Asus Zenfone 2 Laser - korrekciós műtét

Kamerák, multimédia

És akkor a kamerák! Előre 5 megapixeles modul került ledes villanó nélkül, viszont egy sor arcszépítő vagy arctorzító funkcióval, íme egy példa. Hátul 13 megapixeles Toshiba szenzor várja a fényt az F/2-es blendéjű lencse végén. Sötétben segítség a természetes tónusokkal világító dupla LED, a lézeres autófókusz pedig minden helyzetben igyekszik hű társ lenni. Nappal fél másodperc alatt megvan az automatikus vagy kézi fókusz, este viszont már lomhább a dolog, ráadásul nem egyszer pontatlan is. A közelképeknél sem hibátlan a helyzet: amire az autófókusz még képes odaélesíteni, érintőfókusszal már nem biztos, hogy sikerül, pedig nem mindig középre akar komponálni az ember. Szoftverfrissítéssel ezek talán orvosolhatók.

A hátlapi Toshiba kamera nappal jól szerepel, este azonban előjönnek a problémák
A hátlapi Toshiba kamera nappal jól szerepel, este azonban előjönnek a problémák [+]

A Zen kamera rengeteg módot felkínál effektekről a panorámán és a lomha, ám kifogástalanul dolgozó HDR-en át az éjszakai módokig, sőt: 52 megapixeles óriásképek is lőhetők, csak minek, ha az interpolált fotók egyáltalán nem néznek ki jól, cserében kapunk egy kezelhetetlen felbontású képet, íme erre is egy példa. A főszereplő inkább a kézi mód, lehet itt ugyanis érzékenységet (ISO50 - 800), fehéregyensúlyt (2500K - 7500 K), záridőt (1/1000 - 0,5 mp), expozíciót (+- 2 Fé) és kézi fókuszt állítani. A menüben továbbá mérési mód, önkioldó, rácsvonalak, hisztogram, arcfelismerés, valamint szoftveres telítettség, kontraszt és élességállítás is elérhető, sőt: a zajcsökkentést is lehet növelni.

A kézi módban a záridő és a fehéregyensúly is paraméterezhető
A kézi módban a záridő és a fehéregyensúly is paraméterezhető [+]

Nappal rendben van a vonalélesség, és a minőségi lencsének köszönhetően kiegyensúlyozott a részletgazdagság, csak kár, hogy a rendszer nyakon önti a dolgot egy tekintélyes adag élesítéssel. A színek és a telítettség kifogástalan, a dinamikatartomány elfogadható, a fénymérés pedig megbízható, úgyhogy bátran lőttünk a Laserrel a hosszú hétvégén is. Este már mostohábbak a körülmények, hiszen kevés fény jut az apró szenzorra, emiatt nő a képzaj, csökken az autófókusz megbízhatósága, optikai képstabilizátor pedig nem segít. Szerencsére a kézi mód igen, már csak stabil kéz és hosszabb záridő kell az üdvösséghez, de azért ezen a fronton messze nem olyan jó a készülék, mint ahogy a marketing részleg ígéri. A Full HD-s videoklipek kép- és hangminősége rendben van, bár a szélre a mikrofonok elég érzékenyek. Katt egy videoklipért! A lassított klip 30 fpssel dolgozik, ezért nem nyújt extrát, a gyorsított felvétel pedig így néz ki.

A zenealkalmazásnak az audiovarázsló is besegít A zenealkalmazásnak az audiovarázsló is besegít
A zenealkalmazásnak az audiovarázsló is besegít [+]

A zenelejátszó az mp3, wav és flac állományokkal megbirkózik, a wma kiterjesztéssel viszont nem. A szoftver a szokásos csoportosítás mellett (előadók, albumok, műfajok, dalok, szerzők, mappák) egyéni listák, kedvencek és forrás szerint is rendezi állományainkat (pl. Acer Cloud). A hanghatások az Audiovarázslóból érhetők el, ahol használat szerinti sémák is akadnak. Az FM-rádió füles csatlakoztatásával működik, a videolejátszó pedig akkor, ha maradunk a H.263, H.264 és Mpeg4 tartalmaknál, illetve a 1080p-s felbontásnál. A DivX, az Xvid és az ac3 kódolásokat csak alternatív szoftverrel lehet meghajtani, így egyébként a wma fájlok is működésre bírhatók.

A hátlapi monó hangszóró hangereje átlag feletti, a minősége viszont közepes. A legszebben a maximális állástól két-három lépéssel lejjebb véve szól, persze ilyenkor sem sok basszus áramlik kifele, közép és magas tartományokban viszont teljesen vállalható a helyzet. A hátlapi elhelyezés ellenben azzal jár, hogy könnyű eltakarni a hangok útját, ami elkerülhető lett volna, ha legalább felülre kerül a hangszóró.

Teszt Asus Zenfone 2 Laser Alcatel OT Idol 3 (4.7) Samsung Galaxy J5 Sony Xperia M4 Aqua Vodafone Smart Prime
Frekvenciaátvitel (40 Hz-től 15 kHz-ig), dB: +0,02, -0,05 +0,66, -0,73 +0,02, -0,05 +0,02, -0,05 +0,02, -0,05
Zajszint, dB (A): -90,4 -90,1 -91,6 -87,7 -87,1
Dinamikatartomány, dB (A): 90,5 90,1 91,6 88,1 85,9
THD, %: 0,0053 0,0054 0,0100 0,0075 0,0063
IMD + Zaj, %: 0,014 0,011 0,170 0,021 0,016
Sztereó áthallás, dB: -88,4 -88,4 -91,0 -87,3 -88,2

A fülesre menő hangminőség megfelelő, hallásra rendben van a fülbe áramló muzsika, audiomérésünk pedig a nem mért jelentős zajt, a frekvenciaátvitelben torzulást vagy jelentősebb sztereó áthallást, mondjuk a méréshez kilőttük az audiovarázslót, nehogy valami szoftveres megoldás befolyásolja az eredményeket.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények

  • Asus Zenfone Selfie - belenézni a felárba

    Jókora előlapi kamerával jön a tajvani gyártó gépe, amely egyébként a középkategória felső szegmensébe tartozik. Jól kitalált, sokoldalú eszköz, de érnek a szelfik ekkora felárat?

  • Két új ASUS Zenfone-készülék mutatkozott be

    Mindenféle előzetes nélkül bukkant fel az Asus Zenfone 2 Deluxe és Laser a gyártó honlapján.

  • ASUS Zenfone 2 - felezőpont

    Az öthüvelykes Zenfone 2 (ZE500CL) feleannyi processzormagot, kijelzőpixelt és RAM-ot tartalmaz, mint az 5,5 hüvelykes fivére, és pont fele annyiba kerül.

Hirdetés