BlackBerry Passport - okmány-iroda

Gépelési élmény, Blend, böngészés

A Passport fizikai billentyűzete érintésérzékeny, aminek több előnye is van, ezek többsége pedig nyilván a gépelésnél jelentkezik. A magyar nyelvű prediktív szövegbevitel már gyárilag is elég fejlett, de tanítható, amire szükség is lesz a tökéletes használathoz; pár hét után a készülék szépen igazodik tulajdonosa szóhasználatához. Ha elkezdünk beírni egy szót, továbbra is kapunk ajánlatokat arra vonatkozóan, hogyan végződhetnek, egészen pontosan hármat. Az érintésérzékeny QWERTY billentyűzet lehetővé teszi, hogy egy felfelé irányuló swype mozdulattal kiválasszuk azt, amelyikre szükségünk van, de a szoftver ennek hiányában is képes javítani (vagy mondjuk ékezetessé alakítani) a begépelt szót. Az ékezetekre ugyanis sajnos a Passport sem nyújt tökéletes megoldást, ha nyomva tartjuk valamelyik magánhangzó gombját (ami alapvetően nagybetűvé alakítja a karaktert), a képernyő alján megjelennek az ékezetes variánsok, amelyek közül választhatunk. A folyamat alapvetően nem lassú, de azért kicsit megakasztja az egyébként villámgyors szövegbevitelt. Gépelés közben a billentyűzeten történő balra swype-olás a törlés gomb funkcióját látja el, gyorsan és kényelmesen használható megoldást nyújtva.

Az érintésérzékeny klaviatúrát egyfajta optikai touchpadként is használhatjuk; ha kétszer megérintjük egy dokumentum szerkesztése közben, előjön a nagyítóval egybekötött kurzor, amit ujjunk billentyűzeten történő tologatásával ugyanúgy tudunk mozgatni, mintha magát a képernyőt nyomogatnánk. A számok és egyéb speciális karakterek bevitelére több módszer is kínálkozik. A fizikai billentyűzet minden esetben kiegészül a kijelző alján megjelenő virtuális testvérével, ott azonban alapértelmezésben csak vessző, aposztróf, kettőspont, felkiáltójel, kérdőjel és pont található, plusz egy gomb, amivel a számokat és egyéb karaktereket tartalmazó táblát előhozhatjuk. De nem muszáj ezt megnyomnunk, egy lefelé irányuló gesztussal is előrántható egy hasonló tábla.

BlackBerry Passport teszt
[+]

A gépelési élményhez szervesen hozzátartozik a magyar nyelven is működő hangfelismerő rendszer, amiről bátran kijelenthető, hogy jobb, mint amit bármelyik konkurens letett az asztalra. A normál beszédtempót szinte száz százalékosan megérti, legfeljebb külön vagy egybeírási problémák léphetnek fel, de azok is nagyon ritkán. Egészen döbbenetes volt számomra, hogy fél oldalas emaileket be tudtam diktálni, ez az igazi sebességbeli előrelépés, erre van szükség. Most először éreztem azt, hogy Magyarországról is el tudok érni minden funkciót, amit egy okostelefonhoz megálmodtak, pedig nem, a kanadaiak digitális személyes asszisztense (a BlackBerry Assistant szolgáltatás) nem ért magyarul, pedig a szövegeket a nyelvünkön írja ki. Amúgy angolul jól ért és elég sok dologra használható, ébresztőt tud beállítani, naptárbejegyzéseket tud szerkeszteni, emaileket, BBM üzeneteket küldhet, hozzáfér a friss sporthírekhez és egy hatalmas tudásbázishoz (Wolfram|Alpha), a navigációról, Twitterezésről vagy Facebookozásról nem is beszélve. Remélhetőleg nem kell már sokat várni arra, hogy ez is működjön magyarul, főleg, mert valószínűleg minden adott hozzá.

A készülék, pontosabban a 10.3-as rendszer egyik nagy dobása a Blend. Ez egy Windows és OSX alapú számítógépekre, valamint androidos (4.4+) és iOS-re (7+) elérhető kliensprogramról van szó, ami képes Wi-Fi-n vagy USB-kábellel csatlakozni a Passporthoz (és a BlackBerry Porsche Design P'9983-hoz), ideiglenesen és titkosítva átrántva minden adatunkat, kvázi a Hubot. Így a számítógépes vagy táblagépes kliensprogramból küldözhetünk emaileket az okostelefonunkon keresztül, hozzáférhetünk az SMS-ekhez és a BBM-hez (ezeken a csatornákon keresztül is üzengethetünk), láthatjuk a naptárbejegyzéseket, partnereinket, valamint a készüléken tárolt fájlokat. Igaz, ez utóbbi funkció pont nem tökéletes, elég idétlen a kezelőfelület, nem lehet több fájlt egyszerre lementeni, de egyesével sem mindig sikerül a dolog. A számítógép előtt ülve tehát kizárólag a hívások esetén kell a kezünkbe venni az okostelefont, minden mást egy helyről intézhetünk; a telefonálás funkció megjelenése sajnos nem is várható, állítólag túlságosan erőforrásigényes lenne azt is titkosítani.


[+]

A böngészési élmény nagyon jó, ami egyrészt a gyors böngészőnek és az abban lévő Flash támogatásnak, másrészt a fizikai billentyűzetnek köszönhető. Ha elfordítjuk a kijelzőt, ugyan pont azt fogjuk látni, mint egyébként tennénk, lévén 1:1-es képarányú a megjelenítő, de így oldalra kerül a klaviatúra, ami érintésérzékenységének köszönhetően egy görgetőfelületként fog funkcionálni. Persze ehhez nem kell feltétlenül eldöntenünk a Passportot, de úgy jobban, nagyobbakat lehet vertikálisan scrollozni. Sajnos a nagyításhoz és kicsinyítéshez már muszáj megérinteni a kijelzőt, ahogy nyilván a linkek kiválasztása sem kerülhet át a gombokra, de így is jó az élmény, kevésbé maszatolódik a kijelző stb. A fizikai gombok egyébként bizonyos funkciókat is meg tudnak nyitni, nem csak a böngészőben, de ott is; a "b" gomb az oldal aljára visz, a "t" a tetejére (bottom és top), az "r" az olvasómódot nyitja meg, a szóköz meg egy ugrásnyit görget lejjebb. Az eféle shortcutok egyébként a Hubban is használhatók.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés