Nokia Asha 311 - lehettél volna oktató

Menü, alapfunkciók

Bár annak látszik, az Asha 311 nem okostelefon, A Nokia által fejelsztett S40-es menürendszer dolgozik rajta, ehhez ARMv6-os architektúrájú, 1 GHz-en ketyegő processzor és 128 MB RAM asszisztál. A belső tárhely elvileg 256 megás, ebből 140 megányi szabad területen garázdálkodhatunk, plusz a microSD, amin másfél giga foglalt, de törölhető. Bár az ember azt gondolná, hogy ez a hardver egy gyengécske okostelefonhoz is elég (pláne ilyen felbontású kijelzővel), azért azt szerintem az olvasó is sejti, hogy egy androidos gép ezzel a vassal azért sokat fog akadozni. És éppen itt jön jól, hogy a végletekig optimalizált S40 került a masinára, mert az alapműveletek kapcsán az Asha 311-et nem lehet zavarba hozni. Pörög-forog a menü, folyamatosak az animációk, gyorsan indulnak az alkalmazások, a sebességre nem lehet panasz.

A menürendszer logikája az Asha 305-ben megismert. Lezárt állapotból a háttérkép egyik irányba történő elhúzása után azonnal az ikonos menübe zuhanunk. Innen a Nokia N9-ből ismert "swype" mozdulattal (azaz a kijelző szélétől indított jobbra-balra húzással) kerülhetünk át a tárcsázóba, illetve az S40 alapképernyőjére, amire úgy egyébként semmi szükség nincs. Gondoltam rá, hogy ide beállítok értesítési sávokat, de nem lehet, csak ikonokat rámolhatunk rá, tehát maximum annyi értelme van ennek a felületnek, hogy egy saját menüt alkothatunk. Ennek egyébként olyan szempontból van értelme, hogy a főmenüben nincsenek almenük, minden funkció saját ikont kap és ott ül egymás mellett-alatt. És hát még az a 40 darab EA játék, amit ajándékba kapunk a telefonhoz, hogy letöltsük az Áruházból még nincs is benne ebben a listában… plusz az egyéb programok, bár annyira nincs nagy választék.

Nokia Asha 311 Nokia Asha 311

A másik gondom az volt, hogy míg az oldalirányú ujjmozgásra flottul reagál a rendszer, addig a fel-le irányú navigáció meglehetősen necces. Lentről el lehet indítani a mozdulatot a kijelző szélétől és ilyenkor nem is nagyon van gond, de fentről nem, mert ilyenkor a tálcát húzzuk le, ami egyébként hasznos jószág. Itt tudunk környezeti profilt váltani, WLAN-t kapcsolgatni és az értesítéseink (üzenet, hívás, naptár) is itt kukorékolnak. A menüt lefelé görgetni viszont kétesélyes. Vagy sikerül, vagy random alkalmazásokat indítunk el, ami meglehetősen idegesítő. Ez rányomja a bélyegét a felhasználói élményre, ami egyébként abszolút frankó lehetne.

Nokia Asha 311 Nokia Asha 311

A névjegyzék nem túl összetett, több szám, email cím, kép és csengőhang tartozhat egy bejegyzéshez. Webes összeköttetésre nem nyílik mód, tehát nem tudjuk importálni / exportálni sem a Google névjegyzékkel, sem pedig közösségi oldalakon tárolt ismerőseinkkel. Az üzeneteknél a hagyományos SMS-MMS vonal mellett van email kliens is, amely rendben működik, bár vannak korlátai, mondjuk nem tud a háttérben futni és frissíteni a bejövő postafiókot, ezért csak akkor értesülünk a leveleinkről, ha megnyitjuk a programot. Szövegbevitel tekintetében mindenhol ugyanazzal fog szembesülni a felhasználó: álló helyzetben a mobilos gombsor virtuális leképzése jelenik meg, fektetett módban viszont már QWERTY. Mindkettőnek kifejezetten jó félreütési aránya, azaz relatív keveset kell harcolni a kis méretű kijelző ellenére is. Lehet álló nézetben is teljes gombsort kérni a beállítások között, de ez 240 pixelen, ekkora kijelzőn már nagyon zsúfolt.

Nokia Asha 311 Nokia Asha 311

Nokia Asha 311 Nokia Asha 311

A naptár gyárilag az első menüpont (ezek sorrendje egyébként szabadon variálható), ez meglehetősen fapados, mivel csak havi nézetben működik és csak akkor látjuk a teendőinket, ha kiválasztjuk az adott napot. Az ébresztőóra csak egyetlen időpontot tud megjegyezni, de ismétlődhet is, a számológép alapfunkciós. Van térképünk, de GPS modul nincs a készülékben, így csak körülbelüli pozícionálás jöhet szóba. A fájlkezelő jelenléte örömteli, hasznos lehet a diktafon, az RSS-olvasó, a netről dolgozó időjárás alkalmazás, valamint a különböző számlálók jól áttekinthető listája is.

Nokia Asha 311 Nokia Asha 311

A játékoknál van egy sereg próbaverziós okosság, egy fullos Angry Birds, ami egész szépen fut, illetve 40 darab tök ingyenesen letölthető EA game, ez a Nokia ajándéka az Asha 311-hez. Ezt az Áruház nevű online felületről lehet lerántani, ez vagy működik, vagy nem, de ha mégis, akkor témákat, csengőhangokat is beszerezhetünk. Alkalmazások tekintetében inkább egyszerűbb játékokra szorítkozik a kínálat, egy dokumentumkezelőt kerestem, de nem jártam sikerrel.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés