni a nagyobb kijelzőhöz. [+]

Ha már iPad Pro és munka, minimum vártunk volna néhány jó irodai szoftvert az alkalmazások között, de sajnos ilyesmiből egy darabot sem láthatunk gyárilag, az alkalmazásboltban természetesen elérhető a Pages nevű szövegszerkesztő, a Numbers nevű táblázatkezelő és a prezentációk összeállítására szolgáló Keynote, de ezek csak az első aktiválás után érhetők el ingyen, az első regisztrált Apple ID felhasználójának, a következőknek már 10 eurót kell fizetniük a programok darabjáért. A szoftverek pedig pontosan ugyanannyit tudnak, mint korábban bármelyik iPaden, a ceruza és a billentyűzet ezeken nem segít kimondottan sokat, hiszen nem ehhez lettek eredetileg tervezve, hasonló falakba ütközünk akkor is, ha az 5 eurós iMovie-val szeretnénk videókat vágni. Hagyományos képszerkesztéshez sem ad túl sok extrát, feltúrhatjuk az App Store-t, kereshetünk mindenféle programot a PS Express-től a Snapseed-en át az Aviary-ig, de igazán profi alkalmazással nem nagyon fogunk találkozni, ezekkel korántsem lehet olyan alaposan dolgozni, mint egy asztali Photoshoppal, miközben a nyomásérzékeny ceruza szinte ordít azért, hogy ilyen feladatokra is igénybe vegyük. Végül, de nem utolsó sorban azt sem felejthetjük el, hogy még mindig rengeteg olyan alkalmazás van az áruházban, ami iPad-kompatibilitással sem bír, így nézhetjük a tartalmat egy iPhone-méretű megjelenítőn, az óriási kijelző közepén, a legnépszerűbbek közül például az Instagram ilyen.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Apple

Azóta történt

  • Együtt okosítja az iPhone-okat az SAP és az Apple

    A partneri együttműködés célja, hogy kombinálják az iOS és a HANA platform képességeit és lehetőségeit.

  • Szélsebes lesz az Apple A10

    Az almás gyártó következő genercáiós chipsetje lazán felveszi majd a versenyt a házon belüli etalonnak számító A9X-szel.

  • Befutott az első iPad Pro 2 kémanyag

    Az AppleInsider postafiókjában kötött ki az a két fotó, amelyeken állítólag az iPad Pro folytatása látható.

  • iOS 10 rendszerbemutató

    Egy iPhone 6s fedélzetén tudtuk kipróbálni, mit nyújt az Apple mobil operációs rendszerének legújabb változata. A gyorsan terjedő iOS 10 felhasználói felületben és funkcionalitásban egyaránt felvonultat újdonságokat.

Előzmények

  • Apple iPhone 6s Plus - extra felszereltség

    A nagyobbik almás készülék szélvészgyors az A9 chipsetnek köszönhetően, a testvérmodellhez képest nagyobb felbontású kijelző, jobb üzemidő és OIS-es kamera jellemzi.

  • Apple iPhone 6s - Nyomás utána!

    A cupertinóiak újdonsága külsőleg nem sokat változott elődjéhez képest, ám nyomásérzékeny kijelzőt, nagyobb felbontású kamerát és rendkívül erős hardvert kapott.

  • Apple iPad Air 2 - kis levegővétel

    Nincs könnyű dolga az Apple-nek, ha a táblagépük fejlesztéséről van szó, de azért mindig megoldják a feladatot. A második generációs Air is nagyon jó lett.

  • Apple iPad Air - szállj fel magasra

    Az amerikai vállalat frissítette táblagépes termékportfólióját, az elnevezés pedig igaznak bizonyul; az új készülék tényleg nagyon könnyű és rendkívül gyors lett.

Hirdetés