Hirdetés

Go Clever Quantum 470 Pro Rugged - strapatelefont burkáról

Brutális kabátot és IP68-as védelmet kapott a Go Clever ismerős küllemű strapatelefonja, MIL-STD-810G minősítést viszont nem.

Külső, kijelző

Strapatelefon vásárlásakor elsőbbrendű kérdéskör a védelem pontos definiálása, mint a szoftveres vagy hardveres felszereltség. Persze az utóbbi is fontos, csak más szemszögből: legyen jó fényerejű a kijelző és gyors a navigálás. Vásárláskor a por- és vízálló védelem teljesítését igazoló jelzést (mondjuk IP68) és a gyártó által specifikált, katonai szabványú védelmet érdemes böngészni (a MIL-STD-810G különböző fajtái), sok esetben a márka vagy forgalmazó pontosít, hogy mire vállalja a jótállást. A középkori névhosszúságot megidéző Go Clever Quantum 470 Pro Rugged az IP68-as védelmet teljesíti, bár az alámerítés mélységét a termékoldal nem definiálja (szokás másfél métert és 30 percet megadni), viszont hozzáteszi, hogy a telefon bármeddig vízben maradhat.


[+]

Ugyancsak meg lett említve a karcálló Gorilla Glass 3 védelem az előlapon, a -40 és +80 Celsius fok közötti működési tartomány, illetve az ütésállóság. Ám az ejtés magassága vagy a MIL-STD-810G minősítés lemaradt, úgyhogy máris megjelentek a kérdőjelek, hogy a 470 Pro (elnézést a becézgetésért) egészen pontosan mennyit bír. Pont ez az egyébként, amit törékeny tesztasztalunkon lehetetlen volna kontrollált körülmények között ellenőrizni. A vázszerkezet érzésre mindenesetre megsemmisíthetetlennek tűnik, de legalábbis háborús bevetésre alkalmasnak, vagy hídpillér építésekor téglának, annyire masszív. A 4,7 hüvelykes, 720 x 1280 pixeles IPS panel környékén ugyanis nem spóroltak a matériával: a javarészt műanyag, oldalt fémmel zárt ház 152 x 81 x 17 milliméteres és 247 grammot nyom, így ütőszerszámnak sem utolsó. Kreativitásból viszont nem jutott: a 470 Pro a Blackview BV6000 / BV6000s kiköpött mása, csak át lett címkézve.


[+]

Mindez itt is kényelmetlen hordozást és lehetetlen egykezes használatot jelent, cserébe viszont 4500 milliamperórás telep pihen a hátlap alatt. Rajta pedig 13 megapixeles kamera, ledes villanó, sok-sok felirat és a mellékelt csavarhúzóval a fedelétől megszabadítható foglalat-együttes. Ide egy nano- és microSIM-et, illetve tőlük függetlenül egy microSD kártyát lehet helyezni, a csavarok mellett kis gumi védi őket a nedvességtől. A Bluechiptől idelátogatott doboz egyébként egy jól felszerelt cserkészkészletre hasonlít, hiszen egy másik csavarhúzó is akad hat tartalékcsavarral. Az utóbbival lehet a felső füles és az alsó (hosszú fejű kábelt igénylő) microUSB port fülét kicsavarozni és cserélni, egy-egy tartalék ezekből is jár.


[+]

Aki a kártyáit gyakran cseréli, annak nem árt a kis szerszámokat magával cipelnie, a hosszú fejű USB kábelre pedig a fent ecseteltek miatt lesz mindig szüksége, az otthoni sajátom egyszerűen nem töltötte a strapatelefont, nem volt eléggé nyúlánk a vége. A sötétszürke dobozban egyébként még egy USB-OTG kábel, egy 2 amperes töltőfej, egy képernyővédő fólia, egy adag leírás és egy agybadugós mikrofonos füles is van. Bőkezű a gombkiosztás is: elöl három darab figyel érintésalapon, béna háttérvilágítással, balra akad egy egylépcsős exponáló, egy PTT (walkie-talkie) és egy SOS billentyű (hosszan nyomva tartva értesíti a beállított kapcsolatokat), jobbra pedig egy hangerő le, egy hangerő fel és egy bekapcsoló nyomogatható. Mindegyiknek határozottan neki kell feszülni.


[+]

Kijelző-teszt
Mérés Go Clever Quantum 470 Pro Rugged myPhone Hammer Axe LTE Evolveo StrongPhone G4 Evolveo StrongPhone Q8
Képátló 4,7 hüvelyk 4,5 hüvelyk 5 hüvelyk 4,5 hüvelyk
Felbontás 720 x 1280 720 x 1280 720 x 1280 720 x 1280
Technológia IPS-LCD IPS-LCD IPS-LCD IPS-LCD
Fehér fényerő (min) 365 nit 542 nit 616 nit 533 nit
Fehér fényerő (max) 13,4 nit n/a 24,6 nit n/a
Fekete fényerő 0,24 nit 0,23 nit 0,65 nit 0,22 nit
Kontrasztarány 1505:1 2357:1 948:1 2421:1
Színhőmérséklet 7909 K + kézi 10850 K + kézi 11536 K + kézi 9502 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Egy kritikus ponton mindjárt most elhasal a 470 Pro: a gyengécske IPS kijelzőjéből lényegében semmi nem látszik a napfény alatt, barlangban/takaró alatt meg túl világos marad. Nem elég élénkek a színek, a betekintési szögeket pedig a kontrasztarány gyors változása húzza le, amikor az ember elfordítja a készüléket. A kékes kalibráció természetesebb irányba való tologatása ugye vajmi keveset számít egy építkezésen vagy havas hegycsúcson, mert tök mindegy, hogy milyen színegyensúllyal nem látszik az égvilágon semmi. Felül fénymérő, közelségérzékelő, 5 megapixeles kamera és beszélgetési hangszóró zárja a sort. Értesítési LED nincs, hangszóró viszont van, méghozzá a hátlap alján.

Hardver, szoftverek

A 470 Pro egy erőgép, csak nem úgy: jól bírja a külső erőbehatásokat, viszont elszontyolodik, ha a 6.0-s Android meghajtásáról van szó. A négy 1,5 GHz-es Cortex-A53-at használó MediaTek MT6737T mondjuk nem éppen gyenge, a bekapcsoló megnyomására két másodperc alatt reagáló kijelző azonban nem sok jót sejtet. Szerencsére ez csak alvó állapotból felrázva jellemzi a Go Clevert, ha kinyitja a szemét és kikel az ágyból, egész jól belelendül és fluid lesz a felület, illetve a böngészés. A 2 gigabájt RAM és az alkalmazáskezelés elfogadható sebességen gurul, nem lehet belekötni a teljesítménybe az extrém sportos riválisok között, a mellékelt 16 gigabájtból 10,5-öt kínáló tároló pedig bővíthető. Ezzel és a Mali-T720-as IGP-vel a 470 Pro le is tudná a hardveres dolgokat – a szerényebb grafikájú játékok egész jól elfutnak, a komolyabbak 3D-sek viszont hegyikerékpáros túrára hasonlítanak, Bubival.


[+]

Teljesítmény-teszt
Benchmark Go Clever Quantum 470 Pro Rugged Evolveo StrongPhone G4 Vernee Thor Huawei Y6 Pro
Rendszerchip MediaTek MT6737T MediaTek MT6737T MediaTek MT6753 MediaTek MT6735
AnTuTu Benchmark 6.x 38748 pont 40181 pont 37679 pont 21798 pont
Vellamo Browser 2438 pont 2437 pont 2838 pont 2406 pont
Vellamo Metal 1110 pont 1050 pont 1059 pont 965 pont
Geekbench 4 (single / multi) 635 / 1692 pont 632 / 1755 pont 663 / 1806 pont 514 / 1434 pont
GFXBench Manhattan onscreen 8,2 fps 8,7 fps 9,1 fps 6,1 fps
GFXBench Manhattan offscreen 4,0 fps 4,0 fps 4,5 fps 2,8 fps
GFXBench T-Rex onscreen 18 fps 19 fps 19 fps 15 fps
GFXBench T-Rex offscreen 11 fps 11 fps 12 fps 8,4 fps


[+]

A Go Clever a saját hátterén és pár alkalmazásán túl nem sokat tesz hozzá a Material Design stílusú Android Marshmallow-hoz, talán ezért sem akadós a felület. A gyártói beavatkozás a megszokott értesítési- és kapcsolópanelen is csak a narancssárga színválasztásban mutatkozik meg – plusz abban (bár itt aligha a Go Clever a hunyó), hogy ez a mobil is több régi, AOSP-alapú szoftver kapott a modernebb Google-típusúak helyett. Érdekességként talán csak az ES File Explolert, a Here WeGo térképalkalmazást, az iránytűt, a WPS Office irodai csomagot vagy a Go Clevert érdemes megemlíteni – ez utóbbi a szoftverfrissítés márkásított neve. A PTT gombhoz (tulajdonképpeni walkie-talkie funkció) magunknak kell szoftvert beszerezni.


[+]

Gesztusvezérlési mód van viszont egy rakattal. Ilyen a duplakoppos felébresztés vagy a zenekezelés és alkalmazásindítás a kikapcsolt képernyőre történő ujjrajzzal. Kesztyűs mód is akad, három ujjat lehúzva képernyőkép készül, balra tolva pedig az alkalmazásváltó ugrik fel (normál esetben a home dupla lenyomása csalja elő). Paraméterezhető, hogy kit vagy kiket hívjon a 470 Pro az SOS gombra telepedve, plusz a GPS koordinátákat kikkel ossza meg SMS-ben – roppant hasznos egy szakadék fogságában. Kár, hogy a legtöbb extrafunkció angolul szerepel a beállítások között, a többi rendszerelem magyarítása megfelelően sikerült.


[+]

A gyári androidos telefonkönyv több fiókból, a SIM-ekről és a telefonról is behívja a névjegyeket. Szűr, rendez és összevon, ha kell. A tárcsázóban működik a gyorskeresés. A Gboard remek billentyűzet témázással, méretezéssel, magyar nyelvi támogatással, korrektúrával, szójavaslatokkal és automatikus javítással. A Chrome pedig jófajta böngésző, amely egész fürgén kezel több lapot, vált asztali nézetre vagy inkognitó módra és szinkronizál minden Google-fiókhoz tartozó kedvencet és keresési előzményt.

Multimédia

A 470 Pro 5 megapixeles kamerával büszkélkedhet az előlapon és 13,3 megapixeles Sony Exmor R szenzorral a hátlapon, 16:9-es képaránnyal, f/1,8-as rekeszértékű lencsével és ledes villanóval. Ez önmagában elég ígéretes, a sokéves AOSP-alapú szoftver viszont nem nő fel hozzá. A koros felületen (amit az egylépcsős kameragombbal is el lehet indítani) a HDR, a vaku, az expozíció és a fehéregyensúly állítható, plusz elérhető pár effekt, készíthető panoráma és kép-a-képben fotó. A szoftver lassan dolgozik, a fókusz is ráérős, a HDR fotók pedig nagyjából egy másodperc alatt rögzülnek, és még hármat kell várni a következő lövésére.


[+]

A nappali képminőség nem igazán jó. Az eredmények olyanok, mintha 8 megapixelről skálázták volna fel, zajmentesítéssel és élesítéssel megbolondítva, a szélek felé pedig annyi részlet sincs, mint középen. A szűk dinamika mellett kromatikus aberráció is beköszön, a HDR képek meg jócskán túltolják a kontrasztot, természetellenesek az eredmények, plusz még fakók is. Azért csak jól jön a kamera, ha ez az egyetlen eszköz a vegyi üzem szivárgásának vagy az Elbrusz csúcsának lefotózására, egyébként sem ez a túlélőfonok legfőbb erőssége. Azért az esti képek gyengélkedése és a felskálázott 480p-snek tűnő Full HD-s klipek (katt) még érdemelnek némi megrovást.


[+]

Az AOSP-s zenelejátszó szocreál stílusú és felszereltségű. A helyben tárolt számokat előadók, albumok, dalok és listák szerint rendezi, plusz van hangszínszabályzó – és ennyi. De legalább a pisztáciát az FM-rádiót nem spórolták ki, füles csatlakoztatásával lép működésbe. A videolejátszó nem kevésbé fapados, a galéria nyitogatja meg a klipeket 1080p-ig bezárólag, amennyiben a kódolás H.263, H.264, H.265, Mpeg4, DivX vagy Xvid. Opciók nincsenek, az AC3 hangot és a feliratokat csak alternatív szoftver kezeli.


[+]

A hátlapi monó hangszóró kiemelkedően hangos, hacsak asztallapra nem tesszük, ilyenkor nagyjából felére csökken a produktum. A minőség lejjebb véve is legfeljebb közepes, viszont a bejövő hívást a szomszéd hegycsúcson is meghallják. A legnagyobb gond a háttérzúgással és recsegéssel van – ezt másodperccel a lejátszás után is hallani, ami elég furcsa. A fülesre menő hangminőség az alsó kategóriákra jellemző szintet hozza, főleg részletességben és dinamikában van lemaradás. A frekenciaátvitel és zaj oldaláról nem vállalhatatlan a helyzet. A mellékelt mikrofonos fülest viszont nem érdemes első számú hangleadóként fülbe dugni, mert gyengécske ilyen téren.

Adatkommunikáció, üzemidő

A Go Clever Quantum 470 Pro Rugged egy nano- és egy microSIM-et fogad be a hátlapi védőelem lecsavarozása után, az elérhető legnagyobb adatsebesség 150/50 Mbps 4G-n és 42/5,76 Mbps 3G-n. A hazai LTE sávok támogatottak. A beszélgetési hangminőségre különösebb panasz nincs, a hangerő elég jó, bár zajos környezetben nem szűri túl hatékonyan ki a külső effekteket. A WiFi modem kétcsatornás, 802.11b/g/n szabvánnyal (hotspot, Direct), a Bluetooth 4.0-s (A2DP, LE), az USB 2.0-s (microUSB, MTP, OTG). A navigáláshoz a földi antennák és routerek jelei mellett a GPS és Glonass műholdcsoportok is bevethetők, ám egyfelől a megszokottnál kevesebbre tekint rá a Go Clever, másfelől pedig kevesebbet is használ, így a pozíciószerzés és -tartás nem hozza az ilyesfajta mobiltól elvárt, gyors és hibátlan működést. Iránytű, giroszkóp, gyorsulásmérő és légnyomásmérő van, NFC és infra nincs.


[+]

A 4500 milliamperórás telep nem folyókúrás darab, és ha csak játékra használja az ember, akkor is sok képernyőóra kijön egy töltésből. Vegyes használattal 6-8 óra között állhat meg a mutató, két napra levetítve, de egy hosszú hétvége is kijöhet, kevesebbet tapogatva. A telepkapacitást bármelyik rivális megirigyelheti, és ha megtenné, van egy jó hírünk: a 470 Pro nem önzőzik, a mellékelt OTG kábel közbeiktatásával képes más eszközt tölteni. Ez igazán rendes tőle, a tábortűznél így az sem jelenti a buli végét, ha lemerülne a Bluetooth hangfal (bár az én időmben mi énekeltünk a tűz körül, de az más világ volt).


[+]

Értékelés: Go Clever Quantum 470 Pro Rugged
Külső
Ergonómia 6 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 6 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 8 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 9 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

Egy starapatelefon értékelésénél alapvetően más szempontok számítanak, mint a sérülékenyebb riválisoknál, és az IP68-as védelem plusz a szkanderes szorongatást kiröhögő, brutálisan masszív készülékház mindenképpen szívósságot sugall. Azért szívesen láttuk volna a MIL-STD-810G jelölést és az ütésállóság pontos definiálását, ám nem itt érezzük a legkritikusabb hibákat. Nem is a teljesítményben, mert 80 ezer forint környékén a MediaTek négymagosa nagyjából annyi lóerőt ad le, amennyit az ilyen típusú eszközök szoktak – nem sokat, de nem is ez a lényeg. A gyenge fényerejű kijelző az első, ami házhoz megy a pofonért, hiszen aligha szobabelsőben vagy félhomályban van szükség a por-, víz- és ütésálló telefonra, napfény alatt viszont semmit nem látni a megjelenített tartalmakból.

A GPS képességek sem az igaziak: a szokásosnál kevesebb műholdra lát rá a 470 Pro és lomhább a navigálás – ez már megint csak a termékkategória szempontjából zakó, és nem a két vagy három gombos fajta. Ennél kevésbé zavaró a kamerás vagy audioképességek elmaradása a hagyományos társakkal szemben, felfüggesztettel megússza az öreg kameraszoftver és az AOSP-alapú szoftvercsomag is, a többi apró bakiért meg kárpótol a kitűnő üzemidő. A plecsni ugyanakkor nem szeret, nem szeret és nem is matematikai kérdés, mindent összeadva és kivonva. Speciel én nem tudok egy olyan termék vásárlására biztatni senkit, amelyik strapatelefonként tetszeleg, ám nem az igazi odakint használni. Ebben a nagyon kemény árazású Evolveo StrongPhone G4 például nem hibázik: jobb a fogása, nagyobb és fényesebb kijelzővel is kompaktabb, plusz megkapta a MIL-STD-810G minősítést.Önvédelmi eszköznek a 470 Pro viszont nem utolsó, androidos felülettel.

Bone123

A tesztkészülék az Bluechip jóvoltából jutott el hozzánk, köszönjük.

A cikk elkészítését a Telenor Hipernet Blog támogatta, ahol további mobilos érdekességekről lehet olvasni.

Specifikáció

Go Clever Quantum 470 Pro Rugged
Go Clever Quantum 470 Pro Rugged Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 152 x 81 x 17 milliméter
Tömeg 247 gramm
Színvariációk fekete
SIM-foglalat 2 x microSIM
Kijelző
Kijelző átlója 4,7 hüvelyk
Kijelző felbontása 720 x 1280 pixel (312 ppi)
Kijelző típusa IPS, kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek MT6737T
Processzor típusa 1,4 GHz-es, négymagos Cortex-A53
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Mali-T720MP2
RAM mérete 2 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 16 GB (ebből 10,5 GB szabadon felhasználható)
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE 800/1800/2100/2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / 150 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP, LE)
WiFi 802.1b/g/n, dual band, hotspot, Direct
USB microUSB 2.0 (MTP, OTG)
Push-to-talk / RSS van / van
GPS vevő van
GLONASS van
NFC van
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 6.0 (Marshmallow)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek FM-rádió, Fájlkezelő, Zseblámpa, Iránytű
Multimédia
Fő kamera 13 megapixel autofókusz, LED segédfény
Másodlagos kamera 5 megapixel
Videófelvétel 1080p (30 fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 4500 mAh-s
Készenléti idő n/a
Beszélgetési idő n/a
Zenelejátszási idő n/a
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, gyorsulásmérő, közelségérzékelő, barométer, iránytű, fényérzékelő, IP68, PTT, dedikált kameragomb, SOS gomb, más eszköz töltése (USB-OTG átalakítóval)

Azóta történt

  • Nomu T10: nem okos, viszont szívós

    Strapabíró hagyományos telefont mutatott be a Nomu, amely nyugodtan kieshet a zsebből, hacsak épp nem kötéltáncot jár a tulajdonos, két hegycsúcs vagy felhőkarcoló között.

Előzmények

  • Evolveo StrongPhone G4 - ez ennyiért elég erős

    IP68-as és MIL-STD 810G védelem, kellemesen lekerekített ívek és vállalható tömeg. Strapafunkciók oldaláról rendben van a helyzet, a négymagos hardverrel, a magas ár tekintetében viszont nincs.

  • Blackview BV6000 - sötéten bólogat

    A Blackview második, továbbra is érintőkijelzős strapatelefonja nem csak atombiztos, de korrekt hardvert és értékelhető formatervet is fel tud mutatni, versenyképes árcédula mellett.

  • Evolveo StrongPhone Q5 LTE - félregombolva

    A csehek legújabb, érintőkijelzőt és fizikai kezelőgombokat is biztosító strapakészüléke kissé összeszedetlenül sikerült, noha szétesni biztosan nem fog.

  • GOCLEVER Chronos Eco okosóra teszt

    Elsősorban a konkurens termékekhez képest rendkívül alacsony árával hívja fel magára a figyelmet a GOCLEVER alacsony fogyasztású kijelzővel szerelt okosórája, ami kicsit bugos ugyan, de használható.

Hirdetés