Nokia 2660 Flip - JOMObil

Nagyszülőknek készült, a Z-generáció csapott le rá. Képernyőidőktől menekülni vágyók kagylója 4G hanghívással és felesleges extrákkal.

Bevezető, doboz, kialakítás

”Menj digitális elvonóra, és helyezd előtérbe a valódi életet. A mellékhatások közé tartozhat a jobb közérzet és a pillanatnak élés.” Ez a két mondat olvasható a Nokia 2660 Flip termékoldalának elején, egyből a cím alatt, mely így szól: ”Az élet napos oldala”. Mondjuk nem tudom, hogy a szövegíró valaha használta-e a Nokia 2660 Flipet közvetlen napfény alatt, mert a kijelző alig olvasható, de mindegy is. A lényeg a digitális detoxon van, amire a Z-generáció úgy tűnik, igényt tart, mert úgy veszik tesztünk alanyát a gyártó HMD Global szerint, hogy megérte nekik a készülék tavaly júliusi bemutatását követően fél évvel az alap kék, fekete és piros színkínálatot felfrissíteni idén pink és zöld változattal is.


Kezemben a Nokia 2660 Flip [+]

Mi az a digitális detox? Egy kis időutazás az iPhone-októl és Galaxy-któl távoli, push értesítések nélküli világba, ami egyszer itt a Földön is létezett és szerintem velem együtt valószínűleg a legtöbb olvasónk még emlékszik rá. Vagyis az okostelefonból kártya ki, butatelefonba kártya be, aztán irány a strand, koncert, fesztivál, belváros, hegy, akármi. A lényeg, hogy ne legyen nálunk olyan eszköz, amin végtelenül görgethetünk, helyette foglalkozzunk a körülöttünk lévő világgal és bármilyen klisének hangzik is, teljes beleadással éljük meg a pillanatot. Van erre egyébként egy tök jó betűszó is, ami a kimaradásból való félelem, vagyis a FOMO, Fear Of Missing Out, ellentéte: JOMO, Joy Of Missing Out, vagyis a kimaradásból való öröm. (Az meg az én örömöm, ha ezzel a mondattal érthetővé tettem a címet.)


[+]

A legviccesebb egyébként az egész Nokia 2660 Flipben az, hogy felépítését és tudását tekintve a franc se targetálta ezt a kütyüt a fiatalokra, sőt! A HMD a szokásos receptet követte: fogott egy régi Nokia modellt, műanyagban újracsomagolta annyi dizájnváltással, hogy még azért látható legyen rajta a rokoni kapcsolat az őssel, rakott bele egy 4G-képes modemmel ellátott chipet, rá egy VoLTE-hívásokra képes rendszert, pár nyomógombos telefontól elvárható extrát, köztük az SOS gombot, melyre leginkább idős embereknek lehet szüksége, aztán itthon 28 ezer forintért piacra dobta. A trend- és piackutatások alapján valószínűleg számoltak azért azzal, hogy fiatalok is érdeklődnek a nyomógombos telefonok iránt, de nincs az a sajtóközlemény, mely meggyőzne, hogy emberek a HMD-nél leültek egy tárgyalóba megbeszélni, hogy mi kell egy 19 éves tiktokkernek, majd előálltak ezzel. A marketingcsapat már inkább, de nekik jár a keksz a szövegekért, 2023-ban azt olvasni egy leírásban, hogy ”Vaku és FM-rádió is van rajta, és … nagyjából ez minden” több mint szórakoztató.


[+]

Mindegy is, nézzük mi van az egyszerű papírdobozban: a telefon, alatta egy rövid papíralapú útmutató magyarul — a telefon is beszéli a magyart egyébként tökéletesen, ez jó hír —, és egy 2,75 wattos hálózati töltő, melynek a vége microUSB, a kábel ugyanakkor nem leválasztható az adapterről. Mindez ellenére az S30+ operációs rendszer érzékeli, ha a telefont számítógéphez csatlakoztatjuk, hisz USB 2.0-s a port, ilyenkor egyszerű adattárolóként funkcionál a mobil. A microUSB csatlakozó a készülék bal oldalára került, van még ott egy 3,5 mm-es audio jack is, alul meg egy mágneses csatlakozó a külön megvásárolható dokkhoz.

[+]

A telefon kinyitható, a hátlap meg levehető, utóbbihoz a dokkoló csatlakozója felett kell körömmel kicsit megfeszíteni a műanyagot és már pattan is lefele a hátlap. Alatta találjuk a 1450 mAh-s akkumulátort, ezt is könnyedén kivehetjük, ide már köröm sem kell. Szintén nem kell körmözni a két nanoSIM és a microSD be- és kihelyezéséhez sem, a felnyithatós-rázárós módszert használja a Nokia. Arra készüljünk azért fel, hogy microSD-vel csak 32 GB-ig bővíthetjük a beépített 128 MB-os (ebből 30 MB elérhető) tárhelyet, én egy 64 GB-os kártyát szerettem volna kipróbálni a telefonnal, nem sikerült. Így sajnos azt sem tudtam kipróbálni, hogy névjegyzéket lehet-e SD-ről importálni. Az biztos, hogy SIM-re mentett számokat olvas, új névjegy felvételekor pedig felajánlja a lehetőséget, hogy SIM-re vagy telefonmemóriába mentse.


[+]

Összecsukva (10,8 x 5,5 x 1,9 cm) és kinyitva (20,3 x 5,5 x 0,9 cm) sem vészes a 2660 Flip mérete, a kialakítása pedig kifejezetten kézre áll, a felső rész úgy nyílik, hogy kényelmes támasztékot biztosít az ujjnak. A tejfölösdoboznál egy fokkal minőségibb ház 123 grammot nyom aksival együtt, mindenhol műanyagot látni rajta, viszont nem csúszós és az eséseket is bírja, bár az összeszerelési minőség nem idézi a régi Nokiákat, időnként hallani recsegést-ropogást, ha marokra szorítjuk a maroktelefont. Nem esett még szó a ház jobb oldaláról, itt két gombot találni, az egyik a hangerőt állítja, a másik pedig SOS-hívást indíthat és SOS-üzenetet küldhet.


[+]

Másra nem jó, a rendszer nem engedi átprogramozni, de az SOS-jelzést kikapcsolhatjuk. A menüben az SOS használatához meg kell adnunk minimum egy vészhelyzeti kontaktot, a gomb hosszú nyomása pedig neki küld üzenetet vagy felé indít hívást. Ezek megtörténtekor a mobilon található LED villog, illetve a beépített rezgőmotor is működésbe lép, jelezve, ha véletlen aktiválta volna a felhasználó a funkciót. Az SOS-riasztás egyébként akkor is bekapcsolható, ha a telefon össze van csukva, ilyenkor automatikusan a médiahangszórón keresztül kihangosítva indul el a hívás.

(forrás: Mobilaréna) [+]

A zöld színt a felső rész feketéje töri meg, itt a szolid Nokia logó felett egy 1,77”-es monokróm TFT LCD bújik meg, ez a hangerőgomb nyomására kiírja az aktuális időt és dátumot, világít, ha ébresztés van, meg jelzi, ha hívnak. Illetve azt is jelzi, ha volt nem fogadott hívásunk. Beállítani csak annyit lehet vele kapcsolatban, hogy mennyi ideig világítson gombnyomás után, akinek nagyon sok ideje van, megpróbálhatja megszámolni rajta a pixeleket, de egyébként a célnak tökéletesen megfelel, könnyen leolvasható róla az aktuális idő. A panel felett egy modell színétől függően ezüstözött vagy aranyozott hatású csíkban kapott helyet a VGA (0,3 MP) kamera és a LED villanó, ami használható zseblámpaként is, erre van is egy külön alkalmazás a rendszerben.


[+]

A belső kijelző 2,8 hüvelykes képátlóval szintén TFT LCD panel, de már színes. 4:3-as képarányon oszlik el 240 x 320 pixel, elérve ezzel a 143 ppi-s képpontsűrűséget. Ez oké, az erős tükröződés nem az, de a szűk betekintési szögek, a gyenge kontraszt, a nem konzisztens erősségű háttérvilágítás sem hozza meg az ember kedvét ahhoz, hogy tovább bámulja ezt a panelt, mint amíg elolvassa, ki hívja. A kijelző felett Nokia logó és beszédhangszóró, alatta semmi. Van egyébként egy multimédiás hangszóró is a készülékben, ez a hátlapon található és kifejezetten erélyes hangerővel bír, de minősége azért nem kiemelkedő, erősen torzít.


[+]

A gombsor nagy, jól látható számokkal, rajta gumiborítás. Kényelmes a billentyűút, arra érdemes figyelni, hogy a gomb közepére nyomjunk, mert különben hajlamos nem érzékelni. Van még két kiválasztó gombunk, egy vissza, egy gyorsmenü, egy hívást fogad és megszakít, meg van egy D-pad, közepén egy különálló ok gombba. Állíthatók be gyorshívók a gombokra, a D-pad gyorsparancsai viszont nem változtathatók, balra mindig a naptár, lefelé a névjegyzék, balra az üzenetek lesznek, a hosszú felfelé irányuló nyomásra pedig bekapcsol a hátlapi LED zseblámpaként. A billentyűk háttérvilágítással rendelkeznek, ezekre és a kijelzőre vonatkozóan külön állítható a fényerősség.

A doboz és tartalma
A doboz és tartalma [+]

A gombsor alatt egy gumicsík, amely a hangosan becsapódó felső részt fogja meg a töréstől. Nyitni és csukni egyébként könnyű a készüléket, 90 fokos szögben meg tudjuk állítani a felső részt, de bármelyik irányba térjünk is el ettől, egy rugó automatikusan berántja vagy kilöki a fedelet. A két rész záródásánál van egy kis mélyedés, ahova be tudjuk dugni ujjbegyünket, így egy kézzel is nyitható a telefon kifejezett erőlködés nélkül. Bejövő hívást a telefon kinyitása automatikusan felvesz, az összecsukás pedig megszakítja a vonalat.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés