Apple iPhone 5 - öt lett S

Navigáció, FaceTime

Őrület, hogy a navigáció mennyire belemászott a mobiltelefonokba, olyannyira, hogy az iPhone 5 egyik kulcskérdésévé lépett elő, lévén ha valamibe, akkor ebbe tényleg bele lehet kötni. Miután az Apple kihajította a Google Mapset, és úgy döntött, hogy nem bízza külsős cégre a továbbiakban a térképszolgáltatást, nekiállt maga. Nos, navigációs szoftvert összeütni nem egy kétperces meló. A Nokia sem tegnap kezdte, olyannyira nem, hogy ők speciel egy az egyben megvették a NavteQ nevű térképszolgáltatót, ahogyan az NNG (az iGO készítője) a TopMapet, de a TomTom-TeleAtlas házasság sem véletlenül jött létre. Az Apple viszont a nulláról indult, ha azonban már így alakult, akkor komolyan nekiláttak, s persze rogyásig van az internet orbitális hibákkal (az antarktiszi Berlin már a helyére került), de maga az engine, a megjelenítés, a döbbenetes gördülékenység és a finom animációk tényleg lenyűgözőek. Az persze ciki, hogy tele van az egész abszolút irreleváns adatokkal, a POI adatbázis marginális a Google mennyiségéhez képest, a tömegközlekedésről az Apple hazánkban semmit sem tud mondani, 3D épületekről pedig szerintem még évekig csak álmodozhatnak az itthoni felhasználók.

Apple iPhone 5 Apple iPhone 5

Egyelőre az offline működés sem jön össze, ergo mindenképpen szükségünk lesz netkapcsolatra ahhoz, hogy eljussunk A-ból B-be. Viszont örömteli, hogy a turn-by-turn navigáció magyarul karattyol, méghozzá Siri hangján úgy, hogy az utcaneveket is bemondja szépen. Tervezésnél van gyalogos mód, viszont számos alapvető beállítási lehetőség hiányzik. Például nem lehet kikapcsolni, hogy ne használjon fizetős útvonalakat. Tervezésnél rögtön kapunk három alternatívát, de például egy Budapest-Szeged vonalon mindegyik variáns rávisz az M5-re. Nincs köztes célpont lehetősége, ugyanakkor viszont másodpercek alatt kalkulál ki egy Budapest-Berlin távolságot. Alapvetően látszik, hogy a térkép még gyerekcipőben jár, ugyanis bár az úthálózat nagyjából stimmel, az egyes utak, utcák paraméterei nincsenek meg, tehát nem tudja, hogy merre érdemes menni ahhoz, hogy gyorsabbak lehessünk, nem vágja, hogy hol van fekvőrendőr, vagy olyan emelkedős kanyar, aminél ha szembejön valaki, akkor 10 perces tolatgatás kezdődik. Megdöbbentően idétlenül sok idővel kalkulál, nekem sosem tartott 12 percnél tovább beérni a szerkesztőségbe, az iPhone 5 szerint ez minimum 5 perccel több. Az is igaz, hogy a három útvonal közül egyik sem ideális, a leggyorsabb lehetőség ezek mixeléséből állhatna össze.

Apple iPhone 5 Apple iPhone 5

A térkép tehát jelenleg elég vérszegény és a szoftver beállítási lehetőségei is korlátozottak. Viszont az Apple közlése szerint ez egy felhő alapú szolgáltatás, tehát minél többen használják, annál pontosabb lesz, ami bizonyára így van, csak hát egy kissé "nokiás" helyzet állt elő, miszerint kvázi bétateszternek nézik a felhasználókat. Talán illett volna alternatív megoldást meghagyni, bár az is igaz, hogy az App Store-ban halomban állnak a különböző navigációs alkalmazások, akinek létszükséglet, az talán eddig sem a Google megoldásával közlekedett, ezután sem hiszem, hogy az Apple térképére fog támaszkodni.

Apple iPhone 5 Apple iPhone 5

Fontos újítás a FaceTime fejlődése, mert bár az Apple annak idején azt kommunikálva picit sem pironkodva, hogy "we give videotelephony for the world", azaz elhozzuk a világ számára a videohívást, azért ez csak akkor lett volna helytálló, ha a WiFi hozzáférést is a telefon mellé csomagolják. Eddig ugyanis csak WLAN-on működött a FaceTime, az IOS6-ban azonban már mobilhálózatokon is mehet a móka - elvileg. Ezt a funkciót ugyanis operátori oldalról úgy lehet babrálni, ahogyan a szolgáltató azt nem szégyelli, bár például az amerikai AT&T kénytelen volt ebben a témában felhasználói nyomásra megváltoztatni korábbi döntését és engedélyezni a mobilhálózaton történő használatot. Merthogy - s most tényleg el tudja hozni az Apple a videóhívás élményét elég sok ember számára - ez a megoldás nem olyan ám, mint a percenként 70-140 forintért hirdetett videotelefonálás, amit a szolgáltatói árlista legutolsó bugyrában röhögve fedezünk fel. Hanem ez a Skype-hoz hasonlóan adatforgalmat használ, ami nagyságrendekkel olcsóbb, nem is beszélve arról, ha külföldi használatról van szó a szállodai WiFi és az otthon maradt családtagok között. Kíváncsian várjuk, hogy a hazai szolgáltatók mennyire lesznek engedékenyek a FaceTime kapcsán.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Apple

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés