BlackBerry PlayBook - félkész játszótárs

Adatkommunikáció, navi, akkumulátor, összegzés

Az adatkommunikációs képességek rendben vannak, a RIM mérnökei nagyjából mindent belepakoltak a gépbe, amit manapság elvárhat az ember. A Wi-Fi (WPS-képes 802.11 a/b/g/n), a microUSB, az a-GPS és a Bluetooth (2.1 EDR-rel) alap, ezek mellett kapunk egy micro-HDMI portot és egy speciális aljzatot a kiegészítők számára, valamint modelltől függően HSPA+, LTE és WiMAX kapcsolatra is képes lehet a táblagép, valamint az internetmegosztás (tethering) is elérhető és virtuális magánhálózatokhoz (VPN) is csatlakozhatunk.

RIM BlackBerry PlayBook RIM BlackBerry PlayBook

A beépített a-GPS vevőt a Microsoft megoldását használó, Bing Maps névre hallgató navigációs szoftverben használhatjuk ki. A jelet gyorsan megtalálja a masina, a kétpontos zoom is szélsebes, és bár útvonalat tervezhetünk az alkalmazásban, hangos navigálást egyelőre nem kapunk.

RIM BlackBerry PlayBook RIM BlackBerry PlayBook

A PlayBook egy 5300 mAh teljesítményű, lítium-polimer akkumulátorból nyeri az energiát. A rendelkezésre állásról nincsenek hivatalos adatok, így csak a saját tapasztalataimat tudom leírni. A pár napos használat alatt minden este enni kért a gép, persze az is igaz, hogy elég sokat nyüstöltem szegénykét. Ez folyamatos WiFi-kapcsolatot, több órás netezést, zenehallgatást és videólejátszást jelent, egy kis adag kockulással megfűszerezve.

Értékelés: RIM BlackBerry PlayBook
Külső
Ergonómia 9 pont
Anyaghasználat 10 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 7 pont
Felhasználói felület élménye 10 pont
Alapfunkciók
PIM funkciók 3 pont
Adatkommunikációs képességek 10 pont
Multimédia
Vizuális 5 pont
Audio 9 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

Nem könnyű értékelni a PlayBookot. Egyrészt egy igényes kialakítású (bár egy kissé széles kerettel rendelkező) gépről van szó, az anyaghasználat és az összeszerelés minősége is kiváló. A sztereó hangszórók nagyon ott vannak a szeren, a böngészési élmény is igen korrekt, a Flash és HTML5 támogatásnak köszönhetően szinte számítógépes élményt kínál a szoftver. Ráadásul androidos alkalmazások futtatására is képes a masina, ha minden jól megy, a nyáron lesz elérhető az ezért felelős Android App Player nevű alkalmazás. Az újszerű felület és a kezelés üdítően hat a mai rendszerek között, viszont néhol úgy éreztem, hogy egy félkész termékkel van dolgom.

A nagy keret és a képernyő lezárására szolgáló gomb szerencsétlen kialakítása felett még szemet tudok hunyni, a szoftveres bakik és hiányosságok már más lapra tartoznak. Bár az App World kínálata korrekt, a legtöbb alkalmazás nincsen táblagépre optimalizálva, volt, hogy el sem indult, a néhol pedig indokolatlan akadásokat lehet tapasztalni. A szoftveres támogatást a Honeycombos modelleknél sem tartottam megfelelőnek, ott azonban legalább az alap szoftverek megvoltak. A hangszínszabályozó hiánya sem jó dolog, a kamera ciki, a jobb alsó sarokból előhúzató, mindennemű funkció és cél nélküli virtuális billentyűzet pedig nagyon necces, nem is értem, ez hogy maradhatott benne a rendszerben. Ezek mellett több olyan szolgáltatást is kínál a gép, amelyek kis hazánkban nem elérhetőek (a boltok és a netrádió tipikus példái ennek); persze az egyértelmű, hogy nem a magyarországi vásárlókat célozták meg a PlayBookkal, de azért mégis lehetett volna erre figyelni. A naptár és e-mail kliens hiánya, valamint az ezzel kapcsolatos BlackBerry Bridge mizéria pedig nem egy szép húzás a RIM-től, függetlenül attól, hogy mivel magyarázzák a bizonyítványukat.

Az általunk tesztelt, 16 GB-os kapacitású WiFi-only modellért 108 ezer magyar forintot kell leszurkolni, a 32 GB-os 128 ezer forintba, a 64 GB-os pedig 148 ezer forintba kerül. Ezzel sikerült alálőni a konkurenciának, a 16 GB-os, kizárólag WiFi kapcsolatra képest mezőnyben a Motorola Xoom 140 ezer, az Acer Iconia Tab A500 és az Apple iPad 2 pedig egyaránt 135 ezer forintot kóstál. Jelenleg viszont még a szignifikáns árkülönbség ellenére sem tudom tiszta szívből ajánlani a RIM táblagépét, mert bár rengeteg potenciál van a rendszerben, a szoftveres támogatás egyelőre harmatgyenge. Reménykedni azéert lehet, hogy a RIM nem hanyagolja el a platformot, ugyanis az első bekapcsoláskor a gép kapásból le is szedett egy több száz megabájt méretű javítócsomagot. Ha pár hónap múlva sikerül orvosolni a hibákat, jó vétel lehet, hiszen sebességben érezhetően jobb a mai Honeycombos kínálatnál, a röpke 30 ezer forintos árkülönbség pedig nem mindegy, egyelőre még nem tudom plecsnivel jutalmazni a RIM erőfeszítéseit.

dr. Kind

A tesztkészüléket a XXL GSM biztosította, köszönjük! Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • RIM

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés