Go Clever Quantum 470 Pro Rugged - strapatelefont burkáról

Brutális kabátot és IP68-as védelmet kapott a Go Clever ismerős küllemű strapatelefonja, MIL-STD-810G minősítést viszont nem.

Külső, kijelző

Strapatelefon vásárlásakor elsőbbrendű kérdéskör a védelem pontos definiálása, mint a szoftveres vagy hardveres felszereltség. Persze az utóbbi is fontos, csak más szemszögből: legyen jó fényerejű a kijelző és gyors a navigálás. Vásárláskor a por- és vízálló védelem teljesítését igazoló jelzést (mondjuk IP68) és a gyártó által specifikált, katonai szabványú védelmet érdemes böngészni (a MIL-STD-810G különböző fajtái), sok esetben a márka vagy forgalmazó pontosít, hogy mire vállalja a jótállást. A középkori névhosszúságot megidéző Go Clever Quantum 470 Pro Rugged az IP68-as védelmet teljesíti, bár az alámerítés mélységét a termékoldal nem definiálja (szokás másfél métert és 30 percet megadni), viszont hozzáteszi, hogy a telefon bármeddig vízben maradhat.


[+]

Ugyancsak meg lett említve a karcálló Gorilla Glass 3 védelem az előlapon, a -40 és +80 Celsius fok közötti működési tartomány, illetve az ütésállóság. Ám az ejtés magassága vagy a MIL-STD-810G minősítés lemaradt, úgyhogy máris megjelentek a kérdőjelek, hogy a 470 Pro (elnézést a becézgetésért) egészen pontosan mennyit bír. Pont ez az egyébként, amit törékeny tesztasztalunkon lehetetlen volna kontrollált körülmények között ellenőrizni. A vázszerkezet érzésre mindenesetre megsemmisíthetetlennek tűnik, de legalábbis háborús bevetésre alkalmasnak, vagy hídpillér építésekor téglának, annyire masszív. A 4,7 hüvelykes, 720 x 1280 pixeles IPS panel környékén ugyanis nem spóroltak a matériával: a javarészt műanyag, oldalt fémmel zárt ház 152 x 81 x 17 milliméteres és 247 grammot nyom, így ütőszerszámnak sem utolsó. Kreativitásból viszont nem jutott: a 470 Pro a Blackview BV6000 / BV6000s kiköpött mása, csak át lett címkézve.


[+]

Mindez itt is kényelmetlen hordozást és lehetetlen egykezes használatot jelent, cserébe viszont 4500 milliamperórás telep pihen a hátlap alatt. Rajta pedig 13 megapixeles kamera, ledes villanó, sok-sok felirat és a mellékelt csavarhúzóval a fedelétől megszabadítható foglalat-együttes. Ide egy nano- és microSIM-et, illetve tőlük függetlenül egy microSD kártyát lehet helyezni, a csavarok mellett kis gumi védi őket a nedvességtől. A Bluechiptől idelátogatott doboz egyébként egy jól felszerelt cserkészkészletre hasonlít, hiszen egy másik csavarhúzó is akad hat tartalékcsavarral. Az utóbbival lehet a felső füles és az alsó (hosszú fejű kábelt igénylő) microUSB port fülét kicsavarozni és cserélni, egy-egy tartalék ezekből is jár.


[+]

Aki a kártyáit gyakran cseréli, annak nem árt a kis szerszámokat magával cipelnie, a hosszú fejű USB kábelre pedig a fent ecseteltek miatt lesz mindig szüksége, az otthoni sajátom egyszerűen nem töltötte a strapatelefont, nem volt eléggé nyúlánk a vége. A sötétszürke dobozban egyébként még egy USB-OTG kábel, egy 2 amperes töltőfej, egy képernyővédő fólia, egy adag leírás és egy agybadugós mikrofonos füles is van. Bőkezű a gombkiosztás is: elöl három darab figyel érintésalapon, béna háttérvilágítással, balra akad egy egylépcsős exponáló, egy PTT (walkie-talkie) és egy SOS billentyű (hosszan nyomva tartva értesíti a beállított kapcsolatokat), jobbra pedig egy hangerő le, egy hangerő fel és egy bekapcsoló nyomogatható. Mindegyiknek határozottan neki kell feszülni.


[+]

Kijelző-teszt
Mérés Go Clever Quantum 470 Pro Rugged myPhone Hammer Axe LTE Evolveo StrongPhone G4 Evolveo StrongPhone Q8
Képátló 4,7 hüvelyk 4,5 hüvelyk 5 hüvelyk 4,5 hüvelyk
Felbontás 720 x 1280 720 x 1280 720 x 1280 720 x 1280
Technológia IPS-LCD IPS-LCD IPS-LCD IPS-LCD
Fehér fényerő (min) 365 nit 542 nit 616 nit 533 nit
Fehér fényerő (max) 13,4 nit n/a 24,6 nit n/a
Fekete fényerő 0,24 nit 0,23 nit 0,65 nit 0,22 nit
Kontrasztarány 1505:1 2357:1 948:1 2421:1
Színhőmérséklet 7909 K + kézi 10850 K + kézi 11536 K + kézi 9502 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Egy kritikus ponton mindjárt most elhasal a 470 Pro: a gyengécske IPS kijelzőjéből lényegében semmi nem látszik a napfény alatt, barlangban/takaró alatt meg túl világos marad. Nem elég élénkek a színek, a betekintési szögeket pedig a kontrasztarány gyors változása húzza le, amikor az ember elfordítja a készüléket. A kékes kalibráció természetesebb irányba való tologatása ugye vajmi keveset számít egy építkezésen vagy havas hegycsúcson, mert tök mindegy, hogy milyen színegyensúllyal nem látszik az égvilágon semmi. Felül fénymérő, közelségérzékelő, 5 megapixeles kamera és beszélgetési hangszóró zárja a sort. Értesítési LED nincs, hangszóró viszont van, méghozzá a hátlap alján.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

  • Nomu T10: nem okos, viszont szívós

    Strapabíró hagyományos telefont mutatott be a Nomu, amely nyugodtan kieshet a zsebből, hacsak épp nem kötéltáncot jár a tulajdonos, két hegycsúcs vagy felhőkarcoló között.

Előzmények

  • Evolveo StrongPhone G4 - ez ennyiért elég erős

    IP68-as és MIL-STD 810G védelem, kellemesen lekerekített ívek és vállalható tömeg. Strapafunkciók oldaláról rendben van a helyzet, a négymagos hardverrel, a magas ár tekintetében viszont nincs.

  • Blackview BV6000 - sötéten bólogat

    A Blackview második, továbbra is érintőkijelzős strapatelefonja nem csak atombiztos, de korrekt hardvert és értékelhető formatervet is fel tud mutatni, versenyképes árcédula mellett.

  • Evolveo StrongPhone Q5 LTE - félregombolva

    A csehek legújabb, érintőkijelzőt és fizikai kezelőgombokat is biztosító strapakészüléke kissé összeszedetlenül sikerült, noha szétesni biztosan nem fog.

  • GOCLEVER Chronos Eco okosóra teszt

    Elsősorban a konkurens termékekhez képest rendkívül alacsony árával hívja fel magára a figyelmet a GOCLEVER alacsony fogyasztású kijelzővel szerelt okosórája, ami kicsit bugos ugyan, de használható.

Hirdetés